Co stanie się z Polakami po Brexitcie? Zaczniemy wracać do kraju?

Jeśli 23 czerwca Brytyjczycy powiedzą Unii Europejskiej „Nie”, trudno przewidzieć skutki i konsekwencje jednej z najważniejszych decyzji Brytyjczyków. Jaki status będą mieli wówczas imigranci, w tym Polacy?

Niestety nikt nie zna odpowiedzi na pytanie, co się stanie z Polakami. Nikt głośno nie mówi w jakiej sytuacji znajdą się miliony imigrantów. Żaden z polityków po zawartym kompromisie z Wielką Brytanią w Brukseli, nawet się nie zająknął. Słowem nikt i nic o tym nie mówi. A jak się wydaje oprócz faktu opuszczenia Zjednoczonego Królestwa, Unię Europejską, kolejnym ogromnym problemem, będzie właśnie status imigrantów – wszystkich imigrantów. Czy zwyczajnie będziemy mogli dalej mieszkać i pracować na tych samych warunkach co dzisiaj, czy jednak w życie wejdą bliżej nieznane prawne rozwiązania. A jeśli tak, na ile będą one szkodliwe dla nas Polaków w Wielkiej Brytanii. Bo że będą szkodliwe, to nie ulega wątpliwości.

Oczywiście są głosy, które łagodzą obecną sytuację oraz tą, która być może się wydarzy. Jednak o optymizm mimo wszystko trudno.

Fakt wyjścia Wielkiej Brytanii z UE nie powinien mieć większego wpływu na sytuację Polaków mieszkających w tym kraju, podobnie jak ograniczenie przez rząd w Londynie zasiłków socjalnych dla przybyszów z krajów Unii Europejskiej. (…) Polacy na Wyspach to grupa ciężko pracująca i tylko mały odsetek tych osób pobiera zasiłki. Profil polskiej emigracji w Wielkiej Brytanii ma charakter zarobkowy, co oznacza, że ludzie ci skupiają się na pracy. Zmiany w polityce socjalnej Londynu nie będą zatem miały dla nich dużego znaczenia – twierdzi Tomasz Wiśniewski, analityk Domu Maklerskiego TMS Brokers.

Jednak czym innym jest system zasiłków, a zupełnie czym innym jest prawo do przebywania i pracy w kraju poza Unią Europejską. Czy będziemy mieli prawo do głosowania, do angażowania się w związkach zawodowych, i jakie będą nasze prawa pracownicze. Mniejszych i większych problemów z pewnością pojawi się cała masa, a ich rozwiązania – można się tylko domyślać – mogą być chaotycznie i niezrozumiałe.

Tuż po kompromisie zawartym w Brukseli, donald Tusk, przewodniczący Rady Europejskiej, powiedział:

“Brexit to zmiana dla Europy. Zmiana na gorsze”. (…) Osiągnięte w wyniku dyskusji porozumienie jest wiążące prawnie i nieodwracalne, a także jest zgodne z traktatem UE i nie może być anulowane przez Trybunał Sprawiedliwości UE. (…) Uzgodniliśmy wszystko tak, by nie narazić na szwank podstawowych zasad UE, takich jak swoboda przepływu osób i zasada niedyskryminacji, a także bez narażania przyszłego rozwoju unii gospodarczej i walutowej. Gdybym miał co do tego jakieś wątpliwości, to nigdy nie zaproponowałbym tego porozumienia. Pomimo trudności liderzy nie odeszli od stołu negocjacji, bo byliśmy świadomi, co jest ich stawką. (…) Jeżeli większość (Brytyjczyków – przyp.red.) opowie się za opuszczeniem UE, to tak się stanie. To zmieni Europę na zawsze i będzie to zmiana na gorsze”.

W kontekście nadchodzącego wielkimi krokami referendum, zasadne zdaje się postawienie politykom pytania: Czy jeśli Wielka Brytania opuści szeregi Zjednoczonej Europy, to czy Polacy, będą mogli swobodnie – jak do tej pory – mieszkać, pracować i płacić podatki w Zjednoczonym Królestwie?

OM | Damian Biliński

NAPRAWA KOMPUTERÓW

Naprawa komputerów, laptopów, tabletów i smartfonów z dojazdem do klienta!

TŁUMACZENIA W TERENIE

Tłumaczenia w terenie: landlord, urzędy, sądy, banki, szkoły, lekarze, szpitale, etc.

SPRAWY MIESZKANIOWE

Jeśli masz kłopot z landlordem, odzyskaniem depozytu oraz innymi problemami mieszkaniowymi, zadzwoń!

WYWÓZ ŚMIECI

Tani wywóz śmieci na terenie całego Londynu. Nasz kierowca pomaga przy załadunku. Ponadto oferujemy w pełni licencjonowane usługi.

TELEWIZJA SAT.

Szukasz sprawdzonego montera, który przeprowadzi instalację? Gwarantujemy Ci szybką realizację, przystępne ceny i najwyższą jakość usług.

SYSTEMY ALARMOWE

Systemy zabezpieczeń: CCTV, alarmowe, sygnalizacji pożaru i inne

PRZEPROWADZKI

Zamiast tracić czas wyszukując odpowiednią firmę, nie zwlekaj i zadzwoń do Nas!

OKNA I DRZWI

Sprzedaż i profesjonalny montaż okien, drzwi i rolet na terenie Szkocji

ELEKTRYKA

Masz problem z elektryką w domu? Zadzwoń!

HYDRAULIKA

Masz problem z hydrauliką w domu? Zadzwoń!

BENEFITY / POMOC

Wypełnianie wniosków i porady w uzyskaniu wszelkich benefitów i dodatków w Edynburgu.

TŁUMACZENIA

Tłumaczenia i projekty profesjonalnych CV i listów motywacyjnych, doradztwo zawodowe oraz tłumaczenia.

STRONY INTERNETOWE

Nowocześnie, profesjonalnie, szybko i po konkurencyjnych cenach strony internetowe. Zadzwoń!

FOTOGRAFIA

Planujesz ślub, chrzest, urodziny bądź inną ważną okazję rodzinną? Uwiecznij to na zdjęciach.

SPRZĄTANIE / DYWANY

Zapraszamy do skorzystania z naszych usług. Sprzątanie mieszkań, pranie dywanów, etc.

COACHING

Darmowa 30-minutowa konsultacja!

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

REKLAMA

POPULARNE TERAZ

/Autor

Brexit do końca października. Johnson stawia sprawę jasno

Brexit do końca października i raczej z umową z UE, ale z przygotowanym scenariuszem działania na wypadek jej braku - to główny punkt programu wyborczego Borisa Johnsona, faworyta do objęcia stanowiska szefa Partii Konserwatywnej. Były burmistrz Londynu, prezentujący się jako zwolennik twardego kursu przedstawił dziś swój program.

INFORMACJE I BIZNES

/Autor

Brexit do końca października. Johnson stawia sprawę jasno

Brexit do końca października i raczej z umową z UE, ale z przygotowanym scenariuszem działania na wypadek jej braku - to główny punkt programu wyborczego Borisa Johnsona, faworyta do objęcia stanowiska szefa Partii Konserwatywnej. Były burmistrz Londynu, prezentujący się jako zwolennik twardego kursu przedstawił dziś swój program.

OPINIE I PUBLICYSTYKA

STYL I KULTURA

/Autor

Ostatnie lata przyniosły ogromny postęp w leczeniu nowotworów

Raka piersi co roku diagnozuje się u około 18 tys. Polek, z których 85 proc. udaje się wyleczyć. Dzięki nowoczesnym terapiom – obecnie nawet rak piersi z przerzutami może stać się chorobą przewlekłą. Podobnie jest w przypadku wielu innych typów nowotworów – choć liczba zachorowań rośnie, pojawiają się innowacyjne leki, które znacząco wydłużają życie chorych i poprawiają jego jakość.

Sharing is caring!