Co przysługuje mojej rodzinie po urodzeniu dziecka w UK?

Ten artykuł to kontynuacja tematu. Czyli macierzyństwa i związanych z tym praw finansowych. Bo fakt urodzenia dziecka wiele zmienia.

I nawet nie chodzi tu o nieprzespane noce. Małe dziecko wymaga opieki. I ktoś musi ją sprawować. A jak jest w domu z dzieckiem, to nie może być w pracy. Chyba, że zapewni się mu opiekę. Która jednak kosztuje. Jakby nie patrzeć, urodzenie dziecka zawsze powoduje też zmiany natury finansowej. Dlatego dobrze znać swoje prawa. To jakie masz możliwości, by zabezpieczyć odpowiedni poziom dochodów. A co za tym idzie, odpowiedni komfort życia.

Zacznijmy jednak od formalności. Bo one też są istotne, a co więcej dają Ci podstawę do ubiegania się o zasiłki.

Przede wszystkim nowo narodzone dziecko musisz zarejestrować. Masz na to 42 dni. Czyli 6 tygodni. Wystarczy udać się to Twojego local register office. Prawdopodobnie, zanim pojawisz się w biurze, będzie można umówić się na spotkanie, korzystając z formularza online. Przy okazji podając większość potrzebnych szczegółów. Przynajmniej tak było w naszym przypadku.

Informacje potrzebne do rejestracji to:

 • miejsce i data urodzenia dziecka
 • imię, nazwisko i płeć dziecka
 • pełne nazwiska rodziców i adres ich zamieszkania
 • miesjce i datę urodzenia rodziców
 • datę zawarcia małżeństwa lub związku partnerskiego
 • zawód rodziców dziecka
 • nazwisko panieńskie matki

Wystarczy też, aby zarejestrowania urodzenia dziecka dokonała jedna osoba. Konieczne będą do tego dokumenty potwierdzające tożsamość osoby składającej wniosek.

Przy rejestrowaniu dziecka możesz prosić zarówno o pełny lub skrócony dokument. Każdy kosztuje. Polecam Ci, abyś od razu poprosił o co najmniej 2 kopie każdego z aktów. Bo późniejsze zamówienie aktu urodzenia jest droższe. A jeśli myślisz o tym, by wyrobić dla dziecka jakieś polskie dokumenty, to musisz się liczyć z odddaniem pełnego aktu urodzenia. W przypadku brytyjskich urzędów raczej jest stosowana praktyka oddawania dostarczonych dokumentów. Polskie natomiast ich nie zwracają.

Co daje rejestracja dziecka oprócz formalnego zaistnienia dziecka dla urzędów?

Możesz starać się teraz o Child Benefit. Jest to dodatek w wysokości £ 20 tygodniowo na pierwsze dziecko, (na drugie ok. 13) który jest wypłacany do 16 roku życia dziecka. Lub nawet do 20, jeśli dziecko kontynuuje naukę. Aby go otrzymać, wystarczy wypełnić formularz CH2 i wysłać go razem z aktem urodzenia dziecka na wskazany we wniosku adres.

O Child Benefit może starać się każda osoba, która jest odpowiedzialna za dziecko. I tylko jednej osobie ChB jest wypłacany. W przypadku rodzin, u których choć jedna z osób posiada dochód powyżej £ 50 000, CB zostanie opodatkowany. Można wtedy z niego zrezygnować. Ale jeśli tylko planujesz zostać w domu z dzieckiem po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego, to nawet jeśli posiadacie wysokie dochody, nie polecam Ci rezygnowania z tego zasiłku. Bo ChB pozwala na przyznanie składek emerytalnych.. Każda osoba, która dostaje ChB i rezygnuje z pracy, by zostać w domu z dzieckiem, będzie miała zrefundowane przez państwo składki emerytalne przez ten okres. Będzie tak się działo, aż do 12 roku życia dziecka.

Co dalej po urlopie macierzyńskim?

W UK po skończonym urlopie macierzyńskim masz zagwarantowane prawo do powrotu do swojej starej pracy. Ale musisz to zrobić w przepisowym terminie. Urlopu macierzyńskiego (SML) nie da się przedłużyć ponad prawnie dozwolone 52 tygodnie. Po wykorzystaniu SML może należeć Ci się jeszcze urlop wypoczynkowy, ale gdy już skorzystasz z wszystkich tych form czasu wolnego, musisz wrócić do pracy. W innym razie pracodawca nie musi zapewnić Ci stanowiska.

Co jeśli chcę zostać w domu z dzieckiem?

Oczywiście nikt Ci tego nie zabroni. W takiej też sytuacji możecie liczyć na pomoc państwa, jeśli samodzielne zarobki partnera są niskie. Z czego możecie skorzystać?

Tax credits

Na Tax credits składają się 2 oddzielne zasiłki:

 1. Working Tax Credit
 2. Child Tax Credit

Child Tax Credit

Może się o niego ubiegać osoba, która odpowiedzialna za opiekę nad dzieckiem – do jego 16 roku życia (lub 20, jeśli ono dalej się uczy).

Jego wysokość zależy od dochodu rodziny, liczby dzieci, tego, ewentualnej niepełnosprawności dziecka. Od kwietnia 2017 r Child Tax Credit będzie przyznawany tylko na pierwsze dwoje dzieci (z wyjątkiem bliźniaków).

Working Tax Credit
Aby móc go dostać, należy spełnić poniższe warunki:

 • odpowiedni wiek – powyżej 16 lat (lub 25, jeśli nie masz dzieci lub nie jesteś osobą niepełnosprawną)
 • odpowiednia liczba godzin pracy ( ponieważ artykuł dotyczy macierzyństwa, to ograniczę się tylko do wymogów związanych z dziećmi) – osoba samodzielnie wychowująca jedno lub więcej dzieci – przynajmniej 16h w tygodniu; para wychowująca jedno lub więcej dzieci – łącznie przynajmniej 24h tygodniowo, przy czym jedna z osób musi pracować przynajmniej 16h

Za pracę uznaje się bycie zatrudnionym (employee, worker) lub/i posiadanie własnej działalności (self-employed).

Jak wnioskować o Child and Working Tax Credits?

O oba te zasiłki można się ubiegać jednocześnie na jednym wniosku. Można albo wypełnić odpowiedni wniosek na stronie internetowej albo zadzwonić do Tax Credit Office. W ten sposób wypełniasz wniosek wstępny, który pozwoli Ci na otrzymanie pełnego wniosku, który otrzymasz drogą pocztową. W celu wypełnienia wniosku wstępnego musisz znać podać swój i partnera:

 • National Insurance Number
 • przychód za ostatni rok podatkowy
 • informacje o posiadanych zasiłkach
 • informacje na temat kosztów opieki nad dzieckiem

Po wysłaniu wypełnionego formularz uzbrój się w cierpliwość. Tax Credits Office ma czas aż 5 tygodni na sprawdzenie Twojego wniosku. A jeśli poproszą Cię z jakiegoś powodu o uzupełnienie dokumentów, cała sprawa może się przedłużyć. Dodatkowo, każdego roku, Twój zasiłek jest oceniany na nowo. W związku z czym musisz wypełnić przysłany formularz i podać aktualne dane. Jego niedostarczenie w określonym terminie może skutkować stratą zasiłku.

Czy o coś więcej mogę się ubiegać?

Możesz starać się także o przyznanie Healthy Start Vouchers, to jest darmowych tygodniowych kuponów na mleko, świeże owoce i warzywa, mleko dla niemowląt (infant formula), witaminy.
Aby je otrzymać należy spełnić oba warunki:

 • być przynajmniej w 10 tygodniu ciąży lub mieć dziecko poniżej 4 roku życia
 • otrzymywać przynajmniej jeden zasiłek z następujących: Child Tax Credit, Income Support, Income-based Jobseeker’s Allowance, Income-related Employment Support Allowance

Wniosek można dostać od położnej, lekarza lub dzwoniąc pod infolinię Healthy Start na 0845 607 6823.

Od położnej lub lekarza otrzymasz także Maternity Exemption form (FW8), której wypełnienie pozwoli ci na otrzymywanie darmowych recept i opieki dentystyczna przez całą ciążę aż do roku czasu po urodzeniu dziecka.

Zgodnie z prawem, także i Twój partner może otrzymać określony czas wolny po urodzeniu Waszego dziecka (nawet jeśli nie jest on biologicznym ojcem dziecka). Czyli skorzystać z

Statuatory Parental Leave and Pay

Jest to tydzień lub 2 płatnego urlopu rodzicielskiego. Należny się osobom, które:

 • są zatrudnione na kontrakcie (employee)
 • pracowały nieprzerwanie przez przynajmniej 26 tygodni przed 15 tygodniem przed planowaną datą porodu
 • były zatrudnione aż do czasu urodzenia dziecka
 • zarabiają przynajmniej £ 112 tygodniowo
 • przekazały w odpowiednim czasie informację o rozpoczęciu urlopu rodzicielskiego

Aby dostać urlop rodzicielski, Twój partner musi zawiadomić swojego pracodawcę.

 • przynajmniej 15 tygodni wcześniej przed urodzeniem dziecka o przewidywanej dacie porodu
 • datę rozpoczęcia urlopu rodzicielskiego
 • czy chce wykorzystać jeden czy dwa tygodnie

O urlop (Statuatory Parental Leave) możesz starać się jednocześnie ubiegając się o wynagrodzenie w jego czasie (Statuatory Parental Pay) wypełniając wniosek SC3
lub dostarczony przez pracodawcę formularz.

Na urlopie rodzicielskim Twój partner może otrzymać £ 139,58 lub 90% swoich tygodniowych zarobków (w zależności od tego, która kwota jest niższa).

Share Parental Leave and Pay

Od kwietnia 2015 r wprowadzono nowe przepisy związane z urlopem rodzicielskim. Może on zostać wykorzystany przez oboje rodziców. Na czym to polega? Możecie otrzymać do 50 tygodni “wolnego” (Shared Parental Leave SPL) i wynagrodzenie (Shared Parental Pay – ShPP) przez 37 tygodni, które rozdzielicie między siebie. Przy czym nie musicie wykorzystać całego urlopu w jednym ciągu. Wspólny urlop rodzicielski może być wykorzystany maksymalnie w 3 blokach. Możecie go wziąć razem lub osobno z partnerem. Można go wykorzystać do roku czasu od urodzenia się dziecka.

Kto ma prawo z niego skorzystać?

Aby z niego skorzystać należy oczywiście być odpowiedzialnym za urodzone dziecko. Przy czym nie musi być to biologiczne dziecko, wystarczy być partnerem jego matki. Do tego matka dziecka musi być uprawniona do otrzymania Maternity Allowance, Maternity Leave lub Pay. Ty, jako parter matki musisz:

  • być zatrudniony nieprzerwanie przez tego samego pracodawcę przez co najmniej 26 tygodni przed 15 tygodniem wypadającym przed spodziewanym porodem dziecka
  • pozostać u tego pracodawcy w czasie wspólnego urlopu rodzicielskiego

Dodatkowo, 66 tygodni przed planowaną datą porodu musisz pracować przez co najmniej 26 tygodni (przy czym nie musi być to 26 tygodni jeden po drugim) i zarobić przynajmniej £ 390 w ciągu 13 tygodni z tych 66.

Jak to działa ?

Jeśli jako partner matki dziecka chcesz skorzystać z urlopu rodzicielskiego, to masz taką szansę, pod warunkiem, że matka dziecka zakończy swój urlop macierzyński i wróci do pracy. Reszta niewykorzystanego przez nią urlopu może być wykorzystana według Waszego pomysłu. Czyli jeśli matka dziecka na urlopie macierzyńskim spędziła 4 tygodnie z 52 przepisowo dozwolonych, to macie jeszcze 48 tygodni do wykorzystania.

ShPL można to podzielić na bloki. Jeśli oboje jesteście uprawnieni do wzięcia, możecie nawet w jednym czasie wykorzystać dany blok urlopu rodzicielskiego. Ale musicie najpierw powiadomić pracodawców o swoich planach (w postaci pisemnego zaświadczenia) – każde z oddzielnie w swojej pracy. Jeśli Wasze plany ulegną zmianie, musicie odpowiednio wcześnie poinformować o tym pracodawcę – minimum 8 tygodni zanim rozpocznie się urlop.

Czy to się opłaca?

Finansowo Shared Parental Pay wynosi tyle samo, co SMP, czyli £ 139,58 lub 90% twojego średniego tygodniowego wynagrodzenie (w zależności co jest niższe). To już raczej kwestia ustalenia między partnerami i ich sytuacji materialnej.

Wniosek o ShPL i ShPP składa się w postaci odpowiedniego zaświadczenia wręczonanego pracodawcy, np korzystając z tego wzoru. Jeśli chcesz się upewnić, ile czy jesteście uprawnieni do Shared Parental Leave and Pay, skorzystajcie z tego kalkulatora.

No i doszliśmy do końca. Temat jest obszerny, ale myślę, że warto znać, czego możecie oczekiwać od strony prawnej i finansowej. I jeśli możecie się na urodzenie dziecka przygotować, to lepiej to zróbcie. Przez zadbanie o odpowiednie dokumenty, wynagrodzenie. A jeśli możecie wcześniej odłożyć pieniądze, by mieć swój własny macierzyński fundusz, to też polecam takie rozwiązanie. Bo przy płaczącym noworodku już więcej zmartwień Wam nie potrzeba.

Źródło | Anna Czereszewska

smart polak

Wyślij szybką wiadomość

3 + 5 = ?

NAPRAWA KOMPUTERÓW

Naprawa komputerów, laptopów, tabletów i smartfonów z dojazdem do klienta!

TŁUMACZENIA W TERENIE

Tłumaczenia w terenie: landlord, urzędy, sądy, banki, szkoły, lekarze, szpitale, etc.

SPRAWY MIESZKANIOWE

Jeśli masz kłopot z landlordem, odzyskaniem depozytu oraz innymi problemami mieszkaniowymi, zadzwoń!

WYWÓZ ŚMIECI

Tani wywóz śmieci na terenie całego Londynu. Nasz kierowca pomaga przy załadunku. Ponadto oferujemy w pełni licencjonowane usługi.

TELEWIZJA SAT.

Szukasz sprawdzonego montera, który przeprowadzi instalację? Gwarantujemy Ci szybką realizację, przystępne ceny i najwyższą jakość usług.

SYSTEMY ALARMOWE

Systemy zabezpieczeń: CCTV, alarmowe, sygnalizacji pożaru i inne

PRZEPROWADZKI

Zamiast tracić czas wyszukując odpowiednią firmę, nie zwlekaj i zadzwoń do Nas!

OKNA I DRZWI

Sprzedaż i profesjonalny montaż okien, drzwi i rolet na terenie Szkocji

ELEKTRYKA

Masz problem z elektryką w domu? Zadzwoń!

HYDRAULIKA

Masz problem z hydrauliką w domu? Zadzwoń!

BENEFITY / POMOC

Wypełnianie wniosków i porady w uzyskaniu wszelkich benefitów i dodatków w Edynburgu.

TŁUMACZENIA

Tłumaczenia i projekty profesjonalnych CV i listów motywacyjnych, doradztwo zawodowe oraz tłumaczenia.

STRONY INTERNETOWE

Nowocześnie, profesjonalnie, szybko i po konkurencyjnych cenach strony internetowe. Zadzwoń!

FOTOGRAFIA

Planujesz ślub, chrzest, urodziny bądź inną ważną okazję rodzinną? Uwiecznij to na zdjęciach.

SPRZĄTANIE / DYWANY

Zapraszamy do skorzystania z naszych usług. Sprzątanie mieszkań, pranie dywanów, etc.

COACHING

Darmowa 30-minutowa konsultacja!

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

REKLAMA

POPULARNE TERAZ

INFORMACJE I BIZNES

OPINIE I PUBLICYSTYKA

STYL I KULTURA

/Autor

Ostatnie lata przyniosły ogromny postęp w leczeniu nowotworów

Raka piersi co roku diagnozuje się u około 18 tys. Polek, z których 85 proc. udaje się wyleczyć. Dzięki nowoczesnym terapiom – obecnie nawet rak piersi z przerzutami może stać się chorobą przewlekłą. Podobnie jest w przypadku wielu innych typów nowotworów – choć liczba zachorowań rośnie, pojawiają się innowacyjne leki, które znacząco wydłużają życie chorych i poprawiają jego jakość.

Sharing is caring!