Według amerykańskiej prasy na należącej do Wielkiej Brytanii wyspie Diego Garcia, leżącej na Oceanie Indyjskim, CIA torturowało więźniów a także traktowało ją jako punkt tranzytowy.

______________________________________________________________________________________________________________________

Według informacji jaki przekazały media, CIA miało wykorzystywać zamorskie terytorium Wielkiej Brytanii przez około miesiąc. Rewelacje na temat wykorzystywania brytyjskiej wyspy przekazał Lawrence Wilkerson, były szef personelu w podlegającego Colinowi Powellowi.

Informacje jakie zostały przekazane przez Wilkersona spowodowały natychmiastową reakcję ze strony Brytyjczyków. Sir Menzies Campbell, członek parlamentarnej komisji do spraw wywiadu i bezpieczeństwa stwierdził, że konieczne jest przeprowadzenie pełnego dochodzenia w tej sprawie.

Wilkerson stwierdził między innymi w wywiadzie dla Vice News:

„nie przyjechaliśmy tam i nie pobudowaliśmy żadnych więzień. To był punkt tranzytowy, do którego zwożono podejrzanych i przetrzymywano ich do momentu kiedy gdzieś indziej nie znalazło się dal nich miejsce. Trwało to może dwa tygodnie może miesiąc.”

Już wcześniej działania dokonywane na tej wyspie były przedmiotem dochodzenia brytyjskiej komisji. Po oświadczeniach Wilkerson być może zostanie przeprowadzone ponwne dochodzenie w tej sprawie.

Źródło | Informacje 24

info24_logo

Sharing is caring!