Chrześcijanie w Wielkiej Brytanii nie mają łatwego życia

Boją się przyznawać do swojej wiary. Są wyśmiewani bądź traktowani jak dziwacy, a ich dzieci stają się przedmiotem drwin. Chrześcijanie w Wielkiej Brytanii nie mają łatwego życia.

dyskryminowani chrześcijanie_Dwa i pół tysiąca. Tyle osób, przedstawicieli różnych wyznań oraz ludzi deklarujących się jako niewierzący, wzięło udział w badaniach przeprowadzonych przez komisję ds. równości i praw człowieka. Dokładny raport z nich zostanie opublikowany w ciągu kilku miesięcy, ale wyniki nie pozostawiają złudzeń – najbardziej dyskryminowaną grupą wyznaniową na Wyspach Brytyjskich czują się chrześcijanie. Jak na ironię, przyczynia się do tego prawo… antydyskryminacyjne i równościowe.

Religijni dziwacy

– Noszenie krzyża, różańca czy innych chrześcijańskich symboli w mojej pracy zostało zabronione, natomiast kolczyk w nosie, języku albo tatuaże są w porządku – skarży się jeden z katolików.
– Tylko religijni dziwacy w to wierzą – tymi słowami nauczyciel wyśmiał przed całą klasą kilkuletnią uczennicę, kiedy ta powiedziała, że Bóg stworzył świat.

To pierwsze z brzegu przykłady opisane w badaniach. Ale konkretnych sytuacji, w których poniża się wiarę i wyznawców Chrystusa, jest znacznie więcej. Swoje obawy wykazują nie tylko pracownicy, ale również chrześcijańscy przedsiębiorcy, skarżąc się na niejasność zapisów w tzw. Equality Act 2010, który w założeniu ma chronić przed dyskryminacją w miejscu pracy i gwarantować równe prawa w dostępie do dóbr i usług. Znamienna w tym kontekście jest wypowiedź jednego z menedżerów firmy prawniczej.

– Kiedy organizowaliśmy tradycyjne party z okazji Świąt Bożego Narodzenia, para pracowników zakwestionowała jego nazwę twierdząc, że jest to promocja wiary. Ostatecznie musieliśmy zgodzić się na ich żądanie tytułując spotkanie w dwóch wersjach: „Przyjęcie Noworoczne/Przyjęcie Bożonarodzeniowe”, z dopiskiem – „nazwa zgodnie z waszymi przekonaniami”. Przyznam, że czułem się urażony całą tą sytuacją, ale, niestety, prawo w tych kwestiach jest bardzo niejasne – mówi.

Złoty krzyżyk

Sześć lat. Tyle czasu mieszkanka Londynu, Nadia Eweida, sądziła się ze swoim pracodawcą – British Airways. Po wielu wyrokach i odwołaniach w styczniu 2013 roku Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu orzekł, że kobieta doznała dyskryminacji w związku ze swoją wiarą. W uzasadnieniu podkreślono, że zabraniając jej noszenia złotego krzyżyka na szyi, linie lotnicze British Airways przekroczyły cienką granicę między wolnością religijną a dążeniem firmy do kreowania własnego wizerunku. 60-letnia wówczas Eweida nie kryła zadowolenia z wyroku i odszkodowania, jakie jej przyznano.

Jednak troje innych chrześcijan, których odwołania od decyzji brytyjskich sądów Trybunał w Strasburgu rozpatrywał w tym samym czasie, nie miało powodów do radości. Sędziowie uznali, że zakaz noszenia łańcuszka z krzyżykiem, jaki 57-letnia pielęgniarka Shirley Chaplin usłyszała od swoich przełożonych w szpitalu w Exeter, był uzasadniony i miał na celu ochronę zdrowia oraz bezpieczeństwa pacjentów. Nie pomogły tłumaczenia, że kobieta nosiła łańcuszek przez 30 lat i nikomu to przeszkadzało.

Z kolei Gary McFarlane (51), seksuolog z Bristolu, został wyrzucony z pracy w organizacji charytatywnej Relate po tym, jak stwierdził, że miałby obiekcje przed udzieleniem porad seksuologicznych parze gejowskiej. Podobny los spotkał Lillian Ladele, którą dyscyplinarnie zwolniły władze londyńskiej dzielnicy Islington. Powód? Odmówiła legalizowania związków partnerskich w stosunku do par tej samej płci. Twierdzenia jej prawników, że mogą to robić pracownicy niemający w tym względzie obiekcji, nie przekonały sędziów Trybunału.

Zakazany Chrystus

– Cieszę się, że w końcu zaczęto dostrzegać problem. Jest bardzo dużo pracy, żeby odbudować pewność chrześcijan i przekonać ich, że nie są obywatelami drugiej kategorii, a głoszone hasła o konieczności zeświecczenia państwa nie stanowią antidotum na współczesne bolączki – skomentował ostatnie wyniki badań komisji ds. równości i praw człowieka Simon Calvert, z think tanku Christian Institute.

Przypadków dyskryminowania ludzi wierzących ciągle przybywa. Doświadczyła tego na własnej skórze Gerardine Stockford, żona pastora, która złożyła w sklepie Marks & Spencer internetowe zamówienie na bukiet kwiatów, dodając do niego grzecznościowy zwrot „Dziękuję za troskę i pomoc dla Margaret w jej ostatnich dniach. Z miłością od jej kościelnej rodziny, Kościół Chrystusowy Teddington”. W informacji zwrotnej kobietę poinformowano, że w zamówieniu figurują określenia uniemożliwiające jego realizację. Otóż firma wprowadziła listę obraźliwych zwrotów, na której widnieją m.in. słowa Chrystus i Jezus Chrystus. Marks & Spencer wycofał się z kontynuowania tej polityki.

Swojej decyzji broni za to dyrekcja centrum opieki w londyńskiej dzielnicy Shepherd’s Bush, która podjęła decyzję o zwolnieniu chrześcijańskiej pedagog Sarah Mbuyi. Kobieta straciła pracę z paragrafu o „wysoce nagannym zachowaniu”, używanego zazwyczaj w przypadku stosowania przemocy bądź kradzieży w miejscu zatrudnienia. Co zrobiła Mbuyi? W rozmowie z koleżanką lesbijką stwierdziła, że zgodnie z biblią małżeństwo jest związkiem pomiędzy mężczyzną i kobietą. Po rozmowie dyscyplinarnej, dyrektor zwolnił „przestępczynię” powołując się na… prawo antydyskryminacyjne.

– Miałam świadomość, że nadchodzą prześladowania za wiarę, ale kiedy taka sytuacja dotknęła mnie osobiście poczułam się naprawdę dziwnie – mówi Mbuyi, która zamierza dochodzić swoich praw na drodze sądowej…

» Dariusz Dzikowski | Goniec.com

goniec_150

POLUB NASZ FANPAGE

Polub nasz Fanpage i bądź na bieżąco z informacjami!

REKLAMA

POPULARNE TERAZ

Premier May złożyła formalny wniosek o opóźnienie Brexitu do 30 czerwca

, , ,
Premier Wielkiej Brytanii Theresa May zwróciła się wczoraj do przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska z formalnym wnioskiem o wydłużenie procesu wyjścia Zjednoczonego Królestwa z UE do 30 czerwca.

UWAGA! Dzisiaj odbędzie się głosowanie nad drugim referendum ws. brexitu!

, , ,
Takie rzeczy tylko w Wielkiej Brytanii. Wtorkowe głosownie przegrała premier Theresa May. Nad głosowaniem w środę zebrały się czarne chmury bowiem groziła Brytyjczykom opcja "no deal". I tym razem premier May, można powiedzieć przegrała. Czy dzisiaj dojdzie do piłkarskiego "Hat Tricka"? Jeśli wieczorem posłowie zagłosują za przeprowadzeniem drugiego referendum mecz o Brexit być może zostanie ostatecznie wygrany - przez tych, którzy Brexitu nie chcą - czyli rozsądek?

May zapowiada koniec Brexitu? "Możemy nigdy nie opuścić UE"

, , ,
Wielka Brytania może nigdy nie opuścić Unii Europejskiej, jeśli w przyszłym tygodniu parlament odrzuci porozumienie w sprawie Brexitu, wynegocjowane z Brukselą - ostrzegła dziś premier Theresa May.

"Chcemy, żeby Polacy zostali"

, , , ,
Brytyjska wiceminister spraw wewnętrznych Caroline Nokes zaapelowała w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej do Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, aby pozostali w kraju po wyjściu z Unii Europejskiej. Zapewniła, że rejestracja pobytu będzie 'tak prosta, jak to tylko możliwe'.

"Robimy wszystko, by Brexit nie pogorszył sytuacji Polaków na Wyspach"

, , ,
"Zdajemy sobie sprawę, że wśród Polaków przebywających w Wielkiej Brytanii panuje obecnie ogromna niepewność co do ich dalszych losów i ewentualnych perspektyw powrotu do kraju. Chcemy odpowiedzieć na szereg pytań i wątpliwości związanych z Brexitem oraz uspokoić Polaków, że ich sytuacja się nie pogorszy"

Brytyjski rząd i UE rozważają opóźnienie Brexitu

, , ,
Wyjście Wielkiej Brytanii z UE może opóźnić się o co najmniej dwa miesiące w ramach planów rozważanych przez premier Theresę May - podał dzisiaj 'The Telegraph'. 'Guardian' zaznaczył, że liderzy UE są gotowi rozważyć nawet dwuletnie odroczenie tej decyzji.

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE

Jesteś Polką? To pewnie sprzątasz?

, , ,
Większość z nas ma maturę, nie mówiąc już o wyższym wykształceniu. Dlaczego więc godzimy się pracować poniżej naszych możliwości? Czemu nie jesteśmy ambitne i nie sięgamy po coś lepszego niż sprzątanie?

Jak seks wpływa na zdrowie?

, , , ,
Seks to ważna część życia każdego człowieka. Seks to fizyczna przyjemność oraz bliskość z drugą osobą.Ale nie tylko... Seks ma także korzystny wpływ na nasze zdrowie. Udane życie seksualne niweluje nadmiar stresu, poprawia ogólny nastrój, dotlenia organizm i usprawnia krążenie krwi. Same korzyści dla naszego zdrowia.

"Oddajcie nam naszych ludzi" - premier Morawiecki odleciał

, , , ,
"Mamy najniższy poziom bezrobocia, wzrost gospodarczy w wysokości 5,5 proc. PKB - jeden z najwyższych w UE, mam więc nadzieję, że do Polski wróci wielu, wielu Polaków"

Anglicy kupują "brexit box" zestaw na wypadek pustych półek w sklepach

, , , , ,
Brexit box, który kosztuje 295 funtów (ponad 1400 zł), można kupić za pośrednictwem sklepu internetowego Emergency Food Storage. „Ten brexit box to świetny początek, aby pomóc ci przezwyciężyć obawy o brak jedzenia w sklepach po brexicie” – czytamy w opisie produktu.

Brexit: Parlament odrzucił umowę. Co teraz będzie? Jest kilka scenariuszy

, , , ,
Premier Theresa May zaliczyła kompletną – choć przewidywaną – wpadkę. Jest to gigantyczna porażka. W historii brytyjskiego parlamentaryzmu nie notowana. Umowy ws. brexitu w takiej formie nie chcą brytyjscy posłowie. To już wiemy. Ale co będzie dalej?

Umowa ws. Brexitu odrzucona. Wielka porażka premier May

, , , ,
Brytyjska Izba Gmin zagłosowała dzisiaj wieczorem przeciwko proponowanemu przez rząd Theresy May projektowi umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Przeciwko propozycji zagłosowało 432 posłów przy zaledwie 202 głosach poparcia (większość 230 głosów).

INFORMACJE I BIZNES

UWAGA! Dzisiaj odbędzie się głosowanie nad drugim referendum ws. brexitu!

, , ,
Takie rzeczy tylko w Wielkiej Brytanii. Wtorkowe głosownie przegrała premier Theresa May. Nad głosowaniem w środę zebrały się czarne chmury bowiem groziła Brytyjczykom opcja "no deal". I tym razem premier May, można powiedzieć przegrała. Czy dzisiaj dojdzie do piłkarskiego "Hat Tricka"? Jeśli wieczorem posłowie zagłosują za przeprowadzeniem drugiego referendum mecz o Brexit być może zostanie ostatecznie wygrany - przez tych, którzy Brexitu nie chcą - czyli rozsądek?

May zapowiada koniec Brexitu? "Możemy nigdy nie opuścić UE"

, , ,
Wielka Brytania może nigdy nie opuścić Unii Europejskiej, jeśli w przyszłym tygodniu parlament odrzuci porozumienie w sprawie Brexitu, wynegocjowane z Brukselą - ostrzegła dziś premier Theresa May.

"Chcemy, żeby Polacy zostali"

, , , ,
Brytyjska wiceminister spraw wewnętrznych Caroline Nokes zaapelowała w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej do Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, aby pozostali w kraju po wyjściu z Unii Europejskiej. Zapewniła, że rejestracja pobytu będzie 'tak prosta, jak to tylko możliwe'.

"Robimy wszystko, by Brexit nie pogorszył sytuacji Polaków na Wyspach"

, , ,
"Zdajemy sobie sprawę, że wśród Polaków przebywających w Wielkiej Brytanii panuje obecnie ogromna niepewność co do ich dalszych losów i ewentualnych perspektyw powrotu do kraju. Chcemy odpowiedzieć na szereg pytań i wątpliwości związanych z Brexitem oraz uspokoić Polaków, że ich sytuacja się nie pogorszy"

Brytyjski rząd i UE rozważają opóźnienie Brexitu

, , ,
Wyjście Wielkiej Brytanii z UE może opóźnić się o co najmniej dwa miesiące w ramach planów rozważanych przez premier Theresę May - podał dzisiaj 'The Telegraph'. 'Guardian' zaznaczył, że liderzy UE są gotowi rozważyć nawet dwuletnie odroczenie tej decyzji.

Brexit może nastąpić później

, , ,
Szef MSZ Wielkiej Brytanii Jeremy Hunt powiedział, że ze względu na piętrzące się problemy, Wielka Brytania może potrzebować "dodatkowego czasu", aby sfinalizować przyjęcie przepisów dotyczących Brexitu - informuje BBC.

OPINIE I PUBLICYSTYKA

Cud natury czy in vitro?

, , , , ,
Rodzicielstwo nie zna granic. Przekonała się o tym Polka, Beata Bienias z mężem, którzy po kilkuletnim zmaganiu się z in vitro zostali rodzicami trojaczków. Dwoje dzieci zostało jednak poczęte naturalnie.

Jesteś Polką? To pewnie sprzątasz?

, , ,
Większość z nas ma maturę, nie mówiąc już o wyższym wykształceniu. Dlaczego więc godzimy się pracować poniżej naszych możliwości? Czemu nie jesteśmy ambitne i nie sięgamy po coś lepszego niż sprzątanie?

Fact-checking na Facebooku w rozsypce

, , ,
System weryfikacji informacji (tzw. fact-checkingu) na Facebooku, który miał działać we współpracy z dziennikarzami, jest w rozsypce. Sami dziennikarze są rozczarowani rzeczywistością współpracy z koncernem i chcą jej zakończenia - podał dziennik 'The Guardian'.

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

, , , ,
Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.

Miłość: On muzułmanin, ona chrześcijanka

, , , , , ,
On muzułmanin ze stolicy Bangladeszu, ona chrześcijanka z miasteczka w zachodniej Polsce. Poznali się w Berlinie. Synka urodziła zaraz po maturze. Historia jak z „Faktu”, a jednak się udało. Oto Klaudia, Mamun i ich multikulturowy „happy end”. Wychowana w rodzinie „patchworkowej”, Klaudia pragnęła, by jej własna była taka „na zawsze”. Życie wystawiło ją na większą próbę, niż zakładał plan.

Wracać czy zostać? Już za niecałe pół roku Wielka Brytania wyjdzie z Unii!

, , , ,
Już teraz zauważalny jest kryzys związany z kursem funta. Ceny rosną a płace nie. Brakuje rąk do pracy. Na budowach ubywa Polaków. Zdarza się, że nawet w polskich sklepach sprzedawcami są obcokrajowcy. To Brexit. Marzec 2019 budzi duży niepokój.

STYL I KULTURA

Jak seks wpływa na zdrowie?

, , , ,
Seks to ważna część życia każdego człowieka. Seks to fizyczna przyjemność oraz bliskość z drugą osobą.Ale nie tylko... Seks ma także korzystny wpływ na nasze zdrowie. Udane życie seksualne niweluje nadmiar stresu, poprawia ogólny nastrój, dotlenia organizm i usprawnia krążenie krwi. Same korzyści dla naszego zdrowia.

Kevin sam w domu…Ponad 20 lat starszy. Zobaczcie najnowszą reklamę!

, , , ,
W sieci pojawiła się nowa reklama Google, w której wystąpił sam Kevin, tylko ponad 20 lat starszy. Spot został nagrany w domu, w którym rozgrywała się akcja filmu „Kevin sam w domu”.

Tabletki antykoncepcyjne obniżają libido?

, , , ,
Antykoncepcja hormonalna, choć jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży, może powodować również wystąpienie skutków ubocznych. Do jednych z najbardziej uciążliwych dla kobiet należy spadek popędu seksualnego.

le prawdy zawierają ciążowe mity?

, , , ,
Wiele źródeł i jeszcze więcej sprzecznych informacji. To rzeczywistość, z którą na co dzień mierzą się przyszłe mamy. Zapytaliśmy kilka z nich, z jakimi radami i stwierdzeniami na temat ciąży spotykają się najczęściej. Dzielimy je na fakty i mity, i wyjaśniamy, których z nich się wystrzegać, a które warto wprowadzić w życie.

Nowa kampania dotycząca zdrowia psychicznego

, , , ,
Trwa kampania #GetTheInsideOut, mówiąca o problemach psychicznych ludzi. Reklamy pokazują, że bardzo wiele osób cierpi na choroby psychiczne, o których nie chce mówić głośno. Partnerem i sponsorem akcji jest Lloyds Bank.

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

, , , ,
Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.