Chrześcijanie w Wielkiej Brytanii nie mają łatwego życia

Boją się przyznawać do swojej wiary. Są wyśmiewani bądź traktowani jak dziwacy, a ich dzieci stają się przedmiotem drwin. Chrześcijanie w Wielkiej Brytanii nie mają łatwego życia.

dyskryminowani chrześcijanie_Dwa i pół tysiąca. Tyle osób, przedstawicieli różnych wyznań oraz ludzi deklarujących się jako niewierzący, wzięło udział w badaniach przeprowadzonych przez komisję ds. równości i praw człowieka. Dokładny raport z nich zostanie opublikowany w ciągu kilku miesięcy, ale wyniki nie pozostawiają złudzeń – najbardziej dyskryminowaną grupą wyznaniową na Wyspach Brytyjskich czują się chrześcijanie. Jak na ironię, przyczynia się do tego prawo… antydyskryminacyjne i równościowe.

Religijni dziwacy

– Noszenie krzyża, różańca czy innych chrześcijańskich symboli w mojej pracy zostało zabronione, natomiast kolczyk w nosie, języku albo tatuaże są w porządku – skarży się jeden z katolików.
– Tylko religijni dziwacy w to wierzą – tymi słowami nauczyciel wyśmiał przed całą klasą kilkuletnią uczennicę, kiedy ta powiedziała, że Bóg stworzył świat.

To pierwsze z brzegu przykłady opisane w badaniach. Ale konkretnych sytuacji, w których poniża się wiarę i wyznawców Chrystusa, jest znacznie więcej. Swoje obawy wykazują nie tylko pracownicy, ale również chrześcijańscy przedsiębiorcy, skarżąc się na niejasność zapisów w tzw. Equality Act 2010, który w założeniu ma chronić przed dyskryminacją w miejscu pracy i gwarantować równe prawa w dostępie do dóbr i usług. Znamienna w tym kontekście jest wypowiedź jednego z menedżerów firmy prawniczej.

– Kiedy organizowaliśmy tradycyjne party z okazji Świąt Bożego Narodzenia, para pracowników zakwestionowała jego nazwę twierdząc, że jest to promocja wiary. Ostatecznie musieliśmy zgodzić się na ich żądanie tytułując spotkanie w dwóch wersjach: „Przyjęcie Noworoczne/Przyjęcie Bożonarodzeniowe”, z dopiskiem – „nazwa zgodnie z waszymi przekonaniami”. Przyznam, że czułem się urażony całą tą sytuacją, ale, niestety, prawo w tych kwestiach jest bardzo niejasne – mówi.

Złoty krzyżyk

Sześć lat. Tyle czasu mieszkanka Londynu, Nadia Eweida, sądziła się ze swoim pracodawcą – British Airways. Po wielu wyrokach i odwołaniach w styczniu 2013 roku Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu orzekł, że kobieta doznała dyskryminacji w związku ze swoją wiarą. W uzasadnieniu podkreślono, że zabraniając jej noszenia złotego krzyżyka na szyi, linie lotnicze British Airways przekroczyły cienką granicę między wolnością religijną a dążeniem firmy do kreowania własnego wizerunku. 60-letnia wówczas Eweida nie kryła zadowolenia z wyroku i odszkodowania, jakie jej przyznano.

Jednak troje innych chrześcijan, których odwołania od decyzji brytyjskich sądów Trybunał w Strasburgu rozpatrywał w tym samym czasie, nie miało powodów do radości. Sędziowie uznali, że zakaz noszenia łańcuszka z krzyżykiem, jaki 57-letnia pielęgniarka Shirley Chaplin usłyszała od swoich przełożonych w szpitalu w Exeter, był uzasadniony i miał na celu ochronę zdrowia oraz bezpieczeństwa pacjentów. Nie pomogły tłumaczenia, że kobieta nosiła łańcuszek przez 30 lat i nikomu to przeszkadzało.

Z kolei Gary McFarlane (51), seksuolog z Bristolu, został wyrzucony z pracy w organizacji charytatywnej Relate po tym, jak stwierdził, że miałby obiekcje przed udzieleniem porad seksuologicznych parze gejowskiej. Podobny los spotkał Lillian Ladele, którą dyscyplinarnie zwolniły władze londyńskiej dzielnicy Islington. Powód? Odmówiła legalizowania związków partnerskich w stosunku do par tej samej płci. Twierdzenia jej prawników, że mogą to robić pracownicy niemający w tym względzie obiekcji, nie przekonały sędziów Trybunału.

Zakazany Chrystus

– Cieszę się, że w końcu zaczęto dostrzegać problem. Jest bardzo dużo pracy, żeby odbudować pewność chrześcijan i przekonać ich, że nie są obywatelami drugiej kategorii, a głoszone hasła o konieczności zeświecczenia państwa nie stanowią antidotum na współczesne bolączki – skomentował ostatnie wyniki badań komisji ds. równości i praw człowieka Simon Calvert, z think tanku Christian Institute.

Przypadków dyskryminowania ludzi wierzących ciągle przybywa. Doświadczyła tego na własnej skórze Gerardine Stockford, żona pastora, która złożyła w sklepie Marks & Spencer internetowe zamówienie na bukiet kwiatów, dodając do niego grzecznościowy zwrot „Dziękuję za troskę i pomoc dla Margaret w jej ostatnich dniach. Z miłością od jej kościelnej rodziny, Kościół Chrystusowy Teddington”. W informacji zwrotnej kobietę poinformowano, że w zamówieniu figurują określenia uniemożliwiające jego realizację. Otóż firma wprowadziła listę obraźliwych zwrotów, na której widnieją m.in. słowa Chrystus i Jezus Chrystus. Marks & Spencer wycofał się z kontynuowania tej polityki.

Swojej decyzji broni za to dyrekcja centrum opieki w londyńskiej dzielnicy Shepherd’s Bush, która podjęła decyzję o zwolnieniu chrześcijańskiej pedagog Sarah Mbuyi. Kobieta straciła pracę z paragrafu o „wysoce nagannym zachowaniu”, używanego zazwyczaj w przypadku stosowania przemocy bądź kradzieży w miejscu zatrudnienia. Co zrobiła Mbuyi? W rozmowie z koleżanką lesbijką stwierdziła, że zgodnie z biblią małżeństwo jest związkiem pomiędzy mężczyzną i kobietą. Po rozmowie dyscyplinarnej, dyrektor zwolnił „przestępczynię” powołując się na… prawo antydyskryminacyjne.

– Miałam świadomość, że nadchodzą prześladowania za wiarę, ale kiedy taka sytuacja dotknęła mnie osobiście poczułam się naprawdę dziwnie – mówi Mbuyi, która zamierza dochodzić swoich praw na drodze sądowej…

» Dariusz Dzikowski | Goniec.com

goniec_150

POLUB NASZ FANPAGE

Polub nasz Fanpage i bądź na bieżąco z informacjami!

REKLAMA

POPULARNE TERAZ

Anglicy kupują "brexit box" zestaw na wypadek pustych półek w sklepach

, , , , ,
Brexit box, który kosztuje 295 funtów (ponad 1400 zł), można kupić za pośrednictwem sklepu internetowego Emergency Food Storage. „Ten brexit box to świetny początek, aby pomóc ci przezwyciężyć obawy o brak jedzenia w sklepach po brexicie” – czytamy w opisie produktu.

Brexit: Parlament odrzucił umowę. Co teraz będzie? Jest kilka scenariuszy

, , , ,
Premier Theresa May zaliczyła kompletną – choć przewidywaną – wpadkę. Jest to gigantyczna porażka. W historii brytyjskiego parlamentaryzmu nie notowana. Umowy ws. brexitu w takiej formie nie chcą brytyjscy posłowie. To już wiemy. Ale co będzie dalej?

Umowa ws. Brexitu odrzucona. Wielka porażka premier May

, , , ,
Brytyjska Izba Gmin zagłosowała dzisiaj wieczorem przeciwko proponowanemu przez rząd Theresy May projektowi umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Przeciwko propozycji zagłosowało 432 posłów przy zaledwie 202 głosach poparcia (większość 230 głosów).

Polak z Londynu przyznał się do popełnienia przestępstw związanych z terroryzmem

, , ,
Jeden z plakatów umieszczonych w internecie sugerował, że księcia Harry'ego należy zastrzelić za "zdradę rasy", wskazując, że zdecydował się na małżeństwo z mającą afroamerykańskie korzenie aktorką Meghan Markle.

Fact-checking na Facebooku w rozsypce

, , ,
System weryfikacji informacji (tzw. fact-checkingu) na Facebooku, który miał działać we współpracy z dziennikarzami, jest w rozsypce. Sami dziennikarze są rozczarowani rzeczywistością współpracy z koncernem i chcą jej zakończenia - podał dziennik 'The Guardian'.

Brexit: biznes na wyspach z przerażeniem obserwuje polityków

, , , , ,
Przedstawiciele czołowych brytyjskich organizacji biznesowych skrytykowali działania polityków ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, oznajmiając, że 'z przerażeniem obserwują, jak skupiają się oni na partyjnych dysputach, a nie praktycznych czynnościach'.

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE

Strach siedzieć w brytyjskich więzieniach

, , ,
Brytyjskie więzienia nie są w stanie powstrzymać rekordowej skali przemocy, samobójstw, samookaleczeń i przyjmowania narkotyków. We wszystkich tych przypadkach jest tam coraz gorzej – poinformował główny inspektor więziennictwa.

Do Wielkiej Brytanii po brexicie będą wpuszczane tylko osoby wykwalifikowane

, , , , ,
Osoby z tzw. średnimi kwalifikacjami (ze średnim wykształceniem, bez specjalizacji) będą mogły pracować w Wielkiej Brytanii tylko, jeśli będą w docelowej pracy zarabiać minimum 30 tysięcy funtów rocznie. Przewiduje się dla nich okres próbny, w jakim będą sprawdzane ich zarobki.

Tusk i Juncker ponownie wykluczają renegocjację umowy z UK

, , ,
Szef RE Donald Tusk poinformował po unijnym szczycie, że wyklucza jakiekolwiek otwarcie na nowo negocjacji ws. umowy rozwodowej UE z Wielką Brytanią. Zdaniem szefa KE Jean-Claude'a Junckera, UE i Londyn powinny szybko rozpocząć negocjacje umowy o przyszłych relacjach.

Brexit - Drugie referendum?

, , ,
Do tej pory o drugim referendum mówiła zasadniczo opozycja oraz grupy społeczne o nie walczące. Teraz sytuacja się zmieniła. Mówią o nim nawet ministrowie rządu Theresy May.

Brytyjski generał zaleca szybkie przygotowanie armii do III wojny światowej

, , ,
Należy jak najszybciej odejść od doktryny wiecznego pokoju i przygotować się na wojnę – powiedział generał Sir Nick Carter. Szef sztabu obrony w Royal United Service podkreślił, że Rosja i Chiny są obecnie największym zagrożeniem dla świata.

Święta wpędzają w długi!

, , , , ,
Ostatni miesiąc roku to wyjątkowo trudny czas dla finansów Polaków. Święta Bożego Narodzenia, prezenty, przygotowania do sylwestra czy sezonowe wyprzedaże sprawiają, że części osób trudno jest dopiąć domowy budżet. Mają problemy ze spłatą kredytów, pożyczek czy bieżących rachunków.

INFORMACJE I BIZNES

Brexit: Parlament odrzucił umowę. Co teraz będzie? Jest kilka scenariuszy

, , , ,
Premier Theresa May zaliczyła kompletną – choć przewidywaną – wpadkę. Jest to gigantyczna porażka. W historii brytyjskiego parlamentaryzmu nie notowana. Umowy ws. brexitu w takiej formie nie chcą brytyjscy posłowie. To już wiemy. Ale co będzie dalej?

Umowa ws. Brexitu odrzucona. Wielka porażka premier May

, , , ,
Brytyjska Izba Gmin zagłosowała dzisiaj wieczorem przeciwko proponowanemu przez rząd Theresy May projektowi umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Przeciwko propozycji zagłosowało 432 posłów przy zaledwie 202 głosach poparcia (większość 230 głosów).

Polak z Londynu przyznał się do popełnienia przestępstw związanych z terroryzmem

, , ,
Jeden z plakatów umieszczonych w internecie sugerował, że księcia Harry'ego należy zastrzelić za "zdradę rasy", wskazując, że zdecydował się na małżeństwo z mającą afroamerykańskie korzenie aktorką Meghan Markle.

Brexit: biznes na wyspach z przerażeniem obserwuje polityków

, , , , ,
Przedstawiciele czołowych brytyjskich organizacji biznesowych skrytykowali działania polityków ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, oznajmiając, że 'z przerażeniem obserwują, jak skupiają się oni na partyjnych dysputach, a nie praktycznych czynnościach'.

Theresa May mówi publicznie o sytuacji Polaków po brexicie

, , ,
"Chcemy chronić prawa obywateli polskich w przypadku również brexitu, wyjścia z Unii Europejskiej w postaci brexitu, bez porozumienia. Chcemy podkreślić naszą gościnność i chęć pozostawienia Polaków w Wielkiej Brytanii.

Unia Europejska zakaże używania plastikowych sztućców i słomek

, , , , ,
Parlament Europejski wraz z państwami członkowskimi debatowali dzisiaj na temat ochrony środowiska. Nowe przepisy uregulują ograniczenie liczby plastikowych odpadów, które finalnie trafiają do mórz. W krajach Unii Europejskiej zabronione będzie używanie słomek, patyczków higienicznych, czy też plastikowych talerzy i sztućców.

OPINIE I PUBLICYSTYKA

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

, , , ,
Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.

Miłość: On muzułmanin, ona chrześcijanka

, , , , , ,
On muzułmanin ze stolicy Bangladeszu, ona chrześcijanka z miasteczka w zachodniej Polsce. Poznali się w Berlinie. Synka urodziła zaraz po maturze. Historia jak z „Faktu”, a jednak się udało. Oto Klaudia, Mamun i ich multikulturowy „happy end”. Wychowana w rodzinie „patchworkowej”, Klaudia pragnęła, by jej własna była taka „na zawsze”. Życie wystawiło ją na większą próbę, niż zakładał plan.

Wracać czy zostać? Już za niecałe pół roku Wielka Brytania wyjdzie z Unii!

, , , ,
Już teraz zauważalny jest kryzys związany z kursem funta. Ceny rosną a płace nie. Brakuje rąk do pracy. Na budowach ubywa Polaków. Zdarza się, że nawet w polskich sklepach sprzedawcami są obcokrajowcy. To Brexit. Marzec 2019 budzi duży niepokój.

Czy jeszcze „opłaca się” przyjechać do Wielkiej Brytanii?

, , ,
Po pierwsze praca nie leży tu na ulicy; pieniądze też nie spadają z nieba, a zasiłki, jeśli nam w ogóle przysługują są bardzo niskie. Jeśli nie mamy pracy możemy bardzo szybko znaleźć się na ulicy, bo nikt nie zapłaci za nasz czynsz, ciocia nie zaprosi na obiad, a babcia nie zostanie z dziećmi, kiedy trzeba iść na nocną zmianę do pracy.

Universal credit - Uniwersalna katastrofa

, , , , ,
Wielkiej Brytanii grozi społeczna katastrofa. Rząd jednak odmawia dodatkowych pieniędzy. I wątpliwe, żeby to się zmieniło, zwłaszcza teraz, gdy tematem dominującym będzie brexit.

„Nie każdy ma na tyle pokory w sobie, aby poprosić kogoś o pomoc”

, , , , , , , ,
„Skuteczność jest miarą prawdy, jeśli nie jesteśmy skuteczni, należy ją zmienić”. Marcin Kamoda z MK Business Consulting edukuje ze Świadomej Sprzedaży biznesy w UK.

STYL I KULTURA

Tabletki antykoncepcyjne obniżają libido?

, , , ,
Antykoncepcja hormonalna, choć jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży, może powodować również wystąpienie skutków ubocznych. Do jednych z najbardziej uciążliwych dla kobiet należy spadek popędu seksualnego.

le prawdy zawierają ciążowe mity?

, , , ,
Wiele źródeł i jeszcze więcej sprzecznych informacji. To rzeczywistość, z którą na co dzień mierzą się przyszłe mamy. Zapytaliśmy kilka z nich, z jakimi radami i stwierdzeniami na temat ciąży spotykają się najczęściej. Dzielimy je na fakty i mity, i wyjaśniamy, których z nich się wystrzegać, a które warto wprowadzić w życie.

Nowa kampania dotycząca zdrowia psychicznego

, , , ,
Trwa kampania #GetTheInsideOut, mówiąca o problemach psychicznych ludzi. Reklamy pokazują, że bardzo wiele osób cierpi na choroby psychiczne, o których nie chce mówić głośno. Partnerem i sponsorem akcji jest Lloyds Bank.

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

, , , ,
Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.

Jak zostać dawcą szpiku

, , , ,
Pobranie szpiku jest bezpieczne ale wiąże się z paroma niedogodnościami związanymi z przeszczepieniem. Jednak nie są one zbyt dotkliwe. Przy pobraniu komórek macierzystych z krwi obwodowej trzeba się liczyć z jednodniową wizytą w klinice pobrania.

Brytyjska szkoła zorganizowała konkurs na „najlepszy tyłek” wśród nastolatek

, , , , , ,
„To są młodzi ludzie i jeśli w szkole są dzieci, które mają problemy ze swoim ciałem albo ze swoja osobowością, to to może mieć wpływ na ich zdrowie psychiczne w przyszłości. Myślałam, że szkoły są od tego, by do takich zachowań nie dopuszczać”