Chrześcijanie w Wielkiej Brytanii nie mają łatwego życia

Boją się przyznawać do swojej wiary. Są wyśmiewani bądź traktowani jak dziwacy, a ich dzieci stają się przedmiotem drwin. Chrześcijanie w Wielkiej Brytanii nie mają łatwego życia.

dyskryminowani chrześcijanie_Dwa i pół tysiąca. Tyle osób, przedstawicieli różnych wyznań oraz ludzi deklarujących się jako niewierzący, wzięło udział w badaniach przeprowadzonych przez komisję ds. równości i praw człowieka. Dokładny raport z nich zostanie opublikowany w ciągu kilku miesięcy, ale wyniki nie pozostawiają złudzeń – najbardziej dyskryminowaną grupą wyznaniową na Wyspach Brytyjskich czują się chrześcijanie. Jak na ironię, przyczynia się do tego prawo… antydyskryminacyjne i równościowe.

Religijni dziwacy

– Noszenie krzyża, różańca czy innych chrześcijańskich symboli w mojej pracy zostało zabronione, natomiast kolczyk w nosie, języku albo tatuaże są w porządku – skarży się jeden z katolików.
– Tylko religijni dziwacy w to wierzą – tymi słowami nauczyciel wyśmiał przed całą klasą kilkuletnią uczennicę, kiedy ta powiedziała, że Bóg stworzył świat.

To pierwsze z brzegu przykłady opisane w badaniach. Ale konkretnych sytuacji, w których poniża się wiarę i wyznawców Chrystusa, jest znacznie więcej. Swoje obawy wykazują nie tylko pracownicy, ale również chrześcijańscy przedsiębiorcy, skarżąc się na niejasność zapisów w tzw. Equality Act 2010, który w założeniu ma chronić przed dyskryminacją w miejscu pracy i gwarantować równe prawa w dostępie do dóbr i usług. Znamienna w tym kontekście jest wypowiedź jednego z menedżerów firmy prawniczej.

– Kiedy organizowaliśmy tradycyjne party z okazji Świąt Bożego Narodzenia, para pracowników zakwestionowała jego nazwę twierdząc, że jest to promocja wiary. Ostatecznie musieliśmy zgodzić się na ich żądanie tytułując spotkanie w dwóch wersjach: „Przyjęcie Noworoczne/Przyjęcie Bożonarodzeniowe”, z dopiskiem – „nazwa zgodnie z waszymi przekonaniami”. Przyznam, że czułem się urażony całą tą sytuacją, ale, niestety, prawo w tych kwestiach jest bardzo niejasne – mówi.

Złoty krzyżyk

Sześć lat. Tyle czasu mieszkanka Londynu, Nadia Eweida, sądziła się ze swoim pracodawcą – British Airways. Po wielu wyrokach i odwołaniach w styczniu 2013 roku Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu orzekł, że kobieta doznała dyskryminacji w związku ze swoją wiarą. W uzasadnieniu podkreślono, że zabraniając jej noszenia złotego krzyżyka na szyi, linie lotnicze British Airways przekroczyły cienką granicę między wolnością religijną a dążeniem firmy do kreowania własnego wizerunku. 60-letnia wówczas Eweida nie kryła zadowolenia z wyroku i odszkodowania, jakie jej przyznano.

Jednak troje innych chrześcijan, których odwołania od decyzji brytyjskich sądów Trybunał w Strasburgu rozpatrywał w tym samym czasie, nie miało powodów do radości. Sędziowie uznali, że zakaz noszenia łańcuszka z krzyżykiem, jaki 57-letnia pielęgniarka Shirley Chaplin usłyszała od swoich przełożonych w szpitalu w Exeter, był uzasadniony i miał na celu ochronę zdrowia oraz bezpieczeństwa pacjentów. Nie pomogły tłumaczenia, że kobieta nosiła łańcuszek przez 30 lat i nikomu to przeszkadzało.

Z kolei Gary McFarlane (51), seksuolog z Bristolu, został wyrzucony z pracy w organizacji charytatywnej Relate po tym, jak stwierdził, że miałby obiekcje przed udzieleniem porad seksuologicznych parze gejowskiej. Podobny los spotkał Lillian Ladele, którą dyscyplinarnie zwolniły władze londyńskiej dzielnicy Islington. Powód? Odmówiła legalizowania związków partnerskich w stosunku do par tej samej płci. Twierdzenia jej prawników, że mogą to robić pracownicy niemający w tym względzie obiekcji, nie przekonały sędziów Trybunału.

Zakazany Chrystus

– Cieszę się, że w końcu zaczęto dostrzegać problem. Jest bardzo dużo pracy, żeby odbudować pewność chrześcijan i przekonać ich, że nie są obywatelami drugiej kategorii, a głoszone hasła o konieczności zeświecczenia państwa nie stanowią antidotum na współczesne bolączki – skomentował ostatnie wyniki badań komisji ds. równości i praw człowieka Simon Calvert, z think tanku Christian Institute.

Przypadków dyskryminowania ludzi wierzących ciągle przybywa. Doświadczyła tego na własnej skórze Gerardine Stockford, żona pastora, która złożyła w sklepie Marks & Spencer internetowe zamówienie na bukiet kwiatów, dodając do niego grzecznościowy zwrot „Dziękuję za troskę i pomoc dla Margaret w jej ostatnich dniach. Z miłością od jej kościelnej rodziny, Kościół Chrystusowy Teddington”. W informacji zwrotnej kobietę poinformowano, że w zamówieniu figurują określenia uniemożliwiające jego realizację. Otóż firma wprowadziła listę obraźliwych zwrotów, na której widnieją m.in. słowa Chrystus i Jezus Chrystus. Marks & Spencer wycofał się z kontynuowania tej polityki.

Swojej decyzji broni za to dyrekcja centrum opieki w londyńskiej dzielnicy Shepherd’s Bush, która podjęła decyzję o zwolnieniu chrześcijańskiej pedagog Sarah Mbuyi. Kobieta straciła pracę z paragrafu o „wysoce nagannym zachowaniu”, używanego zazwyczaj w przypadku stosowania przemocy bądź kradzieży w miejscu zatrudnienia. Co zrobiła Mbuyi? W rozmowie z koleżanką lesbijką stwierdziła, że zgodnie z biblią małżeństwo jest związkiem pomiędzy mężczyzną i kobietą. Po rozmowie dyscyplinarnej, dyrektor zwolnił „przestępczynię” powołując się na… prawo antydyskryminacyjne.

– Miałam świadomość, że nadchodzą prześladowania za wiarę, ale kiedy taka sytuacja dotknęła mnie osobiście poczułam się naprawdę dziwnie – mówi Mbuyi, która zamierza dochodzić swoich praw na drodze sądowej…

» Dariusz Dzikowski | Goniec.com

goniec_150

POLUB NASZ FANPAGE

Polub nasz Fanpage i bądź na bieżąco z informacjami!

REKLAMA

POPULARNE TERAZ

, , , ,

Brexit do końca października. Johnson stawia sprawę jasno

Brexit do końca października i raczej z umową z UE, ale z przygotowanym scenariuszem działania na wypadek jej braku - to główny punkt programu wyborczego Borisa Johnsona, faworyta do objęcia stanowiska szefa Partii Konserwatywnej. Były burmistrz Londynu, prezentujący się jako zwolennik twardego kursu przedstawił dziś swój program.
, , ,

Trump wylądował w Wielkiej Brytanii

Prezydent USA Donald Trump rozpoczął dzisiaj trzydniową wizytę państwową w Wielkiej Brytanii. Na lotnisku Stansted przywitała go przedstawicielka królowej na hrabstwo Essex Jennifer Tolhurst oraz szef MSZ Jeremy Hunt.
, , , ,

Spadła liczba Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii

Pierwszy raz od wejścia Polski do Unii Europejskiej, odnotowano spadek liczby osób obywatelstwa polskiego mieszkających na Wyspach. Jeszcze w ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii mieszkało ponad milion naszych rodaków, teraz jest ich mniej o blisko 120 tysięcy osób.
, , ,

Jak otrzymać emeryturę z UE?

Kilka lat pracy w jednym państwie UE wystarczy, by otrzymać z niego emeryturę. Gwarantuje to unijna koordynacja systemów. Tylko w 2018 roku na podstawie przepisów unijnych i umów dwustronnych zawartych przez Polskę z niektórymi państwami Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacał miesięcznie blisko 184 tys. emerytur i rent.
, , ,

May odchodzi w czerwcu!

Theresa May ogłosiła, że 7 czerwca przestaje kierować Partią Konserwatywną. Premierem Wielkiej Brytanii pozostanie do czasu wyboru nowego lidera ugrupowania. Swoją decyzję ogłosiła po spotkaniu z kierownictwem partii. W jego trakcie miała usłyszeć ultimatum: ma odejść albo zostanie do tego zmuszona przez partię.
, , ,

Premier zgadza się na głosowanie w sprawie drugiego referendum. Ale stawia warunek. Jaki?

Brytyjska premier Theresa May ostrzegła, że posłowie głosujący w drugim czytaniu przeciwko rządowemu projektowi ustawy o wyjściu z UE opowiedzieliby się za 'zatrzymaniem Brexitu'. Przedstawiła jednocześnie kompromisowe rozwiązania w proponowanym tekście.

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE

, , ,

Nowa data Brexitu to 31 października!

Przywódcy 27 państw członkowskich UE wypracowali kompromis ws. przedłużenia brexitu do 31 października - poinformowały źródła unijne. Przyjęta data, po ok. godzinnych konsultacjach, została zaakceptowana przez Theresę May. - Być może uda się zapobiec wyjściu Wielkiej Brytanii z UE - powiedział po szczycie Donald Tusk.
, , ,

"Settled status" na stronie rządowej UK po polsku!

Brytyjski rząd opublikował na stronie rządowej informacje na temat rejestracji 'settled status' po polsku. Informacje wyjaśniają założenia systemu i etapy ubiegania się o status osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii. Jeśli mieliście do tej pory problem ze zrozumieniem wszystkich tych informacji w języku angielskim, to teraz informacje w języku polskim problemu raczej nie przysporzą.
, , ,

Ruszyła obowiązkowa rejestracja obywateli UE

Brytyjski rząd formalnie uruchomił wczoraj system stworzony w celu rejestracji pobytu ok. 3,3 miliona obywateli UE, mieszkających w Wielkiej Brytanii, w tym miliona Polaków. Proces jest bezpłatny, a na złożenie wniosku jest czas co najmniej do grudnia 2020 roku.
, , ,

NO!, NO!, NO!... Osiem scenariuszy dla Wielkiej Brytanii odrzuconych! Co dalej?

Członkowie Izby Gmin wieczorem głosowali nad ośmioma scenariuszami w sprawie brexitu. Po krótkiej przerwie ogłoszone zostały rezultaty, z których wynika, że żaden ze scenariuszy nie uzyskał większości głosów. Czyli chaosu w Wielkiej Brytanii ciąg dalszy.
, , ,

Nie można zdradzić 6 mln ludzi, którzy nie chcą Brexitu

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk oświadczył dzisiaj podczas debaty w Parlamencie Europejskim, że w rozmowach o Brexicie nie można zapominać o głosach tych, którzy chcą pozostania Wielkiej Brytanii w UE, a których jest coraz więcej.
, , ,

"Odwołać Brexit". Brytyjczycy masowo podpisują petycję

Blisko 5 milionów Brytyjczyków podpisało się już pod petycją do Izby Gmin o wycofanie się z planowanego wyjścia kraju z Unii Europejskiej. Zainteresowanie jest tak duże, że strona parlamentu wielokrotnie przestawała działać.

INFORMACJE I BIZNES

, , ,

Trump wylądował w Wielkiej Brytanii

Prezydent USA Donald Trump rozpoczął dzisiaj trzydniową wizytę państwową w Wielkiej Brytanii. Na lotnisku Stansted przywitała go przedstawicielka królowej na hrabstwo Essex Jennifer Tolhurst oraz szef MSZ Jeremy Hunt.
, , , ,

Spadła liczba Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii

Pierwszy raz od wejścia Polski do Unii Europejskiej, odnotowano spadek liczby osób obywatelstwa polskiego mieszkających na Wyspach. Jeszcze w ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii mieszkało ponad milion naszych rodaków, teraz jest ich mniej o blisko 120 tysięcy osób.
, , ,

Jak otrzymać emeryturę z UE?

Kilka lat pracy w jednym państwie UE wystarczy, by otrzymać z niego emeryturę. Gwarantuje to unijna koordynacja systemów. Tylko w 2018 roku na podstawie przepisów unijnych i umów dwustronnych zawartych przez Polskę z niektórymi państwami Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacał miesięcznie blisko 184 tys. emerytur i rent.
, , ,

May odchodzi w czerwcu!

Theresa May ogłosiła, że 7 czerwca przestaje kierować Partią Konserwatywną. Premierem Wielkiej Brytanii pozostanie do czasu wyboru nowego lidera ugrupowania. Swoją decyzję ogłosiła po spotkaniu z kierownictwem partii. W jego trakcie miała usłyszeć ultimatum: ma odejść albo zostanie do tego zmuszona przez partię.
, , ,

Premier zgadza się na głosowanie w sprawie drugiego referendum. Ale stawia warunek. Jaki?

Brytyjska premier Theresa May ostrzegła, że posłowie głosujący w drugim czytaniu przeciwko rządowemu projektowi ustawy o wyjściu z UE opowiedzieliby się za 'zatrzymaniem Brexitu'. Przedstawiła jednocześnie kompromisowe rozwiązania w proponowanym tekście.
, , ,

Premier May zgodziła się na rezygnację ze stanowiska

Negocjacje trwały sześć tygodniu i miały na celu wypracowanie kompromisu w kwestii umowy brexitowej, tak by poparła ją większość parlamentarzystów. Niestety rozmowy zakończyły się brakiem porozumienia.

OPINIE I PUBLICYSTYKA

, , ,

Fake newsy i sexting w sieci. Młodzież coraz bardziej uzależniona od smartfonów i zagubiona w cyfrowym świecie

Korzystanie z mediów cyfrowych i internetu daje szerokie możliwości, ale stwarza też zagrożenia, szczególnie dla młodych ludzi. Co drugi nastolatek zetknął się z hejtem w sieci, a co dziesiąty uprawia sexting, czyli zamieszcza intymne materiały w internecie.
, , , ,

"Chcemy, żeby Polacy zostali"

Brytyjska wiceminister spraw wewnętrznych Caroline Nokes zaapelowała w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej do Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, aby pozostali w kraju po wyjściu z Unii Europejskiej. Zapewniła, że rejestracja pobytu będzie 'tak prosta, jak to tylko możliwe'.
, , , , ,

Cud natury czy in vitro?

Rodzicielstwo nie zna granic. Przekonała się o tym Polka, Beata Bienias z mężem, którzy po kilkuletnim zmaganiu się z in vitro zostali rodzicami trojaczków. Dwoje dzieci zostało jednak poczęte naturalnie.
, , ,

Jesteś Polką? To pewnie sprzątasz?

Większość z nas ma maturę, nie mówiąc już o wyższym wykształceniu. Dlaczego więc godzimy się pracować poniżej naszych możliwości? Czemu nie jesteśmy ambitne i nie sięgamy po coś lepszego niż sprzątanie?
, , ,

Fact-checking na Facebooku w rozsypce

System weryfikacji informacji (tzw. fact-checkingu) na Facebooku, który miał działać we współpracy z dziennikarzami, jest w rozsypce. Sami dziennikarze są rozczarowani rzeczywistością współpracy z koncernem i chcą jej zakończenia - podał dziennik 'The Guardian'.
, , , ,

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.

STYL I KULTURA

, , , ,

Wszystko, co chciałybyście wiedzieć o powiększaniu piersi

Jak mówi przysłowie, małe jest piękne. Choć w większości przypadków rzeczywiście tak jest, to jednocześnie słowa te nie zawsze są tak do końca prawdą.
, , , ,

Jak seks wpływa na zdrowie?

Seks to ważna część życia każdego człowieka. Seks to fizyczna przyjemność oraz bliskość z drugą osobą.Ale nie tylko... Seks ma także korzystny wpływ na nasze zdrowie. Udane życie seksualne niweluje nadmiar stresu, poprawia ogólny nastrój, dotlenia organizm i usprawnia krążenie krwi. Same korzyści dla naszego zdrowia.
, , , ,

Kevin sam w domu…Ponad 20 lat starszy. Zobaczcie najnowszą reklamę!

W sieci pojawiła się nowa reklama Google, w której wystąpił sam Kevin, tylko ponad 20 lat starszy. Spot został nagrany w domu, w którym rozgrywała się akcja filmu „Kevin sam w domu”.
, , , ,

Tabletki antykoncepcyjne obniżają libido?

Antykoncepcja hormonalna, choć jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży, może powodować również wystąpienie skutków ubocznych. Do jednych z najbardziej uciążliwych dla kobiet należy spadek popędu seksualnego.
, , , ,

le prawdy zawierają ciążowe mity?

Wiele źródeł i jeszcze więcej sprzecznych informacji. To rzeczywistość, z którą na co dzień mierzą się przyszłe mamy. Zapytaliśmy kilka z nich, z jakimi radami i stwierdzeniami na temat ciąży spotykają się najczęściej. Dzielimy je na fakty i mity, i wyjaśniamy, których z nich się wystrzegać, a które warto wprowadzić w życie.
, , , ,

Nowa kampania dotycząca zdrowia psychicznego

Trwa kampania #GetTheInsideOut, mówiąca o problemach psychicznych ludzi. Reklamy pokazują, że bardzo wiele osób cierpi na choroby psychiczne, o których nie chce mówić głośno. Partnerem i sponsorem akcji jest Lloyds Bank.

Sharing is caring!