Cameron dostał od mamy 200 … tys funtów! Premier ujawnił zeznanie podatkowe

Chciały by się powiedzieć: Nie ma jak u mamy… Premier Wielkiej Brytanii, David Cameron, opublikował zeznania podatkowe, w kontekście ostatnich doniesień w sprawie udziałów w funduszu inwestycyjnym wymienionym w aferze „Panama Papers”.

David Cameron zdecydował się na ten krok po ujawnieniu przez media zawartej w „Panama Papers” informacji, że ojciec Ian był jednym z założycieli działającego wcześniej na Bahamach, a obecnie w Irlandii funduszu inwestycyjnego Blairmore. Premier i jego małżonka Samantha sprzedali swe udziały w tym funduszu w styczniu 2010 roku. Ze sprzedaży uzyskali 30 tys. funtów dochodu.

W obliczu medialnych rewelacji premier przyznał, że popełnił błąd zwlekając z przedstawieniem informacji na temat udziału w ojcowskim funduszu. David Cameron zapowiedział opublikowanie swych szczegółowych zeznań podatkowych za ubiegłe sześć lat, czego nie uczynił wcześniej żaden inny brytyjski premier ani przywódca polityczny.

Jednakże media zwróciły uwagę na ujawniony w zeznaniach fakt otrzymania w 2011 roku przez Camerona od swej matki dwóch darowizn w kwocie 100 tys. funtów każda. Jak się sugeruje, mogło to służyć uniknięciu podatku spadkowego. Jednak cytowane przez Reutera źródło w urzędzie premiera oświadczyło, że sugestie takie są mylące, gdy darowizny oficjalnie zgłoszono i nastąpiły one w ramach praktyki stosowanej corocznie przez setki tysięcy Brytyjczyków.

Jak wskazuje dziennik „Daily Telegraph”, w Wielkiej Brytanii podatek spadkowy nie obowiązuje przy dziedziczeniu przez współmałżonka, ale w innych przypadkach jest potrącany z masy spadkowej, gdy jej wartość przekracza 325 tys. funtów. Jeśli matka Camerona przeżyje co najmniej siedem lat od chwili dokonania darowizny, jej spadkobierców nie obciąży żaden podatek.

cameron musi odejść

Zgodnie z opublikowanymi zeznaniami, w roku fiskalnym 2014-2015 Cameron osiągnął dochód w wysokości 200 307 funtów, płacąc od tego podatek wynoszący 75 898 funtów. Przez ubiegłe sześć lat było to łącznie odpowiednio blisko 1,1 mln funtów i 400 tys. funtów. Wprowadzona w 2013 roku przez rząd Camerona obniżka najwyższej stawki podatku dochodowego z 50 proc. do 45 proc. pozwoliła zaoszczędzić mu przez ubiegłe dwa lata 5 tys. funtów. – informuje PAP

O rezygnację z funkcji premiera zaapelował członek Partii Pracy, John Mann, który zarzuca premierowi ukrywanie faktów i wprowadzania opinii publicznej w błąd. Po publikacji zeznań podatkowych przywódca Partii Pracy, Jeremy Corbyn i inni politycy również wezwali premiera, by przedstawił dalsze dokumenty dotyczące spraw majątkowych.

kukła

Na ulicę wyszyły dziesiątki tysięcy ludzi domagając się od Davida Camerona ustąpienia z funkcji premiera. Protestujący przyszli pod Downing Street i krzyczeli głośno „Go now!” Na transparentach wypisane mieli hasła: „Cameron must GO” oraz „Get the Tories OUT!”. Pojawiła się również olbrzymia kukła przedstawiająca świnię z doczepionym wizerunkiem premiera Wielkiej Brytanii.

OM | Open Magazyn.pl
Źródło | Na podstawie PAP

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

POPULARNE TERAZ

INFORMACJE I BIZNES

OPINIE I PUBLICYSTYKA

STYL I KULTURA

/Autor

Ostatnie lata przyniosły ogromny postęp w leczeniu nowotworów

Raka piersi co roku diagnozuje się u około 18 tys. Polek, z których 85 proc. udaje się wyleczyć. Dzięki nowoczesnym terapiom – obecnie nawet rak piersi z przerzutami może stać się chorobą przewlekłą. Podobnie jest w przypadku wielu innych typów nowotworów – choć liczba zachorowań rośnie, pojawiają się innowacyjne leki, które znacząco wydłużają życie chorych i poprawiają jego jakość.

Sharing is caring!