Cały świat migruje

Czy nasza mobilność to znak czasów? Czy jesteśmy pierwszymi pokoleniami, które tak licznie decydują się mieszkać poza miejscem urodzenia? Czy rzeczywiście dzisiaj migruje cały świat? A może patrzymy zbyt wąsko, tylko przez pryzmat naszych europejskich doświadczeń?

DOBRE BIURO
UBEZPIECZENIA I KREDYTY

Oferta ubezpieczeniowa:

» Ubezpieczenia ochronne
– Na życie,
– Od chorób krytycznych,
– Od utraty dochodu,
– Medyczne

» Ubezpieczenia domu i majątku
– Wyposażenia
– Nieruchomości domowych

» Ubezpieczenia Firm
– Od odpowiedzialności cywilnej dla pracodawcy
– Od odpowiedzialności cywilnej dla pracowników
– Od błędu w sztuce

» Sporządzanie testamentów

» KREDYTY HIPOTECZNE

Jesteśmy ekspertami specjalizującymi się w kredytach hipotecznych. Przeprowadzamy przez cały proces kupna domu od złożenia aplikacji do odbioru kluczy. Sprawdzamy zdolność kredytową. Przedstawiamy najatrakcyjniejsze oferty na rynku. Załatwiamy wszelkie formalności. Oferujemy profesjonalną obsługę oraz niezależne doradztwo. Proponujemy kompleksową usługę w języku polskim. Zapewniamy indywidualne podejście do każdego klienta.

Jeśli jesteś zainteresowany wyślij do nas wiadomość!

WYŚLIJ WIADOMOŚĆ
ODSZKODOWANIA

Jedyna firma na rynku szkockim (mamy najwyższe odszkodowania w Szkocji) oferująca wizyty domowe jak również auta zastępcze do 24h po wypadku. Operujemy na całym terenie Szkocji, mamy indywidualny kontakt z każdym klientem, który otrzymuje szczegółowe informacje oraz instrukcje dotyczące przebiegu całego procesu ubiegania się o rekompensatę. Jesteśmy firmą zobowiązaną do kontaktu z klientem 7dni w tygodniu.

Oferujemy kompleksowy zakres usług takich jak: darmowa fizjoterapia, darmowe auta zastępcze, darmowe holowanie, monitorowane komisje lekarskie, opieka nad klientem podczas całego procesu ubiegania się o rekompensatę.

Mamy najwyższe odszkodowania w Szkocji (średnio o 40% wyższe odszkodowania w porównaniu do innych firm czy kancelarii), a także najbardziej atrakcyjną ofertę na rynku. Jesteśmy firmą własnościową obsługującą kilkuset klientów rocznie. Żaden z naszych klientów nigdy nie był niezadowolony.

Uwaga! Usługa dostępna na terenie Szkocji!

ZOBACZ TAKŻE!

WYPADEK DROGOWY

Jeżeli brałeś udział w wypadku drogowym i na skutek tego Twój stan zdrowia się pogorszył to masz prawo ubiegać się o odszkodowanie. Nie chodzi tutaj tylko o urazy typu złamana kończyna lub bardzo poważne obrażenia wewnętrzne. Żeby uzyskać odszkodowanie wystarczy odczuwać ból lub dyskomfort. Jeśli na skutek wypadku nie byłeś w stanie pracować, uległy zniszczeniu jakieś przedmioty lub poniosłeś inne straty jesteśmy w stanie odzyskać wszystko co do pensa. Jeżeli kolizja, w której brałeś udział zakończyła się szczęśliwie tylko uszkodzeniem samochodu nie jesteś skazany na swojego ubezpieczyciela i excess w wysokości kilkuset funtów. Jeśli zgłosisz się do naszej firmy naprawimy Twój samochód, a na czas naprawy otrzymasz samochód zastępczy. To wszystko bez czekania i angażowania Twojej firmy ubezpieczeniowej.

WYPADEK W PRACY

Jeżeli zostałeś poszkodowany w wyniku wypadku w pracy z powodu zaniedbań pracodawcy lub bezpośredniej winy jego lub współpracowników masz prawo ubiegać się o odszkodowanie. Należy pamiętać, że za zaniedbanie można uznać brak odzieży ochronnej, brak przeszkolenia pracownika lub źle czy też nie ergonomicznie przygotowane miejsce do pracy. Pracodawca powinien dołożyć wszelkich starań aby praca, którą wykonuje dla niego pracownik mogła być wykonana w maksymalnie bezpiecznym środowisku i nie narażała pracownika na utratę zdrowia lub życia. Jeżeli na skutek wypadku nie jesteś w stanie pracować lub/oraz wymagasz opieki osób trzecich pracodawca powinien pokryć wszystkie koszty związane z Twoimi stratami oraz kosztami powrotu do zdrowia.

WYPADEK W MIEJSCU PUBLICZNYM

Właściciele sklepów, urzędy, zarządy dróg są odpowiedzialne za nasze bezpieczeństwo w miejscach publicznych, które pod nie podlegają. Niezależnie od tego czy kelner w restauracji oblał Cię wrzątkiem, skręciłeś kostkę w dziurze w chodniku czy przewróciłeś się na rozlanym oleju w sklepie pamiętaj o tym, że masz prawo do uzyskania odszkodowania. Warunkiem jednak jest to, że uszczerbek na zdrowiu nie został spowodowany nieszczęśliwym zbiegiem okoliczności lub na skutek Twojej nieuwagi lub brawury.

ZATRUCIE NA WAKACJACH

Jeżeli organizator wczasów all inclusive nie zadbał o odpowiednią jakość jedzenia na skutek czego zatrułeś się, wymiotowałeś lub miałeś biegunkę masz prawo uzyskać odszkodowanie zdrowotne oraz zwrot kosztu wycieczki, wizyt lekarskich itp. Jeżeli znajdziesz się w takiej sytuacji pamiętaj aby poinformować o tym przedstawiciela biura podróży lub recepcję oraz sporządzić oficjalny raport. Jeżeli zauważysz zwierzęta lub ptaki w pobliżu jedzenia lub co gorsza owady na lub w jedzeniu zrób zdjęcia. Pomoże Ci to później w uzyskaniu ewentualnego odszkodowania.

NAPRAWY KREDYTOWE

Nasza firma, jako jedna z niewielu oferuje naszym klientom naprawy kredytowe. Zdajemy sobie sprawę, że nasi klienci mogą nie mieć czasu lub chęci czekać na dzień kiedy strona przeciwna wyśle pieniądze na naprawę samochodu. Żeby maksymalnie skrócić czas oczekiwania na naprawiony samochód oferujemy naszym klientom naprawy kredytowe. Jak to działa?

1. Instruujemy inżyniera, który sporządza raport uszkodzeń oraz wycenę.
2. Po akceptacji raportu zabieramy samochód do naszego serwisu i zaopatrujemy klienta w samochód zastępczy.
3. Naprawiamy samochód.
4. Zawozimy klientowi naprawiony, wypolerowany i umyty samochód i odbieramy samochód zastępczy.

Tak, to takie proste!

NO WIN – NO FEE

No win – no fee to pewnego rodzaju gwarancja. Jeżeli prawnikowi nie uda się uzyskać odszkodowania dla klienta nie pobiera od niego żadnej opłaty za prowadzenie sprawy. W sytuacji kiedy sprawa zakończy się pomyślnie i klient otrzyma odszkodowanie prawnik pobiera prowizję w wysokości 25% odszkodowania zdrowotnego. (Należy jednak pamiętać, że prawnik ma prawo wystąpić do klienta o zwrot całości kosztów postępowania jeżeli klient kłamał w celu uzyskania korzyści majątkowej, wypadku nie było lub wypadek był ustawiony. W takiej sytuacji należy również spodziewać się, że strona przeciwna wystąpi o zwrot poniesionych kosztów oraz skieruje sprawę o wyłudzenie do sądu.

Uwaga! Działamy na terenie Anglii

Jeśli jesteś zainteresowany wyślij do nas wiadomość!

WYŚLIJ WIADOMOŚĆ
REZYDENTURA I OBYWATELSTWO

Obywatelstwo i rezydentura brytyjska

Jeżeli zastanawiasz się czy warto starać się o brytyjskie obywatelstwo lub już zdecydowałeś, że chcesz zostać obywatelem Wielkiej Brytanii, pomożemy ci przebrnąć przez cały proces aplikacji. Udzielimy fachowej pomocy i porady, na każdym etapie starania się o obywatelstwo lub stalą rezydenturę brytyjską. Ocenimy twoje szanse na otrzymanie brytyjskiego paszportu na podstawie twojej indywidualnej sytuacji i pomożemy wybrać najkorzystniejsze rozwiązania.

Poprowadzimy cię i obsłużymy kompleksowo od chwili, kiedy zadasz sobie pytanie “czy mogę starać się o obywatelstwo brytyjskie”, poprzez pomoc w zapisaniu na kurs językowy, aż do momentu otrzymania brytyjskiego paszportu. Jeżeli jeszcze nie spełniasz kryteriów aby kwalifikować się do aplikowania o obywatelstwo brytyjskie, a chciałbyś je otrzymać w przyszłości, podpowiemy ci, jak zwiększyć szanse na jego otrzymanie w przyszłości.

Obywatelstwo brytyjskie dla dziecka

Jeżeli zastanawiasz się, czy warto aby twoje dziecko miało brytyjskie obywatelstwo lub czy masz prawo do aplikowania o obywatelstwo brytyjskie dla swojego dziecka, możesz umówić się z naszym konsultantem na rozmowę, by omówić swoją sytuację i wybrać najlepsze rozwiązanie.

Uwaga! Usługa dostępna na terenie całej Wielkiej Brytanii

Jeśli jesteś zainteresowany wyślij do nas wiadomość!

WYŚLIJ WIADOMOŚĆ
BENEFITY

Świadczymy usługi m.in

» Wyrobienie National Insurance Number
» Tłumaczenia ustne i pisemne
» Tłumaczenia w terenie (urzędy, sądy, banki, szkoły, lekarze, szpitale)
» Wypełnianie wniosków urzędowych – Otwieranie konta bankowego online oraz wizyty w banku
» Zakup ubezpieczenia samochodowego, wymiana prawa jazdy na brytyjskie
» Zakup samochodu, linii telefonicznej, komórki, łącza internetowego itp. oraz konsultacje z dostawcami.
» Opłaty rachunków
» Zakupy internetowe
» Zakup biletów na koncerty, przedstawienia, festiwale
» Europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego – przydatna w podróży
» Zapisanie dziecka do szkoły i zdobycie kieszonkowego GBP 30 tygodniowo
» Zdobycie dofinansowania na opłatę kursu językowego GBP 200,
» Otworzenie własnej firmy
» Znalezienie i wynajem mieszkania
» Profesjonalne CV
» Zadzwonimy w Państwa imieniu w każdej sprawie
» Wypełnianie wniosków i porady w uzyskaniu wszelkich benefitów i dodatków dla mniej zamożnych

Uwaga! Usługa dostępna jest na terenie całej Wielkiej Brytanii!

Jeśli jesteś zainteresowany wyślij do nas wiadomość!

WYŚLIJ WIADOMOŚĆ

Moja 94-letnia babcia mówi, że jej nastoletnie prawnuczki jeżdżą więcej po świecie niż ona przez całe swoje życie. Rzeczywiście, była tylko u mnie w Londynie, a do drugiej wnuczki do Nowego Yorku nie odważyła się lecieć – opowiada 42-letnia Ilona z Huntingdon. – Ale fakt, świat się zmienia i teraz mało kto siedzi w domu. Albo przeprowadzamy się do miasta, albo wyjeżdżamy do bogatszych krajów. Trzeba wykorzystać taką szansę, skoro jej wcześniej nie było – dodaje.

Niemobilni pradziadowie?

Ale to nieprawda, że emigracja to symbol współczesnych czasów. Polacy emigrują masowo już od XVIII w. – wyjeżdżaliśmy z ojczyzny już kilka stuleci temu, zmieniały się tylko powody wyjazdów. Pierwsza fala emigracji z ziem polskich sięga konfederacji barskiej, czyli czasów rozbiorów, kiedy ziemie polskie opuszczali zwolennicy Konstytucji 3 Maja. Kolejną falę emigracji z Polski przyniosły powstania: kościuszkowskie, listopadowe i styczniowe. Uciekający przed represjami Polacy chronili się głównie we Francji, ale także w Wielkiej Brytanii, Belgii, Szwajcarii, Niemczech i Stanach Zjednoczonych.

– Warto sobie uświadomić, że tzw. Wielka Emigracja, którą tak się „piłuje” w szkole i która zaowocowała m.in. „Panem Tadeuszem”, była jednym z największych ruchów emigracyjnych ówczesnej Europy, a więc było to zjawisko na naprawdę ogromną skalę – tłumaczy Łukasz Kowalczyk, absolwent nauk politycznych. – A to dlatego, że do emigrantów należała głównie szlachta, politycy, żołnierze powstańczy, członkowie Rządu Narodowego, inteligencja, pisarze i artyści. Oczywiście, wszyscy znamy nazwiska Mickiewicza, Słowackiego, Chopina, Norwida, Lelewela. Ale nie każdy wie, że znanym działaczem politycznym z grona Wielkiej Emigracji, który wniósł duży wkład na zachodzie w dziedzinie techniki był Antoni Patek. Założył on w Szwajcarii firmę Patek Philippe & Co., która jako pierwsza na świecie rozpoczęła produkcję zegarków kieszonkowych na skalę przemysłową. Inną ważną, a prawie całkowicie zapomnianą osobą jest Jan Józef Baranowski, najsławniejszy wynalazca z grona Wielkiej Emigracji.

Wynalazł on m.in. semafor, kasownik do biletów, maszynę do liczenia głosów, urządzenie do kopiowania listów oraz gazomierz. A także, co ciekawe, podczas swojego pobytu w Londynie w 1880 r. opracował m.in. The Student’s Anglo-Polish Grammar – podręcznik do nauki języka polskiego dla Anglików. W II poł. XIX w. zaczęły dominować ekonomiczne motywy wyjazdu, związane z wkraczaniem środkowej, wschodniej i południowej Europy w system gospodarki kapitalistycznej. Znacznie nasiliła się emigracja zamorska, głównie do Stanów Zjednoczonych, Argentyny i Brazylii. Z terenów Polski emigrowali głównie mieszkańcy Galicji, która należała do najbiedniejszych krajów koronnych Austrii. O poziomie nędzy niech świadczy fakt, że w Galicji 50 proc. dzieci umierało przed ukończeniem 5. roku życia.

Dziadkowie za granicą

Kolejne fale migracyjne wywołały obie wojny światowe. Jak podaje encyklopedia PWN: „W 1914 Galicję opuściło ok. 800 tys. osób, chroniąc się przed inwazją rosyjską – w Austrii, na Węgrzech, w Czechach i na Śląsku Cieszyńskim. Z zaboru rosyjskiego, gdzie przeprowadzono ewakuację ludności przed Niemcami, wyprowadzono ponad 600 tys. ludzi”. II wojna światowa to ucieczki do Rumunii, Francji, na Bliski Wschód i do Wielkiej Brytanii. Nie wolno też zapominać o deportacjach na Syberię i do Kazachstanu. – Po zakończeniu II wojny światowej poza Polską znalazło się ponad 5 mln osób, a ostatecznie do kraju nie powróciło ok. pół miliona Polaków. W okresie PRL-u procesy emigracyjne były kontynuowane. Umacnianie się władzy komunistycznej wywołało ważne fale emigracji osób sprzeciwiających się władzy – tłumaczy Łukasz. Jak szacują Roczniki Statystyczne, w latach 1956-80 z Polski wyjechało ok. 800 tys. osób. Oprócz tego opuściło kraj ok. 15 tys. osób pochodzenia żydowskiego w efekcie kampanii antyżydowskiej. W latach 80. Polskę opuściło ok. 270 tys. osób kierujących się motywami politycznymi i ekonomicznymi. – Urodziłem się w Londynie właśnie dlatego, że mój ojciec, bojąc się represji za działalność w opozycji, przypłynął do Tilbury w 1981 r. i już w Anglii pozostał – dodaje.

Jeśli przyjrzeć się statystykom, to okaże się, że co kilka lat następuje fala wyjazdów z ojczyzny. Czy w naszym przypadku to tylko kwestie polityczne i ekonomiczne? A może coś więcej? – Cechuje nas niespokojny duch, nomadyzm wrodzony – podsumowała Olga Tokarczuk w wywiadzie dla „Gońca” z 2011. – Często i praktycznie w każdym pokoleniu emigrujemy. Węgrzy nie mają u siebie lekko, ale się nie ruszają. Podobnie Czesi – zauważa.

Współczesne wędrówki

– Może i Polacy zawsze kręcili się po świecie, ale mam wrażenie, że od otwarcia granic po prostu cała Europa się przemieszcza – komentuje Jacek Roszkowski z Acton. – Prawie 3/4 moich znajomych siedzi jak nie w Niemczech to tu, w Anglii. A jak coś nie idzie, to ewakuują się do Skandynawii. Właściwie to jesteśmy takim pokoleniem bezpaństwowców – uśmiecha się. – Bo już nie wiemy, gdzie nasz dom i gdzie wylądujemy za kilka lat – przyznaje. Marzena z Perivale planuje wracać do Polski w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. – Przynajmniej nasze władze zachowują zdrowy rozsądek i nie chcą tej masy muzułmanów, która nas zalewa. Myślę, że jeszcze nigdy tylu ludzi z Afryki czy Bliskiego Wschodu nie próbowało dostać się do Europy – mówi.

Rzeczywiście, otwarte granice w Europie oraz wszechobecne medialnie dyskusje o uchodźcach wywołują wrażenie bezprecedensowej migracji we wszystkich możliwych regionach świata. A jednak to mit?

Badaniem światowych migracji zajmuje się Brytyjczyk Guy J. Abel w Centrum Demografii im. Wittgensteina w Wiedniu. Opracowane przez niego wzory i modele przedstawiają ruchy migracyjne ludności świata. Okazuje się jednak, że to zjawisko dotyczy zaledwie połowy procenta populacji. Pozostała przeważająca większość ludzkości nigdy nie opuściła miejsca zamieszkania. Wynika z tego, że migracja jest fenomenem, a nie czymś naturalnym, co będzie narastać i czego możemy oczekiwać w przyszłości. Warto też zdać sobie sprawę, że w całokształcie migracji światowej tylko jej niewielki ułamek przypada na Europę. Jak mówi Abel w wypowiedzi dla polskiego dwutygodnika, ludzie myślą, że cały świat chce się osiedlić w Europie. – Ale tak nie jest – podkreśla.

Okazuje się, że właściwie od 2000 r. udział migrantów w światowej populacji wzrósł o zaledwie 0,5 proc. Co prawda, w liczbach bezwzględnych wygląda to bardziej dramatycznie: z 173 mln emigrantów w 2000 r. liczba ta wzrosła do 244 mln w 2015 r. – jak podają raporty ONZ. Ale jednocześnie wzrosła liczba ludności o mniej więcej miliard. Dlatego też z 2,8 proc. całej populacji migracja wzrosła do raptem 3,3 proc. Czy jest to dużo? Zwłaszcza że media nie odróżniają uchodźców od migrantów, a statystyki do końca nie różnicują osób wyjeżdżających czasowo z powodu korzystnych kontraktów oraz osób wyjeżdżających na krótko od tych, które się na stałe osiedliły w obcym kraju. Za migranta uznaje się osobę, która po prostu „nie mieszka w kraju swojego urodzenia”. Mało tego, jeśli porównać ostatnie 5-lecia, to okaże się, że w porównaniu do lat 2005-2010 migracja… zmalała. I to aż o 8 mln (z 45 do 36,5). – Prawdą jest jednak, że globalna dynamika migracji od ponad 50 lat tkwi na stałym poziomie – podkreśla Abel.

Uchodźca vs emigrant

– Dlaczego mam mieć współczucie dla głodnych Syryjczyków – denerwuje się Krzysztof ze Slough. – Ja też wyjechałem, bo przez pięć lat nie mogłem znaleźć stałej pracy i tylko miałem długi. Sam jestem uchodźcą, bo za chlebem przyjechałem do Londynu. Nie miałem innego wyjścia – upiera się. Co odróżnia uchodźcę od migranta? Migrant przemieszcza się dobrowolnie, uchodźca natomiast jest do tego zmuszony. Jednak jak widać, takie różnicowanie nie jest zbyt jasne. Jak podaje Wikipedia, uchodźca to osoba, która musiała opuścić teren, na którym mieszkała ze względu na zagrożenie życia, zdrowia, bądź wolności. Zagrożenie to jest najczęściej związane z walkami zbrojnymi, klęskami żywiołowymi, prześladowaniami religijnymi bądź z powodu rasy lub przekonań politycznych. – Nikt nie decyduje się na wyprawę organizowaną przez przemytników w towarzystwie kilkuset desperatów dziurawą łodzią, wiedząc, że wielu z jego poprzedników utonęło w falach Morza Śródziemnego. A to oznacza, że ci ludzie naprawdę nie mają wyjścia. Nielegalne przekroczenie granicy jest dla nich jedyną szansą na przetrwanie. Nie wiem, dlaczego Europa zastanawia się, zamiast natychmiast organizować pomoc – denerwuje się Martyna z Ealingu, studentka I roku International Development na LSE.

Media donoszą, że przez ostatnie miesiące w wodach Morza Śródziemnego zginęły tysiące osób. Ale jednocześnie nikt nie mówi, że znacząco większa jest migracja w obrębie Bliskiego Wschodu niż z tego regionu do Europy. Z jednej strony, jak podkreśla Guy J. Abel, organizacje zajmujące się problemami uchodźców traktują migrantów i uchodźców jako „osoby wymagające troski” i zakładają, że jest ich około 60 mln. Z drugiej nie liczy się w ogóle osób, które zostały uchodźcami we własnym kraju, np. żyją pozbawione dachu nad głową. Ponieważ jednak nie przekroczyły one granicy państwa, nie są uchodźcami. Znacznie mniejsza jest więc liczba uchodźców „właściwych”, czyli tych, którzy opuścili swoją ojczyznę. Dzięki temu kwalifikują się one pod zapisy konwencji genewskiej i przysługuje im ten status. Jednocześnie warto wziąć pod uwagę, że wewnętrzna migracja w Europie znacząco przewyższa napływ Afrykanów na Stary Kontynent. – Czyli de facto to my, ciągle jeżdżący za pracą i wyższym poziomem życia, jesteśmy dla Europy bardziej znaczącym w skali zjawiskiem niż uchodźcy – podsumowuje Martyna.

– Zastanawiające jest jedno. Dlaczego osoby, które przekroczyły granicę terenu objętego konfliktem próbują się przedostać dalej, w głąb Europy, jednocześnie domagając się, żeby nadal traktować je jak uchodźców? Dlaczego większość z nich nie planuje zostać w Turcji, Grecji czy Włoszech, tylko stara się na siłę dostać do Niemiec czy Wielkiej Brytanii – pyta Marzena. – Rzeczywiście, zgodnie z założeniem uchodźca nie uzyska takiego statusu, gdy przybył z bezpiecznego kraju (gdzie prawa człowieka podlegają ochronie) lub status uchodźcy został mu już nadany w innym kraju, bądź miał on możliwość uzyskania go w kraju, z którego przybył – wyjaśnia Martyna.

Emigracja to mniejszość

Zanim jednak zaczniemy bać się, że Europę zaleją uchodźcy i migranci z Afryki i Bliskiego Wschodu, warto sobie uświadomić, iż zwykle do największych przemieszczeń ludności dochodzi w obszarze regionów świata, a nie między kontynentami. Okazuje się też, że na ogół szlaki migracyjne nie prowadzą z krajów bardzo ubogich do bardzo bogatych, lecz wystarczy tylko nieco podniesiony standard życia. – Ludzie przenoszą się do krajów, w których gospodarka jest trochę mocniejsza. Co łatwo zaobserwować – my jeździmy do Niemiec, Polska jest atrakcyjna dla Ukraińców – podsumowuje Martyna. Z jednej strony nie jesteśmy więc pierwszymi, którzy postanowili szukać szczęścia za granicami ojczyzny. Nasi przodkowie porządnie przetarli nam szlaki. Z drugiej strony, jako emigranci, należymy do maleńkiej, kilkuprocentowej cząstki światowej populacji, która mieszka poza krajem swojego urodzenia. Pozostała część świata siedzi w domu.

Czy wiesz, co znaczy…

  • Płynna populacja – termin używany w Chinach oznaczający osoby, które mieszkają i pracują poza adresem zameldowania w okresie do pięciu lat. Zjawisko to obejmuje ponad 100 mln osób i jest bezprecedensowe w historii ludzkości. Powoduje rozmaite konsekwencje demograficzne, gospodarcze i polityczne. W innych regionach świata zjawisko jest znane pod nazwą migracji wewnętrznych.
  • Garb migracyjny (ang. migration hump) – krótkookresowe nasilenie migracji, powstające wskutek zmian regulacji prawnych pomiędzy integrującymi się gospodarczo krajami lub krótkookresowy skumulowany odpływ migracyjny.
  • Apatryda – pozbawiony ojczyzny, bezpaństwowiec (ang. stateless person), czyli osoba, której żadne państwo nie uznaje za swojego obywatela. Apatrydą zostaje się tracąc obywatelstwo jednego państwa (np. wyjście za mąż za obcokrajowca) nie nabywając jednocześnie obywatelstwa innego kraju.

Dokąd migruje świat?

  • Do najbardziej obleganych państw na świecie należą: Stany Zjednoczone, Sudan Południowy, Kenia, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Liban, Jordania, Turcja i Niemcy.

Źródło | Anna Dobiecka

goniec_150

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

DODAJ OGŁOSZENIE! BEZ REJESTRACJI!

[AWPCPCLASSIFIEDSUI]

DOBRE BIURO

Poznaj koszyk naszych usług i rozwiąż swój problem razem z nami. Wystarczy skontaktować się z naszą firmą. Opis usług znajduje się poniżej. Zapoznaj się z koszykiem naszych usług i wyślij wiadomość.

POPULARNE TERAZ

INFORMACJE I BIZNES

OPINIE I PUBLICYSTYKA

STYL I KULTURA

/Autor

Ostatnie lata przyniosły ogromny postęp w leczeniu nowotworów

Raka piersi co roku diagnozuje się u około 18 tys. Polek, z których 85 proc. udaje się wyleczyć. Dzięki nowoczesnym terapiom – obecnie nawet rak piersi z przerzutami może stać się chorobą przewlekłą. Podobnie jest w przypadku wielu innych typów nowotworów – choć liczba zachorowań rośnie, pojawiają się innowacyjne leki, które znacząco wydłużają życie chorych i poprawiają jego jakość.

Sharing is caring!