Brytyjskie wynalazki

Jeśli wierzyć Wikipedii, Brytyjczycy maczali palce w kilkuset wynalazkach. Wśród najciekawszych wynalazków XX wieku znajdziemy np. telewizor. Ale Brytyjczycy wymyślili też produkcję wody sodowej i przyczynili się do ulepszenia ołówka. Także dzięki nim mamy bezworkowe odkurzacze oraz gaśnicę i zmywarkę.

Badania marketingowe mówią, że emigranci nie wyobrażają sobie życia bez komórki, za to Brytyjczycy – bez telewizora. Może dlatego, że pierwsza transmisja telewizyjna 27 stycznia 1928 r. odbyła się właśnie z Londynu (do Nowego Jorku). A półtora roku później, też w Londynie, odbyła się transmisja telewizyjna w kolorze. Prawdziwą popularność telewizja uzyskała po II wojnie światowej. Według danych szwajcarskiego departamentu poczty, w 1960 r. było na świecie zarejestrowanych ok. 86 mln odbiorników telewizyjnych. Telewizor wynaleziony został przez Szkota Johna Loggie Bairda w latach 20. Baird dorobił się dużych pieniędzy handlując mydłem i skarpetami. Sprzedał jednak dobrze prosperujący biznes, aby podążyć za swoim marzeniem transmisji obrazu na odległość. W efekcie musiał pożyczać pieniądze od przyjaciół, żeby sfinalizować swój projekt.

Po wielu latach prac, w 1932 r. Baird przeprowadził pierwszą udaną transmisję telewizyjną pomiędzy Londynem i Glasgow. Issac Shoenberg, jeden ze współpracowników Bairda, już wówczas zawyrokował, że oto zostało wynalezione, nie mające równego sobie w całej historii urządzenie do… marnowania czasu. Baird wynalazł również noktowizor. Innym ważnym wynalazkiem był radar opracowany przez Brytyjczyka sir Roberta Watson-Watta, który zasugerował, że nieprzyjacielskie samoloty można wykryć za pomocą fal radiowych. Pierwsza udana próba działania radaru miała miejsce w 1935 r. – Nawet nie wiedziałam, że mieszkam w miejscowości, gdzie urodził się sławny uczony, dzięki któremu jest możliwe badanie kosmosu – opowiada Diana Jędrzejewska z Oldland Common.

– Podobno sir Bernard Lovell tu się urodził i gdyby nie zamiłowanie do fizyki, pewnie spędziłby tu życie jako organista kościelny. Dzięki radarowi Bernard Lovell dokonał nowych odkryć w astronomii, a radioteleskop, który zbudował w Jodrell Bank w Cheshire był przez wiele lat największym na świecie i działa do dnia dzisiejszego. Epokowym wynalazkiem była maszyna Turinga. Teoretyczne urządzenie do obliczeń matematycznych wynalezione w latach 30. przez brytyjskiego matematyka Alana Turinga. Urządzenie to przyczyniło się do rozwoju informatyki i powstania współczesnego komputera. – Zasług Turinga nie da się przecenić – komentuje Krzysztof Raczkiewicz, informatyk z Brent.

Natomiast Anglia nie popisała się, skazując go za homoseksualizm na chemiczną kastrację i odsunięcie od badań naukowych, w wyniku czego Turing popełnił samobójstwo. Dopiero dwa lata temu Turing został przez królową Elżbietę pośmiertnie ułaskawiony. Do kompletu należy podkreślić, że jeśli czytasz tę gazetę na ekranie tabletu, laptopa czy telefonu, to zawdzięczasz to również Brytyjczykowi. Mówi się, że internet ma co najmniej 10 ojców. Amerykanie opracowali rozwiązania techniczne umożliwiające działanie sieci, ale to Brytyjczyk Tim Berners-Lee wymyślił usługę WWW – dziś tak popularną, że utożsamianą z całym internetem. Samodzielnie zaprogramował pierwszy serwer i przeglądarkę WWW, a także napisał pierwsze strony internetowe. Za zasługi w 2004 r. otrzymał z rąk Elżbiety II tytuł szlachecki.

Dom

Brytyjczycy, z doskonałym efektem, zajmowali się również ulepszeniami podnoszącymi jakość życia codziennego. Opatentowali m.in. syfon i… gumkę recepturkę. Choć nie wszyscy byli dumni ze swoich patentów. John Harington miał życiowego pecha. Był błyskotliwym mówcą, poetą oraz członkiem dworu angielskiej królowej Elżbiety I. Przez potomnych zapamiętany jednak został jako twórca pierwszej toalety ze spłuczką.

Skonstruowana przez niego w 1594 r. samospłukująca się muszla klozetowa została zainstalowana w jego rezydencji w Kelston, niedaleko Bath w hrabstwie Somerset. Harington został poproszony o opisanie swojego wynalazku, co uczynił w 1596 roku. Publikację pt. „The Metamorphosis of Ajax” wydał pod pseudonimem „Misacmos” i zawarł w niej praktyczne porady, w jaki sposób wybudować swoją własną toaletę. „Ajax”” w slangu określał wychodek, w którym pojemnikiem na nieczystości było wiadro. Wynalazek Johna Haringtona był innowacyjny, bo opróżniał się samoistnie. Anglik opracował urządzenie, bo – jak mówił – chciał poprawić warunki sanitarne swoich rodaków. Miał jednak prawdziwego pecha, bo jego wynalazku nikt nie traktował poważnie. Nawet królowa Elżbieta I odnosiła się do niego z przymrużeniem oka. Być może dlatego, że jej wymagania względem higieny były minimalne i jak sama mówiła, kąpie się raz w miesiącu czy tego potrzebuje, czy nie. Ostatecznie odmówiła stosowania spłukiwanej toalety ze względu na hałas.

Kto choć raz nie korzystał z termosu, aby dowieźć ciepłą herbatę lub ogrzać się gorącą kawą? Naczynie to zostało wynalezione pierwotnie przez Jacque-Arsene d’Arsonvala w 1888 r., ale to dopiero Szkot James Dewara cztery lata później zdołał przysporzyć mu większej popularności. Zapewne z tej przyczyny do dzisiaj niektórzy nazywają go naczyniem Dewara. Zanim trafiło w ręce zwykłych śmiertelników używane było w laboratoriach. Słowo „thermos” częściej używane jest w amerykańskiej odmianie języka angielskiego, natomiast w brytyjskiej – powszechniejsze jest słowo „vacuum flask” lub po prostu „flask”.

– Nie wyobrażam sobie życia bez odkurzacza – twierdzi Bożena Mroczkowska z Bristolu. – Przy psie i dwóch kotach muszę sprzątać codziennie – dodaje. Przez wiele stuleci jednak musiała wystarczyć nam miotła lub szczotka. Pierwsze odkurzacze pojawiały się jeszcze w XIX w., jednak odkurzacz elektryczny wynalazł w 1901 r. Brytyjczyk Hubert Booth, którego zainspirowało urządzenie zdmuchujące kurz powietrzem. Wynaleziona przez niego maszyna posiadała sporej wielkości rozmiary, co nie przysporzyło jej popularności. W 1901 r. Booth otrzymał brytyjski patent na odkurzacz w formie urządzenia napędzanego silnikiem spalinowym i umieszczonego na ramie wozu konnego, z którego wyprowadzano długie rury, którymi przez okna odkurzano budynki. Urządzenie było tak głośne, że płoszyło konie w okolicy, a ludzie nazywali je Puffing Bill. Lepiej poszło dopiero Amerykanom. Odkurzacze Hoovera były tak znane na Wyspach i Irlandii, że marka ta stała się synonimem odkurzacza. O czym wiedzą doskonale imigranci, którzy na pytanie o rodzaj wykonywanej pracy odpowiadają „huweruję flaty”.

– Dziwię się, że Brytyjczycy na odkurzacz mówią hoover, skoro ich rodak wynalazł odkurzacz bezworkowy – przyznaje Emilia Baranowska z Kingston. Rzeczywiście, gdyby nie James Dyson, do dziś musielibyśmy trzepać worki po odkurzaniu. Wynalezienie odkurzacza działającego na zasadzie wykorzystania separacji cyklonicznej zostało docenione. – Jak widzę butelki wina z zakrętkami, to mi się nóż w kieszeni otwiera. Dobre wino musi mieć korkowe zamknięcie! – denerwuje się Waldemar Zając, barman z Portsmouth. Korkociąg został najprawdopodobniej wynaleziony przez Anglika, Johna Worlidge’a, w 1676. Nie ma wątpliwości, że urządzenie to zostało opatentowane przez angielskiego pastora, Samuella Henshalla, ponad 100 lat później, w 1795.

Sklep z zabawkami, czyli wynalazki wojenne

– Wynalazki Jamesa Bonda nie są tak zupełnie cudami wyssanymi z palca – mówi Grzegorz Kowalewski z Hammersmith, absolwent historii Uniwersytetu Wrocławskiego, znawca II wojny światowej. – Wiele z nich miało prototypy zaprojektowane podczas wojny – dodaje. Założone w 1939 przez Churchilla tajne laboratorium, tzw. „Churchill’s Toyshop”, pracowało nad „zabawkami” jak z filmu science-fiction.

Winston Churchill był zwolennikiem wykorzystania nauki i technologii w działaniach wojennych. Można powiedzieć, że na tym polu był wizjonerem. Zachęcał swoich naukowców do urzeczywistniania swoich fantazji. To spowodowało, że część z tych wynalazków była na tyle udana, że odegrała istotną rolę w kwestii zakończenia II wojny światowej. W „sklepie z zabawkami” powstało m.in. panjandrum: olbrzymie koło pokryte rakietami. Panjandrum składało się z dwóch dużych drewnianych kół wypełnionych materiałami wybuchowymi znajdującymi się wewnątrz osi. Rakiety umieszczone przy kole miały służyć do napędu. Koło rozwijało prędkość do 97 km/h.

Już bez materiałów wybuchowych samo stanowiło dość spore zagrożenie, bo należy sobie tu wyobrazić rozpędzony obiekt o wadze 1,8 tony. Koło niestety nie przeszło ostatnich testów: zbaczało z kursu lub rozpadało się w morzu. – Za to przełącznik nr 10, potocznie nazywany „ołówkiem”, był detonatorem czasowym, w którym żrący chlorek miedzi umieszczony w jednym końcu rozpuszczał metalowy drut i zwalniał sprężynkę detonatora. Były one szeroko stosowane podczas tajnych operacji przez SAS w Afryce oraz podczas słynnej operacji 20 lipca 1944, która miała uśmiercić Adolfa Hitlera. Jak wiadomo, ochronił go mocny dębowy stół – podkreśla Grzegorz Kowalewski.

Warto pamiętać, że podczas wojny borykano się ciągle z brakiem stali i aluminium. Wynalazca Geoffrey Pyke myślał w jaki sposób można chronić statki, które znalazły się poza zasięgiem samolotów. Wpadł na pomysł, aby uczynić z gór lodowych lotniskowce. Góra lodowa powinna być na tyle duża, aby można było z niej startować i lądować. Problem polegał na tym, że takie góry obracają się. Pyke wpadł na pomysł ustabilizowania takiej góry, projekt nazwał – pykret.

Projekt jednak nigdy nie powstał, bo naukowiec napotkał szereg problemów technicznych. Podobnie nieudanym wynalazkiem była kleista bomba, czyli pewien rodzaj granatu. Ładunek wybuchowy około pół kg, umieszczony w szklanej kuli pokrytej bardzo lepką substancją – wszystko zamknięte w metalowym pojemniku z rękojeścią. W celu użycia zwalniało się bezpiecznik, metalowa pokrywa opadała i odsłaniała kulę pokrytą klejem. Należało ją przyczepić do pojazdu wroga, a granat wybuchał z opóźnieniem. Niestety, w praktyce trudno było przyczepić taki granat do pojazdu wroga, który był zbyt brudny lub mokry. Mimo to, takich granatów w latach 1940-1943 wykonano około 2,5 mln. – Rok przed desantem aliantów Brytyjczycy zaprojektowali mobilne porty, aby umożliwić rozładunek. Zawierały one urządzenia portowe, w tym dźwigi, drogi i pomosty. Jeden brytyjski port służył jeszcze przez kilka miesięcy po słynnym D-Day – tłumaczy znawca.

Dzisiaj

Wydawałoby się, że już chyba wszystko zostało wynalezione: latamy na księżyc, niedługo być może na Marsa, mamy plazmowe telewizory i ekspresy do kawy. Wszelkie nowości powstają zwykle w laboratoriach wielkich firm lub znanych uczelni. Dziś dla szalonych wynalazców nie ma już miejsca. Czyżby? Okazuje się, że jednak jest.

Brytyjczyk Colin Furze to wynalazca, kaskader i hydraulik. Mieszka w Stamford. Jego projekty fascynują miliony fanów. Urodzony w 1979 r. opuścił szkołę w wieku 16 lat, aby stać się hydraulikiem, którym pozostał aż do wystąpienia w programie Sky1 Gadget Geeks. Potem skupił się tylko i wyłącznie na swoich niesamowitych wytworach. Colin wykorzystuje swoje doświadczenie w inżynierii wodno-kanalizacyjnej, by skonstruować m.in. najdłuższy motocykl na świecie, najszybszy na świecie wózek (z silnikami turboodrzutowymi) czy motocykl z napędem strumieniowym i z silnikami pulsacyjnymi.

Kilka lat temu Furze opublikował w serwisie YouTube swój przebudowany skuter. Miał on miotacz płomieni z tyłu, które mogły strzelać ogniem na odległość do 4,6 m. Po pierwszym użyciu swego wynalazku został aresztowany przez policję w Lincolnshire. Zarzut – posiadanie obiektu zamienionego na broń palną. W 2010 r. ogłoszono, że Furze zmodyfikował skuter inwalidzki, który może osiągnąć 114 km/h, aby znaleźć się w Księdze rekordów Guinnessa. Ostatnio zbudował łóżko z katapultą, które nie pozwala na odwlekanie porannego wstawania i jednocześnie umożliwia użytkownikowi wskoczyć od razu w spodnie. „Odlotowe łóżko” to koronny dowód na to, że Colin to typowy szalony naukowiec – komentują brytyjskie media.

Chybione pomysły

Niestety, nie wszystkie wynalazki czeka świetlana przyszłość. Wykaz nieudanych prototypów ulepszeń z ostatnich kilkudziesięciu lat opublikował z październiku 2014 r. „The Independent”. Np. skuter Lambretta amfibia. Brzmi interesująco, ale na zdjęciu widać motocykl, któremu doklejono po bokach dwie deskorolki. Są przymocowane kantami prostopadle do podłoża. Trudno powiedzieć, jaka myśl przyświecała wynalazcy.

Pakując maleńką turystyczną suszarkę na wakacyjny wyjazd, nie mamy pojęcia, że jej prapraprababcia zajęłaby nam cały bagaż. Panel do jej obsługi nie zmieściłby się do bagażu ręcznego.

Wśród wynalazków występuje też jednoosobowa łódź podwodna. Aczkolwiek brak zapisu, co stało się z nią po pierwszej próbie sugeruje, że nie uszła ona projektantowi „na sucho”. Kiedyś komuś przyśnił się rower dwusiodełkowy: pedały i siodełka po obu stronach ramy. Widać, że użytkownicy muszą być równej wagi… To nie jest największy bubel: mamy też helikopter bez kabiny czyli gyrocopter. Lotnik siedzi na czymś, co przypomina skrzyżowane płozy. Jednak nic nie pobije motocyklu z przyczepą, który wygląda tak, jakby wynalazca w pośpiechu zamontował ją odwrotnie, czyli tyłem do kierunku jazdy. Pasażer leżący w przyczepie o kształcie wielkiej tuby wygląda jak nabój wsunięty do lufy olbrzymiej armaty. Ciekawe czy po podróży w chmurze spalin dojechałby żywy do celu.

– Wiele wynalazków, które mogłyby zmienić świat, nie ujrzały światła dziennego – twierdzi David z The British Inventors Society. – Dlatego istnieje nasze stowarzyszenie. Chodzi o to, by dobre pomysły eksponować potencjalnym partnerom biznesowym, którzy mogą pomóc w ich wdrożeniu – wyjaśnia.

Anna Dobiecka | Goniec.com

goniec_150

© Wszystkie prawa zastrzeżone.
Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

REKLAMA

REKLAMA

POPULARNE TERAZ

, , , ,

Partia Pracy gotowa poprzeć drugie referendum i pozostanie w UE

Lider Partii Pracy Jeremy Corbyn ogłosił dziś, że ktokolwiek zostanie nowym premierem Wielkiej Brytanii, powinien poddać propozycję twardego brexitu - albo brak umowy - ponownie pod referendum. Jego ugrupowanie opowiedziałoby się za pozostaniem w Unii Europejskiej.
, , , ,

Mija termin składania skarg odnośnie PPI

Urząd nadzoru finansowego (FCA) wzywa konsumentów do „natychmiastowego działania” w związku ze zbliżającym się ostatecznym terminem składania skarg odnośnie PPI
, , , ,

Brexit do końca października. Johnson stawia sprawę jasno

Brexit do końca października i raczej z umową z UE, ale z przygotowanym scenariuszem działania na wypadek jej braku - to główny punkt programu wyborczego Borisa Johnsona, faworyta do objęcia stanowiska szefa Partii Konserwatywnej. Były burmistrz Londynu, prezentujący się jako zwolennik twardego kursu przedstawił dziś swój program.
, , ,

Trump wylądował w Wielkiej Brytanii

Prezydent USA Donald Trump rozpoczął dzisiaj trzydniową wizytę państwową w Wielkiej Brytanii. Na lotnisku Stansted przywitała go przedstawicielka królowej na hrabstwo Essex Jennifer Tolhurst oraz szef MSZ Jeremy Hunt.
, , , ,

Spadła liczba Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii

Pierwszy raz od wejścia Polski do Unii Europejskiej, odnotowano spadek liczby osób obywatelstwa polskiego mieszkających na Wyspach. Jeszcze w ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii mieszkało ponad milion naszych rodaków, teraz jest ich mniej o blisko 120 tysięcy osób.
, , ,

Jak otrzymać emeryturę z UE?

Kilka lat pracy w jednym państwie UE wystarczy, by otrzymać z niego emeryturę. Gwarantuje to unijna koordynacja systemów. Tylko w 2018 roku na podstawie przepisów unijnych i umów dwustronnych zawartych przez Polskę z niektórymi państwami Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacał miesięcznie blisko 184 tys. emerytur i rent.

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE

, , , ,

Większość Szkotów przeciwna odłączeniu się od Zjednoczonego Królestwa

Większość Szkotów wypowiada się przeciw odłączeniu się od Zjednoczonego Królestwa, ostrożnie podchodząc do propozycji szkockiej pierwszej minister Nicoli Sturgeon w sprawie przeprowadzenia drugiego referendum na ten temat do 2021 roku - wynika z sondażu firmy Survation.
, , , ,

Szkocka premier chce drugiego referendum ws. niepodległości

Szkocka pierwsza minister Nicola Sturgeon wezwała dzisiaj do przeprowadzenia ponownego referendum w sprawie niepodległości Szkocji od Zjednoczonego Królestwa przed upływem obecnej kadencji szkockiego parlamentu w maju 2021 roku.
, , ,

Nowa data Brexitu to 31 października!

Przywódcy 27 państw członkowskich UE wypracowali kompromis ws. przedłużenia brexitu do 31 października - poinformowały źródła unijne. Przyjęta data, po ok. godzinnych konsultacjach, została zaakceptowana przez Theresę May. - Być może uda się zapobiec wyjściu Wielkiej Brytanii z UE - powiedział po szczycie Donald Tusk.
, , ,

"Settled status" na stronie rządowej UK po polsku!

Brytyjski rząd opublikował na stronie rządowej informacje na temat rejestracji 'settled status' po polsku. Informacje wyjaśniają założenia systemu i etapy ubiegania się o status osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii. Jeśli mieliście do tej pory problem ze zrozumieniem wszystkich tych informacji w języku angielskim, to teraz informacje w języku polskim problemu raczej nie przysporzą.
, , ,

Ruszyła obowiązkowa rejestracja obywateli UE

Brytyjski rząd formalnie uruchomił wczoraj system stworzony w celu rejestracji pobytu ok. 3,3 miliona obywateli UE, mieszkających w Wielkiej Brytanii, w tym miliona Polaków. Proces jest bezpłatny, a na złożenie wniosku jest czas co najmniej do grudnia 2020 roku.
, , ,

NO!, NO!, NO!... Osiem scenariuszy dla Wielkiej Brytanii odrzuconych! Co dalej?

Członkowie Izby Gmin wieczorem głosowali nad ośmioma scenariuszami w sprawie brexitu. Po krótkiej przerwie ogłoszone zostały rezultaty, z których wynika, że żaden ze scenariuszy nie uzyskał większości głosów. Czyli chaosu w Wielkiej Brytanii ciąg dalszy.

INFORMACJE I BIZNES

, , , ,

Mija termin składania skarg odnośnie PPI

Urząd nadzoru finansowego (FCA) wzywa konsumentów do „natychmiastowego działania” w związku ze zbliżającym się ostatecznym terminem składania skarg odnośnie PPI
, , , ,

Brexit do końca października. Johnson stawia sprawę jasno

Brexit do końca października i raczej z umową z UE, ale z przygotowanym scenariuszem działania na wypadek jej braku - to główny punkt programu wyborczego Borisa Johnsona, faworyta do objęcia stanowiska szefa Partii Konserwatywnej. Były burmistrz Londynu, prezentujący się jako zwolennik twardego kursu przedstawił dziś swój program.
, , ,

Trump wylądował w Wielkiej Brytanii

Prezydent USA Donald Trump rozpoczął dzisiaj trzydniową wizytę państwową w Wielkiej Brytanii. Na lotnisku Stansted przywitała go przedstawicielka królowej na hrabstwo Essex Jennifer Tolhurst oraz szef MSZ Jeremy Hunt.
, , , ,

Spadła liczba Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii

Pierwszy raz od wejścia Polski do Unii Europejskiej, odnotowano spadek liczby osób obywatelstwa polskiego mieszkających na Wyspach. Jeszcze w ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii mieszkało ponad milion naszych rodaków, teraz jest ich mniej o blisko 120 tysięcy osób.
, , ,

Jak otrzymać emeryturę z UE?

Kilka lat pracy w jednym państwie UE wystarczy, by otrzymać z niego emeryturę. Gwarantuje to unijna koordynacja systemów. Tylko w 2018 roku na podstawie przepisów unijnych i umów dwustronnych zawartych przez Polskę z niektórymi państwami Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacał miesięcznie blisko 184 tys. emerytur i rent.
, , ,

May odchodzi w czerwcu!

Theresa May ogłosiła, że 7 czerwca przestaje kierować Partią Konserwatywną. Premierem Wielkiej Brytanii pozostanie do czasu wyboru nowego lidera ugrupowania. Swoją decyzję ogłosiła po spotkaniu z kierownictwem partii. W jego trakcie miała usłyszeć ultimatum: ma odejść albo zostanie do tego zmuszona przez partię.

OPINIE I PUBLICYSTYKA

, , ,

Fake newsy i sexting w sieci. Młodzież coraz bardziej uzależniona od smartfonów i zagubiona w cyfrowym świecie

Korzystanie z mediów cyfrowych i internetu daje szerokie możliwości, ale stwarza też zagrożenia, szczególnie dla młodych ludzi. Co drugi nastolatek zetknął się z hejtem w sieci, a co dziesiąty uprawia sexting, czyli zamieszcza intymne materiały w internecie.
, , , ,

"Chcemy, żeby Polacy zostali"

Brytyjska wiceminister spraw wewnętrznych Caroline Nokes zaapelowała w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej do Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, aby pozostali w kraju po wyjściu z Unii Europejskiej. Zapewniła, że rejestracja pobytu będzie 'tak prosta, jak to tylko możliwe'.
, , , , ,

Cud natury czy in vitro?

Rodzicielstwo nie zna granic. Przekonała się o tym Polka, Beata Bienias z mężem, którzy po kilkuletnim zmaganiu się z in vitro zostali rodzicami trojaczków. Dwoje dzieci zostało jednak poczęte naturalnie.
, , ,

Jesteś Polką? To pewnie sprzątasz?

Większość z nas ma maturę, nie mówiąc już o wyższym wykształceniu. Dlaczego więc godzimy się pracować poniżej naszych możliwości? Czemu nie jesteśmy ambitne i nie sięgamy po coś lepszego niż sprzątanie?
, , ,

Fact-checking na Facebooku w rozsypce

System weryfikacji informacji (tzw. fact-checkingu) na Facebooku, który miał działać we współpracy z dziennikarzami, jest w rozsypce. Sami dziennikarze są rozczarowani rzeczywistością współpracy z koncernem i chcą jej zakończenia - podał dziennik 'The Guardian'.
, , , ,

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.

STYL I KULTURA

, , , ,

Wszystko, co chciałybyście wiedzieć o powiększaniu piersi

Jak mówi przysłowie, małe jest piękne. Choć w większości przypadków rzeczywiście tak jest, to jednocześnie słowa te nie zawsze są tak do końca prawdą.
, , , ,

Jak seks wpływa na zdrowie?

Seks to ważna część życia każdego człowieka. Seks to fizyczna przyjemność oraz bliskość z drugą osobą.Ale nie tylko... Seks ma także korzystny wpływ na nasze zdrowie. Udane życie seksualne niweluje nadmiar stresu, poprawia ogólny nastrój, dotlenia organizm i usprawnia krążenie krwi. Same korzyści dla naszego zdrowia.
, , , ,

Kevin sam w domu…Ponad 20 lat starszy. Zobaczcie najnowszą reklamę!

W sieci pojawiła się nowa reklama Google, w której wystąpił sam Kevin, tylko ponad 20 lat starszy. Spot został nagrany w domu, w którym rozgrywała się akcja filmu „Kevin sam w domu”.
, , , ,

Tabletki antykoncepcyjne obniżają libido?

Antykoncepcja hormonalna, choć jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży, może powodować również wystąpienie skutków ubocznych. Do jednych z najbardziej uciążliwych dla kobiet należy spadek popędu seksualnego.
, , , ,

le prawdy zawierają ciążowe mity?

Wiele źródeł i jeszcze więcej sprzecznych informacji. To rzeczywistość, z którą na co dzień mierzą się przyszłe mamy. Zapytaliśmy kilka z nich, z jakimi radami i stwierdzeniami na temat ciąży spotykają się najczęściej. Dzielimy je na fakty i mity, i wyjaśniamy, których z nich się wystrzegać, a które warto wprowadzić w życie.
, , , ,

Nowa kampania dotycząca zdrowia psychicznego

Trwa kampania #GetTheInsideOut, mówiąca o problemach psychicznych ludzi. Reklamy pokazują, że bardzo wiele osób cierpi na choroby psychiczne, o których nie chce mówić głośno. Partnerem i sponsorem akcji jest Lloyds Bank.

Sharing is caring!