Brytyjskie osobliwości

Buckingham Palace, Big Ben, London Eye, british breakfast i doubledeckery – to symbole Wielkiej Brytanii, które zna każdy. Ale oprócz tego mamy tutaj najdłuższe na świecie molo, najstarszy drewniany kościół, najwyższą na świecie dorycką kolumnę. Brytyjczykom zawdzięczamy również aparat fotograficzny i … telewizor.

Kilka staroci

Pretendująca do miana najstarszej oberży w Anglii The Old Ferry Boat Inn w Holywell dowodzi, że alkohole serwowano tu już w 560 r. Najstarszy drewniany budynek w Europie i najstarszy drewniany kościół na świecie znajduje się blisko Chipping Ongar: Greensted Church został zbudowany z dębowego drzewa, w którego cieniu wcześniej wypoczywali starożytni Rzymianie. Datuje się go na 1060 r.

Zaś w katedrze Salisbury działa najstarszy zegar w Europie pochodzący z 1386 r. Jak widać kiedyś tworzono produkty wyjątkowo dobrej jakości.
Najstarszy dom wybudowany na piasku w 1830 r przez sir Goldsworthy’ego Gurney’a to zamek w Bude. Dzięki jego inwencji późniejsi inżynierowie wiedzieli jak budować np. na miękkich skałach wapiennych. Dlatego mogły powstać m.in. Petronas Towers w Kuala Lumpur.

Mikroarchitektura

Najmniejszy kościół w Anglii znajduje się w Dover i nadal zbierają się w nim wierni. To kaplica Św Edmunda konsekrowana w 1253 r. Ma 8,5 długości oraz 4,2 m szerokości. Tyle co kawalerka. Ale to i tak olbrzym w porównaniu z najmniejszym kościołem katolickim świata (Chorwacja), który ma 40m obwodu, mierząc zewnętrzne ściany.

W Dorset, w Godmanstone znajduje się najmniejszy na świecie pub o wymiarach 6m na 3m. Powstał on z domu kowala, który odmówił królowi Karolowi II podania szklanki portera ze względu na brak licencji na sprzedaż alkoholu. Król więc w trybie błyskawicznym nadał mu zezwolenie i tak narodził się Blacksmith’s Arms at Godmanstone. Potrzeba matką wynalazku.

Ale nie tylko puby Brytyjczycy mają niewielkie. The Screen Room przy Broad Street w Nottingham, które zakończyło swoją działalność 3 lata temu, było najmniejszym kinem na świecie. Miało raptem 21 miejsc siedzących.

Największe i najdziwniejsze

Podobno rozmiar nie ma znaczenia, ale Brytyjczycy chwalą się najdłuższym gotyckim sklepieniem w świecie (katedra w Exeter), najdłuższą na świecie promenadą (2,1 km długości, znajduje się Southend-on-Sea) oraz najwyższą dorycką kolumną na świecie Shrewsbury (ma 40,7 m wysokości).
Anglicy lubią też duże zwierzaki – największy na świecie żeliwny lew stoi w Forbury Garden. Powstał by upamiętnić wojnę brytyjsko-afgańską z XIXw. Maiwand Lion waży 16 ton i ma 9,5 m długości.

Był już najstarszy i najmniejszy pub. Teraz kolej na The Bridge Inn w Wilbourton. Jest ona najniżej położoną gospodą (zaledwie 2,4 m) nad poziomem morza.

W Wimborne, w kościele St Giles znajduje się grobowiec sir Anthony’ego Ashley’a z wyrzeźbioną na nim ogromną kulą. Ale próżno tu doszukiwać się zbieżności z grobowcem sir Izaaka Newtona, planetami układu słonecznego itp. Ów szlachcic po prostu przywiózł z Holandii w 1539 r …pierwszą kapustę i zapoczątkował jej hodowlę w Anglii. Wyjaśnienie symbolu na grobowcu jest, jak widać, dosłownie „przyziemne”. Dla porównania: pierwsze pomidory do Anglii ściągnął w 1562 r. Wiliam Cecil, ale nic nie wiadomo o tym, żeby na jego nagrobku postawiono pomnik pomidora.

Brytyjska motoryzacja

Brytyjczycy mieli też pewien wkład w tworzenie samochodów: np. John Boyd Dunlop opatentował w 1888 r. gumową oponę. A sir Charles Henry Talbot stworzył pierwszy na świecie silnik samochodowy pozwalający rozwijać prędkość do 161 km/h w 1913r. Pierwszą osobą, która osiągnęła tę prędkość był Brytyjczyk Percy Lambert. Pobił ten rekord kilka miesięcy później zanim zabił się próbując jechać 177 km/h. Warto pamiętać, że pierwszy na świecie samochód z elektrycznym zapłonem kupił H.J. Dowsing z … Ealingu. Ale Brytyjczycy mogą poszczycić się również pierwszym na świecie wydanym mandatem. W 1896 r Walter Arnold z East Peckham w pobliżu Tonbridge jechał 13km/h gdy było dozwolone 3,2. Trzy lata później odbył się w Anglii pierwszy pościg samochodowy z udziałem samochodów policyjnych. Mogły już wtedy gnać nawet 25 km/h.

Oświeceni

Pierwszy dom na świecie oświetlony przez światło gazowe znajdował się w Redruth. Było to na przełomie lat 80 i 90. XVIII w. Dziś właściwie myśląc „światło” zastanawiamy się najwyżej czy żarówka ma być ledowa czy energooszczędna. Ewentualnie, słowo „żarówka” przywodzi nam na myśl Edisona. A mało kto wie, że pierwszym wynalazcą żarówki był Brytyjczyk, Humphry Davy, który w 1800 r stworzył jej prototyp o nazwie łuk elektryczny. Pierwszym domem oświetlonym przez elektryczne światło w 1878 r. był dom w Gateshead, niewielkim miasteczku w Durham. Ponieważ to tam powstała pierwsza na świecie „długodystansowa” żarówka wynaleziona przez sir Josepha Swana, który eksperymentował z włóknami węglowymi. Stało się to na rok przed ogłoszeniem wynalazku Edisona, z którym potem Swan założył spółkę handlową. Dlatego też pierwszą na świecie ulicą oświetloną światłem elektrycznym w 1881 r. była Mosley Street w Newcastle

Teleskop, telewizor, noktowizor

Dzięki Brytyjczykowi Thomasowi Wedgwoodowi możemy przeglądać fotki z wakacji, ponieważ stworzył on pierwszy na świecie aparat fotograficzny. Działo się to pod koniec XVIII w. Niestety, jego wynalazek nie pozwalał uzyskiwać kopii naświetlonego obrazu. Z pomocą przyszedł tu kolejny Anglik, Wiliam Fox Talbot, wynalazca procesu negatywowego w fotografii czarno-białej, który umożliwiał wykonywanie wielu odbitek. Dzięki niemu w 1835 r. powstała najstarsza na świecie fotografia. Wszyscy pamiętają, że na pierwszym zdjęciu wykonanym przez Wilhelma Roentgena była dłoń jego żony. Dzięki fotografii Talbota wszyscy poznali wykusz okna w opactwie Lackok.

Również dzięki Anglikowi możemy oglądać dziś BBC, discovery, a jak przyśniemy to i nocne telezakupy. Szkot John Logie Baird w 1924 r skonstruował telewizor monochromatyczny, a w 1928 przesłał transmisję telewizyjną z Europy do Ameryki, a także stworzył pierwszy system telewizji kolorowej. A w tzw. międzyczasie, bo w 1926 r. wynalazł noktowizor.

Niełatwo uwierzyć, że w chłodnej i uporządkowanej Anglii znajduje się tyle zabytków, osobliwości i rekordowych osiągnięć. Warto byłoby zrobić podobny przegląd w innych krajach…

Garść ciekawostek

– Brytyjczycy mogą pochwalić się pierwszym lotem balonem. Odbył go co prawda Włoch, Vincenzo Lunardi w 1785 r. ale nad Hertfordshire.
– W 1721 r John Lombe otworzył w River Derwent (Derby) pierwszą fabrykę jedwabiu na świecie.
– Pierwsza na świecie szalupa ratunkowa powstała w South Shields w 1790 r.
– Rutland Water to największe w Europie sztuczne jezioro
– Brytyjczycy wymyślili także grę w badmintona. Pierwszy mecz rozegrano po prostu w książęcym salonie
– Najstarszy znany na świecie zestaw do gry w backgammona datowany na 1120r. został znaleziony w Gloucester.
– W największej wytwórni cydru na świecie w Bulmers znajduje się największa na świecie kadź o pojemności 7,4 mln litrów, 20 m wysokości i 23 m średnicy.
– W 1859 r. Beecham’s otworzył pierwszą na świecie fabrykę lekarstw, by w 1913 robić milion pigułek dziennie. Dziś to znane GlaxoSmithKline.
– W Anglii powstała pierwsza powieść sci-fi „człowiek na księżycu”. Stworzył ją Francis Godwin, biskup Hereford. A było to, bagatelka w 1600 r.
– Brighton to pierwszy ośrodek wypoczynkowy zezwalający na opalanie się nudystom.
– W Newmarket jest najdłuższy i najszerszy tor do wyścigów konnych na świecie.
– Najstarszy na świecie park narodowy to ten ustanowiony przez Wilhelma Zdobywcę w 1079 r. – The New Forest.

» Anna Dobiecka

© Wszystkie prawa zastrzeżone.
Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

POLUB NASZ FANPAGE

Polub nasz Fanpage i bądź na bieżąco z informacjami!

REKLAMA

POPULARNE TERAZ

, , ,

Premier May zgodziła się na rezygnację ze stanowiska

Negocjacje trwały sześć tygodniu i miały na celu wypracowanie kompromisu w kwestii umowy brexitowej, tak by poparła ją większość parlamentarzystów. Niestety rozmowy zakończyły się brakiem porozumienia.
, , ,

Fake newsy i sexting w sieci. Młodzież coraz bardziej uzależniona od smartfonów i zagubiona w cyfrowym świecie

Korzystanie z mediów cyfrowych i internetu daje szerokie możliwości, ale stwarza też zagrożenia, szczególnie dla młodych ludzi. Co drugi nastolatek zetknął się z hejtem w sieci, a co dziesiąty uprawia sexting, czyli zamieszcza intymne materiały w internecie.
, , , ,

Większość Szkotów przeciwna odłączeniu się od Zjednoczonego Królestwa

Większość Szkotów wypowiada się przeciw odłączeniu się od Zjednoczonego Królestwa, ostrożnie podchodząc do propozycji szkockiej pierwszej minister Nicoli Sturgeon w sprawie przeprowadzenia drugiego referendum na ten temat do 2021 roku - wynika z sondażu firmy Survation.
, , , ,

Szkocka premier chce drugiego referendum ws. niepodległości

Szkocka pierwsza minister Nicola Sturgeon wezwała dzisiaj do przeprowadzenia ponownego referendum w sprawie niepodległości Szkocji od Zjednoczonego Królestwa przed upływem obecnej kadencji szkockiego parlamentu w maju 2021 roku.
, , ,

Nowa data Brexitu to 31 października!

Przywódcy 27 państw członkowskich UE wypracowali kompromis ws. przedłużenia brexitu do 31 października - poinformowały źródła unijne. Przyjęta data, po ok. godzinnych konsultacjach, została zaakceptowana przez Theresę May. - Być może uda się zapobiec wyjściu Wielkiej Brytanii z UE - powiedział po szczycie Donald Tusk.
, , ,

"Settled status" na stronie rządowej UK po polsku!

Brytyjski rząd opublikował na stronie rządowej informacje na temat rejestracji 'settled status' po polsku. Informacje wyjaśniają założenia systemu i etapy ubiegania się o status osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii. Jeśli mieliście do tej pory problem ze zrozumieniem wszystkich tych informacji w języku angielskim, to teraz informacje w języku polskim problemu raczej nie przysporzą.

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE

, , ,

Premier May złożyła formalny wniosek o opóźnienie Brexitu do 30 czerwca

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May zwróciła się wczoraj do przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska z formalnym wnioskiem o wydłużenie procesu wyjścia Zjednoczonego Królestwa z UE do 30 czerwca.
, , ,

UWAGA! Dzisiaj odbędzie się głosowanie nad drugim referendum ws. brexitu!

Takie rzeczy tylko w Wielkiej Brytanii. Wtorkowe głosownie przegrała premier Theresa May. Nad głosowaniem w środę zebrały się czarne chmury bowiem groziła Brytyjczykom opcja "no deal". I tym razem premier May, można powiedzieć przegrała. Czy dzisiaj dojdzie do piłkarskiego "Hat Tricka"? Jeśli wieczorem posłowie zagłosują za przeprowadzeniem drugiego referendum mecz o Brexit być może zostanie ostatecznie wygrany - przez tych, którzy Brexitu nie chcą - czyli rozsądek?
, , ,

May zapowiada koniec Brexitu? "Możemy nigdy nie opuścić UE"

Wielka Brytania może nigdy nie opuścić Unii Europejskiej, jeśli w przyszłym tygodniu parlament odrzuci porozumienie w sprawie Brexitu, wynegocjowane z Brukselą - ostrzegła dziś premier Theresa May.
, , , ,

"Chcemy, żeby Polacy zostali"

Brytyjska wiceminister spraw wewnętrznych Caroline Nokes zaapelowała w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej do Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, aby pozostali w kraju po wyjściu z Unii Europejskiej. Zapewniła, że rejestracja pobytu będzie 'tak prosta, jak to tylko możliwe'.
, , ,

"Robimy wszystko, by Brexit nie pogorszył sytuacji Polaków na Wyspach"

"Zdajemy sobie sprawę, że wśród Polaków przebywających w Wielkiej Brytanii panuje obecnie ogromna niepewność co do ich dalszych losów i ewentualnych perspektyw powrotu do kraju. Chcemy odpowiedzieć na szereg pytań i wątpliwości związanych z Brexitem oraz uspokoić Polaków, że ich sytuacja się nie pogorszy"
, , ,

Brytyjski rząd i UE rozważają opóźnienie Brexitu

Wyjście Wielkiej Brytanii z UE może opóźnić się o co najmniej dwa miesiące w ramach planów rozważanych przez premier Theresę May - podał dzisiaj 'The Telegraph'. 'Guardian' zaznaczył, że liderzy UE są gotowi rozważyć nawet dwuletnie odroczenie tej decyzji.

INFORMACJE I BIZNES

, , , ,

Większość Szkotów przeciwna odłączeniu się od Zjednoczonego Królestwa

Większość Szkotów wypowiada się przeciw odłączeniu się od Zjednoczonego Królestwa, ostrożnie podchodząc do propozycji szkockiej pierwszej minister Nicoli Sturgeon w sprawie przeprowadzenia drugiego referendum na ten temat do 2021 roku - wynika z sondażu firmy Survation.
, , , ,

Szkocka premier chce drugiego referendum ws. niepodległości

Szkocka pierwsza minister Nicola Sturgeon wezwała dzisiaj do przeprowadzenia ponownego referendum w sprawie niepodległości Szkocji od Zjednoczonego Królestwa przed upływem obecnej kadencji szkockiego parlamentu w maju 2021 roku.
, , ,

Nowa data Brexitu to 31 października!

Przywódcy 27 państw członkowskich UE wypracowali kompromis ws. przedłużenia brexitu do 31 października - poinformowały źródła unijne. Przyjęta data, po ok. godzinnych konsultacjach, została zaakceptowana przez Theresę May. - Być może uda się zapobiec wyjściu Wielkiej Brytanii z UE - powiedział po szczycie Donald Tusk.
, , ,

"Settled status" na stronie rządowej UK po polsku!

Brytyjski rząd opublikował na stronie rządowej informacje na temat rejestracji 'settled status' po polsku. Informacje wyjaśniają założenia systemu i etapy ubiegania się o status osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii. Jeśli mieliście do tej pory problem ze zrozumieniem wszystkich tych informacji w języku angielskim, to teraz informacje w języku polskim problemu raczej nie przysporzą.
, , ,

Ruszyła obowiązkowa rejestracja obywateli UE

Brytyjski rząd formalnie uruchomił wczoraj system stworzony w celu rejestracji pobytu ok. 3,3 miliona obywateli UE, mieszkających w Wielkiej Brytanii, w tym miliona Polaków. Proces jest bezpłatny, a na złożenie wniosku jest czas co najmniej do grudnia 2020 roku.
, , ,

NO!, NO!, NO!... Osiem scenariuszy dla Wielkiej Brytanii odrzuconych! Co dalej?

Członkowie Izby Gmin wieczorem głosowali nad ośmioma scenariuszami w sprawie brexitu. Po krótkiej przerwie ogłoszone zostały rezultaty, z których wynika, że żaden ze scenariuszy nie uzyskał większości głosów. Czyli chaosu w Wielkiej Brytanii ciąg dalszy.

OPINIE I PUBLICYSTYKA

, , , ,

"Chcemy, żeby Polacy zostali"

Brytyjska wiceminister spraw wewnętrznych Caroline Nokes zaapelowała w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej do Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, aby pozostali w kraju po wyjściu z Unii Europejskiej. Zapewniła, że rejestracja pobytu będzie 'tak prosta, jak to tylko możliwe'.
, , , , ,

Cud natury czy in vitro?

Rodzicielstwo nie zna granic. Przekonała się o tym Polka, Beata Bienias z mężem, którzy po kilkuletnim zmaganiu się z in vitro zostali rodzicami trojaczków. Dwoje dzieci zostało jednak poczęte naturalnie.
, , ,

Jesteś Polką? To pewnie sprzątasz?

Większość z nas ma maturę, nie mówiąc już o wyższym wykształceniu. Dlaczego więc godzimy się pracować poniżej naszych możliwości? Czemu nie jesteśmy ambitne i nie sięgamy po coś lepszego niż sprzątanie?
, , ,

Fact-checking na Facebooku w rozsypce

System weryfikacji informacji (tzw. fact-checkingu) na Facebooku, który miał działać we współpracy z dziennikarzami, jest w rozsypce. Sami dziennikarze są rozczarowani rzeczywistością współpracy z koncernem i chcą jej zakończenia - podał dziennik 'The Guardian'.
, , , ,

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.
, , , , , ,

Miłość: On muzułmanin, ona chrześcijanka

On muzułmanin ze stolicy Bangladeszu, ona chrześcijanka z miasteczka w zachodniej Polsce. Poznali się w Berlinie. Synka urodziła zaraz po maturze. Historia jak z „Faktu”, a jednak się udało. Oto Klaudia, Mamun i ich multikulturowy „happy end”. Wychowana w rodzinie „patchworkowej”, Klaudia pragnęła, by jej własna była taka „na zawsze”. Życie wystawiło ją na większą próbę, niż zakładał plan.

STYL I KULTURA

, , , ,

Jak seks wpływa na zdrowie?

Seks to ważna część życia każdego człowieka. Seks to fizyczna przyjemność oraz bliskość z drugą osobą.Ale nie tylko... Seks ma także korzystny wpływ na nasze zdrowie. Udane życie seksualne niweluje nadmiar stresu, poprawia ogólny nastrój, dotlenia organizm i usprawnia krążenie krwi. Same korzyści dla naszego zdrowia.
, , , ,

Kevin sam w domu…Ponad 20 lat starszy. Zobaczcie najnowszą reklamę!

W sieci pojawiła się nowa reklama Google, w której wystąpił sam Kevin, tylko ponad 20 lat starszy. Spot został nagrany w domu, w którym rozgrywała się akcja filmu „Kevin sam w domu”.
, , , ,

Tabletki antykoncepcyjne obniżają libido?

Antykoncepcja hormonalna, choć jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży, może powodować również wystąpienie skutków ubocznych. Do jednych z najbardziej uciążliwych dla kobiet należy spadek popędu seksualnego.
, , , ,

le prawdy zawierają ciążowe mity?

Wiele źródeł i jeszcze więcej sprzecznych informacji. To rzeczywistość, z którą na co dzień mierzą się przyszłe mamy. Zapytaliśmy kilka z nich, z jakimi radami i stwierdzeniami na temat ciąży spotykają się najczęściej. Dzielimy je na fakty i mity, i wyjaśniamy, których z nich się wystrzegać, a które warto wprowadzić w życie.
, , , ,

Nowa kampania dotycząca zdrowia psychicznego

Trwa kampania #GetTheInsideOut, mówiąca o problemach psychicznych ludzi. Reklamy pokazują, że bardzo wiele osób cierpi na choroby psychiczne, o których nie chce mówić głośno. Partnerem i sponsorem akcji jest Lloyds Bank.
, , , ,

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.