Brytyjskie osobliwości

Buckingham Palace, Big Ben, London Eye, british breakfast i doubledeckery – to symbole Wielkiej Brytanii, które zna każdy. Ale oprócz tego mamy tutaj najdłuższe na świecie molo, najstarszy drewniany kościół, najwyższą na świecie dorycką kolumnę. Brytyjczykom zawdzięczamy również aparat fotograficzny i … telewizor.

Kilka staroci

Pretendująca do miana najstarszej oberży w Anglii The Old Ferry Boat Inn w Holywell dowodzi, że alkohole serwowano tu już w 560 r. Najstarszy drewniany budynek w Europie i najstarszy drewniany kościół na świecie znajduje się blisko Chipping Ongar: Greensted Church został zbudowany z dębowego drzewa, w którego cieniu wcześniej wypoczywali starożytni Rzymianie. Datuje się go na 1060 r.

Zaś w katedrze Salisbury działa najstarszy zegar w Europie pochodzący z 1386 r. Jak widać kiedyś tworzono produkty wyjątkowo dobrej jakości.
Najstarszy dom wybudowany na piasku w 1830 r przez sir Goldsworthy’ego Gurney’a to zamek w Bude. Dzięki jego inwencji późniejsi inżynierowie wiedzieli jak budować np. na miękkich skałach wapiennych. Dlatego mogły powstać m.in. Petronas Towers w Kuala Lumpur.

Mikroarchitektura

Najmniejszy kościół w Anglii znajduje się w Dover i nadal zbierają się w nim wierni. To kaplica Św Edmunda konsekrowana w 1253 r. Ma 8,5 długości oraz 4,2 m szerokości. Tyle co kawalerka. Ale to i tak olbrzym w porównaniu z najmniejszym kościołem katolickim świata (Chorwacja), który ma 40m obwodu, mierząc zewnętrzne ściany.

W Dorset, w Godmanstone znajduje się najmniejszy na świecie pub o wymiarach 6m na 3m. Powstał on z domu kowala, który odmówił królowi Karolowi II podania szklanki portera ze względu na brak licencji na sprzedaż alkoholu. Król więc w trybie błyskawicznym nadał mu zezwolenie i tak narodził się Blacksmith’s Arms at Godmanstone. Potrzeba matką wynalazku.

Ale nie tylko puby Brytyjczycy mają niewielkie. The Screen Room przy Broad Street w Nottingham, które zakończyło swoją działalność 3 lata temu, było najmniejszym kinem na świecie. Miało raptem 21 miejsc siedzących.

Największe i najdziwniejsze

Podobno rozmiar nie ma znaczenia, ale Brytyjczycy chwalą się najdłuższym gotyckim sklepieniem w świecie (katedra w Exeter), najdłuższą na świecie promenadą (2,1 km długości, znajduje się Southend-on-Sea) oraz najwyższą dorycką kolumną na świecie Shrewsbury (ma 40,7 m wysokości).
Anglicy lubią też duże zwierzaki – największy na świecie żeliwny lew stoi w Forbury Garden. Powstał by upamiętnić wojnę brytyjsko-afgańską z XIXw. Maiwand Lion waży 16 ton i ma 9,5 m długości.

Był już najstarszy i najmniejszy pub. Teraz kolej na The Bridge Inn w Wilbourton. Jest ona najniżej położoną gospodą (zaledwie 2,4 m) nad poziomem morza.

W Wimborne, w kościele St Giles znajduje się grobowiec sir Anthony’ego Ashley’a z wyrzeźbioną na nim ogromną kulą. Ale próżno tu doszukiwać się zbieżności z grobowcem sir Izaaka Newtona, planetami układu słonecznego itp. Ów szlachcic po prostu przywiózł z Holandii w 1539 r …pierwszą kapustę i zapoczątkował jej hodowlę w Anglii. Wyjaśnienie symbolu na grobowcu jest, jak widać, dosłownie „przyziemne”. Dla porównania: pierwsze pomidory do Anglii ściągnął w 1562 r. Wiliam Cecil, ale nic nie wiadomo o tym, żeby na jego nagrobku postawiono pomnik pomidora.

Brytyjska motoryzacja

Brytyjczycy mieli też pewien wkład w tworzenie samochodów: np. John Boyd Dunlop opatentował w 1888 r. gumową oponę. A sir Charles Henry Talbot stworzył pierwszy na świecie silnik samochodowy pozwalający rozwijać prędkość do 161 km/h w 1913r. Pierwszą osobą, która osiągnęła tę prędkość był Brytyjczyk Percy Lambert. Pobił ten rekord kilka miesięcy później zanim zabił się próbując jechać 177 km/h. Warto pamiętać, że pierwszy na świecie samochód z elektrycznym zapłonem kupił H.J. Dowsing z … Ealingu. Ale Brytyjczycy mogą poszczycić się również pierwszym na świecie wydanym mandatem. W 1896 r Walter Arnold z East Peckham w pobliżu Tonbridge jechał 13km/h gdy było dozwolone 3,2. Trzy lata później odbył się w Anglii pierwszy pościg samochodowy z udziałem samochodów policyjnych. Mogły już wtedy gnać nawet 25 km/h.

Oświeceni

Pierwszy dom na świecie oświetlony przez światło gazowe znajdował się w Redruth. Było to na przełomie lat 80 i 90. XVIII w. Dziś właściwie myśląc „światło” zastanawiamy się najwyżej czy żarówka ma być ledowa czy energooszczędna. Ewentualnie, słowo „żarówka” przywodzi nam na myśl Edisona. A mało kto wie, że pierwszym wynalazcą żarówki był Brytyjczyk, Humphry Davy, który w 1800 r stworzył jej prototyp o nazwie łuk elektryczny. Pierwszym domem oświetlonym przez elektryczne światło w 1878 r. był dom w Gateshead, niewielkim miasteczku w Durham. Ponieważ to tam powstała pierwsza na świecie „długodystansowa” żarówka wynaleziona przez sir Josepha Swana, który eksperymentował z włóknami węglowymi. Stało się to na rok przed ogłoszeniem wynalazku Edisona, z którym potem Swan założył spółkę handlową. Dlatego też pierwszą na świecie ulicą oświetloną światłem elektrycznym w 1881 r. była Mosley Street w Newcastle

Teleskop, telewizor, noktowizor

Dzięki Brytyjczykowi Thomasowi Wedgwoodowi możemy przeglądać fotki z wakacji, ponieważ stworzył on pierwszy na świecie aparat fotograficzny. Działo się to pod koniec XVIII w. Niestety, jego wynalazek nie pozwalał uzyskiwać kopii naświetlonego obrazu. Z pomocą przyszedł tu kolejny Anglik, Wiliam Fox Talbot, wynalazca procesu negatywowego w fotografii czarno-białej, który umożliwiał wykonywanie wielu odbitek. Dzięki niemu w 1835 r. powstała najstarsza na świecie fotografia. Wszyscy pamiętają, że na pierwszym zdjęciu wykonanym przez Wilhelma Roentgena była dłoń jego żony. Dzięki fotografii Talbota wszyscy poznali wykusz okna w opactwie Lackok.

Również dzięki Anglikowi możemy oglądać dziś BBC, discovery, a jak przyśniemy to i nocne telezakupy. Szkot John Logie Baird w 1924 r skonstruował telewizor monochromatyczny, a w 1928 przesłał transmisję telewizyjną z Europy do Ameryki, a także stworzył pierwszy system telewizji kolorowej. A w tzw. międzyczasie, bo w 1926 r. wynalazł noktowizor.

Niełatwo uwierzyć, że w chłodnej i uporządkowanej Anglii znajduje się tyle zabytków, osobliwości i rekordowych osiągnięć. Warto byłoby zrobić podobny przegląd w innych krajach…

Garść ciekawostek

– Brytyjczycy mogą pochwalić się pierwszym lotem balonem. Odbył go co prawda Włoch, Vincenzo Lunardi w 1785 r. ale nad Hertfordshire.
– W 1721 r John Lombe otworzył w River Derwent (Derby) pierwszą fabrykę jedwabiu na świecie.
– Pierwsza na świecie szalupa ratunkowa powstała w South Shields w 1790 r.
– Rutland Water to największe w Europie sztuczne jezioro
– Brytyjczycy wymyślili także grę w badmintona. Pierwszy mecz rozegrano po prostu w książęcym salonie
– Najstarszy znany na świecie zestaw do gry w backgammona datowany na 1120r. został znaleziony w Gloucester.
– W największej wytwórni cydru na świecie w Bulmers znajduje się największa na świecie kadź o pojemności 7,4 mln litrów, 20 m wysokości i 23 m średnicy.
– W 1859 r. Beecham’s otworzył pierwszą na świecie fabrykę lekarstw, by w 1913 robić milion pigułek dziennie. Dziś to znane GlaxoSmithKline.
– W Anglii powstała pierwsza powieść sci-fi „człowiek na księżycu”. Stworzył ją Francis Godwin, biskup Hereford. A było to, bagatelka w 1600 r.
– Brighton to pierwszy ośrodek wypoczynkowy zezwalający na opalanie się nudystom.
– W Newmarket jest najdłuższy i najszerszy tor do wyścigów konnych na świecie.
– Najstarszy na świecie park narodowy to ten ustanowiony przez Wilhelma Zdobywcę w 1079 r. – The New Forest.

» Anna Dobiecka

© Wszystkie prawa zastrzeżone.
Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

POLUB NASZ FANPAGE

Polub nasz Fanpage i bądź na bieżąco z informacjami!

REKLAMA

POPULARNE TERAZ

Brexit może nastąpić później

, , ,
Szef MSZ Wielkiej Brytanii Jeremy Hunt powiedział, że ze względu na piętrzące się problemy, Wielka Brytania może potrzebować "dodatkowego czasu", aby sfinalizować przyjęcie przepisów dotyczących Brexitu - informuje BBC.

Wszystko, co chciałybyście wiedzieć o powiększaniu piersi

, , , ,
Jak mówi przysłowie, małe jest piękne. Choć w większości przypadków rzeczywiście tak jest, to jednocześnie słowa te nie zawsze są tak do końca prawdą.

Cud natury czy in vitro?

, , , , ,
Rodzicielstwo nie zna granic. Przekonała się o tym Polka, Beata Bienias z mężem, którzy po kilkuletnim zmaganiu się z in vitro zostali rodzicami trojaczków. Dwoje dzieci zostało jednak poczęte naturalnie.

Brytyjczycy najgorszymi pasażerami samolotów

, , ,
Z danych Zrzeszenia Międzynarodowego Transportu lotniczego wynika, że Brytyjczycy zachowują się w samolotach najgorzej. Mieszkańcy Wysp najczęściej wdają się w awantury, piją alkohol i palą papierosy na pokładzie.

Jesteś Polką? To pewnie sprzątasz?

, , ,
Większość z nas ma maturę, nie mówiąc już o wyższym wykształceniu. Dlaczego więc godzimy się pracować poniżej naszych możliwości? Czemu nie jesteśmy ambitne i nie sięgamy po coś lepszego niż sprzątanie?

Jak seks wpływa na zdrowie?

, , , ,
Seks to ważna część życia każdego człowieka. Seks to fizyczna przyjemność oraz bliskość z drugą osobą.Ale nie tylko... Seks ma także korzystny wpływ na nasze zdrowie. Udane życie seksualne niweluje nadmiar stresu, poprawia ogólny nastrój, dotlenia organizm i usprawnia krążenie krwi. Same korzyści dla naszego zdrowia.

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE

Polak z Londynu przyznał się do popełnienia przestępstw związanych z terroryzmem

, , ,
Jeden z plakatów umieszczonych w internecie sugerował, że księcia Harry'ego należy zastrzelić za "zdradę rasy", wskazując, że zdecydował się na małżeństwo z mającą afroamerykańskie korzenie aktorką Meghan Markle.

Fact-checking na Facebooku w rozsypce

, , ,
System weryfikacji informacji (tzw. fact-checkingu) na Facebooku, który miał działać we współpracy z dziennikarzami, jest w rozsypce. Sami dziennikarze są rozczarowani rzeczywistością współpracy z koncernem i chcą jej zakończenia - podał dziennik 'The Guardian'.

Brexit: biznes na wyspach z przerażeniem obserwuje polityków

, , , , ,
Przedstawiciele czołowych brytyjskich organizacji biznesowych skrytykowali działania polityków ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, oznajmiając, że 'z przerażeniem obserwują, jak skupiają się oni na partyjnych dysputach, a nie praktycznych czynnościach'.

Kevin sam w domu…Ponad 20 lat starszy. Zobaczcie najnowszą reklamę!

, , , ,
W sieci pojawiła się nowa reklama Google, w której wystąpił sam Kevin, tylko ponad 20 lat starszy. Spot został nagrany w domu, w którym rozgrywała się akcja filmu „Kevin sam w domu”.

Theresa May mówi publicznie o sytuacji Polaków po brexicie

, , ,
"Chcemy chronić prawa obywateli polskich w przypadku również brexitu, wyjścia z Unii Europejskiej w postaci brexitu, bez porozumienia. Chcemy podkreślić naszą gościnność i chęć pozostawienia Polaków w Wielkiej Brytanii.

Unia Europejska zakaże używania plastikowych sztućców i słomek

, , , , ,
Parlament Europejski wraz z państwami członkowskimi debatowali dzisiaj na temat ochrony środowiska. Nowe przepisy uregulują ograniczenie liczby plastikowych odpadów, które finalnie trafiają do mórz. W krajach Unii Europejskiej zabronione będzie używanie słomek, patyczków higienicznych, czy też plastikowych talerzy i sztućców.

INFORMACJE I BIZNES

Brytyjczycy najgorszymi pasażerami samolotów

, , ,
Z danych Zrzeszenia Międzynarodowego Transportu lotniczego wynika, że Brytyjczycy zachowują się w samolotach najgorzej. Mieszkańcy Wysp najczęściej wdają się w awantury, piją alkohol i palą papierosy na pokładzie.

"Oddajcie nam naszych ludzi" - premier Morawiecki odleciał

, , , ,
"Mamy najniższy poziom bezrobocia, wzrost gospodarczy w wysokości 5,5 proc. PKB - jeden z najwyższych w UE, mam więc nadzieję, że do Polski wróci wielu, wielu Polaków"

Anglicy kupują "brexit box" zestaw na wypadek pustych półek w sklepach

, , , , ,
Brexit box, który kosztuje 295 funtów (ponad 1400 zł), można kupić za pośrednictwem sklepu internetowego Emergency Food Storage. „Ten brexit box to świetny początek, aby pomóc ci przezwyciężyć obawy o brak jedzenia w sklepach po brexicie” – czytamy w opisie produktu.

Brexit: Parlament odrzucił umowę. Co teraz będzie? Jest kilka scenariuszy

, , , ,
Premier Theresa May zaliczyła kompletną – choć przewidywaną – wpadkę. Jest to gigantyczna porażka. W historii brytyjskiego parlamentaryzmu nie notowana. Umowy ws. brexitu w takiej formie nie chcą brytyjscy posłowie. To już wiemy. Ale co będzie dalej?

Umowa ws. Brexitu odrzucona. Wielka porażka premier May

, , , ,
Brytyjska Izba Gmin zagłosowała dzisiaj wieczorem przeciwko proponowanemu przez rząd Theresy May projektowi umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Przeciwko propozycji zagłosowało 432 posłów przy zaledwie 202 głosach poparcia (większość 230 głosów).

Polak z Londynu przyznał się do popełnienia przestępstw związanych z terroryzmem

, , ,
Jeden z plakatów umieszczonych w internecie sugerował, że księcia Harry'ego należy zastrzelić za "zdradę rasy", wskazując, że zdecydował się na małżeństwo z mającą afroamerykańskie korzenie aktorką Meghan Markle.

OPINIE I PUBLICYSTYKA

Jesteś Polką? To pewnie sprzątasz?

, , ,
Większość z nas ma maturę, nie mówiąc już o wyższym wykształceniu. Dlaczego więc godzimy się pracować poniżej naszych możliwości? Czemu nie jesteśmy ambitne i nie sięgamy po coś lepszego niż sprzątanie?

Fact-checking na Facebooku w rozsypce

, , ,
System weryfikacji informacji (tzw. fact-checkingu) na Facebooku, który miał działać we współpracy z dziennikarzami, jest w rozsypce. Sami dziennikarze są rozczarowani rzeczywistością współpracy z koncernem i chcą jej zakończenia - podał dziennik 'The Guardian'.

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

, , , ,
Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.

Miłość: On muzułmanin, ona chrześcijanka

, , , , , ,
On muzułmanin ze stolicy Bangladeszu, ona chrześcijanka z miasteczka w zachodniej Polsce. Poznali się w Berlinie. Synka urodziła zaraz po maturze. Historia jak z „Faktu”, a jednak się udało. Oto Klaudia, Mamun i ich multikulturowy „happy end”. Wychowana w rodzinie „patchworkowej”, Klaudia pragnęła, by jej własna była taka „na zawsze”. Życie wystawiło ją na większą próbę, niż zakładał plan.

Wracać czy zostać? Już za niecałe pół roku Wielka Brytania wyjdzie z Unii!

, , , ,
Już teraz zauważalny jest kryzys związany z kursem funta. Ceny rosną a płace nie. Brakuje rąk do pracy. Na budowach ubywa Polaków. Zdarza się, że nawet w polskich sklepach sprzedawcami są obcokrajowcy. To Brexit. Marzec 2019 budzi duży niepokój.

Czy jeszcze „opłaca się” przyjechać do Wielkiej Brytanii?

, , ,
Po pierwsze praca nie leży tu na ulicy; pieniądze też nie spadają z nieba, a zasiłki, jeśli nam w ogóle przysługują są bardzo niskie. Jeśli nie mamy pracy możemy bardzo szybko znaleźć się na ulicy, bo nikt nie zapłaci za nasz czynsz, ciocia nie zaprosi na obiad, a babcia nie zostanie z dziećmi, kiedy trzeba iść na nocną zmianę do pracy.

STYL I KULTURA

Jak seks wpływa na zdrowie?

, , , ,
Seks to ważna część życia każdego człowieka. Seks to fizyczna przyjemność oraz bliskość z drugą osobą.Ale nie tylko... Seks ma także korzystny wpływ na nasze zdrowie. Udane życie seksualne niweluje nadmiar stresu, poprawia ogólny nastrój, dotlenia organizm i usprawnia krążenie krwi. Same korzyści dla naszego zdrowia.

Kevin sam w domu…Ponad 20 lat starszy. Zobaczcie najnowszą reklamę!

, , , ,
W sieci pojawiła się nowa reklama Google, w której wystąpił sam Kevin, tylko ponad 20 lat starszy. Spot został nagrany w domu, w którym rozgrywała się akcja filmu „Kevin sam w domu”.

Tabletki antykoncepcyjne obniżają libido?

, , , ,
Antykoncepcja hormonalna, choć jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży, może powodować również wystąpienie skutków ubocznych. Do jednych z najbardziej uciążliwych dla kobiet należy spadek popędu seksualnego.

le prawdy zawierają ciążowe mity?

, , , ,
Wiele źródeł i jeszcze więcej sprzecznych informacji. To rzeczywistość, z którą na co dzień mierzą się przyszłe mamy. Zapytaliśmy kilka z nich, z jakimi radami i stwierdzeniami na temat ciąży spotykają się najczęściej. Dzielimy je na fakty i mity, i wyjaśniamy, których z nich się wystrzegać, a które warto wprowadzić w życie.

Nowa kampania dotycząca zdrowia psychicznego

, , , ,
Trwa kampania #GetTheInsideOut, mówiąca o problemach psychicznych ludzi. Reklamy pokazują, że bardzo wiele osób cierpi na choroby psychiczne, o których nie chce mówić głośno. Partnerem i sponsorem akcji jest Lloyds Bank.

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

, , , ,
Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.