Brytyjskie osobliwości

Buckingham Palace, Big Ben, London Eye, british breakfast i doubledeckery – to symbole Wielkiej Brytanii, które zna każdy. Ale oprócz tego mamy tutaj najdłuższe na świecie molo, najstarszy drewniany kościół, najwyższą na świecie dorycką kolumnę. Brytyjczykom zawdzięczamy również aparat fotograficzny i … telewizor.

Kilka staroci

Pretendująca do miana najstarszej oberży w Anglii The Old Ferry Boat Inn w Holywell dowodzi, że alkohole serwowano tu już w 560 r. Najstarszy drewniany budynek w Europie i najstarszy drewniany kościół na świecie znajduje się blisko Chipping Ongar: Greensted Church został zbudowany z dębowego drzewa, w którego cieniu wcześniej wypoczywali starożytni Rzymianie. Datuje się go na 1060 r.

Zaś w katedrze Salisbury działa najstarszy zegar w Europie pochodzący z 1386 r. Jak widać kiedyś tworzono produkty wyjątkowo dobrej jakości.
Najstarszy dom wybudowany na piasku w 1830 r przez sir Goldsworthy’ego Gurney’a to zamek w Bude. Dzięki jego inwencji późniejsi inżynierowie wiedzieli jak budować np. na miękkich skałach wapiennych. Dlatego mogły powstać m.in. Petronas Towers w Kuala Lumpur.

Mikroarchitektura

Najmniejszy kościół w Anglii znajduje się w Dover i nadal zbierają się w nim wierni. To kaplica Św Edmunda konsekrowana w 1253 r. Ma 8,5 długości oraz 4,2 m szerokości. Tyle co kawalerka. Ale to i tak olbrzym w porównaniu z najmniejszym kościołem katolickim świata (Chorwacja), który ma 40m obwodu, mierząc zewnętrzne ściany.

W Dorset, w Godmanstone znajduje się najmniejszy na świecie pub o wymiarach 6m na 3m. Powstał on z domu kowala, który odmówił królowi Karolowi II podania szklanki portera ze względu na brak licencji na sprzedaż alkoholu. Król więc w trybie błyskawicznym nadał mu zezwolenie i tak narodził się Blacksmith’s Arms at Godmanstone. Potrzeba matką wynalazku.

Ale nie tylko puby Brytyjczycy mają niewielkie. The Screen Room przy Broad Street w Nottingham, które zakończyło swoją działalność 3 lata temu, było najmniejszym kinem na świecie. Miało raptem 21 miejsc siedzących.

Największe i najdziwniejsze

Podobno rozmiar nie ma znaczenia, ale Brytyjczycy chwalą się najdłuższym gotyckim sklepieniem w świecie (katedra w Exeter), najdłuższą na świecie promenadą (2,1 km długości, znajduje się Southend-on-Sea) oraz najwyższą dorycką kolumną na świecie Shrewsbury (ma 40,7 m wysokości).
Anglicy lubią też duże zwierzaki – największy na świecie żeliwny lew stoi w Forbury Garden. Powstał by upamiętnić wojnę brytyjsko-afgańską z XIXw. Maiwand Lion waży 16 ton i ma 9,5 m długości.

Był już najstarszy i najmniejszy pub. Teraz kolej na The Bridge Inn w Wilbourton. Jest ona najniżej położoną gospodą (zaledwie 2,4 m) nad poziomem morza.

W Wimborne, w kościele St Giles znajduje się grobowiec sir Anthony’ego Ashley’a z wyrzeźbioną na nim ogromną kulą. Ale próżno tu doszukiwać się zbieżności z grobowcem sir Izaaka Newtona, planetami układu słonecznego itp. Ów szlachcic po prostu przywiózł z Holandii w 1539 r …pierwszą kapustę i zapoczątkował jej hodowlę w Anglii. Wyjaśnienie symbolu na grobowcu jest, jak widać, dosłownie „przyziemne”. Dla porównania: pierwsze pomidory do Anglii ściągnął w 1562 r. Wiliam Cecil, ale nic nie wiadomo o tym, żeby na jego nagrobku postawiono pomnik pomidora.

Brytyjska motoryzacja

Brytyjczycy mieli też pewien wkład w tworzenie samochodów: np. John Boyd Dunlop opatentował w 1888 r. gumową oponę. A sir Charles Henry Talbot stworzył pierwszy na świecie silnik samochodowy pozwalający rozwijać prędkość do 161 km/h w 1913r. Pierwszą osobą, która osiągnęła tę prędkość był Brytyjczyk Percy Lambert. Pobił ten rekord kilka miesięcy później zanim zabił się próbując jechać 177 km/h. Warto pamiętać, że pierwszy na świecie samochód z elektrycznym zapłonem kupił H.J. Dowsing z … Ealingu. Ale Brytyjczycy mogą poszczycić się również pierwszym na świecie wydanym mandatem. W 1896 r Walter Arnold z East Peckham w pobliżu Tonbridge jechał 13km/h gdy było dozwolone 3,2. Trzy lata później odbył się w Anglii pierwszy pościg samochodowy z udziałem samochodów policyjnych. Mogły już wtedy gnać nawet 25 km/h.

Oświeceni

Pierwszy dom na świecie oświetlony przez światło gazowe znajdował się w Redruth. Było to na przełomie lat 80 i 90. XVIII w. Dziś właściwie myśląc „światło” zastanawiamy się najwyżej czy żarówka ma być ledowa czy energooszczędna. Ewentualnie, słowo „żarówka” przywodzi nam na myśl Edisona. A mało kto wie, że pierwszym wynalazcą żarówki był Brytyjczyk, Humphry Davy, który w 1800 r stworzył jej prototyp o nazwie łuk elektryczny. Pierwszym domem oświetlonym przez elektryczne światło w 1878 r. był dom w Gateshead, niewielkim miasteczku w Durham. Ponieważ to tam powstała pierwsza na świecie „długodystansowa” żarówka wynaleziona przez sir Josepha Swana, który eksperymentował z włóknami węglowymi. Stało się to na rok przed ogłoszeniem wynalazku Edisona, z którym potem Swan założył spółkę handlową. Dlatego też pierwszą na świecie ulicą oświetloną światłem elektrycznym w 1881 r. była Mosley Street w Newcastle

Teleskop, telewizor, noktowizor

Dzięki Brytyjczykowi Thomasowi Wedgwoodowi możemy przeglądać fotki z wakacji, ponieważ stworzył on pierwszy na świecie aparat fotograficzny. Działo się to pod koniec XVIII w. Niestety, jego wynalazek nie pozwalał uzyskiwać kopii naświetlonego obrazu. Z pomocą przyszedł tu kolejny Anglik, Wiliam Fox Talbot, wynalazca procesu negatywowego w fotografii czarno-białej, który umożliwiał wykonywanie wielu odbitek. Dzięki niemu w 1835 r. powstała najstarsza na świecie fotografia. Wszyscy pamiętają, że na pierwszym zdjęciu wykonanym przez Wilhelma Roentgena była dłoń jego żony. Dzięki fotografii Talbota wszyscy poznali wykusz okna w opactwie Lackok.

Również dzięki Anglikowi możemy oglądać dziś BBC, discovery, a jak przyśniemy to i nocne telezakupy. Szkot John Logie Baird w 1924 r skonstruował telewizor monochromatyczny, a w 1928 przesłał transmisję telewizyjną z Europy do Ameryki, a także stworzył pierwszy system telewizji kolorowej. A w tzw. międzyczasie, bo w 1926 r. wynalazł noktowizor.

Niełatwo uwierzyć, że w chłodnej i uporządkowanej Anglii znajduje się tyle zabytków, osobliwości i rekordowych osiągnięć. Warto byłoby zrobić podobny przegląd w innych krajach…

Garść ciekawostek

– Brytyjczycy mogą pochwalić się pierwszym lotem balonem. Odbył go co prawda Włoch, Vincenzo Lunardi w 1785 r. ale nad Hertfordshire.
– W 1721 r John Lombe otworzył w River Derwent (Derby) pierwszą fabrykę jedwabiu na świecie.
– Pierwsza na świecie szalupa ratunkowa powstała w South Shields w 1790 r.
– Rutland Water to największe w Europie sztuczne jezioro
– Brytyjczycy wymyślili także grę w badmintona. Pierwszy mecz rozegrano po prostu w książęcym salonie
– Najstarszy znany na świecie zestaw do gry w backgammona datowany na 1120r. został znaleziony w Gloucester.
– W największej wytwórni cydru na świecie w Bulmers znajduje się największa na świecie kadź o pojemności 7,4 mln litrów, 20 m wysokości i 23 m średnicy.
– W 1859 r. Beecham’s otworzył pierwszą na świecie fabrykę lekarstw, by w 1913 robić milion pigułek dziennie. Dziś to znane GlaxoSmithKline.
– W Anglii powstała pierwsza powieść sci-fi „człowiek na księżycu”. Stworzył ją Francis Godwin, biskup Hereford. A było to, bagatelka w 1600 r.
– Brighton to pierwszy ośrodek wypoczynkowy zezwalający na opalanie się nudystom.
– W Newmarket jest najdłuższy i najszerszy tor do wyścigów konnych na świecie.
– Najstarszy na świecie park narodowy to ten ustanowiony przez Wilhelma Zdobywcę w 1079 r. – The New Forest.

» Anna Dobiecka

© Wszystkie prawa zastrzeżone.
Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

POLUB NASZ FANPAGE

Polub nasz Fanpage i bądź na bieżąco z informacjami!

REKLAMA

POPULARNE TERAZ

Zima w Wielkiej Brytanii? Szybciej niż myślimy!

Synoptycy ostrzegają przed nadchodzącą zimą. Według ich tez i badań, przyjdzie szybciej niż myślimy. Możliwe, że zimowy atak przyjdzie do Wielkiej Brytanii już za kilkanaście dni.

Donald Tusk: Musimy przygotować UE na scenariusz Brexitu bez umowy z Londynem

Musimy przygotować UE na scenariusz Brexitu bez umowy z Londynem, który jest bardziej prawdopodobny niż kiedykolwiek. KE rozpoczęła takie przygotowania. Jednak nie oznacza to, że mamy zaprzestać starań w negocjacjach - napisał w liście do liderów UE szef RE Donald Tusk.

W przyszłym roku loty z Krakowa do Glasgow

Linia lotnicza jet2.com ogłosiła nowe połączenie pomiędzy Krakowem a Glasgow, które zostanie zainaugurowane w sezonie zima 2019/2020. Glasgow jest piątym bazowym lotniskiem Jet2.com, do którego przewoźnik oferuje połączenia z Krakowa.

Czy po Brexitcie loty mogą być zawieszone?

Brytyjski rząd ostrzegł, że jeżeli nie dojdzie do porozumienia ws. stosunków z Unią Europejską po Brexicie, może dojść do utrudnień w ruchu lotniczym.

WIZZ AIR ogranicza ilość operacji z polskich lotnisk

Wizz Air zapowiedział już, że w najbliższych latach nie będzie się tak szybko rozwijał w Polsce, co jest wiadomością bolesną przede wszystkim dla mniejszych portów lotniczych, które do tej pory łudziły się, że w jakiś sposób przyciągną linię do siebie.

190 odwołanych lotów Ryanair, Komisja Europejska ostrzega szefa linii

Irlandzkie tanie linie lotnicze Ryanair poinformowały wczoraj, że w związku z zapowiedzianym na piątek, 28 września, strajkiem personelu kabinowego odwołały 190 lotów. Unijna komisarz ds. zatrudnienia i spraw społecznych Marianne Thyssen wezwała z kolei prezesa tanich linii lotniczych Ryanair Michaela O'Leary'ego do przestrzegania prawa pracy.

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE

Ostra odpowiedź Tuska ws. Brexitu

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk odpowiedział wczoraj wieczorem na ostre przyjęcie w Wielkiej Brytanii rezultatu szczytu UE w Salzburgu ws. Brexitu. Wskazał, że Londyn od tygodni wiedział, jakie jest stanowisko UE i że się ono nie zmieni.

Szkocja wprowadza w szkołach darmowe podpaski i tampony

Projekt rusza z początkiem tego roku szkolnego (2018/2019) i obejmuje ok. 395 tys. uczennic i studentek w całym kraju. Wszystko po to – jak tłumaczą przedstawiciele rządu – żeby żadna młoda osoba nie straciła możliwości edukacji ze względu na brak dostępu do produktów higieny intymnej.

Jest wyrok w sprawie Polaka, który otwierał drzwi lecącego samolotu

Pijany Polak próbował otworzyć drzwi lecącego samolotu Wizzair. Leciał z Warszawy do Birmingham.

Chłopcy w Anglii będą szczepieni przeciwko wirusowi brodawczaka

Rząd potwierdził, że chłopcy w Anglii będą szczepieni przeciwko ludzkiemu wirusowi brodawczaka zgodnie z ostatnimi zaleceniami ze strony Komitetu ds. Szczepień i Immunizacji (JCVI).

Polskie matki rodzą najwięcej dzieci w Wielkiej Brytanii

Według danych brytyjskiego urzędu statystycznego, Polki-migrantki zajmują pierwsze miejsce wśród kobiet, które urodziły dzieci w Wielkiej Brytanii. „Polskie” porody stanowią prawie 30%.

Pielęgniarki w Wielkiej Brytanii wzywają do drugiego referendum w sprawie Brexitu

Królewskie Towarzystwo Pielęgniarskie, zrzeszające ponad 435 tys. pracowników służby zdrowia, wezwało w środę do organizacji drugiego referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, ostrzegając przed konsekwencjami Brexitu dla tego zawodu.

INFORMACJE I BIZNES

Donald Tusk: Musimy przygotować UE na scenariusz Brexitu bez umowy z Londynem

Musimy przygotować UE na scenariusz Brexitu bez umowy z Londynem, który jest bardziej prawdopodobny niż kiedykolwiek. KE rozpoczęła takie przygotowania. Jednak nie oznacza to, że mamy zaprzestać starań w negocjacjach - napisał w liście do liderów UE szef RE Donald Tusk.

W przyszłym roku loty z Krakowa do Glasgow

Linia lotnicza jet2.com ogłosiła nowe połączenie pomiędzy Krakowem a Glasgow, które zostanie zainaugurowane w sezonie zima 2019/2020. Glasgow jest piątym bazowym lotniskiem Jet2.com, do którego przewoźnik oferuje połączenia z Krakowa.

Czy po Brexitcie loty mogą być zawieszone?

Brytyjski rząd ostrzegł, że jeżeli nie dojdzie do porozumienia ws. stosunków z Unią Europejską po Brexicie, może dojść do utrudnień w ruchu lotniczym.

WIZZ AIR ogranicza ilość operacji z polskich lotnisk

Wizz Air zapowiedział już, że w najbliższych latach nie będzie się tak szybko rozwijał w Polsce, co jest wiadomością bolesną przede wszystkim dla mniejszych portów lotniczych, które do tej pory łudziły się, że w jakiś sposób przyciągną linię do siebie.

190 odwołanych lotów Ryanair, Komisja Europejska ostrzega szefa linii

Irlandzkie tanie linie lotnicze Ryanair poinformowały wczoraj, że w związku z zapowiedzianym na piątek, 28 września, strajkiem personelu kabinowego odwołały 190 lotów. Unijna komisarz ds. zatrudnienia i spraw społecznych Marianne Thyssen wezwała z kolei prezesa tanich linii lotniczych Ryanair Michaela O'Leary'ego do przestrzegania prawa pracy.

Universal credit - Uniwersalna katastrofa

Wielkiej Brytanii grozi społeczna katastrofa. Rząd jednak odmawia dodatkowych pieniędzy. I wątpliwe, żeby to się zmieniło, zwłaszcza teraz, gdy tematem dominującym będzie brexit.

OPINIE I PUBLICYSTYKA

„Nie każdy ma na tyle pokory w sobie, aby poprosić kogoś o pomoc”

„Skuteczność jest miarą prawdy, jeśli nie jesteśmy skuteczni, należy ją zmienić”. Marcin Kamoda z MK Business Consulting edukuje ze Świadomej Sprzedaży biznesy w UK.

Ludzkość ma ogromny dług u Ziemi

Na każdy rok życia ludzkości na Ziemi przypada określona ilość odnawialnych zasobów naturalnych. Dzień Długu Ekologicznego to dzień, w którym wykorzystaliśmy wszystkie zasoby przeznaczone na dany rok. Codziennie jemy, pijemy, podłączamy smartfony do prądu, poruszamy się pojazdami wydzielającymi spaliny – w skrócie: zużywamy zasoby Ziemi.

"The Guardian": Polscy sędziowie zastraszani przez państwo

Brytyjski dziennik "The Guardian" poinformował, że trzech wysokich rangą polskich sędziów poskarżyło się na prowadzoną przeciwko nim przez instytucje rządowe kampanię "zastraszania i szykan". "Próbują mnie złamać" - przyznał jeden z nich.

Dlaczego Social Service zabiera dzieci polskim rodzicom?

– W kwietniu dowiedzieliśmy się o 27 dzieciach, które zostały zgłoszone do „social services”. Ośmioro z nich trafiło już do rodzin zastępczych – mówi Agnieszka Przybyłek-Pieza, dyrektorka Centrum Pomocy Rodzinie Przystań. – Zaczął się sezon.

Johnson o Brexicie: "Bez cholernej paniki". "Może być zapaść"

Wyciekło nagranie, na którym szef brytyjskiego MSZ Boris Johnson mówi, że efektem Brexitu może być "zapaść". "Może być zapaść. Nie chcę, by ktokolwiek panikował. Bez paniki. Pro publico bono - bez cholernej paniki. W końcu będzie dobrze" - stwierdził Johnson podczas prywatnej kolacji z członkami grupy wspierającej Partię Konserwatywną.

Dzieci dwóch narodów

Dorastają na Wyspach, przesiąkają zachodnią kulturą. Polskie dzieci. Na ile zachowają narodowego ducha w przyszłości? Czy mieszkanie na obczyźnie wynaradawia z korzeni przodków?

STYL I KULTURA

Służba zdrowia bije na alarm - fala zachorowań na kiłę

W ciągu ostatniej dekady liczba zachorowań na kiłę wzrosła na Wyspach trzykrotnie, a na rzeżączkę dwukrotnie. Dało to największą zachorowalność od 1949 roku.

Chłopcy w Anglii będą szczepieni przeciwko wirusowi brodawczaka

Rząd potwierdził, że chłopcy w Anglii będą szczepieni przeciwko ludzkiemu wirusowi brodawczaka zgodnie z ostatnimi zaleceniami ze strony Komitetu ds. Szczepień i Immunizacji (JCVI).

Polskie matki rodzą najwięcej dzieci w Wielkiej Brytanii

Według danych brytyjskiego urzędu statystycznego, Polki-migrantki zajmują pierwsze miejsce wśród kobiet, które urodziły dzieci w Wielkiej Brytanii. „Polskie” porody stanowią prawie 30%.

„Nie każdy ma na tyle pokory w sobie, aby poprosić kogoś o pomoc”

„Skuteczność jest miarą prawdy, jeśli nie jesteśmy skuteczni, należy ją zmienić”. Marcin Kamoda z MK Business Consulting edukuje ze Świadomej Sprzedaży biznesy w UK.

Kobiety w Anglii wybierają nielegalną aborcję

BBC ujawniła, że wiele kobiet w Anglii nielegalnie kupuje tabletki aborcyjne przez internet. Prawo aborcyjne zakłada, że kobieta musi wziąć dwie tabletki w klinice.

U co trzeciej Polki z rakiem piersi choroba rozwija się do postaci zaawansowanej

Rak piersi co roku wykrywany jest w Polsce już u 18 tys. kobiet. U co trzeciej choroba rozwija się do postaci zaawansowanej. Pacjentki chcą o tym mówić głośno, bo – jak podkreślają – stają się dla społeczeństwa i systemu niewidzialne.