Brytyjskie osobliwości

Buckingham Palace, Big Ben, London Eye, british breakfast i doubledeckery – to symbole Wielkiej Brytanii, które zna każdy. Ale oprócz tego mamy tutaj najdłuższe na świecie molo, najstarszy drewniany kościół, najwyższą na świecie dorycką kolumnę. Brytyjczykom zawdzięczamy również aparat fotograficzny i … telewizor.

Kilka staroci

Pretendująca do miana najstarszej oberży w Anglii The Old Ferry Boat Inn w Holywell dowodzi, że alkohole serwowano tu już w 560 r. Najstarszy drewniany budynek w Europie i najstarszy drewniany kościół na świecie znajduje się blisko Chipping Ongar: Greensted Church został zbudowany z dębowego drzewa, w którego cieniu wcześniej wypoczywali starożytni Rzymianie. Datuje się go na 1060 r.

Zaś w katedrze Salisbury działa najstarszy zegar w Europie pochodzący z 1386 r. Jak widać kiedyś tworzono produkty wyjątkowo dobrej jakości.
Najstarszy dom wybudowany na piasku w 1830 r przez sir Goldsworthy’ego Gurney’a to zamek w Bude. Dzięki jego inwencji późniejsi inżynierowie wiedzieli jak budować np. na miękkich skałach wapiennych. Dlatego mogły powstać m.in. Petronas Towers w Kuala Lumpur.

Mikroarchitektura

Najmniejszy kościół w Anglii znajduje się w Dover i nadal zbierają się w nim wierni. To kaplica Św Edmunda konsekrowana w 1253 r. Ma 8,5 długości oraz 4,2 m szerokości. Tyle co kawalerka. Ale to i tak olbrzym w porównaniu z najmniejszym kościołem katolickim świata (Chorwacja), który ma 40m obwodu, mierząc zewnętrzne ściany.

W Dorset, w Godmanstone znajduje się najmniejszy na świecie pub o wymiarach 6m na 3m. Powstał on z domu kowala, który odmówił królowi Karolowi II podania szklanki portera ze względu na brak licencji na sprzedaż alkoholu. Król więc w trybie błyskawicznym nadał mu zezwolenie i tak narodził się Blacksmith’s Arms at Godmanstone. Potrzeba matką wynalazku.

Ale nie tylko puby Brytyjczycy mają niewielkie. The Screen Room przy Broad Street w Nottingham, które zakończyło swoją działalność 3 lata temu, było najmniejszym kinem na świecie. Miało raptem 21 miejsc siedzących.

Największe i najdziwniejsze

Podobno rozmiar nie ma znaczenia, ale Brytyjczycy chwalą się najdłuższym gotyckim sklepieniem w świecie (katedra w Exeter), najdłuższą na świecie promenadą (2,1 km długości, znajduje się Southend-on-Sea) oraz najwyższą dorycką kolumną na świecie Shrewsbury (ma 40,7 m wysokości).
Anglicy lubią też duże zwierzaki – największy na świecie żeliwny lew stoi w Forbury Garden. Powstał by upamiętnić wojnę brytyjsko-afgańską z XIXw. Maiwand Lion waży 16 ton i ma 9,5 m długości.

Był już najstarszy i najmniejszy pub. Teraz kolej na The Bridge Inn w Wilbourton. Jest ona najniżej położoną gospodą (zaledwie 2,4 m) nad poziomem morza.

W Wimborne, w kościele St Giles znajduje się grobowiec sir Anthony’ego Ashley’a z wyrzeźbioną na nim ogromną kulą. Ale próżno tu doszukiwać się zbieżności z grobowcem sir Izaaka Newtona, planetami układu słonecznego itp. Ów szlachcic po prostu przywiózł z Holandii w 1539 r …pierwszą kapustę i zapoczątkował jej hodowlę w Anglii. Wyjaśnienie symbolu na grobowcu jest, jak widać, dosłownie „przyziemne”. Dla porównania: pierwsze pomidory do Anglii ściągnął w 1562 r. Wiliam Cecil, ale nic nie wiadomo o tym, żeby na jego nagrobku postawiono pomnik pomidora.

Brytyjska motoryzacja

Brytyjczycy mieli też pewien wkład w tworzenie samochodów: np. John Boyd Dunlop opatentował w 1888 r. gumową oponę. A sir Charles Henry Talbot stworzył pierwszy na świecie silnik samochodowy pozwalający rozwijać prędkość do 161 km/h w 1913r. Pierwszą osobą, która osiągnęła tę prędkość był Brytyjczyk Percy Lambert. Pobił ten rekord kilka miesięcy później zanim zabił się próbując jechać 177 km/h. Warto pamiętać, że pierwszy na świecie samochód z elektrycznym zapłonem kupił H.J. Dowsing z … Ealingu. Ale Brytyjczycy mogą poszczycić się również pierwszym na świecie wydanym mandatem. W 1896 r Walter Arnold z East Peckham w pobliżu Tonbridge jechał 13km/h gdy było dozwolone 3,2. Trzy lata później odbył się w Anglii pierwszy pościg samochodowy z udziałem samochodów policyjnych. Mogły już wtedy gnać nawet 25 km/h.

Oświeceni

Pierwszy dom na świecie oświetlony przez światło gazowe znajdował się w Redruth. Było to na przełomie lat 80 i 90. XVIII w. Dziś właściwie myśląc „światło” zastanawiamy się najwyżej czy żarówka ma być ledowa czy energooszczędna. Ewentualnie, słowo „żarówka” przywodzi nam na myśl Edisona. A mało kto wie, że pierwszym wynalazcą żarówki był Brytyjczyk, Humphry Davy, który w 1800 r stworzył jej prototyp o nazwie łuk elektryczny. Pierwszym domem oświetlonym przez elektryczne światło w 1878 r. był dom w Gateshead, niewielkim miasteczku w Durham. Ponieważ to tam powstała pierwsza na świecie „długodystansowa” żarówka wynaleziona przez sir Josepha Swana, który eksperymentował z włóknami węglowymi. Stało się to na rok przed ogłoszeniem wynalazku Edisona, z którym potem Swan założył spółkę handlową. Dlatego też pierwszą na świecie ulicą oświetloną światłem elektrycznym w 1881 r. była Mosley Street w Newcastle

Teleskop, telewizor, noktowizor

Dzięki Brytyjczykowi Thomasowi Wedgwoodowi możemy przeglądać fotki z wakacji, ponieważ stworzył on pierwszy na świecie aparat fotograficzny. Działo się to pod koniec XVIII w. Niestety, jego wynalazek nie pozwalał uzyskiwać kopii naświetlonego obrazu. Z pomocą przyszedł tu kolejny Anglik, Wiliam Fox Talbot, wynalazca procesu negatywowego w fotografii czarno-białej, który umożliwiał wykonywanie wielu odbitek. Dzięki niemu w 1835 r. powstała najstarsza na świecie fotografia. Wszyscy pamiętają, że na pierwszym zdjęciu wykonanym przez Wilhelma Roentgena była dłoń jego żony. Dzięki fotografii Talbota wszyscy poznali wykusz okna w opactwie Lackok.

Również dzięki Anglikowi możemy oglądać dziś BBC, discovery, a jak przyśniemy to i nocne telezakupy. Szkot John Logie Baird w 1924 r skonstruował telewizor monochromatyczny, a w 1928 przesłał transmisję telewizyjną z Europy do Ameryki, a także stworzył pierwszy system telewizji kolorowej. A w tzw. międzyczasie, bo w 1926 r. wynalazł noktowizor.

Niełatwo uwierzyć, że w chłodnej i uporządkowanej Anglii znajduje się tyle zabytków, osobliwości i rekordowych osiągnięć. Warto byłoby zrobić podobny przegląd w innych krajach…

Garść ciekawostek

– Brytyjczycy mogą pochwalić się pierwszym lotem balonem. Odbył go co prawda Włoch, Vincenzo Lunardi w 1785 r. ale nad Hertfordshire.
– W 1721 r John Lombe otworzył w River Derwent (Derby) pierwszą fabrykę jedwabiu na świecie.
– Pierwsza na świecie szalupa ratunkowa powstała w South Shields w 1790 r.
– Rutland Water to największe w Europie sztuczne jezioro
– Brytyjczycy wymyślili także grę w badmintona. Pierwszy mecz rozegrano po prostu w książęcym salonie
– Najstarszy znany na świecie zestaw do gry w backgammona datowany na 1120r. został znaleziony w Gloucester.
– W największej wytwórni cydru na świecie w Bulmers znajduje się największa na świecie kadź o pojemności 7,4 mln litrów, 20 m wysokości i 23 m średnicy.
– W 1859 r. Beecham’s otworzył pierwszą na świecie fabrykę lekarstw, by w 1913 robić milion pigułek dziennie. Dziś to znane GlaxoSmithKline.
– W Anglii powstała pierwsza powieść sci-fi „człowiek na księżycu”. Stworzył ją Francis Godwin, biskup Hereford. A było to, bagatelka w 1600 r.
– Brighton to pierwszy ośrodek wypoczynkowy zezwalający na opalanie się nudystom.
– W Newmarket jest najdłuższy i najszerszy tor do wyścigów konnych na świecie.
– Najstarszy na świecie park narodowy to ten ustanowiony przez Wilhelma Zdobywcę w 1079 r. – The New Forest.

» Anna Dobiecka

© Wszystkie prawa zastrzeżone.
Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

POLUB NASZ FANPAGE

Polub nasz Fanpage i bądź na bieżąco z informacjami!

REKLAMA

POPULARNE TERAZ

, , , ,

Czeka nas sześć miesięcy koszmaru?!

Brytyjski rząd poinformował, że jeśli parlament nie przyjmie wynegocjowanej umowy brexitowej to czeka nas komunikacyjny armagedon aż do września 2019 roku!
, , ,

Nowy dokument w sprawie przyszłości Polaków

Co się stanie z imigrantami unijnymi, w tym Polakami, w Wielkiej Brytanii, jeśli nie będzie umowy o wyjściu Londynu z Unii Europejskiej? Na to pytanie odpowiada najnowszy dokument opublikowany przez brytyjski rząd. W planach jest m.in. węższe prawo do apelacji i krótszy czas, w którym imigranci będą mogli przyjeżdżać na Wyspy na starych zasadach.
, , , ,

le prawdy zawierają ciążowe mity?

Wiele źródeł i jeszcze więcej sprzecznych informacji. To rzeczywistość, z którą na co dzień mierzą się przyszłe mamy. Zapytaliśmy kilka z nich, z jakimi radami i stwierdzeniami na temat ciąży spotykają się najczęściej. Dzielimy je na fakty i mity, i wyjaśniamy, których z nich się wystrzegać, a które warto wprowadzić w życie.
, , , ,

Nowa kampania dotycząca zdrowia psychicznego

Trwa kampania #GetTheInsideOut, mówiąca o problemach psychicznych ludzi. Reklamy pokazują, że bardzo wiele osób cierpi na choroby psychiczne, o których nie chce mówić głośno. Partnerem i sponsorem akcji jest Lloyds Bank.
, , , ,

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.
, , ,

Premier May apeluje do Brytyjczyków o poparcie Brexitu

Premier Theresa May w opublikowanym w nocy z soboty na niedzielę liście otwartym do Brytyjczyków zaapelowała o poparcie dla wynegocjowanego porozumienia z UE w sprawie Brexitu. List publikują niedzielne wydania czołowych brytyjskich czasopism.

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE

, , , ,

Theresa May: "Brexit to koniec uprzywilejowania dla migrantów z UE". W tym dla Polaków

"Nie będzie już tak, że obywatele UE - niezależnie od tego, jakie umiejętności i doświadczenie mają do zaoferowania - będą wskakiwali w kolejkę przed inżynierów z Sydney czy programistów z Delhi. Zamiast systemu opartego na pochodzeniu danej osoby będziemy mieli taki, który będzie skupiony na ocenie jej talentu i umiejętności" - poinformowała. (czytaj dalej)
, , ,

Kłopoty Premier: sondaże pokazują rosnące poparcie dla drugiego referendum

Brytyjczycy są krytyczni wobec proponowanej przez premier Theresę May umowy w sprawie Brexitu i gotowi są poprzeć organizację drugiego referendum, w którym opowiedzieliby się za pozostaniem we Wspólnocie - wynika z dwóch opublikowanych wczoraj sondaży.
, , , , , ,

Miłość: On muzułmanin, ona chrześcijanka

On muzułmanin ze stolicy Bangladeszu, ona chrześcijanka z miasteczka w zachodniej Polsce. Poznali się w Berlinie. Synka urodziła zaraz po maturze. Historia jak z „Faktu”, a jednak się udało. Oto Klaudia, Mamun i ich multikulturowy „happy end”. Wychowana w rodzinie „patchworkowej”, Klaudia pragnęła, by jej własna była taka „na zawsze”. Życie wystawiło ją na większą próbę, niż zakładał plan.
, , , , ,

Fałszywe 20-funtówki w obiegu. Kolejny raz przed świętami

Po raz kolejny w okresie przedświątecznym w Wielkiej Brytanii pojawiły się w obiegu fałszywe banknoty o nominale 20 funtów. Dla oszustów jest to sposób na zrobienie tańszych zakupów na święta Bożego Narodzenia.
, , , , ,

W UK rekordowy spadek liczby pracowników z Europy Wschodniej

Liczba pracowników w Wielkiej Brytanii z byłych krajów komunistycznych Europy Wschodniej, w tym z Polski, spadła w najszybszym tempie od 20 lat - wynika z najnowszych danych Krajowego Urzędu Statystycznego (ONS).
, , , , ,

Brytyjscy farmerzy będą mogli zatrudniać pracowników spoza UE

Zgodnie z nowymi propozycjami rządowymi brytyjscy farmerzy po opuszczeniu Unii przez Wielką Brytanię będą mogli zatrudniać do prac sezonowych pracowników spoza Wspólnoty.

INFORMACJE I BIZNES

, , ,

Nowy dokument w sprawie przyszłości Polaków

Co się stanie z imigrantami unijnymi, w tym Polakami, w Wielkiej Brytanii, jeśli nie będzie umowy o wyjściu Londynu z Unii Europejskiej? Na to pytanie odpowiada najnowszy dokument opublikowany przez brytyjski rząd. W planach jest m.in. węższe prawo do apelacji i krótszy czas, w którym imigranci będą mogli przyjeżdżać na Wyspy na starych zasadach.
, , ,

Premier May apeluje do Brytyjczyków o poparcie Brexitu

Premier Theresa May w opublikowanym w nocy z soboty na niedzielę liście otwartym do Brytyjczyków zaapelowała o poparcie dla wynegocjowanego porozumienia z UE w sprawie Brexitu. List publikują niedzielne wydania czołowych brytyjskich czasopism.
, , ,

Unia Europejska zatwierdziła umowę rozwodową z Brytyjczykami. Co dalej?

Unijni przywódcy zawiadomili brytyjską premier Theresę May, że zgadzają się na 585-stronicowy tekst umowy rozwodowej Londynu z Brukselą. Ale dla pani May dopiero teraz zaczyna się prawdziwa batalia – jak znaleźć większość w jej własnym parlamencie, by umowa w ogóle mogła wejść w życie.
, , ,

Po brexicie porządku na ulicach w Anglii może pilnować wojsko

Brytyjska armia rozpoczęła przygotowania na wypadek wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez umowy regulującej opuszczenie Wspólnoty. Wśród rozważanych scenariuszy jest skierowanie żołnierzy na ulice, aby powstrzymać ewentualne niepokoje społeczne.
, , , ,

Szef MSZ Hiszpanii dopuszcza akcesję Szkocji do UE

Poseł SNP do szkockiego parlamentu George Adam podkreślił, że "niepodległość pozwoli Szkocji na bycie równym partnerem w Europie zamiast bycia zmuszonym wbrew naszej woli do jej opuszczenia przez Partię Konserwatywną".
, , , , ,

Przez Brexit może zniknąć Mars!

Jeśli Wielka Brytania opuści Unię Europejską bez porozumienia, z brytyjskich półek sklepowych zniknie znany batonik Mars.

OPINIE I PUBLICYSTYKA

, , , , , ,

Miłość: On muzułmanin, ona chrześcijanka

On muzułmanin ze stolicy Bangladeszu, ona chrześcijanka z miasteczka w zachodniej Polsce. Poznali się w Berlinie. Synka urodziła zaraz po maturze. Historia jak z „Faktu”, a jednak się udało. Oto Klaudia, Mamun i ich multikulturowy „happy end”. Wychowana w rodzinie „patchworkowej”, Klaudia pragnęła, by jej własna była taka „na zawsze”. Życie wystawiło ją na większą próbę, niż zakładał plan.
, , , ,

Wracać czy zostać? Już za niecałe pół roku Wielka Brytania wyjdzie z Unii!

Już teraz zauważalny jest kryzys związany z kursem funta. Ceny rosną a płace nie. Brakuje rąk do pracy. Na budowach ubywa Polaków. Zdarza się, że nawet w polskich sklepach sprzedawcami są obcokrajowcy. To Brexit. Marzec 2019 budzi duży niepokój.
, , ,

Czy jeszcze „opłaca się” przyjechać do Wielkiej Brytanii?

Po pierwsze praca nie leży tu na ulicy; pieniądze też nie spadają z nieba, a zasiłki, jeśli nam w ogóle przysługują są bardzo niskie. Jeśli nie mamy pracy możemy bardzo szybko znaleźć się na ulicy, bo nikt nie zapłaci za nasz czynsz, ciocia nie zaprosi na obiad, a babcia nie zostanie z dziećmi, kiedy trzeba iść na nocną zmianę do pracy.
, , , , ,

Universal credit - Uniwersalna katastrofa

Wielkiej Brytanii grozi społeczna katastrofa. Rząd jednak odmawia dodatkowych pieniędzy. I wątpliwe, żeby to się zmieniło, zwłaszcza teraz, gdy tematem dominującym będzie brexit.
, , , , , , , ,

„Nie każdy ma na tyle pokory w sobie, aby poprosić kogoś o pomoc”

„Skuteczność jest miarą prawdy, jeśli nie jesteśmy skuteczni, należy ją zmienić”. Marcin Kamoda z MK Business Consulting edukuje ze Świadomej Sprzedaży biznesy w UK.
, , ,

Ludzkość ma ogromny dług u Ziemi

Na każdy rok życia ludzkości na Ziemi przypada określona ilość odnawialnych zasobów naturalnych. Dzień Długu Ekologicznego to dzień, w którym wykorzystaliśmy wszystkie zasoby przeznaczone na dany rok. Codziennie jemy, pijemy, podłączamy smartfony do prądu, poruszamy się pojazdami wydzielającymi spaliny – w skrócie: zużywamy zasoby Ziemi.

STYL I KULTURA

, , , ,

Nowa kampania dotycząca zdrowia psychicznego

Trwa kampania #GetTheInsideOut, mówiąca o problemach psychicznych ludzi. Reklamy pokazują, że bardzo wiele osób cierpi na choroby psychiczne, o których nie chce mówić głośno. Partnerem i sponsorem akcji jest Lloyds Bank.
, , , ,

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.
, , , ,

Jak zostać dawcą szpiku

Pobranie szpiku jest bezpieczne ale wiąże się z paroma niedogodnościami związanymi z przeszczepieniem. Jednak nie są one zbyt dotkliwe. Przy pobraniu komórek macierzystych z krwi obwodowej trzeba się liczyć z jednodniową wizytą w klinice pobrania.
, , , , , ,

Brytyjska szkoła zorganizowała konkurs na „najlepszy tyłek” wśród nastolatek

„To są młodzi ludzie i jeśli w szkole są dzieci, które mają problemy ze swoim ciałem albo ze swoja osobowością, to to może mieć wpływ na ich zdrowie psychiczne w przyszłości. Myślałam, że szkoły są od tego, by do takich zachowań nie dopuszczać”
, , , , , ,

Apel do Brytyjczyków, aby gromadzili własne zapasy. Rząd spodziewa się braków

Brytyjski rząd obawia się opóźnień w dostawie żywności i leków w razie załamania się negocjacji w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej i przygotowuje alternatywny plan, zakładający m.in. wynajem własnych promów - ujawnił 'Financial Times'. Jednocześnie wezwano Brytyjczyków, aby na własną rękę gromadzili zapasy leków.
, , , ,

Posłanka PiS żąda zakazu pokazywania filmu KLER

Posłanka PiS, Anna Sobecka – związana z Radiem Maryja, chce zakazać wyświetlania filmu w kinach chociaż, jak sama przyznaje, widziała jedynie zwiastun.