Według ujawnionych przez byłego współpracownika Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) Edwarda Snowdena informacji, brytyjskie i amerykańskie służby specjalne wykradły klucze służące do szyfrowania rozmów telefonicznych w telefonach komórkowych!

___________________________________________________________________________________________________________________

Ofiarą kradzieży miała paść, według portalu Intercept, holenderska firma Gemalto, jeden z największych producentów kart SIM, wykorzystywanych w telefonach komórkowych.

Edward Snowden twierdzi, że ten cyberatak na systemy komputerowe Gemalto przeprowadziły wspólnie NSA i brytyjski wywiad elektroniczny GCHQ. Wykradzione kody umożliwiają podsłuchiwanie rozmów i śledzenie transmisji danych na całym świecie bez zgody firm komunikacyjnych czy też rządów państw.

Firma Gemalto – poinformowała, że traktuje doniesienie bardzo poważnie i zarządza sprawdzenie wszystkich systemów komputerowych jakie są w jej posiadaniu. Sprawa jest o tyle poważna, że firma działająca w około 85 krajach ma ponad 40 zakładów produkcyjnych. Wśród klientów firmy znajdują się tacy telekomunikacyjni giganci jak AT&T, T-Mobile, Verizon, Sprint i około 450 innych firm telekomunikacyjnych na całym świecie.

Według portalu Intercept, do cyberataku doszło prawdopodobnie w 2010 roku ponieważ tę datę podaje się w jednym z supertajnych raportów jakie wyciekły z Waszyngtonu.

Źródło | Informacje 24

info24_logo

Sharing is caring!