Brytyjczyk okradł polski kościół. Czyśćca nie będzie!

Czwartego dnia maja po godz. 17 „zło” zajrzało do polskiego kościoła przy Windsor Road. Niespostrzeżone przez nikogo plądrowało świątynię przez 20 minut. Dotarło w miejsca, do których zwykli parafianie nie mają dostępu.

Brian to 44-letni całkiem zwyczajny mężczyzna mieszkający przy Western Avenue w londyńskim Acton. Wygląda na dużo starszego, niż jest w rzeczywistości. Ciemne krótkie włosy, duże uszy, twarz pospolita, szczupły. Lokalny złodziejaszek, choć talentu do kradzieży nie ma, bo jak coś ukradnie to zaraz do jego drzwi puka policja. I tak gdy na początku października 2014 roku ukradł rower przy Gunnersbury Avenue pewnej młodej kobiecie, to już w połowie następnego miesiąca oficerowie przyszli go aresztować. Brian, zdaje się, nie potrafi docenić skuteczności działania systemu niewielkich kamer CCTV, a jak wiadomo diabeł tkwi w szczegółach.

To właśnie dzięki nagraniu z tych kamer policja, jak po sznurku dotarła do mężczyzny, bo na filmie wyraźnie widać, gdy Brian odjeżdża skradzionym wcześniej rowerem. Za ten grzeszny występek w grudniu mężczyzna otrzymał karę trzech miesięcy więzienia od sądu doczesnego. Wyrok dostał w zawiasach, co prawdopodobnie odwiodło go od dokonania rachunku sumienia, a co ważniejsze od mocnego postanowienia poprawy, bo jak się wkrótce okaże Brian nie zamierzał zejść z drogi grzechu. Jednakże kolejnym występkiem, kiedy znów połasi się na ziemskie dobra, sprowadzi na siebie gniew Boży oraz karę dotkliwą i sprawiedliwą, a zawiasy jego zostaną zdjęte.

W Domu Bożym

Do Kościoła Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła przy Windsor Road przychodzą na modlitwę Polacy z okolicy. A ponieważ kościół stoi w samym sercu dzielnicy Ealing, która słynie z tego, że mieszka tam dużo Polaków, to na msze co niedziela schodzi się duża grupa wiernych. Kościół to okazały budynek z białego kamienia o imponującej strzelistej wieży, do wnętrza którego dostęp ma każdy, komu przyjdzie ochota na spotkanie z Bogiem codziennie od godziny ósmej rano aż do dziewiątej wieczorem. W środku natomiast kościół wygląda, jak typowa katolicka świątynia, choć w dość nowoczesnym stylu. Uwagę przykuwa spory ekran umieszczony w prawej części ołtarza. Do niedawna był połączony z laptopem i oba urządzenia służyły do wyświetlania slajdów, tak aby wiernym udogodnić uczestnictwo w nabożeństwach.

W domu Bożym już wcześniej zdarzały się kradzieże, dlatego, aby nie wodzić na pokuszenie wszelkie wartościowe rzeczy są trzymane w oddzielnej części kościoła pod kluczem. Jak twierdzi ksiądz proboszcz w przeszłości zdarzało się, że znikały pieniądze ze skrzynki na datki, które wierni wrzucają w intencji. Między innymi po to, aby zapobiec grabieży intencyjnej kasy w kościele zainstalowano monitoring.

Laptop grzechu warty

W poniedziałek, 4 maja w godzinach popołudniowych kościół był pusty. Przedpołudniowa msza już dawno się skończyła, wieczorna natomiast miała zacząć się dopiero o 19:30. Około piątej do świątyni wszedł wiedziony pokuszeniem Brian. Rozejrzał się i upewnił czy nikogo nie ma w środku. Był sam. Podszedł do kraty. Przecisnął się przez nią bez większego trudu. O ile wcześniej, gdyby ktoś wszedł do kościoła, Brian mógłby udawać zwykłego parafianina, który przyszedł podzielić się z Bogiem swoimi troskami, teraz po drugiej stronie kraty, ciężko byłoby mu wytłumaczyć swoją obecność. Mimo to nie śpieszył się. Zdawał sobie sprawę, że do kolejnej mszy ma sporo czasu. Zaczął przeszukiwać pomieszczenie. Wkrótce na ławce odnalazł laptopa, ale nie porzucił poszukiwań i już po chwili trafił na telefon komórkowy, który według księdza proboszcza także zniknął tego dnia.

Więcej fantów nie znalazł i po dwudziestu minutach z laptopem w ręku skierował się do wyjścia. Znów z łatwością pokonał kratę, a potem jakby nigdy nic wyszedł z kościoła głównymi drzwiami. Mężczyzna nie zainteresował się wcale skrzynką na datki, nie ukradł żadnych przedmiotów sakralnych. Najwidoczniej laptop zaspokoił jego oczekiwania oraz przyziemną potrzebą posiadania dobra materialnego.

Tymczasem ważna funkcja, jaką pełnił w życiu parafialnym inkryminowany komputer sprawiła, że jego brak jeszcze tego samego dnia odkryła organistka, która przyszła przygotować oprawę dźwiękową mszy o 19:30. Czym prędzej zawiadomiła proboszcza, ten z kolei zadzwonił na policję i zgłosił prawdopodobieństwo popełnienia przestępstwa czy też grzechu, który w kościelnych kanonach zalicza się do grzechów ciężkich, co oznacza, że za ich popełnienie grozi potępienie, a to z kolei nieodkupione oznacza piekło. Choć oczywiście mało prawdopodobne, by Brian tą klasyfikacją w ogóle zaprzątał sobie głowę, kiedy już wszedł w posiadanie parafialnego dobytku.

Spowiedź bezbożnika

Pierwsze co zrobili funkcjonariusze, którzy kilka dni po zgłoszeniu pojawili się w parafii, aby dopełnić obowiązku służbowego, to sprawdzenie nagrań wideo z kamer w kościele oraz na ulicy. Szybko ustalili co zaszło, a jeszcze szybciej tożsamość świętokradcy. Brian wpadł w ręce policji dnia trzeciego, jak donoszą media. Znów był nieostrożny, a raczej dopuścił się grzechu zaniedbania, bo nie pomyślał o CCTV i to sprowadziło na niego nieszczęście. Kiedy mężczyzna spowiadał się przed policjantami z kościelnej profanacji, ktoś na komendzie sprawdził jego akta i wypłynęła sprawa kradzieży roweru z października poprzedniego roku.

Brian stanął przed sądem w Isleworth 18 maja z brzemiem recydywisty, więc nie liczył na pobłażliwość, podobnie jak na kolejne zawiasy. Miał jednak nadzieję, że wyrok nie będzie aż nadto surowy, dlatego przyznał się od razu do zarzucanego mu czynu. Choć z drugiej strony ciężko dyskutować o winie czy o niewinności, kiedy dowody nie pozostawiają wątpliwości, a mowa przecież o nagraniach z monitoringu. Łaski nie było, ani odpuszczenia winy, była za to kara i potępienie. Za kradzież w polskim kościele sąd skazał Brytyjczyka na 16 miesięcy pobytu w zakładzie karnym oraz dołożył trzy miesiące za kradzież roweru.

****

Życie parafialne wróciło do normy. Laptop do tej pory nie został odnaleziony i małe szanse, aby kiedykolwiek się to stało. Krata, którą tak łatwo pokonał Brian została wzmocniona w taki sposób, żeby uniknąć w przyszłości podobnych przypadków.

» Paweł Chojnowski | Goniec.com

goniec_150

© Wszystkie prawa zastrzeżone.
Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

POLUB NASZ FANPAGE

Polub nasz Fanpage i bądź na bieżąco z informacjami!

REKLAMA

PAYWALL

POPULARNE TERAZ

, , , ,

Brexit do końca października. Johnson stawia sprawę jasno

Brexit do końca października i raczej z umową z UE, ale z przygotowanym scenariuszem działania na wypadek jej braku - to główny punkt programu wyborczego Borisa Johnsona, faworyta do objęcia stanowiska szefa Partii Konserwatywnej. Były burmistrz Londynu, prezentujący się jako zwolennik twardego kursu przedstawił dziś swój program.
, , ,

Trump wylądował w Wielkiej Brytanii

Prezydent USA Donald Trump rozpoczął dzisiaj trzydniową wizytę państwową w Wielkiej Brytanii. Na lotnisku Stansted przywitała go przedstawicielka królowej na hrabstwo Essex Jennifer Tolhurst oraz szef MSZ Jeremy Hunt.
, , , ,

Spadła liczba Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii

Pierwszy raz od wejścia Polski do Unii Europejskiej, odnotowano spadek liczby osób obywatelstwa polskiego mieszkających na Wyspach. Jeszcze w ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii mieszkało ponad milion naszych rodaków, teraz jest ich mniej o blisko 120 tysięcy osób.
, , ,

Jak otrzymać emeryturę z UE?

Kilka lat pracy w jednym państwie UE wystarczy, by otrzymać z niego emeryturę. Gwarantuje to unijna koordynacja systemów. Tylko w 2018 roku na podstawie przepisów unijnych i umów dwustronnych zawartych przez Polskę z niektórymi państwami Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacał miesięcznie blisko 184 tys. emerytur i rent.
, , ,

May odchodzi w czerwcu!

Theresa May ogłosiła, że 7 czerwca przestaje kierować Partią Konserwatywną. Premierem Wielkiej Brytanii pozostanie do czasu wyboru nowego lidera ugrupowania. Swoją decyzję ogłosiła po spotkaniu z kierownictwem partii. W jego trakcie miała usłyszeć ultimatum: ma odejść albo zostanie do tego zmuszona przez partię.
, , ,

Premier zgadza się na głosowanie w sprawie drugiego referendum. Ale stawia warunek. Jaki?

Brytyjska premier Theresa May ostrzegła, że posłowie głosujący w drugim czytaniu przeciwko rządowemu projektowi ustawy o wyjściu z UE opowiedzieliby się za 'zatrzymaniem Brexitu'. Przedstawiła jednocześnie kompromisowe rozwiązania w proponowanym tekście.

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE

, , ,

Nowa data Brexitu to 31 października!

Przywódcy 27 państw członkowskich UE wypracowali kompromis ws. przedłużenia brexitu do 31 października - poinformowały źródła unijne. Przyjęta data, po ok. godzinnych konsultacjach, została zaakceptowana przez Theresę May. - Być może uda się zapobiec wyjściu Wielkiej Brytanii z UE - powiedział po szczycie Donald Tusk.
, , ,

"Settled status" na stronie rządowej UK po polsku!

Brytyjski rząd opublikował na stronie rządowej informacje na temat rejestracji 'settled status' po polsku. Informacje wyjaśniają założenia systemu i etapy ubiegania się o status osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii. Jeśli mieliście do tej pory problem ze zrozumieniem wszystkich tych informacji w języku angielskim, to teraz informacje w języku polskim problemu raczej nie przysporzą.
, , ,

Ruszyła obowiązkowa rejestracja obywateli UE

Brytyjski rząd formalnie uruchomił wczoraj system stworzony w celu rejestracji pobytu ok. 3,3 miliona obywateli UE, mieszkających w Wielkiej Brytanii, w tym miliona Polaków. Proces jest bezpłatny, a na złożenie wniosku jest czas co najmniej do grudnia 2020 roku.
, , ,

NO!, NO!, NO!... Osiem scenariuszy dla Wielkiej Brytanii odrzuconych! Co dalej?

Członkowie Izby Gmin wieczorem głosowali nad ośmioma scenariuszami w sprawie brexitu. Po krótkiej przerwie ogłoszone zostały rezultaty, z których wynika, że żaden ze scenariuszy nie uzyskał większości głosów. Czyli chaosu w Wielkiej Brytanii ciąg dalszy.
, , ,

Nie można zdradzić 6 mln ludzi, którzy nie chcą Brexitu

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk oświadczył dzisiaj podczas debaty w Parlamencie Europejskim, że w rozmowach o Brexicie nie można zapominać o głosach tych, którzy chcą pozostania Wielkiej Brytanii w UE, a których jest coraz więcej.
, , ,

"Odwołać Brexit". Brytyjczycy masowo podpisują petycję

Blisko 5 milionów Brytyjczyków podpisało się już pod petycją do Izby Gmin o wycofanie się z planowanego wyjścia kraju z Unii Europejskiej. Zainteresowanie jest tak duże, że strona parlamentu wielokrotnie przestawała działać.

INFORMACJE I BIZNES

, , ,

Trump wylądował w Wielkiej Brytanii

Prezydent USA Donald Trump rozpoczął dzisiaj trzydniową wizytę państwową w Wielkiej Brytanii. Na lotnisku Stansted przywitała go przedstawicielka królowej na hrabstwo Essex Jennifer Tolhurst oraz szef MSZ Jeremy Hunt.
, , , ,

Spadła liczba Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii

Pierwszy raz od wejścia Polski do Unii Europejskiej, odnotowano spadek liczby osób obywatelstwa polskiego mieszkających na Wyspach. Jeszcze w ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii mieszkało ponad milion naszych rodaków, teraz jest ich mniej o blisko 120 tysięcy osób.
, , ,

Jak otrzymać emeryturę z UE?

Kilka lat pracy w jednym państwie UE wystarczy, by otrzymać z niego emeryturę. Gwarantuje to unijna koordynacja systemów. Tylko w 2018 roku na podstawie przepisów unijnych i umów dwustronnych zawartych przez Polskę z niektórymi państwami Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacał miesięcznie blisko 184 tys. emerytur i rent.
, , ,

May odchodzi w czerwcu!

Theresa May ogłosiła, że 7 czerwca przestaje kierować Partią Konserwatywną. Premierem Wielkiej Brytanii pozostanie do czasu wyboru nowego lidera ugrupowania. Swoją decyzję ogłosiła po spotkaniu z kierownictwem partii. W jego trakcie miała usłyszeć ultimatum: ma odejść albo zostanie do tego zmuszona przez partię.
, , ,

Premier zgadza się na głosowanie w sprawie drugiego referendum. Ale stawia warunek. Jaki?

Brytyjska premier Theresa May ostrzegła, że posłowie głosujący w drugim czytaniu przeciwko rządowemu projektowi ustawy o wyjściu z UE opowiedzieliby się za 'zatrzymaniem Brexitu'. Przedstawiła jednocześnie kompromisowe rozwiązania w proponowanym tekście.
, , ,

Premier May zgodziła się na rezygnację ze stanowiska

Negocjacje trwały sześć tygodniu i miały na celu wypracowanie kompromisu w kwestii umowy brexitowej, tak by poparła ją większość parlamentarzystów. Niestety rozmowy zakończyły się brakiem porozumienia.

OPINIE I PUBLICYSTYKA

, , ,

Fake newsy i sexting w sieci. Młodzież coraz bardziej uzależniona od smartfonów i zagubiona w cyfrowym świecie

Korzystanie z mediów cyfrowych i internetu daje szerokie możliwości, ale stwarza też zagrożenia, szczególnie dla młodych ludzi. Co drugi nastolatek zetknął się z hejtem w sieci, a co dziesiąty uprawia sexting, czyli zamieszcza intymne materiały w internecie.
, , , ,

"Chcemy, żeby Polacy zostali"

Brytyjska wiceminister spraw wewnętrznych Caroline Nokes zaapelowała w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej do Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, aby pozostali w kraju po wyjściu z Unii Europejskiej. Zapewniła, że rejestracja pobytu będzie 'tak prosta, jak to tylko możliwe'.
, , , , ,

Cud natury czy in vitro?

Rodzicielstwo nie zna granic. Przekonała się o tym Polka, Beata Bienias z mężem, którzy po kilkuletnim zmaganiu się z in vitro zostali rodzicami trojaczków. Dwoje dzieci zostało jednak poczęte naturalnie.
, , ,

Jesteś Polką? To pewnie sprzątasz?

Większość z nas ma maturę, nie mówiąc już o wyższym wykształceniu. Dlaczego więc godzimy się pracować poniżej naszych możliwości? Czemu nie jesteśmy ambitne i nie sięgamy po coś lepszego niż sprzątanie?
, , ,

Fact-checking na Facebooku w rozsypce

System weryfikacji informacji (tzw. fact-checkingu) na Facebooku, który miał działać we współpracy z dziennikarzami, jest w rozsypce. Sami dziennikarze są rozczarowani rzeczywistością współpracy z koncernem i chcą jej zakończenia - podał dziennik 'The Guardian'.
, , , ,

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.

STYL I KULTURA

, , , ,

Wszystko, co chciałybyście wiedzieć o powiększaniu piersi

Jak mówi przysłowie, małe jest piękne. Choć w większości przypadków rzeczywiście tak jest, to jednocześnie słowa te nie zawsze są tak do końca prawdą.
, , , ,

Jak seks wpływa na zdrowie?

Seks to ważna część życia każdego człowieka. Seks to fizyczna przyjemność oraz bliskość z drugą osobą.Ale nie tylko... Seks ma także korzystny wpływ na nasze zdrowie. Udane życie seksualne niweluje nadmiar stresu, poprawia ogólny nastrój, dotlenia organizm i usprawnia krążenie krwi. Same korzyści dla naszego zdrowia.
, , , ,

Kevin sam w domu…Ponad 20 lat starszy. Zobaczcie najnowszą reklamę!

W sieci pojawiła się nowa reklama Google, w której wystąpił sam Kevin, tylko ponad 20 lat starszy. Spot został nagrany w domu, w którym rozgrywała się akcja filmu „Kevin sam w domu”.
, , , ,

Tabletki antykoncepcyjne obniżają libido?

Antykoncepcja hormonalna, choć jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży, może powodować również wystąpienie skutków ubocznych. Do jednych z najbardziej uciążliwych dla kobiet należy spadek popędu seksualnego.
, , , ,

le prawdy zawierają ciążowe mity?

Wiele źródeł i jeszcze więcej sprzecznych informacji. To rzeczywistość, z którą na co dzień mierzą się przyszłe mamy. Zapytaliśmy kilka z nich, z jakimi radami i stwierdzeniami na temat ciąży spotykają się najczęściej. Dzielimy je na fakty i mity, i wyjaśniamy, których z nich się wystrzegać, a które warto wprowadzić w życie.
, , , ,

Nowa kampania dotycząca zdrowia psychicznego

Trwa kampania #GetTheInsideOut, mówiąca o problemach psychicznych ludzi. Reklamy pokazują, że bardzo wiele osób cierpi na choroby psychiczne, o których nie chce mówić głośno. Partnerem i sponsorem akcji jest Lloyds Bank.

Sharing is caring!