Brytyjczyk okradł polski kościół. Czyśćca nie będzie!

Czwartego dnia maja po godz. 17 „zło” zajrzało do polskiego kościoła przy Windsor Road. Niespostrzeżone przez nikogo plądrowało świątynię przez 20 minut. Dotarło w miejsca, do których zwykli parafianie nie mają dostępu.

Brian to 44-letni całkiem zwyczajny mężczyzna mieszkający przy Western Avenue w londyńskim Acton. Wygląda na dużo starszego, niż jest w rzeczywistości. Ciemne krótkie włosy, duże uszy, twarz pospolita, szczupły. Lokalny złodziejaszek, choć talentu do kradzieży nie ma, bo jak coś ukradnie to zaraz do jego drzwi puka policja. I tak gdy na początku października 2014 roku ukradł rower przy Gunnersbury Avenue pewnej młodej kobiecie, to już w połowie następnego miesiąca oficerowie przyszli go aresztować. Brian, zdaje się, nie potrafi docenić skuteczności działania systemu niewielkich kamer CCTV, a jak wiadomo diabeł tkwi w szczegółach.

To właśnie dzięki nagraniu z tych kamer policja, jak po sznurku dotarła do mężczyzny, bo na filmie wyraźnie widać, gdy Brian odjeżdża skradzionym wcześniej rowerem. Za ten grzeszny występek w grudniu mężczyzna otrzymał karę trzech miesięcy więzienia od sądu doczesnego. Wyrok dostał w zawiasach, co prawdopodobnie odwiodło go od dokonania rachunku sumienia, a co ważniejsze od mocnego postanowienia poprawy, bo jak się wkrótce okaże Brian nie zamierzał zejść z drogi grzechu. Jednakże kolejnym występkiem, kiedy znów połasi się na ziemskie dobra, sprowadzi na siebie gniew Boży oraz karę dotkliwą i sprawiedliwą, a zawiasy jego zostaną zdjęte.

W Domu Bożym

Do Kościoła Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła przy Windsor Road przychodzą na modlitwę Polacy z okolicy. A ponieważ kościół stoi w samym sercu dzielnicy Ealing, która słynie z tego, że mieszka tam dużo Polaków, to na msze co niedziela schodzi się duża grupa wiernych. Kościół to okazały budynek z białego kamienia o imponującej strzelistej wieży, do wnętrza którego dostęp ma każdy, komu przyjdzie ochota na spotkanie z Bogiem codziennie od godziny ósmej rano aż do dziewiątej wieczorem. W środku natomiast kościół wygląda, jak typowa katolicka świątynia, choć w dość nowoczesnym stylu. Uwagę przykuwa spory ekran umieszczony w prawej części ołtarza. Do niedawna był połączony z laptopem i oba urządzenia służyły do wyświetlania slajdów, tak aby wiernym udogodnić uczestnictwo w nabożeństwach.

W domu Bożym już wcześniej zdarzały się kradzieże, dlatego, aby nie wodzić na pokuszenie wszelkie wartościowe rzeczy są trzymane w oddzielnej części kościoła pod kluczem. Jak twierdzi ksiądz proboszcz w przeszłości zdarzało się, że znikały pieniądze ze skrzynki na datki, które wierni wrzucają w intencji. Między innymi po to, aby zapobiec grabieży intencyjnej kasy w kościele zainstalowano monitoring.

Laptop grzechu warty

W poniedziałek, 4 maja w godzinach popołudniowych kościół był pusty. Przedpołudniowa msza już dawno się skończyła, wieczorna natomiast miała zacząć się dopiero o 19:30. Około piątej do świątyni wszedł wiedziony pokuszeniem Brian. Rozejrzał się i upewnił czy nikogo nie ma w środku. Był sam. Podszedł do kraty. Przecisnął się przez nią bez większego trudu. O ile wcześniej, gdyby ktoś wszedł do kościoła, Brian mógłby udawać zwykłego parafianina, który przyszedł podzielić się z Bogiem swoimi troskami, teraz po drugiej stronie kraty, ciężko byłoby mu wytłumaczyć swoją obecność. Mimo to nie śpieszył się. Zdawał sobie sprawę, że do kolejnej mszy ma sporo czasu. Zaczął przeszukiwać pomieszczenie. Wkrótce na ławce odnalazł laptopa, ale nie porzucił poszukiwań i już po chwili trafił na telefon komórkowy, który według księdza proboszcza także zniknął tego dnia.

Więcej fantów nie znalazł i po dwudziestu minutach z laptopem w ręku skierował się do wyjścia. Znów z łatwością pokonał kratę, a potem jakby nigdy nic wyszedł z kościoła głównymi drzwiami. Mężczyzna nie zainteresował się wcale skrzynką na datki, nie ukradł żadnych przedmiotów sakralnych. Najwidoczniej laptop zaspokoił jego oczekiwania oraz przyziemną potrzebą posiadania dobra materialnego.

Tymczasem ważna funkcja, jaką pełnił w życiu parafialnym inkryminowany komputer sprawiła, że jego brak jeszcze tego samego dnia odkryła organistka, która przyszła przygotować oprawę dźwiękową mszy o 19:30. Czym prędzej zawiadomiła proboszcza, ten z kolei zadzwonił na policję i zgłosił prawdopodobieństwo popełnienia przestępstwa czy też grzechu, który w kościelnych kanonach zalicza się do grzechów ciężkich, co oznacza, że za ich popełnienie grozi potępienie, a to z kolei nieodkupione oznacza piekło. Choć oczywiście mało prawdopodobne, by Brian tą klasyfikacją w ogóle zaprzątał sobie głowę, kiedy już wszedł w posiadanie parafialnego dobytku.

Spowiedź bezbożnika

Pierwsze co zrobili funkcjonariusze, którzy kilka dni po zgłoszeniu pojawili się w parafii, aby dopełnić obowiązku służbowego, to sprawdzenie nagrań wideo z kamer w kościele oraz na ulicy. Szybko ustalili co zaszło, a jeszcze szybciej tożsamość świętokradcy. Brian wpadł w ręce policji dnia trzeciego, jak donoszą media. Znów był nieostrożny, a raczej dopuścił się grzechu zaniedbania, bo nie pomyślał o CCTV i to sprowadziło na niego nieszczęście. Kiedy mężczyzna spowiadał się przed policjantami z kościelnej profanacji, ktoś na komendzie sprawdził jego akta i wypłynęła sprawa kradzieży roweru z października poprzedniego roku.

Brian stanął przed sądem w Isleworth 18 maja z brzemiem recydywisty, więc nie liczył na pobłażliwość, podobnie jak na kolejne zawiasy. Miał jednak nadzieję, że wyrok nie będzie aż nadto surowy, dlatego przyznał się od razu do zarzucanego mu czynu. Choć z drugiej strony ciężko dyskutować o winie czy o niewinności, kiedy dowody nie pozostawiają wątpliwości, a mowa przecież o nagraniach z monitoringu. Łaski nie było, ani odpuszczenia winy, była za to kara i potępienie. Za kradzież w polskim kościele sąd skazał Brytyjczyka na 16 miesięcy pobytu w zakładzie karnym oraz dołożył trzy miesiące za kradzież roweru.

****

Życie parafialne wróciło do normy. Laptop do tej pory nie został odnaleziony i małe szanse, aby kiedykolwiek się to stało. Krata, którą tak łatwo pokonał Brian została wzmocniona w taki sposób, żeby uniknąć w przyszłości podobnych przypadków.

» Paweł Chojnowski | Goniec.com

goniec_150

© Wszystkie prawa zastrzeżone.
Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

POLUB NASZ FANPAGE

Polub nasz Fanpage i bądź na bieżąco z informacjami!

REKLAMA

PAYWALL

POPULARNE TERAZ

UWAGA! Dzisiaj odbędzie się głosowanie nad drugim referendum ws. brexitu!

, , ,
Takie rzeczy tylko w Wielkiej Brytanii. Wtorkowe głosownie przegrała premier Theresa May. Nad głosowaniem w środę zebrały się czarne chmury bowiem groziła Brytyjczykom opcja "no deal". I tym razem premier May, można powiedzieć przegrała. Czy dzisiaj dojdzie do piłkarskiego "Hat Tricka"? Jeśli wieczorem posłowie zagłosują za przeprowadzeniem drugiego referendum mecz o Brexit być może zostanie ostatecznie wygrany - przez tych, którzy Brexitu nie chcą - czyli rozsądek?

May zapowiada koniec Brexitu? "Możemy nigdy nie opuścić UE"

, , ,
Wielka Brytania może nigdy nie opuścić Unii Europejskiej, jeśli w przyszłym tygodniu parlament odrzuci porozumienie w sprawie Brexitu, wynegocjowane z Brukselą - ostrzegła dziś premier Theresa May.

"Chcemy, żeby Polacy zostali"

, , , ,
Brytyjska wiceminister spraw wewnętrznych Caroline Nokes zaapelowała w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej do Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, aby pozostali w kraju po wyjściu z Unii Europejskiej. Zapewniła, że rejestracja pobytu będzie 'tak prosta, jak to tylko możliwe'.

"Robimy wszystko, by Brexit nie pogorszył sytuacji Polaków na Wyspach"

, , ,
"Zdajemy sobie sprawę, że wśród Polaków przebywających w Wielkiej Brytanii panuje obecnie ogromna niepewność co do ich dalszych losów i ewentualnych perspektyw powrotu do kraju. Chcemy odpowiedzieć na szereg pytań i wątpliwości związanych z Brexitem oraz uspokoić Polaków, że ich sytuacja się nie pogorszy"

Brytyjski rząd i UE rozważają opóźnienie Brexitu

, , ,
Wyjście Wielkiej Brytanii z UE może opóźnić się o co najmniej dwa miesiące w ramach planów rozważanych przez premier Theresę May - podał dzisiaj 'The Telegraph'. 'Guardian' zaznaczył, że liderzy UE są gotowi rozważyć nawet dwuletnie odroczenie tej decyzji.

Brexit może nastąpić później

, , ,
Szef MSZ Wielkiej Brytanii Jeremy Hunt powiedział, że ze względu na piętrzące się problemy, Wielka Brytania może potrzebować "dodatkowego czasu", aby sfinalizować przyjęcie przepisów dotyczących Brexitu - informuje BBC.

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE

Jak seks wpływa na zdrowie?

, , , ,
Seks to ważna część życia każdego człowieka. Seks to fizyczna przyjemność oraz bliskość z drugą osobą.Ale nie tylko... Seks ma także korzystny wpływ na nasze zdrowie. Udane życie seksualne niweluje nadmiar stresu, poprawia ogólny nastrój, dotlenia organizm i usprawnia krążenie krwi. Same korzyści dla naszego zdrowia.

"Oddajcie nam naszych ludzi" - premier Morawiecki odleciał

, , , ,
"Mamy najniższy poziom bezrobocia, wzrost gospodarczy w wysokości 5,5 proc. PKB - jeden z najwyższych w UE, mam więc nadzieję, że do Polski wróci wielu, wielu Polaków"

Anglicy kupują "brexit box" zestaw na wypadek pustych półek w sklepach

, , , , ,
Brexit box, który kosztuje 295 funtów (ponad 1400 zł), można kupić za pośrednictwem sklepu internetowego Emergency Food Storage. „Ten brexit box to świetny początek, aby pomóc ci przezwyciężyć obawy o brak jedzenia w sklepach po brexicie” – czytamy w opisie produktu.

Brexit: Parlament odrzucił umowę. Co teraz będzie? Jest kilka scenariuszy

, , , ,
Premier Theresa May zaliczyła kompletną – choć przewidywaną – wpadkę. Jest to gigantyczna porażka. W historii brytyjskiego parlamentaryzmu nie notowana. Umowy ws. brexitu w takiej formie nie chcą brytyjscy posłowie. To już wiemy. Ale co będzie dalej?

Umowa ws. Brexitu odrzucona. Wielka porażka premier May

, , , ,
Brytyjska Izba Gmin zagłosowała dzisiaj wieczorem przeciwko proponowanemu przez rząd Theresy May projektowi umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Przeciwko propozycji zagłosowało 432 posłów przy zaledwie 202 głosach poparcia (większość 230 głosów).

Polak z Londynu przyznał się do popełnienia przestępstw związanych z terroryzmem

, , ,
Jeden z plakatów umieszczonych w internecie sugerował, że księcia Harry'ego należy zastrzelić za "zdradę rasy", wskazując, że zdecydował się na małżeństwo z mającą afroamerykańskie korzenie aktorką Meghan Markle.

INFORMACJE I BIZNES

May zapowiada koniec Brexitu? "Możemy nigdy nie opuścić UE"

, , ,
Wielka Brytania może nigdy nie opuścić Unii Europejskiej, jeśli w przyszłym tygodniu parlament odrzuci porozumienie w sprawie Brexitu, wynegocjowane z Brukselą - ostrzegła dziś premier Theresa May.

"Chcemy, żeby Polacy zostali"

, , , ,
Brytyjska wiceminister spraw wewnętrznych Caroline Nokes zaapelowała w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej do Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, aby pozostali w kraju po wyjściu z Unii Europejskiej. Zapewniła, że rejestracja pobytu będzie 'tak prosta, jak to tylko możliwe'.

"Robimy wszystko, by Brexit nie pogorszył sytuacji Polaków na Wyspach"

, , ,
"Zdajemy sobie sprawę, że wśród Polaków przebywających w Wielkiej Brytanii panuje obecnie ogromna niepewność co do ich dalszych losów i ewentualnych perspektyw powrotu do kraju. Chcemy odpowiedzieć na szereg pytań i wątpliwości związanych z Brexitem oraz uspokoić Polaków, że ich sytuacja się nie pogorszy"

Brytyjski rząd i UE rozważają opóźnienie Brexitu

, , ,
Wyjście Wielkiej Brytanii z UE może opóźnić się o co najmniej dwa miesiące w ramach planów rozważanych przez premier Theresę May - podał dzisiaj 'The Telegraph'. 'Guardian' zaznaczył, że liderzy UE są gotowi rozważyć nawet dwuletnie odroczenie tej decyzji.

Brexit może nastąpić później

, , ,
Szef MSZ Wielkiej Brytanii Jeremy Hunt powiedział, że ze względu na piętrzące się problemy, Wielka Brytania może potrzebować "dodatkowego czasu", aby sfinalizować przyjęcie przepisów dotyczących Brexitu - informuje BBC.

Brytyjczycy najgorszymi pasażerami samolotów

, , ,
Z danych Zrzeszenia Międzynarodowego Transportu lotniczego wynika, że Brytyjczycy zachowują się w samolotach najgorzej. Mieszkańcy Wysp najczęściej wdają się w awantury, piją alkohol i palą papierosy na pokładzie.

OPINIE I PUBLICYSTYKA

Cud natury czy in vitro?

, , , , ,
Rodzicielstwo nie zna granic. Przekonała się o tym Polka, Beata Bienias z mężem, którzy po kilkuletnim zmaganiu się z in vitro zostali rodzicami trojaczków. Dwoje dzieci zostało jednak poczęte naturalnie.

Jesteś Polką? To pewnie sprzątasz?

, , ,
Większość z nas ma maturę, nie mówiąc już o wyższym wykształceniu. Dlaczego więc godzimy się pracować poniżej naszych możliwości? Czemu nie jesteśmy ambitne i nie sięgamy po coś lepszego niż sprzątanie?

Fact-checking na Facebooku w rozsypce

, , ,
System weryfikacji informacji (tzw. fact-checkingu) na Facebooku, który miał działać we współpracy z dziennikarzami, jest w rozsypce. Sami dziennikarze są rozczarowani rzeczywistością współpracy z koncernem i chcą jej zakończenia - podał dziennik 'The Guardian'.

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

, , , ,
Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.

Miłość: On muzułmanin, ona chrześcijanka

, , , , , ,
On muzułmanin ze stolicy Bangladeszu, ona chrześcijanka z miasteczka w zachodniej Polsce. Poznali się w Berlinie. Synka urodziła zaraz po maturze. Historia jak z „Faktu”, a jednak się udało. Oto Klaudia, Mamun i ich multikulturowy „happy end”. Wychowana w rodzinie „patchworkowej”, Klaudia pragnęła, by jej własna była taka „na zawsze”. Życie wystawiło ją na większą próbę, niż zakładał plan.

Wracać czy zostać? Już za niecałe pół roku Wielka Brytania wyjdzie z Unii!

, , , ,
Już teraz zauważalny jest kryzys związany z kursem funta. Ceny rosną a płace nie. Brakuje rąk do pracy. Na budowach ubywa Polaków. Zdarza się, że nawet w polskich sklepach sprzedawcami są obcokrajowcy. To Brexit. Marzec 2019 budzi duży niepokój.

STYL I KULTURA

Jak seks wpływa na zdrowie?

, , , ,
Seks to ważna część życia każdego człowieka. Seks to fizyczna przyjemność oraz bliskość z drugą osobą.Ale nie tylko... Seks ma także korzystny wpływ na nasze zdrowie. Udane życie seksualne niweluje nadmiar stresu, poprawia ogólny nastrój, dotlenia organizm i usprawnia krążenie krwi. Same korzyści dla naszego zdrowia.

Kevin sam w domu…Ponad 20 lat starszy. Zobaczcie najnowszą reklamę!

, , , ,
W sieci pojawiła się nowa reklama Google, w której wystąpił sam Kevin, tylko ponad 20 lat starszy. Spot został nagrany w domu, w którym rozgrywała się akcja filmu „Kevin sam w domu”.

Tabletki antykoncepcyjne obniżają libido?

, , , ,
Antykoncepcja hormonalna, choć jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży, może powodować również wystąpienie skutków ubocznych. Do jednych z najbardziej uciążliwych dla kobiet należy spadek popędu seksualnego.

le prawdy zawierają ciążowe mity?

, , , ,
Wiele źródeł i jeszcze więcej sprzecznych informacji. To rzeczywistość, z którą na co dzień mierzą się przyszłe mamy. Zapytaliśmy kilka z nich, z jakimi radami i stwierdzeniami na temat ciąży spotykają się najczęściej. Dzielimy je na fakty i mity, i wyjaśniamy, których z nich się wystrzegać, a które warto wprowadzić w życie.

Nowa kampania dotycząca zdrowia psychicznego

, , , ,
Trwa kampania #GetTheInsideOut, mówiąca o problemach psychicznych ludzi. Reklamy pokazują, że bardzo wiele osób cierpi na choroby psychiczne, o których nie chce mówić głośno. Partnerem i sponsorem akcji jest Lloyds Bank.

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

, , , ,
Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.