Brytyjczyk okradł polski kościół. Czyśćca nie będzie!

Czwartego dnia maja po godz. 17 „zło” zajrzało do polskiego kościoła przy Windsor Road. Niespostrzeżone przez nikogo plądrowało świątynię przez 20 minut. Dotarło w miejsca, do których zwykli parafianie nie mają dostępu.

Brian to 44-letni całkiem zwyczajny mężczyzna mieszkający przy Western Avenue w londyńskim Acton. Wygląda na dużo starszego, niż jest w rzeczywistości. Ciemne krótkie włosy, duże uszy, twarz pospolita, szczupły. Lokalny złodziejaszek, choć talentu do kradzieży nie ma, bo jak coś ukradnie to zaraz do jego drzwi puka policja. I tak gdy na początku października 2014 roku ukradł rower przy Gunnersbury Avenue pewnej młodej kobiecie, to już w połowie następnego miesiąca oficerowie przyszli go aresztować. Brian, zdaje się, nie potrafi docenić skuteczności działania systemu niewielkich kamer CCTV, a jak wiadomo diabeł tkwi w szczegółach.

To właśnie dzięki nagraniu z tych kamer policja, jak po sznurku dotarła do mężczyzny, bo na filmie wyraźnie widać, gdy Brian odjeżdża skradzionym wcześniej rowerem. Za ten grzeszny występek w grudniu mężczyzna otrzymał karę trzech miesięcy więzienia od sądu doczesnego. Wyrok dostał w zawiasach, co prawdopodobnie odwiodło go od dokonania rachunku sumienia, a co ważniejsze od mocnego postanowienia poprawy, bo jak się wkrótce okaże Brian nie zamierzał zejść z drogi grzechu. Jednakże kolejnym występkiem, kiedy znów połasi się na ziemskie dobra, sprowadzi na siebie gniew Boży oraz karę dotkliwą i sprawiedliwą, a zawiasy jego zostaną zdjęte.

W Domu Bożym

Do Kościoła Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła przy Windsor Road przychodzą na modlitwę Polacy z okolicy. A ponieważ kościół stoi w samym sercu dzielnicy Ealing, która słynie z tego, że mieszka tam dużo Polaków, to na msze co niedziela schodzi się duża grupa wiernych. Kościół to okazały budynek z białego kamienia o imponującej strzelistej wieży, do wnętrza którego dostęp ma każdy, komu przyjdzie ochota na spotkanie z Bogiem codziennie od godziny ósmej rano aż do dziewiątej wieczorem. W środku natomiast kościół wygląda, jak typowa katolicka świątynia, choć w dość nowoczesnym stylu. Uwagę przykuwa spory ekran umieszczony w prawej części ołtarza. Do niedawna był połączony z laptopem i oba urządzenia służyły do wyświetlania slajdów, tak aby wiernym udogodnić uczestnictwo w nabożeństwach.

W domu Bożym już wcześniej zdarzały się kradzieże, dlatego, aby nie wodzić na pokuszenie wszelkie wartościowe rzeczy są trzymane w oddzielnej części kościoła pod kluczem. Jak twierdzi ksiądz proboszcz w przeszłości zdarzało się, że znikały pieniądze ze skrzynki na datki, które wierni wrzucają w intencji. Między innymi po to, aby zapobiec grabieży intencyjnej kasy w kościele zainstalowano monitoring.

Laptop grzechu warty

W poniedziałek, 4 maja w godzinach popołudniowych kościół był pusty. Przedpołudniowa msza już dawno się skończyła, wieczorna natomiast miała zacząć się dopiero o 19:30. Około piątej do świątyni wszedł wiedziony pokuszeniem Brian. Rozejrzał się i upewnił czy nikogo nie ma w środku. Był sam. Podszedł do kraty. Przecisnął się przez nią bez większego trudu. O ile wcześniej, gdyby ktoś wszedł do kościoła, Brian mógłby udawać zwykłego parafianina, który przyszedł podzielić się z Bogiem swoimi troskami, teraz po drugiej stronie kraty, ciężko byłoby mu wytłumaczyć swoją obecność. Mimo to nie śpieszył się. Zdawał sobie sprawę, że do kolejnej mszy ma sporo czasu. Zaczął przeszukiwać pomieszczenie. Wkrótce na ławce odnalazł laptopa, ale nie porzucił poszukiwań i już po chwili trafił na telefon komórkowy, który według księdza proboszcza także zniknął tego dnia.

Więcej fantów nie znalazł i po dwudziestu minutach z laptopem w ręku skierował się do wyjścia. Znów z łatwością pokonał kratę, a potem jakby nigdy nic wyszedł z kościoła głównymi drzwiami. Mężczyzna nie zainteresował się wcale skrzynką na datki, nie ukradł żadnych przedmiotów sakralnych. Najwidoczniej laptop zaspokoił jego oczekiwania oraz przyziemną potrzebą posiadania dobra materialnego.

Tymczasem ważna funkcja, jaką pełnił w życiu parafialnym inkryminowany komputer sprawiła, że jego brak jeszcze tego samego dnia odkryła organistka, która przyszła przygotować oprawę dźwiękową mszy o 19:30. Czym prędzej zawiadomiła proboszcza, ten z kolei zadzwonił na policję i zgłosił prawdopodobieństwo popełnienia przestępstwa czy też grzechu, który w kościelnych kanonach zalicza się do grzechów ciężkich, co oznacza, że za ich popełnienie grozi potępienie, a to z kolei nieodkupione oznacza piekło. Choć oczywiście mało prawdopodobne, by Brian tą klasyfikacją w ogóle zaprzątał sobie głowę, kiedy już wszedł w posiadanie parafialnego dobytku.

Spowiedź bezbożnika

Pierwsze co zrobili funkcjonariusze, którzy kilka dni po zgłoszeniu pojawili się w parafii, aby dopełnić obowiązku służbowego, to sprawdzenie nagrań wideo z kamer w kościele oraz na ulicy. Szybko ustalili co zaszło, a jeszcze szybciej tożsamość świętokradcy. Brian wpadł w ręce policji dnia trzeciego, jak donoszą media. Znów był nieostrożny, a raczej dopuścił się grzechu zaniedbania, bo nie pomyślał o CCTV i to sprowadziło na niego nieszczęście. Kiedy mężczyzna spowiadał się przed policjantami z kościelnej profanacji, ktoś na komendzie sprawdził jego akta i wypłynęła sprawa kradzieży roweru z października poprzedniego roku.

Brian stanął przed sądem w Isleworth 18 maja z brzemiem recydywisty, więc nie liczył na pobłażliwość, podobnie jak na kolejne zawiasy. Miał jednak nadzieję, że wyrok nie będzie aż nadto surowy, dlatego przyznał się od razu do zarzucanego mu czynu. Choć z drugiej strony ciężko dyskutować o winie czy o niewinności, kiedy dowody nie pozostawiają wątpliwości, a mowa przecież o nagraniach z monitoringu. Łaski nie było, ani odpuszczenia winy, była za to kara i potępienie. Za kradzież w polskim kościele sąd skazał Brytyjczyka na 16 miesięcy pobytu w zakładzie karnym oraz dołożył trzy miesiące za kradzież roweru.

****

Życie parafialne wróciło do normy. Laptop do tej pory nie został odnaleziony i małe szanse, aby kiedykolwiek się to stało. Krata, którą tak łatwo pokonał Brian została wzmocniona w taki sposób, żeby uniknąć w przyszłości podobnych przypadków.

» Paweł Chojnowski | Goniec.com

goniec_150

© Wszystkie prawa zastrzeżone.
Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

POLUB NASZ FANPAGE

Polub nasz Fanpage i bądź na bieżąco z informacjami!

REKLAMA

PAYWALL

POPULARNE TERAZ

Brexit: Parlament odrzucił umowę. Co teraz będzie? Jest kilka scenariuszy

, , , ,
Premier Theresa May zaliczyła kompletną – choć przewidywaną – wpadkę. Jest to gigantyczna porażka. W historii brytyjskiego parlamentaryzmu nie notowana. Umowy ws. brexitu w takiej formie nie chcą brytyjscy posłowie. To już wiemy. Ale co będzie dalej?

Umowa ws. Brexitu odrzucona. Wielka porażka premier May

, , , ,
Brytyjska Izba Gmin zagłosowała dzisiaj wieczorem przeciwko proponowanemu przez rząd Theresy May projektowi umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Przeciwko propozycji zagłosowało 432 posłów przy zaledwie 202 głosach poparcia (większość 230 głosów).

Polak z Londynu przyznał się do popełnienia przestępstw związanych z terroryzmem

, , ,
Jeden z plakatów umieszczonych w internecie sugerował, że księcia Harry'ego należy zastrzelić za "zdradę rasy", wskazując, że zdecydował się na małżeństwo z mającą afroamerykańskie korzenie aktorką Meghan Markle.

Fact-checking na Facebooku w rozsypce

, , ,
System weryfikacji informacji (tzw. fact-checkingu) na Facebooku, który miał działać we współpracy z dziennikarzami, jest w rozsypce. Sami dziennikarze są rozczarowani rzeczywistością współpracy z koncernem i chcą jej zakończenia - podał dziennik 'The Guardian'.

Brexit: biznes na wyspach z przerażeniem obserwuje polityków

, , , , ,
Przedstawiciele czołowych brytyjskich organizacji biznesowych skrytykowali działania polityków ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, oznajmiając, że 'z przerażeniem obserwują, jak skupiają się oni na partyjnych dysputach, a nie praktycznych czynnościach'.

Kevin sam w domu…Ponad 20 lat starszy. Zobaczcie najnowszą reklamę!

, , , ,
W sieci pojawiła się nowa reklama Google, w której wystąpił sam Kevin, tylko ponad 20 lat starszy. Spot został nagrany w domu, w którym rozgrywała się akcja filmu „Kevin sam w domu”.

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE

Do Wielkiej Brytanii po brexicie będą wpuszczane tylko osoby wykwalifikowane

, , , , ,
Osoby z tzw. średnimi kwalifikacjami (ze średnim wykształceniem, bez specjalizacji) będą mogły pracować w Wielkiej Brytanii tylko, jeśli będą w docelowej pracy zarabiać minimum 30 tysięcy funtów rocznie. Przewiduje się dla nich okres próbny, w jakim będą sprawdzane ich zarobki.

Tusk i Juncker ponownie wykluczają renegocjację umowy z UK

, , ,
Szef RE Donald Tusk poinformował po unijnym szczycie, że wyklucza jakiekolwiek otwarcie na nowo negocjacji ws. umowy rozwodowej UE z Wielką Brytanią. Zdaniem szefa KE Jean-Claude'a Junckera, UE i Londyn powinny szybko rozpocząć negocjacje umowy o przyszłych relacjach.

Brexit - Drugie referendum?

, , ,
Do tej pory o drugim referendum mówiła zasadniczo opozycja oraz grupy społeczne o nie walczące. Teraz sytuacja się zmieniła. Mówią o nim nawet ministrowie rządu Theresy May.

Brytyjski generał zaleca szybkie przygotowanie armii do III wojny światowej

, , ,
Należy jak najszybciej odejść od doktryny wiecznego pokoju i przygotować się na wojnę – powiedział generał Sir Nick Carter. Szef sztabu obrony w Royal United Service podkreślił, że Rosja i Chiny są obecnie największym zagrożeniem dla świata.

Święta wpędzają w długi!

, , , , ,
Ostatni miesiąc roku to wyjątkowo trudny czas dla finansów Polaków. Święta Bożego Narodzenia, prezenty, przygotowania do sylwestra czy sezonowe wyprzedaże sprawiają, że części osób trudno jest dopiąć domowy budżet. Mają problemy ze spłatą kredytów, pożyczek czy bieżących rachunków.

Tabletki antykoncepcyjne obniżają libido?

, , , ,
Antykoncepcja hormonalna, choć jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży, może powodować również wystąpienie skutków ubocznych. Do jednych z najbardziej uciążliwych dla kobiet należy spadek popędu seksualnego.

INFORMACJE I BIZNES

Umowa ws. Brexitu odrzucona. Wielka porażka premier May

, , , ,
Brytyjska Izba Gmin zagłosowała dzisiaj wieczorem przeciwko proponowanemu przez rząd Theresy May projektowi umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Przeciwko propozycji zagłosowało 432 posłów przy zaledwie 202 głosach poparcia (większość 230 głosów).

Polak z Londynu przyznał się do popełnienia przestępstw związanych z terroryzmem

, , ,
Jeden z plakatów umieszczonych w internecie sugerował, że księcia Harry'ego należy zastrzelić za "zdradę rasy", wskazując, że zdecydował się na małżeństwo z mającą afroamerykańskie korzenie aktorką Meghan Markle.

Brexit: biznes na wyspach z przerażeniem obserwuje polityków

, , , , ,
Przedstawiciele czołowych brytyjskich organizacji biznesowych skrytykowali działania polityków ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, oznajmiając, że 'z przerażeniem obserwują, jak skupiają się oni na partyjnych dysputach, a nie praktycznych czynnościach'.

Theresa May mówi publicznie o sytuacji Polaków po brexicie

, , ,
"Chcemy chronić prawa obywateli polskich w przypadku również brexitu, wyjścia z Unii Europejskiej w postaci brexitu, bez porozumienia. Chcemy podkreślić naszą gościnność i chęć pozostawienia Polaków w Wielkiej Brytanii.

Unia Europejska zakaże używania plastikowych sztućców i słomek

, , , , ,
Parlament Europejski wraz z państwami członkowskimi debatowali dzisiaj na temat ochrony środowiska. Nowe przepisy uregulują ograniczenie liczby plastikowych odpadów, które finalnie trafiają do mórz. W krajach Unii Europejskiej zabronione będzie używanie słomek, patyczków higienicznych, czy też plastikowych talerzy i sztućców.

Brytyjska armia utworzy "bataliony brexitu"

, , ,
Brytyjski rząd zdecydował właśnie o wzmożeniu przygotowań na wypadek wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez porozumienia w sprawie warunków opuszczenia Wspólnoty. Ma zostać m.in. utworzony liczący 3,5 tys. żołnierzy „Batalion Brexitu”.

OPINIE I PUBLICYSTYKA

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

, , , ,
Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.

Miłość: On muzułmanin, ona chrześcijanka

, , , , , ,
On muzułmanin ze stolicy Bangladeszu, ona chrześcijanka z miasteczka w zachodniej Polsce. Poznali się w Berlinie. Synka urodziła zaraz po maturze. Historia jak z „Faktu”, a jednak się udało. Oto Klaudia, Mamun i ich multikulturowy „happy end”. Wychowana w rodzinie „patchworkowej”, Klaudia pragnęła, by jej własna była taka „na zawsze”. Życie wystawiło ją na większą próbę, niż zakładał plan.

Wracać czy zostać? Już za niecałe pół roku Wielka Brytania wyjdzie z Unii!

, , , ,
Już teraz zauważalny jest kryzys związany z kursem funta. Ceny rosną a płace nie. Brakuje rąk do pracy. Na budowach ubywa Polaków. Zdarza się, że nawet w polskich sklepach sprzedawcami są obcokrajowcy. To Brexit. Marzec 2019 budzi duży niepokój.

Czy jeszcze „opłaca się” przyjechać do Wielkiej Brytanii?

, , ,
Po pierwsze praca nie leży tu na ulicy; pieniądze też nie spadają z nieba, a zasiłki, jeśli nam w ogóle przysługują są bardzo niskie. Jeśli nie mamy pracy możemy bardzo szybko znaleźć się na ulicy, bo nikt nie zapłaci za nasz czynsz, ciocia nie zaprosi na obiad, a babcia nie zostanie z dziećmi, kiedy trzeba iść na nocną zmianę do pracy.

Universal credit - Uniwersalna katastrofa

, , , , ,
Wielkiej Brytanii grozi społeczna katastrofa. Rząd jednak odmawia dodatkowych pieniędzy. I wątpliwe, żeby to się zmieniło, zwłaszcza teraz, gdy tematem dominującym będzie brexit.

„Nie każdy ma na tyle pokory w sobie, aby poprosić kogoś o pomoc”

, , , , , , , ,
„Skuteczność jest miarą prawdy, jeśli nie jesteśmy skuteczni, należy ją zmienić”. Marcin Kamoda z MK Business Consulting edukuje ze Świadomej Sprzedaży biznesy w UK.

STYL I KULTURA

Tabletki antykoncepcyjne obniżają libido?

, , , ,
Antykoncepcja hormonalna, choć jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży, może powodować również wystąpienie skutków ubocznych. Do jednych z najbardziej uciążliwych dla kobiet należy spadek popędu seksualnego.

le prawdy zawierają ciążowe mity?

, , , ,
Wiele źródeł i jeszcze więcej sprzecznych informacji. To rzeczywistość, z którą na co dzień mierzą się przyszłe mamy. Zapytaliśmy kilka z nich, z jakimi radami i stwierdzeniami na temat ciąży spotykają się najczęściej. Dzielimy je na fakty i mity, i wyjaśniamy, których z nich się wystrzegać, a które warto wprowadzić w życie.

Nowa kampania dotycząca zdrowia psychicznego

, , , ,
Trwa kampania #GetTheInsideOut, mówiąca o problemach psychicznych ludzi. Reklamy pokazują, że bardzo wiele osób cierpi na choroby psychiczne, o których nie chce mówić głośno. Partnerem i sponsorem akcji jest Lloyds Bank.

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

, , , ,
Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.

Jak zostać dawcą szpiku

, , , ,
Pobranie szpiku jest bezpieczne ale wiąże się z paroma niedogodnościami związanymi z przeszczepieniem. Jednak nie są one zbyt dotkliwe. Przy pobraniu komórek macierzystych z krwi obwodowej trzeba się liczyć z jednodniową wizytą w klinice pobrania.

Brytyjska szkoła zorganizowała konkurs na „najlepszy tyłek” wśród nastolatek

, , , , , ,
„To są młodzi ludzie i jeśli w szkole są dzieci, które mają problemy ze swoim ciałem albo ze swoja osobowością, to to może mieć wpływ na ich zdrowie psychiczne w przyszłości. Myślałam, że szkoły są od tego, by do takich zachowań nie dopuszczać”