Brytyjczycy przepraszają Polaków. Potrzebujemy was. Prosimy, zostańcie – i chodźcie z podniesionymi czołami

Od czasu, gdy na budynku Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego w Londynie pojawił się szokujący, ksenofobiczny napis, Brytyjczycy zasypują placówkę listami, kwiatami i kartkami z przeprosinami i życzeniami, zapewniając jednocześnie, że wstyd im za to, co się stało. „Potrzebujemy was. Prosimy, zostańcie” – piszą we wzruszających listach Wyspiarze.

O wybryku chuliganów z Londynu głośno jest już od kilku dni. W niedzielę namalowali oni na fasadzie budynku POSK wulgarny napis, wzywający Polaków do opuszczenia Wielkiej Brytanii. O ksenofobicznym ataku pisały niemal wszystkie media na Wyspach. Szokujące napaści na Polaków stały się także jednym z tematów wystąpienia premiera Davida Camerona podczas debaty w parlamencie.

przeprosiny brytyjczyków_Wiadomość o bulwersującym ataku błyskawicznie rozniosła się wśród mieszkańców Londynu. Od niedzieli do POSK-u przynoszone są kwiaty i kartki z wyrazami sympatii wobec imigrantów z Polski. Wiele osób przychodzi tylko po to, by powiedzieć „przepraszam” i przyznać, że wstydzą się za swoich rodaków.

„Tak mi przykro słyszeć, że padliście ofiarą rasizmu i uprzedzeń! Jestem nauczycielką angielskiego i miałam przyjemność uczyć wielu polskich studentów. Jesteście ciężko pracującymi ludźmi, godnymi najwyższego szacunku. Dokładnie takimi, jakich ten kraj potrzebuje. Macie nam tak wiele do zaoferowania. Prosimy, zostańcie – i chodźcie z podniesionymi czołami. Cieszcie się wolnością, do której macie święte prawo” – pisze we wzruszającym liście mieszkanka Londynu.

Niedawno przed ośrodkiem zebrała się grupa uczniów jednej z londyńskich szkół. Jej podopieczni przynieśli do POSK laurki z kolorowymi sercami. Przekazali je recepcji, zapewniając, że nie chcą, by Polacy opuścili Wielką Brytanię. „Kochamy Was” – mówili uczniowie.

Źródło / Redakcja

cooltura_logo_150

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

POPULARNE TERAZ

INFORMACJE I BIZNES

OPINIE I PUBLICYSTYKA

STYL I KULTURA

/Autor

Ostatnie lata przyniosły ogromny postęp w leczeniu nowotworów

Raka piersi co roku diagnozuje się u około 18 tys. Polek, z których 85 proc. udaje się wyleczyć. Dzięki nowoczesnym terapiom – obecnie nawet rak piersi z przerzutami może stać się chorobą przewlekłą. Podobnie jest w przypadku wielu innych typów nowotworów – choć liczba zachorowań rośnie, pojawiają się innowacyjne leki, które znacząco wydłużają życie chorych i poprawiają jego jakość.

Sharing is caring!