Brexit’u w tym roku najprawdopodobniej nie będzie

Theresa May, kandydatka na objęcie funkcji premiera Wielkiej Brytanii, powiedziała, że nie podejmie decyzji o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej w tym roku. Chodzi o uruchomienie art. 50 traktatu UE.

Polityka Wielkiej Brytanii „płonie”. Z kandydowania na funkcję premiera zrezygnował Boris Johnson, jeden z głównych orędowników Brexit’u. Z przywództwa partii UKiP zrezygnował Nigel Farage, który w kampanii na rzecz rozwodu z Unią posługiwał się najtańszym populizmem a nawet kłamstwami. Jeremy Corbyn, szef Partii Pracy co prawda nie ma ochoty na rezygnację z szefowania, jednak członkowie partii, a w każdym razie jej część, chcą głowy szefa coraz słabszej Partii Pracy. Do dymisji podał się premier David Cameron, który nie chce dalej być kapitanem tonącego statku a stery upadającego Zjednoczonego Królestwa przekazuje osobom, które w przeszłości nie wypowiadały się o imigrantach w najlepszych słowach. Krótko mówiąc, kilku polityków z partykularnych powodów narobiło bałaganu w Europie, ‘podpaliło politycznie’ kraj, podzieliło ich obywateli na pół, a sami jak tchórze uciekają by ratować tylko własne cztery litery.

Zjednoczone (jeszcze) Królestwo, będzie próbowała ratować przyszła – najprawdopodobniej – pani premier Theresa May, która powiedziała, że nie podejmie decyzji o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej w tym roku, dodając, że przed uruchomieniem art. 50 traktatu UE Londyn musi mieć jasne stanowisko negocjacyjne.

Warto przypomnieć, iż Theresa May, zadeklarowała tuż po wynikach referendum, że „Brexit oznacza Brexit”, i że należy uszanować wolę narodu, jednak nie powinno się spieszyć z opuszczaniem struktur Unii Europejskiej.

Podobnego zdania jest inny kandydat na premiera Michael Gove. Minister Sprawiedliwości w rządzie Davida Camerona, uważa, że nie spodziewa się, aby Wielka Brytania uruchomiła art. 50 UE w tym roku.

„Jednym z powodów, dla których mówię „nie” w tym roku kalendarzowym, jest to, że uważam, iż musimy najpierw przeprowadzić wstępne rozmowy; nie nazywałbym ich jednak negocjacjami i dlatego nie chcę określać ram czasowych” – powiedział Michael Gove podczas konferencji prasowej. „Kontrolujemy czas uruchomienia artykułu 50 i zrobimy to, kiedy będziemy gotowi” – podkreślił minister Gove.

Jak widać z powyższych wypowiedzi najważniejszych w chwili obecnej polityków w Wielkiej Brytanii, naważonego piwa nikt nie chce wypić, a w każdym razie nie od razu. Wydaje się, że „piwo” naważone przez tchórzy i populistów a serwowane w każdym pubie, za darmo, i spożywane przez niewyedukowanych zwolenników nieróbstwa, demagogii i mrzonkach o Wielkim (niezależnym) Królestwie – rozmyje czas.

Do Brexit’u w tym roku nie dojdzie, nie wykluczone, że nie dojdzie w ogóle. Jednak operacja na żywym organizmie własnych obywateli i wielu uczciwych obywateli Unii Europejskiej, pozostawi bliznę jeśli nie na zawsze to na bardzo długo. Bowiem nie ma nic bardziej obrzydliwego w polityce jak rozgrywanie własnych politycznych ambicji kosztem kraju, ich obywateli jak również tych, którzy od wielu lat obywatelami tego kraju chcieli zostać, mieszkać, pracować, integrować się i płacić podatki. Najprawdopodobniej młode pokolenie zapomni, ale karty historii nie zapomną nigdy.

God save the queen – kurtyna!

OM / Damian Biliński

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

POPULARNE TERAZ

/Autor

Brexit do końca października. Johnson stawia sprawę jasno

Brexit do końca października i raczej z umową z UE, ale z przygotowanym scenariuszem działania na wypadek jej braku - to główny punkt programu wyborczego Borisa Johnsona, faworyta do objęcia stanowiska szefa Partii Konserwatywnej. Były burmistrz Londynu, prezentujący się jako zwolennik twardego kursu przedstawił dziś swój program.

INFORMACJE I BIZNES

/Autor

Brexit do końca października. Johnson stawia sprawę jasno

Brexit do końca października i raczej z umową z UE, ale z przygotowanym scenariuszem działania na wypadek jej braku - to główny punkt programu wyborczego Borisa Johnsona, faworyta do objęcia stanowiska szefa Partii Konserwatywnej. Były burmistrz Londynu, prezentujący się jako zwolennik twardego kursu przedstawił dziś swój program.

OPINIE I PUBLICYSTYKA

STYL I KULTURA

/Autor

Ostatnie lata przyniosły ogromny postęp w leczeniu nowotworów

Raka piersi co roku diagnozuje się u około 18 tys. Polek, z których 85 proc. udaje się wyleczyć. Dzięki nowoczesnym terapiom – obecnie nawet rak piersi z przerzutami może stać się chorobą przewlekłą. Podobnie jest w przypadku wielu innych typów nowotworów – choć liczba zachorowań rośnie, pojawiają się innowacyjne leki, które znacząco wydłużają życie chorych i poprawiają jego jakość.

Sharing is caring!