Brexitu nie będzie

No i po strachu! „Brexitu nie będzie”. Opinię w gorącej i najważniejszej sprawie dla całej Europy, ale i Świata, wydał szef CASE Christopher Hartwell. Optymizm rośnie, ale czy nie za wcześnie?

Brexitu nie będzie, czerwcowe referendum minimalnie wygrają zwolennicy pozostania w Unii Europejskiej – ocenia szef CASE Christopher Hartwell. Podkreśla jednocześnie, że nie będzie to oznaczać mandatu dla dalszej integracji Wielkiej Brytanii ze Wspólnotą.

„Spodziewam się – i mam nadzieję, że kiedy przyjdzie do referendum, Brytyjczycy w głosowaniu opowiedzą się za Unią Europejską” – mówi Hartwell. Ocenia, że instytucje, zwłaszcza te ponadnarodowe, jak Unia Europejska, mają tendencje do podtrzymywania status quo.

„Obserwujemy obecnie działania podejmowane pod wpływem chwili. Widać to też w Polsce. Można być antyeuropejskim, ale czy na pewno oznacza to chęć funkcjonowania poza UE? Sądzę, że kiedy Brytyjczycy zagłosują, minimalnie wygrają zwolennicy pozostania w Unii. To nie będzie spektakularne zwycięstwo, ani mandat udzielony dalszej integracji ze Wspólnotą, ale w ostatecznym rozrachunku Wielka Brytania pozostanie w Unii Europejskiej” – dodaje ekspert.

Tymczasem podczas szczytu G7 w Japonii, premier Wielkiej Brytanii wyznał, że nigdy nie był ukrytym „Brexiterem”. Odniósł się w ten sposób do zarzutów, jakoby tak naprawdę był zwolennikiem „Brexitu”.

„Nigdy nie byłem ukrytym Brexiterem. Bardzo zależy mi na właściwym rezultacie referendum, a także na reformie Europy. To leży w brytyjskim interesie i o to w tym wszystkim chodzi” – tłumaczył Cameron. Szef rządu w Londynie podkreślił, że wyjście jego kraju z UE wpłynie nie tylko na państwową gospodarkę, ale także skomplikuje wszelkie umowy handlowe, które Wielka Brytania zawarła z innymi państwami np. z Japonią. – informuje PAP.

Warto wiedzieć, że głosowanie w brytyjskim referendum w sprawie dalszego członkostwa w Unii Europejskiej rozpocznie się o godz. 7:00 (godz. 8:00 w Polsce) w czwartek 23 czerwca i potrwa do godz. 22:00 (godz. 23:00 w Polsce). Po głosowaniu w 382 lokalnych centrach w całej Wielkiej Brytanii rozpocznie się liczenie głosów. Oficjalny wynik zostanie ogłoszony w ratuszu miejskim w Manchesterze w piątek, 24 czerwca, rano.

OM | Open Magazyn.pl
Źródło | na podstawie PAP

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

POPULARNE TERAZ

INFORMACJE I BIZNES

OPINIE I PUBLICYSTYKA

STYL I KULTURA

/Autor

Ostatnie lata przyniosły ogromny postęp w leczeniu nowotworów

Raka piersi co roku diagnozuje się u około 18 tys. Polek, z których 85 proc. udaje się wyleczyć. Dzięki nowoczesnym terapiom – obecnie nawet rak piersi z przerzutami może stać się chorobą przewlekłą. Podobnie jest w przypadku wielu innych typów nowotworów – choć liczba zachorowań rośnie, pojawiają się innowacyjne leki, które znacząco wydłużają życie chorych i poprawiają jego jakość.

Sharing is caring!