Brexit w Wielkiej Brytanii i możliwy efekt domina w Europie?

Przedstawiciele brytyjskiej kampanii za wyjściem kraju z UE twierdzą, że Unia jest skazana na ściślejszą integrację, ale sondaż pokazuje, że zdanie to podziela niewielu wyborców.

Referendum w sprawie obecności Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej zbliża się krok po kroku. Do 23 czerwca pozostało już naprawdę niewiele czasu, a bieżące sondaże nie pozostawiają złudzeń, bowiem wynik jest otwarty i trudno przewidzieć końcowy rezultat. A to z pewnością przyprawia o siwe włosy niektórych polityków, ale i część bardziej zaangażowanych brytyjskich obywateli.

Tymczasem, jeśli dojdzie do Brexitu, w Europie może dojść do efektu domina, bowiem według sondażu przeprowadzonego między 25 marca a 8 kwietnia na podstawie rozmów przeprowadzonych z 500-1000 respondentów w każdym z objętych badaniem krajów, wynika, że:

Prawie 50 proc. uczestników badania w Belgii, Francji, Niemczech, Włoszech, Polsce, Hiszpanii, Szwecji i na Węgrzech oceniło, że brytyjskie referendum grozi wywołaniem podobnego efektu w innych krajach UE. W Niemczech, Włoszech, Szwecji i na Węgrzech ponad połowa wyborców uważa, że jeśli Wielka Brytania zagłosuje za wyjściem z Unii, inne kraje pójdą za jej przykładem. 58 proc. Włochów i 55 proc. Francuzów chce swojego plebiscytu niezależnie od wyniku brytyjskiego referendum.

W przeprowadzonym badaniu pocieszający jest fakt, że Europejczycy wykazują większy entuzjazm w kwestii samej możliwości zagłosowania niż wyjścia ze Wspólnoty. Według badania za opuszczeniem Unii Europejskiej chce głosować 48 proc. Włochów, 41 proc. Francuzów, 34 proc. Niemców i 26 proc. Hiszpanów. Co ciekawe, w Polsce odsetek zwolenników wyjścia to zaledwie 22 proc. i jest najmniejszy w grupie badanych krajów. – informuje „Financial Times”.

OM | Open Magazyn.pl

DOBRA ZMIANA … TO KASZANA! ZRÓB DOBRĄ ZMIANĘ PO SWOJEMU! A NIE WEDŁUG WZORU PREZESA

Krok po kroku – Emigracja / Koszt £ 4.00 „Emigracja. Krok po kroku”, to gotowa instrukcja wyjazdu za granicę: przygotowanie do wylotu; lotnisko i taksówka; lista agencji pracy i pracodawców; wzór brytyjskiej aplikacji o pracę oraz cv; gdzie i jak szukać pokoju; najszybszy sposób – kontakty i telefony – na załatwienie niezbędnego ubezpieczenia, konta bankowego i przychodni oraz wszelkich formalności; a także lista najczęściej popełnianych błędów na podstawie życia codziennego na emigracji właśnie.

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

POPULARNE TERAZ

INFORMACJE I BIZNES

OPINIE I PUBLICYSTYKA

STYL I KULTURA