Brexit nakręca nienawiść do imigrantów. Apel Camerona, Dudy i Szydło

Liczba przestępstw ksenofobicznych w Wielkiej Brytanii wzrosła w ciągu dwóch tygodni przed i po referendum w sprawie Brexitu – wynika z opublikowanych oficjalnych statystyk policyjnych. Centralnym tematem kampanii przed referendum była migracja.

Na policję między 16 a 30 czerwca zgłoszono 3 076 przestępstw z nienawiści, co stanowi wzrost o 42 proc. wobec analogicznego okresu 2015 roku. Największą dzienną liczbę ok. 290 przypadków odnotowano 25 czerwca, czyli dwa dni po referendum, w którym głosujący opowiedzieli się za wyjściem Wielkiej Brytanii z UE. Wiele incydentów o charakterze ksenofobicznym było wymierzonych m.in. w Polaków. Ataki potępił w parlamencie premier David Cameron.

Polski konsul spotkał się z władzami lokalnymi i policją w Plymouth w południowo-zachodniej Anglii. Wyraził zaniepokojenie po podpaleniu ogrodowej przybudówki należącej do polskiej rodziny. Podpalacze zostawili kartkę z groźbą: „wynocha do swojego p…go kraju, następna będzie wasza rodzina”.

Tymczasem rozmowa Dudy i Camerona w drugim dniu szczytu NATO Szczerski, dotyczyła sytuacji Polaków w Wielkiej Brytanii po Brexicie, a także „tych różnych złych emocji, które się ujawniły”.

„Mamy wspólne przekonanie o niezgodzie i potępieniu jakichkolwiek aktów o charakterze nietolerancji na tle narodowym, które są sprzeczne z duchem brytyjskim, sprzeczne z naturą społeczeństwa brytyjskiego” – wyjaśnił Szczerski

Minister dodał, że prezydent Duda „bardzo wyraźnie” apelował o to, żeby Wielka Brytania uczyniła wszystko, aby tego typu działania przestały mieć miejsce.

Ponadto rzecznik rządu Rafał Bochenek, potwierdził, iż „David Cameron wyraził ubolewanie, że takie sytuacje miały miejsce. Przeprosił za nie. Ma nadzieję, że nie będą się powtarzały. Za tydzień ma mieć wystąpienie w tej sprawie”.

Premier Beata Szydło również rozmawiała z Davidem Cameronem m.in. o sytuacji socjalnej Polaków mieszkających na Wyspach, a także incydentów wymierzonych w Polaków, do których doszło w Wielkiej Brytanii po referendum, w którym większość głosujących opowiedziała się za wyjściem ich kraju z UE.

OM / Open Magazyn.pl
Na podstawie PAP

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

POPULARNE TERAZ

INFORMACJE I BIZNES

OPINIE I PUBLICYSTYKA

/Autor

„Chcemy, żeby Polacy zostali”

Brytyjska wiceminister spraw wewnętrznych Caroline Nokes zaapelowała w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej do Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, aby pozostali w kraju po wyjściu z Unii Europejskiej. Zapewniła, że rejestracja pobytu będzie 'tak prosta, jak to tylko możliwe'.

STYL I KULTURA