Brexit. Trzy możliwe warianty. Najgorszy jest trzeci…

Zwycięstwo „brexitowców” oznaczać może, że rząd brytyjski niemal z dnia na dzień zacznie wprowadzać ograniczenia dla obywateli UE, którzy już pracują czy studiują na Wyspach. Niemal z dnia na dzień zatem Polacy staną przed ogromną niewiadomą.

Wyobraźmy sobie na chwilę, że jest kilka minut po północy, a pierwsze wyniki sondażowe wskazują, że większość Brytyjczyków opowiedziała się za wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Jest 24 czerwca 2016 roku. Wielka Brytania stanęła na głowie, a razem z nią cała Unia Europejska, którą czeka czarny scenariusz albo co najmniej kilka scenariuszy, które szczególnie interesują Polaków mieszkających w Zjednoczonym Królestwie. Niestety piszemy (wszyscy piszą) tylko scenariusze, bowiem nikt, ani publicyści ani politycy, ani analitycy nie wiedzą dokładnie, co stanie się po 23 czerwca 2016 roku. Wszyscy operują jedynie prognozami, a te nie należą do optymistycznych w żadnym wariancie, bowiem w każdym, nasz świat zmieni się nie do poznania.

Poniżej, w kilku zdaniach przedstawiamy trzy ciekawe – możliwe – scenariusze, do jakich może dojść, jeśli dojdzie do Brexitu. Scenariusze kreśli, Jacek Stawiski, w magazynie TVN24. I jak się wydaje, jest to jeden – jak do tej pory – z najciekawszych artykułów w sprawie Brexitu. Gorąco zachęcam do fragmentów, a następnie do całości materiału.

Wariant III. Szybki wyjazd z kraju

Zwycięstwo „brexitowców” oznaczać może, że rząd brytyjski niemal z dnia na dzień zacznie wprowadzać ograniczenia dla obywateli UE, którzy już pracują czy studiują na Wyspach. Niemal z dnia na dzień zatem Polacy staną przed ogromną niewiadomą. Być może część z nich będzie musiała natychmiast myśleć o wyjeździe z Wielkiej Brytanii do Polski albo do innych europejskich państw. Oczywiście Londyn może wtedy wprowadzić specjalne rozróżnienia w sektorach gospodarki i np. zezwolić jednym pracować dalej, a innym nakazać stopniową rezygnację z pracy.

Wariant II. Potrzebne obywatelstwo

Jeśli wygrają zwolennicy Brexitu, to i tak negocjacje o warunkach opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię potrwają dwa lata i będą bardzo skomplikowane. Powiedzmy, że nastąpi ono do 1 lipca 2018 r. Można zakładać, że Polacy na Wyspach zachowają swój status właśnie do tego momentu. Będą mieć dwa lata na przygotowanie się do nowych warunków, które określą właśnie negocjacje z Unią. Być może okaże się, że prawa pracy i zamieszkania nie zostaną nam odnowione, a pozostać na Wyspach na dłużej będą mogli tylko ci, którzy uzyskają specjalne pozwolenie (coś w rodzaju amerykańskiej zielonej karty) lub ci, którzy zdecydują się zostać obywatelami brytyjskimi, a ich wnioski zostaną pozytywnie rozpatrzone.

Wariat I. Niewiele się zmieni

Najbardziej optymistyczny scenariusz dla mniej więcej 800-900 tys. Polaków mieszkających, pracujących czy studiujących w Wielkiej Brytanii jest taki, że wszystko pozostaje dla nich po staremu. Nie zmienia się ich status imigracyjny, mając pracę i mieszkanie, mogą nadal korzystać z przywilejów, które dała im decyzja o otwarciu rynku pracy dla Polaków po wejściu do Unii Europejskiej w 2004 r. W takim korzystnym scenariuszu nawet ewentualny obowiązek specjalnego zarejestrowania swojego statusu nie będzie problemem, jeśli pozostanie tylko administracyjną procedurą. Niewykluczone, że rząd brytyjski, realizując Brexit, nie będzie chciał komplikować sytuacji własnych firm, które zatrudniają Polaków, i dlatego pozwoli, aby wszystko pozostało po staremu.

Cały artykuł czytaj tutaj w TVN24 – polecamy.

OM | Open Magazyn.pl

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

POPULARNE TERAZ

INFORMACJE I BIZNES

OPINIE I PUBLICYSTYKA

STYL I KULTURA

/Autor

Ostatnie lata przyniosły ogromny postęp w leczeniu nowotworów

Raka piersi co roku diagnozuje się u około 18 tys. Polek, z których 85 proc. udaje się wyleczyć. Dzięki nowoczesnym terapiom – obecnie nawet rak piersi z przerzutami może stać się chorobą przewlekłą. Podobnie jest w przypadku wielu innych typów nowotworów – choć liczba zachorowań rośnie, pojawiają się innowacyjne leki, które znacząco wydłużają życie chorych i poprawiają jego jakość.

Sharing is caring!