Brexit będzie wymagał aprobaty parlamentu. Większość jest za pozostaniem w Unii

Brytyjski parlament będzie zapewne musiał zaaprobować część aktów prawnych niezbędnych do wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej – oświadczył minister ds. Brexitu David Davis.

David Davis wyraził przekonanie, że potrzebne będą działania ustawodawcze związane z ustawą o przystąpieniu Wielkiej Brytanii do Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej (European Communities Act 1972). Wskazał w tym kontekście na ustawę z 2010 r. (Reform and Governance Act 2010), przewidującą m.in. przedkładanie parlamentowi do zaaprobowania większości traktatów międzynarodowych.

Reuters zwraca uwagę, że jest to drażliwa kwestia, ponieważ większość deputowanych do brytyjskiego parlamentu opowiedziała się za pozostaniem Wielkiej Brytanii w UE.

W referendum z 23 czerwca większość Brytyjczyków opowiedziała się za Brexitem i nowa premier Theresa May podkreśla, że wolę narodu trzeba uszanować.

Odpowiadając w komisji parlamentarnej na pytanie, co by się stało, gdyby rozmowy Londynu z Unią Europejską ws. Brexitu nie doprowadziły do porozumienia, Davis uznał, że nie jest prawdopodobny scenariusz zakładający, że Wielka Brytania nie zdołałaby zawrzeć nowego porozumienia regulującego jej relacje z UE i opuszczając Wspólnotę przeszłaby na stosowanie reguł Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Davis podkreślił również, że Wielka Brytania nie rozpocznie formalnej procedury Brexitu, dopóki jego resort ds. wyjścia z Unii Europejskiej nie osiągnie „pełnej zdolności operacyjnej”. Wskazał, że stan osobowy w tym resorcie podwoił się w ciągu miesiąca, i dodał, że zapewne jeszcze się podwoi i wtedy będzie mógł przystąpić do oceny danych i analiz ws. Brexitu przygotowywanych przez inne komórki rządowe.

Za „coś oczywistego” uznał, że dopóki to nie nastąpi, Wielka Brytania nie uruchomi artykułu 50. traktatu UE; artykuł ten przewiduje możliwość opuszczenia Unii Europejskiej przez państwo członkowskie.

Źródło | Redakcja za (PAP)

cooltura_logo_150

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

DODAJ OGŁOSZENIE! BEZ REJESTRACJI!

[AWPCPCLASSIFIEDSUI]

POPULARNE TERAZ

INFORMACJE I BIZNES

OPINIE I PUBLICYSTYKA

STYL I KULTURA

/Autor

Ostatnie lata przyniosły ogromny postęp w leczeniu nowotworów

Raka piersi co roku diagnozuje się u około 18 tys. Polek, z których 85 proc. udaje się wyleczyć. Dzięki nowoczesnym terapiom – obecnie nawet rak piersi z przerzutami może stać się chorobą przewlekłą. Podobnie jest w przypadku wielu innych typów nowotworów – choć liczba zachorowań rośnie, pojawiają się innowacyjne leki, które znacząco wydłużają życie chorych i poprawiają jego jakość.

Sharing is caring!