Dwaj bracia o arabskich korzeniach, mieszkający we wschodnim Londynie, zostali skazani przez brytyjski sąd na kary po cztery i pół roku pozbawienia wolności za udział w 2013 r. w terrorystycznym szkoleniu w Syrii – poinformowała w czwartek telewizja Al-Arabija.

________________________________________________________________________________________________

Wydając wyrok sędzia Christopher Moss uznał, że Mohommod i Hamza Nawazowie szkolili się do walki z reżimem syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada. Podkreślił jednocześnie, że nie ma dowodów, że chcieli dokonać ataków na terytorium Wielkiej Brytanii.

„Zdjęcia na ich telefonach stanowią wyraźny dowód, że obaj uczestniczyli w szkoleniu terrorystycznym w Syrii. (…) Dowody wskazują, że chcieliście wziąć udział w dżihadzie, świętej wojnie i planowaliście dołączyć do ekstremistycznej grupy” – ocenił sędzia Moss.

Mohommod Nawaz, który wcześniej był karany za porwanie, został również uznany za winnego nielegalnego posiadania amunicji.

Scotland Yard uznał wyrok w sprawie braci Nawazów jako „punkt zwrotny” w walce z zagrożeniem terrorystycznym i zjawiskiem masowego wyjeżdżania brytyjskich obywateli do Syrii i Iraku, aby walczyć po stronie dżihadystów.

Bracia opuścili w tajemnicy przed rodziną Wielką Brytanię w sierpniu 2013 roku. Do Syrii dotarli przez Francję i Turcję. We wrześniu tego roku próbowali wrócić do kraju, jednak zostali zatrzymani na przejściu granicznym, a celnicy znaleźli przy nich między innymi materiały wideo i fotografie dokumentujące udział w szkoleniu. Jeden z braci fotografował się m.in. z karabinem AK-47, a na innym zdjęciu widać plan zajęć szkolenia, na którym figurują np. lekcje islamu i zajęcia wojskowe. Materiały te stanowiły główny dowód w postępowaniu sądowym.

Przed brytyjskim sądami toczą się inne sprawy o podobnym charakterze. Podobne zarzuty usłyszało m.in. trzech mężczyzn.

Źródło | Cooltura za PAP

cooltura_logo_150

Sharing is caring!