Boris Johnson wysłał wniosek do UE o opóźnienie brexitu – ale go nie podpisał

Szef brytyjskiego MSZ Dominic Raab stwierdził, że rząd ma wystarczające poparcie w Izbie Gmin, by umowa z UE o warunkach brexitu została przyjęta. Jest też pewien, że Wielka Brytania opuści UE 31 października. Także Michael Gove, odpowiedzialny za przygotowania do brexitu bez umowy, wyraził podobną opinię. Tymczasem wczoraj premier Boris Johnson wysłał wniosek do UE o opóźnienie brexitu – ale go nie podpisał. Do wniosku dołączył on drugi list – podpisany – w którym przekonuje, że opóźnienie byłoby błędem.

W sobotę późnym wieczorem, przywódcy Unii Europejskiej potwierdzili, że premier Wielkiej Brytanii poinformował Brukselę, iż wysłał oficjalny list, z prośbą o opóźnienie Brexit’u. Tuż po opuszczeniu Parlamentu, premier przekonywał, iż nie ma zamiaru negocjować zmiany terminu wyjścia.

Boris Johnson wysłał do Brukseli dwa listy, jeden w imieniu brytyjskiego Parlamentu, z prośbą o przedłużenie Brexit’u, drugi, z jego podpisem, w którym przedstawia swoje osobiste stanowisko w tej sprawie.

Wczoraj, Downing Street oświadczyło, iż około 20:15 czasu brytyjskiego, premier rozmawiał z Donaldem Tuskiem, o następstwach decyzji brytyjskich deputowanych (zamiast zatwierdzić umowę, zmusili premiera do ujawnienia wszystkich aktów prawnych dotyczących porozumienia). Przewodniczący Rady Europejskiej przyznał, że jak tylko dotrze do niego pismo z Londynu, skonsultuje dalsze kroki Brukseli z przywódcami państw członkowskich UE, co może zając kilka dni. Mimo to, unijni urzędnicy przyznają, że prośba, najprawdopodobniej, zostanie rozpatrzona pozytywnie.

Rzecznik Donalda Tuska odmówił komentarza w tej sprawie, na tę chwilę wiadomo, że w niedzielę rano, spotkają się ambasadorzy państw członkowskich w celu omówienia sytuacji. Wysocy rangą przedstawiciele UE przyznają, że już podczas unijnego szczytu w dniach 17-18 października, rozmawiano o możliwości przedłużenia Brexit’u, żadne z państwa nie wyraziło sprzeciwu, nawet zagorzały przeciwnik tego rozwiązania, prezydent Francji Emmanuel Macron.

Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Bundestagu i partyjny kolega Kanclerz Angeli Merkel, Norbert Röttgen, powiedział, że „nie ma wątpliwości”, że przedłużenie zostanie zatwierdzone.

Parlament Europejski może ratyfikować porozumienie między UK i UE, dopiero po tym, jak Izba Gmin zatwierdzi nową umowę brexitową. Następne posiedzenie Parlamentu Europejskiego odbędzie się 14 listopada, jeżeli Johnson’owi uda się do tego czasu wygrać głosowanie, Brexit mógłby nastąpić 30 listopada.

Źródło | Cooltura24

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE

Muzułmanie rujnują brytyjskie puby – twierdzi były szef browaru

Były szef browarów oskarżył muzułmanów, o to, że bankructwa pubów są wynikiem nacisków wyznawców islamu. Rządzącej koalicji zarzuca, że zamiast wspierać brytyjski przemysł, wspiera obcą kulturę. - informuje Daily Express
7 grudnia 2014/Autor OPEN MAGAZYN

Ostrzeżenie! Uwaga na parzące rośliny w Wielkiej Brytanii!

Barszcz Mantegazziego, roślina bardzo podobna do znanego w Poslce barszczu Sosnowskiego zbiera w to lato obfite żniwa.
15 lipca 2015/Autor OPEN MAGAZYN

Wstyd! Polka okradała kobiety, by chodzić do kosmetyczki!

Do pierwszego oszustwa doszło w październiku 2013 roku. Wtedy to 36-letnia Agnieszka w salonie kosmetycznym Helen Bowes podszyła się pod kobietę o nazwisku Fordham-Moss i kupiła bony na zabiegi o wartości 400 funtów.
11 czerwca 2015/Autor OPEN MAGAZYN

Brytyjczycy żałują decyzji o Brexicie

W Wielkiej Brytanii po raz pierwszy od referendum z czerwca ub. roku w sondażu opinii publicznej przewagę zdobyli Brytyjczycy żałujący decyzji o wyjściu ich kraju z Unii Europejskiej.
28 kwietnia 2017/Autor OPEN MAGAZYN

Metamorfozy Polek w Wielkiej Brytanii

Z Martą Borowiecką, autorką projektu Metamorfozy i twórczynią marki Bilberry, rozmawia Joanna Szmatuła.
28 sierpnia 2016/Autor OPEN MAGAZYN
Damian Kutryb

Damian Kutryb: Z miłości do pole dance

Damian Kutryb wyjechał z Polski z dnia na dzień, bo chciał nauczyć się języka angielskiego. Po kilku miesiącach pracy przy linii produkcyjnej otworzył własną Szkołę Tańca i Fitness, GFFdamian Dance Studio.
17 lipca 2017/Autor OPEN MAGAZYN

Ulubione przez Polaków linie lotnicze Ryanair obchodzą 30-lecie swojej działalności

W dniu dzisiejszym najczęściej wybierane przez Polaków tanie linie lotnicze Ryanair obchodzą 30-lecie swojej działalności. Wokół Ryanair krążą legendy i choć podobno jest najbardziej znienawidzona przez pasażerów, to właśnie te niskobudżetowe linie lotnicze są największymi w Europie.
14 stycznia 2015/Autor OPEN MAGAZYN

Czy na Wyspach rośnie nowy Robert Lewandowski?

Pojawienie się dzieci polskich imigrantów w czołowych angielskich klubach to tylko kwestia czasu. Czy są tu jednak warunki, by wyrósł wśród nas następca Lewandowskiego? Co na futbolowej przygodzie mogą zyskać polskie dzieci i ich rodzice?
5 lutego 2016/Autor OPEN MAGAZYN

Możesz żartować z muzułmanów, ale wtedy cię zabiją – powiedział John Cleese

Napisałem 'wszystko zostało przebaczone' i zapłakałem - mówił we wtorek na konferencji prasowej Renald Luzier vel "Luz", który wykonał rysunek. - To jest nasza okładka (...), nie taka, jakiej chcieliby od nas terroryści - zaznaczył.
14 stycznia 2015/Autor OPEN MAGAZYN

Przełomowy lek na Alzheimera?

W 2013 roku na całym świecie żyło 44.4 miliona osób z demencją. Do roku 2050 ta liczba wzrośnie do 135.5 miliona. Być może szansą na złagodzenie przebiegu choroby jest nowy lek – testowany m.in. w Imperial Memory Unit w Londynie.
28 listopada 2016/Autor OPEN MAGAZYN

Zamiast lunchu w tornistrze dziecka znajdowały się kokaina, waga i noże

23-letni ojciec z Folkestone w hrabstwie Kent przez pomyłkę zapakował swojemu synowi do plecaka narkotyki. Jakże ogromne zdziwienie wywołał tym malec w przedszkolu, kiedy odkryto, iż zamiast lunchu w tornistrze znajdowały się kokaina, mefedron, waga i dwa noże.
15 stycznia 2015/Autor OPEN MAGAZYN

Najbardziej popularne sny. A ty o czym śnisz?

Ach, kto choć raz budząc się rano nie zajrzał do sennika? Nawet najmniej zabobonnym musiało się to zdarzyć. Tak więc słowem wstępu, przy okazji dzisiejszego święta, Sigmund Freud: Ja dziś Paniom życzę, by przestało się Paniom śnić, a zaczęło przytrafiać.
8 marca 2016/Autor OPEN MAGAZYN

Sharing is caring!

shares