Prawie pół miliona osób w ciągu ostatniego roku otrzymało oficjalne zawiadomienia, że ich zasiłki zostały zawieszone ponieważ nie wykazali się wystarczającą inicjatywą aby znaleźć pracę lub tą pracę porzucili. Czasami także nie stawiali się po prostu na umówione spotkania w Jobcentre.

________________________________________________________________________________________________________________

Jak podały władze w sumie restrykcje w otrzymywaniu zasiłków dotknęły 466 tysięcy osób którym wstrzymano zasiłki na okres od miesiąca aż do nawet 3 miesięcy.

Około 2 tysięcy osób spośród pobierających zasiłki dotknęły jeszcze bardziej surowe kary. Część z nich nie będzie mogła pobierać zasiłków przez okres 3 lat. Wśród tych osób znalazło się także 49-ciu samotnych rodziców i prawie 1000 osób w wieku poniżej 24 lat!

Iain Duncan Smith, minister pracy i emerytur, przedstawiając te dane stwierdził, że są one dowodem na to jak wprowadzony system sankcji odstrasza ludzi od dokonywania nadużyć ponieważ liczba osób przekraczających prawo do pobierania zasiłków spadła o 18 procent.

Minister dodał także, że takie są konsekwencje kiedy ludzie nie postępują zgodnie z prawem.

„Większość osób będących na zasiłkach chce iść do pracy i przyjmuje każdą pomoc aby tylko znaleźć zatrudnienie. Ale jeśli ludzi nie chcą grać fair to jest nie do zaakceptowania pomaganie im w sytuacji kiedy odmawiają oni podjęcia pracy” stwierdził minister.

“Sankcje są częścią umowy jaką mamy z bezrobotnymi pobierającymi zasiłki. Nie możemy zapominać, że ciężko pracujący Brytyjczycy stworzyli system pomocy społecznej i my mamy obowiązek dołożyć wszelkich starań aby pieniądze podatników wydawane były należycie.

Źródło | Informacje 24

info24_logo