Błędy popełniane przez Polaków w Wielkiej Brytanii

Wszyscy popełniamy błędy. Jeżeli ktoś ich nie popełnia, to oznacza, że albo nic nie robi, albo nie istnieje. Dzisiaj krótki tekst o błędach Polaków, które na przestrzeni kilku lat wpadły mi w oko. Dodam tylko, że piszę ten tekst również o sobie. Sam popełniłem i popełniam większość z tych błędów. Może tworząc taką listę i przelewając ją na „elektroniczny papier”, uda się od nich wyzwolić?

Słaba znajomość angielskiego

Pomijam tutaj wypadki skrajne, czyli osoby, które przyjeżdżają do UK bez jakiejkolwiek znajomości języka (chwała im za odwagę). Trzeba uczciwie przyznać, że większość Polaków mieszkających w UK słabo zna język tubylców. Owszem, są w stanie wydusić z siebie kilka słów czy zwrotów, ale na swobodną rozmowę na temat niezwiązany z pracą raczej nie ma szans. A przecież tak łatwo nauczyć się angielskiego. Ludzie, mieszkamy przecież w Wielkiej Brytanii! Wszystkie te darmowe kursy, aplikacje, biblioteki pełne książek, YouTube, telewizja, radio, lyrics, podcasty – tylko na nas czekają. Wystarczy poświęcić 20-30 minut dziennie, przeczytać artykuł w gazecie, posłuchać radia i zapamiętać kilka nowych słówek. Już po roku będziemy mieli szanse na lepszą pracę, nowych brytyjskich znajomych i znacznie szersze horyzonty.

Siedzenie w „polskim sosie”

Wielu naszych rodaków mieszka w UK długie lata, ale nie zna podstawowych informacji o kulturze brytyjskiej. Pracują wśród Polaków, mieszkają razem z Polakami, jedzą polską kiełbasę z polskiego sklepu, piją polskie piwo, a po pracy oglądają Polsat. Oczywiście, nie ma nic złego w utrzymywaniu kontaktu z krajem i rodakami, ale takie uporczywe trzymanie się Polski przysłania nam widok na inne rzeczy i ogranicza możliwości. Pozostajemy jakimiś dziwnymi przybyszami, kosmitami w nieznanym kraju. Wyjdźmy z polskiej skorupy! Porozmawiajmy z sąsiadem Anglikiem czy Szkotem, sprawdźmy kto rządzi państwem, obejrzyjmy w telewizji jakiś talk show i ugotujmy coś brytyjskiego. Kto wie, może nam posmakuje?

Wrogość

Być może „wrogość” nie jest tu najlepszym słowem. Chodzi mi tutaj raczej o jakąś niezbyt zdrową rywalizację i zawiść w stosunku do samych siebie oraz o nabijanie się nawzajem w butelkę. Na różnych forach internetowych często czytam o dziwnych sytuacjach w pracy, Polakach maltretujących swoich „podopiecznych”, różnych pośrednikach i „załatwiaczach”, którzy okazują się zwykłymi oszustami oraz agencjach pracy i landlordach skubiących pracowników i najemców. Spróbujmy może dla odmiany zamiast ze sobą rywalizować, jakoś sobie pomóc i zrobić razem coś pozytywnego. Wspierajmy polskich przedsiębiorców, ale jeżeli sami mamy biznes, to stańmy na wysokości zadania i wykonajmy dobrą robotę.

Lans

Życie w Wielkiej Brytanii jest łatwiejsze niż w Polsce, przynajmniej jeśli chodzi kwestie finansowe. UK to jednak nie legendarne El Dorado. Aby do czegoś dojść, trzeba ciężko pracować przez wiele lat i systematycznie oszczędzać. Wielu Polaków o tym zapomina i przed znajomymi w Polsce roztacza jakieś dziwne wizje kraju płynącego mlekiem i miodem. Jadąc do Polski na urlop ludzie przeżywają niesamowitą transformację. Nowe ciuchy, białe adidasy, fryzury i szybkie samochody na pewno robią na znajomych duże wrażenie, ale… jeszcze większą dziurę w naszym portfelu.

Głupie nadgodziny

Są mądre i głupie nadgodziny. Mądre to te, których jest niewiele i które prowadzą do poprawienia naszej sytuacji finansowej (np. zakupu nieruchomości, spłacenia długu). Głupich nadgodzin jest więcej i kończą się zakupem niepotrzebnych rzeczy (np. większego o 10 cali telewizora).

Bardzo łatwo wpaść w tą pułapkę i pracować 60 godzin w tygodniu i więcej. Część osób uważa nawet, że jeżeli nie pójdzie na nadgodziny, to straci już zarobione pieniądze. Ale przecież nie można stracić czegoś, czego się jeszcze nie ma. „Jeżeli zostanę jeszcze godzinkę ekstra, to zarobię dodatkowo £12”. OK, ale przecież jeżeli zostaniesz jeszcze 3 godziny, to zarobisz kolejne £36. To może zostań 6 godzin? Idąc tym tokiem myślenia, nigdy nie wyjdziemy z pracy.

Wykonując „głupie nadgodziny”, zarabiamy więcej pieniędzy, ale cierpi na tym nasze życie osobiste i rodzinne. Jesteśmy sfrustrowani i zmęczeni. Poza pracą nie mamy żadnych zainteresowań. Aż strach pomyśleć co po kilku latach stanie się z naszym mózgiem… choć widok starszych ludzi grających godzinami w bingo, może nam coś podpowiedzieć 😉

A przecież zamiast wykonywania dodatkowej pracy, możemy osiągnąć te same efekty myśląc bardziej kreatywnie, optymalizując wydatki i mądrze inwestując pieniądze, które już mamy. Wystarczy przeczytać kilka artykułów o oszczędzaniu i inwestycjach.

Pożyczanie pieniędzy (karty kredytowe, pożyczki, kredyty)

Wielu Polaków mieszkających w UK ma problemy z długami. W mailach, w których pytają „Gdzie w UK tanio zdobyć kasę?”, piszą o „wyjątkowej sytuacji” albo o tym, że właśnie im „coś wypadło”. Powiedzmy sobie szczerze, najczęściej tą wyjątkową sytuacją jest zakup nowego telefonu, samochodu i wakacji. Pożyczając pieniądze na procent jest zwykłą głupotą, bo wraz z kredytem musimy spłacać odsetki. To sprzedaż naszego przyszłego wolnego czasu i to po niższej cenie.

Zastanów się – gdyby pracodawca zaproponował Ci dzisiaj trzymiesięczną wypłatę, ale obniżył stawkę i kazał pracować przez 4 miesiące, zgodziłbyś się? No właśnie, a przecież pożyczając pieniądze, robisz dokładnie to samo!

Czy Wam również zdarzyło się popełnić podobne błędy? A może jakieś inne? Podzielcie się.

Źródło | Paweł Kłosiński, Smart Polak

smart polak

NAPRAWA KOMPUTERÓW

Naprawa komputerów, laptopów, tabletów i smartfonów z dojazdem do klienta!

TŁUMACZENIA W TERENIE

Tłumaczenia w terenie: landlord, urzędy, sądy, banki, szkoły, lekarze, szpitale, etc.

SPRAWY MIESZKANIOWE

Jeśli masz kłopot z landlordem, odzyskaniem depozytu oraz innymi problemami mieszkaniowymi, zadzwoń!

WYWÓZ ŚMIECI

Tani wywóz śmieci na terenie całego Londynu. Nasz kierowca pomaga przy załadunku. Ponadto oferujemy w pełni licencjonowane usługi.

TELEWIZJA SAT.

Szukasz sprawdzonego montera, który przeprowadzi instalację? Gwarantujemy Ci szybką realizację, przystępne ceny i najwyższą jakość usług.

PRZEPROWADZKI

Zamiast tracić czas wyszukując odpowiednią firmę, nie zwlekaj i zadzwoń do Nas!

OKNA I DRZWI

Sprzedaż i profesjonalny montaż okien, drzwi i rolet na terenie Szkocji

BENEFITY / POMOC

Wypełnianie wniosków i porady w uzyskaniu wszelkich benefitów i dodatków dla mniej zamożnych oraz wszystkie inne sprawy jakie będą potrzebne w Edynburgu.

TŁUMACZENIA

Tłumaczenia i projekty profesjonalnych CV i listów motywacyjnych, doradztwo zawodowe oraz tłumaczenia.

STRONY INTERNETOWE

Nowocześnie, profesjonalnie, szybko i po konkurencyjnych cenach strony internetowe. Zadzwoń!

FOTOGRAFIA

Szukasz czegoś wyjątkowego? Kogoś, kto złapie dla Ciebie uciekającą chwilę? Planujesz ślub, chrzest, urodziny bądź inną ważną okazję rodzinną i chciałabyś/chciałbyś, by ktoś ułożył z tego wydarzenia historię w zdjęciach?

SPRZĄTANIE / DYWANY

Zapraszamy do skorzystania z naszych usług. Sprzątanie mieszkań, pranie dywanów, etc.

COACHING

Twój sukces jest naszym wspólnym sukcesem.

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

REKLAMA

POPULARNE TERAZ

INFORMACJE I BIZNES

OPINIE I PUBLICYSTYKA

STYL I KULTURA

/Autor

Ostatnie lata przyniosły ogromny postęp w leczeniu nowotworów

Raka piersi co roku diagnozuje się u około 18 tys. Polek, z których 85 proc. udaje się wyleczyć. Dzięki nowoczesnym terapiom – obecnie nawet rak piersi z przerzutami może stać się chorobą przewlekłą. Podobnie jest w przypadku wielu innych typów nowotworów – choć liczba zachorowań rośnie, pojawiają się innowacyjne leki, które znacząco wydłużają życie chorych i poprawiają jego jakość.

Sharing is caring!