» Przemysław Ozdowy | Źródło: www.salzburg.com

Pod koniec stycznia w Austrii było 472.539 osób poszukujących pracy. Stopa bezrobocia wynosi 10,5 proc. Jak bardzo wpływa to na sytuację emigrantów?

_______________________________________________________________________________________________________________

W styczniu bezrobocie w Austrii osiągnęło nowy rekord. Razem z osobami, które przechodziły szkolenia z AMS, na początku tego roku odnotowano 472.539 osób bez pracy. W porównaniu do stycznia 2014 roku, nastąpił wzrost o 5,1 proc. Szef AMS Johannes Kopf powiedział, że to „absolutnie poważna sytuacja”.

Zarówno w tym roku jak i w przyszłym nie zanosi się na spadek bezrobocia. Według krajowej (austriackiej) definicji, stopa bezrobocia wzrosła w styczniu o 0,8 punktu procentowego do 10,5 procent. W porównaniu do innych krajów UE Austria jest nadal w czołówce krajów z najniższym bezrobociem, ponieważ według Eurostatu stopa bezrobocia wynosi 4,9 proc. co umieszcza ją zaraz po Niemczech na drugim miejscu.

Szczególnie niekorzystna sytuacja na rynku pracy jest dla osób starszych w wieku powyżej 50 lat gdzie zanotowano wzrost o 13,7 proc. Największy wzrost bezrobocia zanotowano wśród cudzoziemców, bo o aż 18,9 proc. co bezpośrednio dotyka również Polaków. Dodatkowo duża liczba naszych rodaków pracuje w budownictwie, w branży która zanotowała największy wzrost bezrobocia, bo o 18,5 proc. To oznacza, że w rzeczywistości co piąta osoba poprzednio pracujących w tej branży straciła pracę.

Więcej aktualnych informacji z Austrii o charakterze informacyjno-publicystyczno-biznesowo-kulturalnym znajdziecie państwo na Facebooku w grupie Polacy w Austrii – Polen in Österreich https://www.facebook.com/groups/543044279160183/.

Sharing is caring!