Bezpieczeństwo w sieci i nie tylko: 9 pojęć, które powinieneś znać

Wszyscy, od lekarzy po prawników, muszą się nieustannie dokształcać, żeby pozostać na bieżąco. Przed właścicielem firmy stoi być może największe wyzwanie, bo żeby być skutecznym w biznesie, często musi nadążać za nowościami w kilku różnych dziedzinach.

Jednak nie tylko właściciele firm muszą dbać o zabezpieczenia swoich komputerów czy danych. Każdy z nas może paść ofiarą internetowego przestępstwa. W dzisiejszych czasach, internetowe pułapki są wszędzie – od podejrzanych emaili, załączników zawartych w niniejszych wiadomościach, media społeczne jak Facebook czy Nasza Klasa po fałszywe strony internetowe oraz pop-upy.

Ten artykuł pomoże ci odświeżyć wiedzę na temat bezpieczeństwa cybernetycznego: najnowszych trendów i terminologii, żebyś mógł skutecznie chronić wszystkie swoje urządzenia.

Malware (szkodliwe oprogramowanie)

Przez długi czas sformułowanie ‚wirus komputerowy’ było mylnie używane do opisu każdego rodzaju ataku, którego celem było uszkodzenie twoich komputerów i sieci. Wirus jest konkretną formą ataku lub szkodliwego oprogramowania. Podczas gdy wirus jest zaprojektowany tak, by się mnożyć, każdy program stworzony do niszczenia lub zdobywania nieuprawnionego dostępu do sieci i danych powinien być określany mianem szkodliwego oprogramowania – malware.

Ransomware

Nie daj się zdezorientować wszystkim tym słowom kończącym się na „-ware”; są to po prostu rodzaje szkodliwego oprogramowania. Obecnie jednym z najpopularniejszych jest “ransomware”, który zaszyfrowuje ważne dane do momentu kiedy „okup” (ang. ransom) zostanie wpłacony za ich zwrot.

Intrusion Prevention System (system ochrony przed włamaniami)

Jest kilka sposobów na ochronę sieci przed szkodliwym oprogramowaniem, ale Intrusion Prevention System (IPS) szybko staje się niezbędnym wyposażeniem.

IPS znajduje się w firewall-u twojej firmy i wyszukuje podejrzane lub złośliwe aktywności, które mogą być powstrzymane zanim zdążą przypuścić atak lub wykorzystać znaną słabość.

Inżynieria społeczna

Nie wszystkie typy ataków opierają się tylko na użyciu programów komputerowych. Podczas, gdy dokładne statystyki są trudne do przedstawienia, eksperci są zgodni, że większość ataków wymaga pewnej formy tak zwanej ‚inżynierii społecznej’. Ta inżynieria społeczna to nakłanianie ludzi, a nie komputerów, do udostępniania wrażliwych lub chronionych informacji.

Skomplikowane oprogramowanie jest zupełnie zbędne, jeśli uda się po prostu przekonać potencjalną ofiarę, że musi ponownie podać hasło, żeby zabezpieczyć swoje konto.

Phishing (wyłudzanie danych)

Mimo, że inżynieria społeczna polega często na komunikacji twarzą w twarz, czasami sięga też po bardziej techniczne metody. Phishing polega na tworzeniu aplikacji lub stron, które podszywają się pod zaufane i często dobrze znane firmy w celu wyłudzenia poufnych informacji. Dostałeś maila, który podaje, że został wysłany przez Twój bank lub HMRC? Nie znaczy to jeszcze, że powinieneś w to wierzyć – zawsze potwierdzaj źródła serwisów, które proszą Cię o twoje wrażliwe dane jak numer konta, detale karty kredytowej i itd.

Antywirusy

Oprogramowanie anytwirusowe jest często mylone z całościową ochrona komputera. Jednak te programy to tylko jedna z części układanki bezpieczeństwa cybernetycznego.

Mogą one jedynie skanować dyski, na których są zainstalowane i wyłapywać ślady tylko dobrze znanych rodzajów szkodliwego oprogramowania.

Atak zero-day

Malware jest najbardziej niebezpieczne w momencie, w którym zostaje wypuszczone na rynek, a nie jest jeszcze znane ekspertom bezpieczeństwa cybernetycznego.

Kiedy słabość danego legalnego programu jest już zidentyfikowana, twórcy dodają aktualizacje, które naprawiają niedociągnięcia w ochronie. Jednak gdy hakerzy tworzą szkodliwe oprogramowanie, które nie było dotąd znane, a oprogramowanie to wykorzystuje jedną z luk, które nie zostały jeszcze naprawione, jest to zero-day attack.

Patch (łata)

Kiedy twórcy odkrywają luki bezpieczeństwa w swoim oprogramowaniu, zazwyczaj wypuszczają małe pliki, które uaktualniają program i „łatają” tę dziurę.

Uaktualnienia patch są niezbędne, by chronić swoją sieć przed sępami czychającymi w internecie. Uaktualniając patch jak najczęściej to możliwe, chronisz swoją sieć przed najświeższymi postępami w malware.

Redundant data – kopie danych

Jeśli antywirus, uaktualnienia patch i IPS nie zdołają ochronić twoich danych, jest tylko jedna metoda, która zapewni bezpieczeństwo.

Skopiuj swoje dane off-line i przechowuj je poza swoją firmą, co zapewni, że w razie ataku będziesz wyposażony w kopie zapasowe.

Autor: Ewa Gruszewska

[fbcomments]

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

UBEZPIECZENIA W SZKOCJI
UBEZPIECZENIA I KREDYTY

Oferta ubezpieczeniowa:

» Ubezpieczenia ochronne
– Na życie,
– Od chorób krytycznych,
– Od utraty dochodu,
– Medyczne

» Ubezpieczenia domu i majątku
– Wyposażenia
– Nieruchomości domowych

» Ubezpieczenia Firm
– Od odpowiedzialności cywilnej dla pracodawcy
– Od odpowiedzialności cywilnej dla pracowników
– Od błędu w sztuce

» Sporządzanie testamentów

» KREDYTY HIPOTECZNE

Jesteśmy ekspertami specjalizującymi się w kredytach hipotecznych. Przeprowadzamy przez cały proces kupna domu od złożenia aplikacji do odbioru kluczy. Sprawdzamy zdolność kredytową. Przedstawiamy najatrakcyjniejsze oferty na rynku. Załatwiamy wszelkie formalności. Oferujemy profesjonalną obsługę oraz niezależne doradztwo. Proponujemy kompleksową usługę w języku polskim. Zapewniamy indywidualne podejście do każdego klienta. Więcej na temat czytaj tutaj!

DOBRE BIURO

Świadczymy usługi m.in

» Wyrobienie National Insurance Number
» Tłumaczenia ustne i pisemne
» Tłumaczenia w terenie (urzędy, sądy, banki, szkoły, lekarze, szpitale)
» Wypełnianie wniosków urzędowych – Otwieranie konta bankowego online oraz wizyty w banku
» Zakup ubezpieczenia samochodowego, wymiana prawa jazdy na brytyjskie
» Zakup samochodu, linii telefonicznej, komórki, łącza internetowego itp. oraz konsultacje z dostawcami.
» Opłaty rachunków
» Zakupy internetowe
» Zakup biletów na koncerty, przedstawienia, festiwale
» Europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego – przydatna w podróży
» Zapisanie dziecka do szkoły i zdobycie kieszonkowego GBP 30 tygodniowo
» Zdobycie dofinansowania na opłatę kursu językowego GBP 200,
» Otworzenie własnej firmy
» Znalezienie i wynajem mieszkania
» Profesjonalne CV
» Zadzwonimy w Państwa imieniu w każdej sprawie
» Wypełnianie wniosków i porady w uzyskaniu wszelkich benefitów i dodatków dla mniej zamożnych

Obywatelstwo i rezydentura brytyjska

Jeżeli zastanawiasz się czy warto starać się o brytyjskie obywatelstwo lub już zdecydowałeś, że chcesz zostać obywatelem Wielkiej Brytanii, pomożemy ci przebrnąć przez cały proces aplikacji. Udzielimy fachowej pomocy i porady, na każdym etapie starania się o obywatelstwo lub stalą rezydenturę brytyjską. Ocenimy twoje szanse na otrzymanie brytyjskiego paszportu na podstawie twojej indywidualnej sytuacji i pomożemy wybrać najkorzystniejsze rozwiązania.

Poprowadzimy cię i obsłużymy kompleksowo od chwili, kiedy zadasz sobie pytanie “czy mogę starać się o obywatelstwo brytyjskie”, poprzez pomoc w zapisaniu na kurs językowy, aż do momentu otrzymania brytyjskiego paszportu. Jeżeli jeszcze nie spełniasz kryteriów aby kwalifikować się do aplikowania o obywatelstwo brytyjskie, a chciałbyś je otrzymać w przyszłości, podpowiemy ci, jak zwiększyć szanse na jego otrzymanie w przyszłości.

Obywatelstwo brytyjskie dla dziecka

Jeżeli zastanawiasz się, czy warto aby twoje dziecko miało brytyjskie obywatelstwo lub czy masz prawo do aplikowania o obywatelstwo brytyjskie dla swojego dziecka, możesz umówić się z naszym konsultantem na rozmowę, by omówić swoją sytuację i wybrać najlepsze rozwiązanie.

Uwaga! Usługa dostępna jest na terenie całej Wielkiej Brytanii!

Jeśli jesteś zainteresowany wyślij do nas wiadomość!

WYŚLIJ WIADOMOŚĆ
PRACA DLA CIEBIE

Grupa “Profit Tree”, najczęściej wybierany broker finansowy wśród Polaków w Wielkiej Brytanii ogłasza rekrutację.

– konsultant/sprzedawca
– doradca finansowy i kredytów hipotecznych
(na terenie: cała Szkocja a także Londyn, Birmingham, Luton, Chetham, Southampton, Hull, Blackburn oraz okolice wspomnianych miast)

Wymagania:

» Niekaralność
» Uczciwe podejście do klienta i biznesu
» Język angielski nie jest konieczny ze względu na to, że większość naszych klientów jest z Polski lecz będzie dodatkowym atutem wysoki poziom motywacji do pracy oraz samodyscypliny komunikatywność i łatwość nawiązywania kontaktów interpersonalnych. Mile widziane doświadczenie w sprzedaży ubezpieczeń, inwestycji, itp.

Oferujemy:

» Profesjonalny rozwój poprzez bezpłatny program szkoleń. » Indywidualna ścieżka kariery. » Elastyczne godziny pracy. » Nielimitowane zarobki, których wysokość uzależniona jest od stopnia zaangażowania.

» Chcesz zmienić ścieżkę swojej kariery i spróbować czegoś nowego?
» Chcesz się rozwijać, ale nikt wcześniej nie dawał Ci szansy?
» Masz dużo motywacji, aby zmienić coś w swoim życiu?
» To ogłoszenie jest właśnie dla Ciebie!

Osoby zainteresowane proszę o przesłanie CV lub kontakt telefoniczny:

Damian Bilinski
tel. 0737 6113 696
email: damian.bilinski@profittree.co.uk

profittree-finance_logo

Profit Tree Ltd
GLASGOW 33 Dalmarnock Rd
G40 4AA Profit Tree Biuro 104

Profit Tree Finance Limited – Company No. 0739547 Address: 26 Kilburn Place, Providence House, London, NW6 4QD, United Kingdom
Authorized and regulated by Financial Services Authority registration No. 553266
Registered under the Data Protection Act 1998 registration No. Z2824382
Tel. 0207 1833 604
office@profittreefinance.co.uk
www.ProfitTreeFinance.co.uk

DODAJ OGŁOSZENIE! BEZ REJESTRACJI!

[AWPCPCLASSIFIEDSUI]

POPULARNE TERAZ

/Autor

Trump wylądował w Wielkiej Brytanii

Prezydent USA Donald Trump rozpoczął dzisiaj trzydniową wizytę państwową w Wielkiej Brytanii. Na lotnisku Stansted przywitała go przedstawicielka królowej na hrabstwo Essex Jennifer Tolhurst oraz szef MSZ Jeremy Hunt.

INFORMACJE I BIZNES

OPINIE I PUBLICYSTYKA

STYL I KULTURA

/Autor

Ostatnie lata przyniosły ogromny postęp w leczeniu nowotworów

Raka piersi co roku diagnozuje się u około 18 tys. Polek, z których 85 proc. udaje się wyleczyć. Dzięki nowoczesnym terapiom – obecnie nawet rak piersi z przerzutami może stać się chorobą przewlekłą. Podobnie jest w przypadku wielu innych typów nowotworów – choć liczba zachorowań rośnie, pojawiają się innowacyjne leki, które znacząco wydłużają życie chorych i poprawiają jego jakość.

Sharing is caring!