Azbest przekleństwem brytyjskich szkół

Według różnych szacunków od 75 do nawet 90 proc. budynków mieszczących brytyjskie szkoły wciąż zawiera szkodliwy azbest. Władze uspokajają, że problem jest pod kontrolą, ale liczne raporty przekonują, że włókna azbestu uwalniane są w szkołach w dużych ilościach każdego dnia.

Raport parlamentarnego zespołu ds. zdrowia i bezpieczeństwa zawodowego z 2014 r. wykazał, że problem azbestu dotyczy ponad 74 proc. szkół, przede wszystkim tych zbudowanych od II wojny światowej do końca lat 70., a także budynków, które w tym okresie przeszły gruntowne modernizacje.

Z kolei według informacji BBC pochodzących z danych samorządów lokalnych odpowiedzialnych za nadzór nad szkołami azbest może znajdować się w blisko 90 proc. brytyjskich szkół.

Władze przekonują, że budynki zawierające elementy azbestowe, w tym przede wszystkim szkoły, znajdują się pod stałym nadzorem i wszelkie prace modernizacyjne w nich prowadzone odbywają się z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa. Podkreślają również, że azbest odpowiednio zabezpieczony i pozostawiony w nienaruszonym stanie nie stanowi zagrożenia dla zdrowia dzieci i nauczycieli.

Azbest w brytyjskich szkołach wykorzystywany był głównie jako materiał izolacyjny. Znaleźć go można w niemal wszystkich elementach konstrukcyjnych wewnątrz pomieszczeń. Jego wykorzystywanie oficjalnie zakazane zostało dopiero w 1999 r.

Już w 1987 r. badania wykazały jednak, iż nawet zwykłe trzaśnięcie drzwiami może spowodować zwiększone wydzielanie włókien azbestu. Potwierdziły to badania przeprowadzone w 2006 r. Okazało się wówczas, że na skutek wstrząsów wywołanych trzaśnięciem drzwiami do pomieszczenia może wydzielić się nawet 800-krotnie więcej włókien azbestowych, niż znajduje się w nim w dowolnym momencie. Nawet zdjęcie książki z półki wyposażonej w panel zawierający azbest (tzw. AIB) może wydzielić 100-krotnie więcej włókien, niż normalnie znajduje się w powietrzu.

Według raportu parlamentarnego efekty wieloletnich zaniedbań grożą poważnym ryzykiem nowotworu płuc, konkretnie międzybłoniaka opłucnej (mesothelioma), który jest w zdecydowanej większości przypadków efektem długotrwałego wystawienia na działanie włókien azbestu.

Wielka Brytania jest światowym liderem, jeśli chodzi o występowanie tej choroby. Podczas gdy w USA wzrost liczby zachorowań na międzybłoniaka został zahamowany w 1999 r. na poziomie 14 przypadków na milion mieszkańców, w Wielkiej Brytanii wskaźnik ten stale rośnie i obecnie wynosi ponad 38 przypadków na milion. Na Wyspach na skutek tej choroby umiera rocznie dwukrotnie więcej osób niż w wyniku wypadków drogowych.

Jedną z grup najbardziej narażonych na międzybłoniaka są nauczyciele. W latach 80. notowano rocznie średnio trzy przypadki zachorowań wśród tej grupy zawodowej. Teraz takich przypadków jest już około 15 rocznie. Około 270 nauczycieli zmarło na międzybłoniaka od 1980 r., z czego połowa w ciągu ostatnich 10 lat. Zachorowania odnotowano również wśród innych pracowników szkół.

Duże ryzyko wystąpienia tego nowotworu dotyczy również dzieci chodzących do szkół dotkniętych tym problemem. W 2013 r. Komitet ds. Rakotwórczości (Committee on Carcinogenicity) stwierdził, że ryzyko wystąpienia międzybłoniaka u 5-letniego dziecka w trakcie jego dorosłego życia jest pięciokrotnie wyższe niż w przypadku 30-latka. Wynika to z faktu, że choroba ta często rozwija się w organizmie człowieka przez wiele lat, zanim da pierwsze dostrzegalne objawy. Brakuje jednak wiarygodnych danych na temat tego, ile osób zachorowało na międzybłoniaka w wyniku wystawienia na szkodliwe działanie azbestu w wieku szkolnym.

Miały już miejsce procesy sądowe w tego typu sprawach. W 2011 r. brytyjski Sąd Najwyższy utrzymał wyrok sądu niższej instancji w sprawie Dianne Willmore, w którym uznano, że była ona wystawiona na szkodliwe działanie azbestu w szkole. Był to pierwszy w historii wyrok w sprawie byłego ucznia oskarżającego szkołę o zaniedbania związane ze szkodliwym działaniem azbestu. Eksperci szacują, że liczba zgonów w wyniku wystawienia na wpływ azbestu wśród byłych uczniów przez ostatnich 20 lat mogła wynieść od 4 do 6 tys.

Niestety, wygląda jednak na to, że problem azbestu w szkołach jest nie do rozwiązania na długie lata. Większość szkół borykających się z tym problemem musiałaby zostać gruntownie zmodernizowana lub wręcz wyburzona i zbudowana od podstaw. Wiąże się to jednak z dwoma problemami. Po pierwsze, koszty takiego programu są trudne do oszacowania, jednak na pewno wyniosłyby miliardy funtów. Po drugie zaś, w przypadku podjęcia przez szkoły prób usunięcia azbestu pojawiał się problem znalezienia wykonawców gotowych podjąć się tego typu prac (głównie ze względu na koszt utylizacji azbestu) oraz kwestia pokrycia kosztów całego przedsięwzięcia (szkoły domagały się tego od rządu w ramach programu Priority Schools Building Programme, co często spotykało się z odmową lub znacznym opóźnieniem prac modernizacyjnych).

Wiele starszych szkół stanie w obliczu tego problemu w najbliższych latach, konieczne będzie bowiem zmodernizowanie wielu leciwych budynków. Jest duża szansa, że problem azbestu w szkołach nie zniknie więc szybko z czołówek brytyjskich gazet, a niemal na pewno będzie on zbierał żniwo przez wiele lat w postaci problemów zdrowotnych kolejnych pokoleń mieszkańców Wysp.

Marcin Szczepański | Cooltura

cooltura_logo_150

© Wszystkie prawa zastrzeżone.
Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

POLUB NASZ FANPAGE

Polub nasz Fanpage i bądź na bieżąco z informacjami!

REKLAMA

PAYWALL

POPULARNE TERAZ

Wielka Brytania: Izba Gmin odłożyła decyzję ws. brexitu

Brytyjska Izba Gmin nie będzie dziś głosować ws. nowej umowy o warunkach brexitu. To oznacza, że zgodnie z tzw. ustawą Benna premier Boris Johnson zapewne będzie musiał poprosić o przesunięcie terminu wyjścia z UE do 31 stycznia 2020 r.

Partia Pracy gotowa poprzeć drugie referendum i pozostanie w UE

Lider Partii Pracy Jeremy Corbyn ogłosił dziś, że ktokolwiek zostanie nowym premierem Wielkiej Brytanii, powinien poddać propozycję twardego brexitu - albo brak umowy - ponownie pod referendum. Jego ugrupowanie opowiedziałoby się za pozostaniem w Unii Europejskiej.

Brexit do końca października. Johnson stawia sprawę jasno

Brexit do końca października i raczej z umową z UE, ale z przygotowanym scenariuszem działania na wypadek jej braku - to główny punkt programu wyborczego Borisa Johnsona, faworyta do objęcia stanowiska szefa Partii Konserwatywnej. Były burmistrz Londynu, prezentujący się jako zwolennik twardego kursu przedstawił dziś swój program.

Trump wylądował w Wielkiej Brytanii

Prezydent USA Donald Trump rozpoczął dzisiaj trzydniową wizytę państwową w Wielkiej Brytanii. Na lotnisku Stansted przywitała go przedstawicielka królowej na hrabstwo Essex Jennifer Tolhurst oraz szef MSZ Jeremy Hunt.

Spadła liczba Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii

Pierwszy raz od wejścia Polski do Unii Europejskiej, odnotowano spadek liczby osób obywatelstwa polskiego mieszkających na Wyspach. Jeszcze w ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii mieszkało ponad milion naszych rodaków, teraz jest ich mniej o blisko 120 tysięcy osób.

Jak otrzymać emeryturę z UE?

Kilka lat pracy w jednym państwie UE wystarczy, by otrzymać z niego emeryturę. Gwarantuje to unijna koordynacja systemów. Tylko w 2018 roku na podstawie przepisów unijnych i umów dwustronnych zawartych przez Polskę z niektórymi państwami Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacał miesięcznie blisko 184 tys. emerytur i rent.

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE

Mija termin składania skarg odnośnie PPI

Urząd nadzoru finansowego (FCA) wzywa konsumentów do „natychmiastowego działania” w związku ze zbliżającym się ostatecznym terminem składania skarg odnośnie PPI

Większość Szkotów przeciwna odłączeniu się od Zjednoczonego Królestwa

Większość Szkotów wypowiada się przeciw odłączeniu się od Zjednoczonego Królestwa, ostrożnie podchodząc do propozycji szkockiej pierwszej minister Nicoli Sturgeon w sprawie przeprowadzenia drugiego referendum na ten temat do 2021 roku - wynika z sondażu firmy Survation.

Szkocka premier chce drugiego referendum ws. niepodległości

Szkocka pierwsza minister Nicola Sturgeon wezwała dzisiaj do przeprowadzenia ponownego referendum w sprawie niepodległości Szkocji od Zjednoczonego Królestwa przed upływem obecnej kadencji szkockiego parlamentu w maju 2021 roku.

Nowa data Brexitu to 31 października!

Przywódcy 27 państw członkowskich UE wypracowali kompromis ws. przedłużenia brexitu do 31 października - poinformowały źródła unijne. Przyjęta data, po ok. godzinnych konsultacjach, została zaakceptowana przez Theresę May. - Być może uda się zapobiec wyjściu Wielkiej Brytanii z UE - powiedział po szczycie Donald Tusk.

"Settled status" na stronie rządowej UK po polsku!

Brytyjski rząd opublikował na stronie rządowej informacje na temat rejestracji 'settled status' po polsku. Informacje wyjaśniają założenia systemu i etapy ubiegania się o status osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii. Jeśli mieliście do tej pory problem ze zrozumieniem wszystkich tych informacji w języku angielskim, to teraz informacje w języku polskim problemu raczej nie przysporzą.

Ruszyła obowiązkowa rejestracja obywateli UE

Brytyjski rząd formalnie uruchomił wczoraj system stworzony w celu rejestracji pobytu ok. 3,3 miliona obywateli UE, mieszkających w Wielkiej Brytanii, w tym miliona Polaków. Proces jest bezpłatny, a na złożenie wniosku jest czas co najmniej do grudnia 2020 roku.

INFORMACJE I BIZNES

Wielka Brytania: Izba Gmin odłożyła decyzję ws. brexitu

Brytyjska Izba Gmin nie będzie dziś głosować ws. nowej umowy o warunkach brexitu. To oznacza, że zgodnie z tzw. ustawą Benna premier Boris Johnson zapewne będzie musiał poprosić o przesunięcie terminu wyjścia z UE do 31 stycznia 2020 r.

Partia Pracy gotowa poprzeć drugie referendum i pozostanie w UE

Lider Partii Pracy Jeremy Corbyn ogłosił dziś, że ktokolwiek zostanie nowym premierem Wielkiej Brytanii, powinien poddać propozycję twardego brexitu - albo brak umowy - ponownie pod referendum. Jego ugrupowanie opowiedziałoby się za pozostaniem w Unii Europejskiej.

Brexit do końca października. Johnson stawia sprawę jasno

Brexit do końca października i raczej z umową z UE, ale z przygotowanym scenariuszem działania na wypadek jej braku - to główny punkt programu wyborczego Borisa Johnsona, faworyta do objęcia stanowiska szefa Partii Konserwatywnej. Były burmistrz Londynu, prezentujący się jako zwolennik twardego kursu przedstawił dziś swój program.

Trump wylądował w Wielkiej Brytanii

Prezydent USA Donald Trump rozpoczął dzisiaj trzydniową wizytę państwową w Wielkiej Brytanii. Na lotnisku Stansted przywitała go przedstawicielka królowej na hrabstwo Essex Jennifer Tolhurst oraz szef MSZ Jeremy Hunt.

Spadła liczba Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii

Pierwszy raz od wejścia Polski do Unii Europejskiej, odnotowano spadek liczby osób obywatelstwa polskiego mieszkających na Wyspach. Jeszcze w ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii mieszkało ponad milion naszych rodaków, teraz jest ich mniej o blisko 120 tysięcy osób.

Jak otrzymać emeryturę z UE?

Kilka lat pracy w jednym państwie UE wystarczy, by otrzymać z niego emeryturę. Gwarantuje to unijna koordynacja systemów. Tylko w 2018 roku na podstawie przepisów unijnych i umów dwustronnych zawartych przez Polskę z niektórymi państwami Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacał miesięcznie blisko 184 tys. emerytur i rent.

OPINIE I PUBLICYSTYKA

Fake newsy i sexting w sieci. Młodzież coraz bardziej uzależniona od smartfonów i zagubiona w cyfrowym świecie

Korzystanie z mediów cyfrowych i internetu daje szerokie możliwości, ale stwarza też zagrożenia, szczególnie dla młodych ludzi. Co drugi nastolatek zetknął się z hejtem w sieci, a co dziesiąty uprawia sexting, czyli zamieszcza intymne materiały w internecie.

"Chcemy, żeby Polacy zostali"

Brytyjska wiceminister spraw wewnętrznych Caroline Nokes zaapelowała w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej do Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, aby pozostali w kraju po wyjściu z Unii Europejskiej. Zapewniła, że rejestracja pobytu będzie 'tak prosta, jak to tylko możliwe'.

Cud natury czy in vitro?

Rodzicielstwo nie zna granic. Przekonała się o tym Polka, Beata Bienias z mężem, którzy po kilkuletnim zmaganiu się z in vitro zostali rodzicami trojaczków. Dwoje dzieci zostało jednak poczęte naturalnie.

Jesteś Polką? To pewnie sprzątasz?

Większość z nas ma maturę, nie mówiąc już o wyższym wykształceniu. Dlaczego więc godzimy się pracować poniżej naszych możliwości? Czemu nie jesteśmy ambitne i nie sięgamy po coś lepszego niż sprzątanie?

Fact-checking na Facebooku w rozsypce

System weryfikacji informacji (tzw. fact-checkingu) na Facebooku, który miał działać we współpracy z dziennikarzami, jest w rozsypce. Sami dziennikarze są rozczarowani rzeczywistością współpracy z koncernem i chcą jej zakończenia - podał dziennik 'The Guardian'.

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.

STYL I KULTURA

Wszystko, co chciałybyście wiedzieć o powiększaniu piersi

Jak mówi przysłowie, małe jest piękne. Choć w większości przypadków rzeczywiście tak jest, to jednocześnie słowa te nie zawsze są tak do końca prawdą.

Jak seks wpływa na zdrowie?

Seks to ważna część życia każdego człowieka. Seks to fizyczna przyjemność oraz bliskość z drugą osobą.Ale nie tylko... Seks ma także korzystny wpływ na nasze zdrowie. Udane życie seksualne niweluje nadmiar stresu, poprawia ogólny nastrój, dotlenia organizm i usprawnia krążenie krwi. Same korzyści dla naszego zdrowia.

Kevin sam w domu…Ponad 20 lat starszy. Zobaczcie najnowszą reklamę!

W sieci pojawiła się nowa reklama Google, w której wystąpił sam Kevin, tylko ponad 20 lat starszy. Spot został nagrany w domu, w którym rozgrywała się akcja filmu „Kevin sam w domu”.

Tabletki antykoncepcyjne obniżają libido?

Antykoncepcja hormonalna, choć jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży, może powodować również wystąpienie skutków ubocznych. Do jednych z najbardziej uciążliwych dla kobiet należy spadek popędu seksualnego.

le prawdy zawierają ciążowe mity?

Wiele źródeł i jeszcze więcej sprzecznych informacji. To rzeczywistość, z którą na co dzień mierzą się przyszłe mamy. Zapytaliśmy kilka z nich, z jakimi radami i stwierdzeniami na temat ciąży spotykają się najczęściej. Dzielimy je na fakty i mity, i wyjaśniamy, których z nich się wystrzegać, a które warto wprowadzić w życie.

Nowa kampania dotycząca zdrowia psychicznego

Trwa kampania #GetTheInsideOut, mówiąca o problemach psychicznych ludzi. Reklamy pokazują, że bardzo wiele osób cierpi na choroby psychiczne, o których nie chce mówić głośno. Partnerem i sponsorem akcji jest Lloyds Bank.

Sharing is caring!