Asystentka personalna pilnie poszukiwana

Każdego dnia w Wielkiej Brytanii tysiące Polek i Polaków przegląda z nadzieją oferty pracy. Poszukiwania zatrudnienia mogą skończyć się jednak dużym rozczarowaniem, zwłaszcza wśród kobiet. Postanowiłam sprawdzić osobiście jak to wygląda, wysyłając ogłoszenia o pracę. Po czym poznać podejrzane oferty? Jak wystrzegać się ewentualnego wykorzystania ze strony nieuczciwego pracodawcy?

personalna asystentka

Nie musiałam zamieszczać ogłoszenia, że jestem młoda, dyspozycyjna i chętnie podejmę się nowej pracy jako asystentka lub modelka. Wystarczyło po prostu zamieścić ogłoszenie, że jestem Polką.

„Jesteś ładna, prawda?”

Na popularnym portalu dla Polaków mieszkających w UK zamieszczam ogłoszenie o poszukiwanej pracy. Ogłaszam się jako specjalista ds. marketingu. Piszę: „Gwarantuję profesjonalną obsługę profili w social media, konsultacje ds. wizerunku i Public Relations”. Dodaję, że posiadam wyższe wykształcenie i kilkuletnie doświadczenie w mediach. Być może popełniam błąd, pisząc „skontaktuj się ze mną i omówimy, co mogę dla Ciebie zrobić”. Chyba nie dopuszczam do siebie myśli, że ostatnie sformułowanie ktoś może odczytać dwuznacznie. Ogłoszenie zamieszczam w dwóch językach: polskim i angielskim.

Na pierwszy telefon czekam ok. 3 godzin. Waham się, czy odbierać, gdyż połączenie pochodzi z zastrzeżonego numeru. Po chwili zwątpienia naciskam jednak zieloną słuchawkę. – Dzień dobry, czy rozmawiam z Martą – wita mnie po angielsku niski, chropowaty męski głos. Nie przedstawia się jednak, kim jest. Po akcencie poznaję, że mężczyzna jest Anglikiem. Wyjaśnia, że dzwoni w sprawie mojego ogłoszenia.

– Wiem, że zajmujesz się czymś innym, ale chciałbym, żebyś została moją prywatną asystentką – zdradza.

Próbuję dowiedzieć się kim jest, czym się zajmuje i na czym miałaby polegać moja praca. Mężczyzna odpowiada bardzo zdawkowo. Twierdzi, że posiada kilka nieruchomości. Jako asystentka pomagałabym w pracach biurowych, a na spotkaniach z klientami miałabym być „śliczną buźką”.

– Jesteś pewnie bardzo ładna, prawda? – pyta. – Wszystkie polskie dziewczyny są śliczne. Pracowałem już z kilkoma i byłem bardzo zadowolony – dodaje. Mężczyzna nie chce mówić o sobie. Urywa moje pytania, woli dowiedzieć się czegoś więcej o mnie. Chce wiedzieć ile mam lat, czy jestem blondynką czy brunetką.

– Nasza praca będzie polegać również na częstych i kilkudniowych podróżach po UK, czy jesteś dyspozycyjna – dopytuje. Odpowiadam, że wolałabym pracować na terenie Londynu. Moja odpowiedź zdaje się go martwić. – Dlaczego nie chcesz podróżować, masz dzieci – pyta nerwowo. Odpowiadam, że nie. W tym momencie przychodzi czas na pytanie klucz.

– A masz męża? – pyta lekko podniesiony, już nie tak niski i spokojny głos. Mówię, że nie, ale nie jestem sama. Chwila ciszy. – W takim razie ta propozycja chyba nie jest jednak dla ciebie – słyszę.
Koniec rozmowy.

Forum (nie)zgody

Telefon, który odebrałam okazuje się nie być wyjątkiem w Wielkiej Brytanii. Na polskich portalach nie trudno bowiem znaleźć ogłoszenie, w którym do roli Personalnej Asystentki nie potrzeba doświadczenia i kwalifikacji, a jedynie dyspozycyjności i atrakcyjnego wyglądu. Chcę znaleźć odpowiedź na pytanie, co o takich specyficznych propozycjach pracy myślą same Polki mieszkające w Wielkiej Brytanii. Mam nadzieję, że może uda mi się znaleźć kobiety, które nieświadomie poszły na rozmowę kwalifikacyjną, na której wcale nie chodziło o przedyskutowanie kwalifikacji czy wykształcenia. Może nawet odnajdę dziewczyny, które z pewnych względów zdecydowały się na taką pracę.

Na forum internetowym w sekcji przeznaczonej dla kobiet otwieram więc nowy temat o asystentkach bardzo personalnych. Ku mojemu zaskoczeniu pierwsze odpowiedzi otrzymuję od mężczyzn. – Może sama szukasz pracy jako asystentka – pyta jeden z nich. – Mogę zaoferować wolontariat – prześmiewczo dodaje drugi.

W późniejszych postach mężczyźni sugerują, że nie ma nic podstępnego w takich, jak opisywane przeze mnie, ofertach pracy. – Układ jest prosty i jasny dla wszystkich dogłębnie zainteresowanych – kwituje jeden z nich.

Co w przypadku, jeśli dziewczyna jest nieświadoma, z jaką ofertą pracy ma do czynienia? – Ta „nieświadomość” powinna być zniwelowana podczas rozmowy wstępnej – twierdzi jeden z mężczyzn udzielających się w dyskusji.

– Nieświadomie? Większość wyczuwa takie kwiatki na kilometr. O ile z dyspozycyjnością nie ma się do czego przyczepić, o tyle w takich ogłoszeniach najczęściej są proponowane spore zarobki przy minimum wymagań – wtóruje jedna z dziewczyn na forum. Druga dodaje: – Jak w ogłoszeniu nie ma ani słowa o kwalifikacjach, a tylko o wyglądzie zewnętrznym, to raczej nie szukają koordynatora spotkań.

Polki zdają się być przekonane, że pomimo dużej liczby ogłoszeń o poszukiwaniu prywatnej asystentki, żadna z kobiet szukających poważnej pracy nie zareaguje na takie oferty pracy.– Nikt o zdrowych zmysłach i nie zamierzający wykonywać najstarszego zawodu świata nie odpowie na takie ogłoszenie – twierdzi jedna z forumowiczek.

Postanawiam więc sprawdzić, jak w praktyce wygląda odpowiadanie na ogłoszenia o poszukiwanej bardzo dyspozycyjnej asystentce.

Mam na imię Mike

Na jednym z portali zamieszczam ogłoszenie w dziale „Dam pracę”. Przedstawiam się jako Mike. – Czy jesteś młodą, piękną, komunikatywną kobietą – pytam po angielsku. Tłumaczę, że prowadzę małe biuro nieruchomości i szukam pięknej kobiety, która będzie w stanie mi pomóc i podróżować ze mną po kraju. Kuszę zarobkami rzędu 2500 funtów za miesiąc. Nie pytam o CV, zainteresowane panie proszę jedynie o wiadomość z krótkim opisem o sobie.

W przeciągu kilku godzin dostaję pierwsze 5 odpowiedzi. Niektóre maile są ze zdjęciami, o które nie musiałam wcale prosić w ogłoszeniu.

J. [imiona i nazwiska do wiadomości redakcji] pisze do mnie w mailu, że jest atrakcyjna i inteligentna. Na dowód przesyła swoje zdjęcie. Zdjęcie przesyła też M. Ma nadzieję, że jej CV i zdjęcia spotkają się z uznaniem wysokich wymagań, których wymagam w ogłoszeniu. G tłumaczy w mailu, że praca, którą oferuję „zdaje się być dokładnie tym czego szuka”. Zainteresowanie pracą asystentki wyraża również E., ta jednak dopytuje o szczegóły.

W ciągu dwóch dni na moje ogłoszenie odpowiedziało łącznie 9 kobiet.

Życie jak „z bajki”

W ofertach pracy dla dyspozycyjnych i atrakcyjnych asystentek, dziewczyny kuszone są wysokimi zarobkami i możliwościami rozwoju. Nie brakuje także ofert, które wprost poszukują pań do towarzystwa jako tzw. escort girl.

„Fajnie byłoby móc wychodzić na zakupy bez większych ograniczeń finansowych? Wizyty u kosmetyczki i u fryzjera dwa razy w tygodniu?” – pisze w ogłoszeniu Vanessa i zachęca do wysłania kilku zdjęć na maila.

Duża liczba takich ogłoszeń zamieszczana jest właśnie przez kobiety, bądź przez osoby, które się za nie podają i kuszą życiem „jak z bajki”. Dlaczego?

– Ludzie chcieliby pracy lekkiej, łatwej i przyjemnej. I nie ma w tym ani nic dziwnego, ani nowego – uważa Joanna Garnier z Fundacji La Strada, działającej przeciwko handlowi ludźmi i niewolnictwu.
Same ogłoszenia również nie są świeżym zjawiskiem.

– To jest taki stały format: masz być ładna, zgrabna, gotowa do podróży z szefem. Do naszej fundacji wielokrotnie zgłaszały się dziewczyny, które np. wyjeżdżały do pracy w Belgii, Niemczech jako ekspedientki lub kelnerki, a po przyjeździe szef żądał np. usług seksualnych, grożąc utratą pracy – opowiada Garnier.

Podkreśla, że większość ogłoszeń o pracę jest często skonstruowana w sposób niejasny, nie przedstawiając pełnej oferty i warunków zatrudnienia. Warto więc odpowiadając na ogłoszenie o pracę dopytywać o szczegóły i zadawać pytania, jeśli coś wydaje się podejrzane lub nieoczywiste, bo pod ofertą „atrakcyjna praca dla kobiet” może kryć się wszystko.

– Oczywiście za każdą, nawet zwykłą, ofertą pracy jako asystentka kryje się ryzyko, że ktoś może nas wykorzystać, dosypać coś do kawy. Dlatego jeśli ogłoszenie od razu wydaje nam się podejrzane, warto zastanowić się, czy jest sens umawiać się na rozmowę kwalifikacyjną – informuje Joanna Garnier.

Radzi również, by przed każdym nowym spotkaniem, na które się wybieramy, zostawić znajomym lub rodzinie adres, pod który się udajemy lub dane kontaktowe osoby, z którą się spotykamy.
– Zawsze warto zostawiać po sobie ślad. To nic nie kosztuje, a czasem może nas uratować – dodaje Garnier.

Uwaga!

Jeśli spotkałeś/aś się z podejrzaną ofertą pracy, masz wiedzę o działaniach, za którymi może kryć się handel ludźmi lub potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z La Stradą – Fundacją Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu, tel. +48 22 628 99 99 lub strada@strada.org.pl.

Marta Olejnik | Goniec.com

goniec_150

POLUB NASZ FANPAGE

Polub nasz Fanpage i bądź na bieżąco z informacjami!

REKLAMA

POPULARNE TERAZ

, , , ,

Partia Pracy gotowa poprzeć drugie referendum i pozostanie w UE

Lider Partii Pracy Jeremy Corbyn ogłosił dziś, że ktokolwiek zostanie nowym premierem Wielkiej Brytanii, powinien poddać propozycję twardego brexitu - albo brak umowy - ponownie pod referendum. Jego ugrupowanie opowiedziałoby się za pozostaniem w Unii Europejskiej.
, , , ,

Mija termin składania skarg odnośnie PPI

Urząd nadzoru finansowego (FCA) wzywa konsumentów do „natychmiastowego działania” w związku ze zbliżającym się ostatecznym terminem składania skarg odnośnie PPI
, , , ,

Brexit do końca października. Johnson stawia sprawę jasno

Brexit do końca października i raczej z umową z UE, ale z przygotowanym scenariuszem działania na wypadek jej braku - to główny punkt programu wyborczego Borisa Johnsona, faworyta do objęcia stanowiska szefa Partii Konserwatywnej. Były burmistrz Londynu, prezentujący się jako zwolennik twardego kursu przedstawił dziś swój program.
, , ,

Trump wylądował w Wielkiej Brytanii

Prezydent USA Donald Trump rozpoczął dzisiaj trzydniową wizytę państwową w Wielkiej Brytanii. Na lotnisku Stansted przywitała go przedstawicielka królowej na hrabstwo Essex Jennifer Tolhurst oraz szef MSZ Jeremy Hunt.
, , , ,

Spadła liczba Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii

Pierwszy raz od wejścia Polski do Unii Europejskiej, odnotowano spadek liczby osób obywatelstwa polskiego mieszkających na Wyspach. Jeszcze w ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii mieszkało ponad milion naszych rodaków, teraz jest ich mniej o blisko 120 tysięcy osób.
, , ,

Jak otrzymać emeryturę z UE?

Kilka lat pracy w jednym państwie UE wystarczy, by otrzymać z niego emeryturę. Gwarantuje to unijna koordynacja systemów. Tylko w 2018 roku na podstawie przepisów unijnych i umów dwustronnych zawartych przez Polskę z niektórymi państwami Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacał miesięcznie blisko 184 tys. emerytur i rent.

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE

, , , ,

Większość Szkotów przeciwna odłączeniu się od Zjednoczonego Królestwa

Większość Szkotów wypowiada się przeciw odłączeniu się od Zjednoczonego Królestwa, ostrożnie podchodząc do propozycji szkockiej pierwszej minister Nicoli Sturgeon w sprawie przeprowadzenia drugiego referendum na ten temat do 2021 roku - wynika z sondażu firmy Survation.
, , , ,

Szkocka premier chce drugiego referendum ws. niepodległości

Szkocka pierwsza minister Nicola Sturgeon wezwała dzisiaj do przeprowadzenia ponownego referendum w sprawie niepodległości Szkocji od Zjednoczonego Królestwa przed upływem obecnej kadencji szkockiego parlamentu w maju 2021 roku.
, , ,

Nowa data Brexitu to 31 października!

Przywódcy 27 państw członkowskich UE wypracowali kompromis ws. przedłużenia brexitu do 31 października - poinformowały źródła unijne. Przyjęta data, po ok. godzinnych konsultacjach, została zaakceptowana przez Theresę May. - Być może uda się zapobiec wyjściu Wielkiej Brytanii z UE - powiedział po szczycie Donald Tusk.
, , ,

"Settled status" na stronie rządowej UK po polsku!

Brytyjski rząd opublikował na stronie rządowej informacje na temat rejestracji 'settled status' po polsku. Informacje wyjaśniają założenia systemu i etapy ubiegania się o status osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii. Jeśli mieliście do tej pory problem ze zrozumieniem wszystkich tych informacji w języku angielskim, to teraz informacje w języku polskim problemu raczej nie przysporzą.
, , ,

Ruszyła obowiązkowa rejestracja obywateli UE

Brytyjski rząd formalnie uruchomił wczoraj system stworzony w celu rejestracji pobytu ok. 3,3 miliona obywateli UE, mieszkających w Wielkiej Brytanii, w tym miliona Polaków. Proces jest bezpłatny, a na złożenie wniosku jest czas co najmniej do grudnia 2020 roku.
, , ,

NO!, NO!, NO!... Osiem scenariuszy dla Wielkiej Brytanii odrzuconych! Co dalej?

Członkowie Izby Gmin wieczorem głosowali nad ośmioma scenariuszami w sprawie brexitu. Po krótkiej przerwie ogłoszone zostały rezultaty, z których wynika, że żaden ze scenariuszy nie uzyskał większości głosów. Czyli chaosu w Wielkiej Brytanii ciąg dalszy.

INFORMACJE I BIZNES

, , , ,

Mija termin składania skarg odnośnie PPI

Urząd nadzoru finansowego (FCA) wzywa konsumentów do „natychmiastowego działania” w związku ze zbliżającym się ostatecznym terminem składania skarg odnośnie PPI
, , , ,

Brexit do końca października. Johnson stawia sprawę jasno

Brexit do końca października i raczej z umową z UE, ale z przygotowanym scenariuszem działania na wypadek jej braku - to główny punkt programu wyborczego Borisa Johnsona, faworyta do objęcia stanowiska szefa Partii Konserwatywnej. Były burmistrz Londynu, prezentujący się jako zwolennik twardego kursu przedstawił dziś swój program.
, , ,

Trump wylądował w Wielkiej Brytanii

Prezydent USA Donald Trump rozpoczął dzisiaj trzydniową wizytę państwową w Wielkiej Brytanii. Na lotnisku Stansted przywitała go przedstawicielka królowej na hrabstwo Essex Jennifer Tolhurst oraz szef MSZ Jeremy Hunt.
, , , ,

Spadła liczba Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii

Pierwszy raz od wejścia Polski do Unii Europejskiej, odnotowano spadek liczby osób obywatelstwa polskiego mieszkających na Wyspach. Jeszcze w ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii mieszkało ponad milion naszych rodaków, teraz jest ich mniej o blisko 120 tysięcy osób.
, , ,

Jak otrzymać emeryturę z UE?

Kilka lat pracy w jednym państwie UE wystarczy, by otrzymać z niego emeryturę. Gwarantuje to unijna koordynacja systemów. Tylko w 2018 roku na podstawie przepisów unijnych i umów dwustronnych zawartych przez Polskę z niektórymi państwami Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacał miesięcznie blisko 184 tys. emerytur i rent.
, , ,

May odchodzi w czerwcu!

Theresa May ogłosiła, że 7 czerwca przestaje kierować Partią Konserwatywną. Premierem Wielkiej Brytanii pozostanie do czasu wyboru nowego lidera ugrupowania. Swoją decyzję ogłosiła po spotkaniu z kierownictwem partii. W jego trakcie miała usłyszeć ultimatum: ma odejść albo zostanie do tego zmuszona przez partię.

OPINIE I PUBLICYSTYKA

, , ,

Fake newsy i sexting w sieci. Młodzież coraz bardziej uzależniona od smartfonów i zagubiona w cyfrowym świecie

Korzystanie z mediów cyfrowych i internetu daje szerokie możliwości, ale stwarza też zagrożenia, szczególnie dla młodych ludzi. Co drugi nastolatek zetknął się z hejtem w sieci, a co dziesiąty uprawia sexting, czyli zamieszcza intymne materiały w internecie.
, , , ,

"Chcemy, żeby Polacy zostali"

Brytyjska wiceminister spraw wewnętrznych Caroline Nokes zaapelowała w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej do Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, aby pozostali w kraju po wyjściu z Unii Europejskiej. Zapewniła, że rejestracja pobytu będzie 'tak prosta, jak to tylko możliwe'.
, , , , ,

Cud natury czy in vitro?

Rodzicielstwo nie zna granic. Przekonała się o tym Polka, Beata Bienias z mężem, którzy po kilkuletnim zmaganiu się z in vitro zostali rodzicami trojaczków. Dwoje dzieci zostało jednak poczęte naturalnie.
, , ,

Jesteś Polką? To pewnie sprzątasz?

Większość z nas ma maturę, nie mówiąc już o wyższym wykształceniu. Dlaczego więc godzimy się pracować poniżej naszych możliwości? Czemu nie jesteśmy ambitne i nie sięgamy po coś lepszego niż sprzątanie?
, , ,

Fact-checking na Facebooku w rozsypce

System weryfikacji informacji (tzw. fact-checkingu) na Facebooku, który miał działać we współpracy z dziennikarzami, jest w rozsypce. Sami dziennikarze są rozczarowani rzeczywistością współpracy z koncernem i chcą jej zakończenia - podał dziennik 'The Guardian'.
, , , ,

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.

STYL I KULTURA

, , , ,

Wszystko, co chciałybyście wiedzieć o powiększaniu piersi

Jak mówi przysłowie, małe jest piękne. Choć w większości przypadków rzeczywiście tak jest, to jednocześnie słowa te nie zawsze są tak do końca prawdą.
, , , ,

Jak seks wpływa na zdrowie?

Seks to ważna część życia każdego człowieka. Seks to fizyczna przyjemność oraz bliskość z drugą osobą.Ale nie tylko... Seks ma także korzystny wpływ na nasze zdrowie. Udane życie seksualne niweluje nadmiar stresu, poprawia ogólny nastrój, dotlenia organizm i usprawnia krążenie krwi. Same korzyści dla naszego zdrowia.
, , , ,

Kevin sam w domu…Ponad 20 lat starszy. Zobaczcie najnowszą reklamę!

W sieci pojawiła się nowa reklama Google, w której wystąpił sam Kevin, tylko ponad 20 lat starszy. Spot został nagrany w domu, w którym rozgrywała się akcja filmu „Kevin sam w domu”.
, , , ,

Tabletki antykoncepcyjne obniżają libido?

Antykoncepcja hormonalna, choć jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży, może powodować również wystąpienie skutków ubocznych. Do jednych z najbardziej uciążliwych dla kobiet należy spadek popędu seksualnego.
, , , ,

le prawdy zawierają ciążowe mity?

Wiele źródeł i jeszcze więcej sprzecznych informacji. To rzeczywistość, z którą na co dzień mierzą się przyszłe mamy. Zapytaliśmy kilka z nich, z jakimi radami i stwierdzeniami na temat ciąży spotykają się najczęściej. Dzielimy je na fakty i mity, i wyjaśniamy, których z nich się wystrzegać, a które warto wprowadzić w życie.
, , , ,

Nowa kampania dotycząca zdrowia psychicznego

Trwa kampania #GetTheInsideOut, mówiąca o problemach psychicznych ludzi. Reklamy pokazują, że bardzo wiele osób cierpi na choroby psychiczne, o których nie chce mówić głośno. Partnerem i sponsorem akcji jest Lloyds Bank.

Sharing is caring!