Aresztowano 40 członków mafii grupy ‘Ndrangheta

» Patrycja Marucha | Źródło: milano.corriere.it

Po raz pierwszy zarejestrowano nagranie wideo zaprzysiężenia nowych członków jednej z największych zorganizowanych grup przestępczych pochodzenia kalabryjskiego. Policjanci antymafijnej grupy operacyjnej w Mediolanie po dwóch latach dochodzenia udokumentowali istnienie i działalność mafii w regionie Lombardia na północy Włoch.

____________________________________________________________________________________

Na nagraniach zarejestrowanych w ukryciu widać bossa klanu, który wypowiada słowa przysięgi i zjednoczonych wokół niego członków, wśród nich jeden nieletni, niejako zobligowany do zaprzysiężenia ze względu na przynależność do grupy ojca. Podniosła atmosfera panująca podczas rytuału prawie przypomina mszę. W formule przysięgi pojawiają się nazwiska takie jak Garibaldi i Mazzini – wielcy bohaterowie narodowi Włoch. Mowa jest również o samokaraniu się poprzez przyjecie cyjanku lub zastrzelenie się w przypadku popełnienia przewinienia przeciwko klanowi. Z filmu dowiadujemy się o panującym wśród członków grupy przekonaniu o ciążącym na nich niezaprzeczalnym przeznaczeniu. „Nigdy nie będziemy mogli się zmienić”- mówi szef klanu.

Blisko dwuletnie dochodzenie prowadzone przez Paolo Storari i Francesca Celle przy współpracy prokuratora Ildy Boccassini, doprowadziło do wydania nakazów aresztowania przeciwko 40 osobom. Zostały one oskarżone o działalność w zorganizowanej grupie przestępczej, wymuszenia, przetrzymania i nielegalne posiadanie broni.

Do chwili obecnej rytuały nadania przynależności do klanu ‘Ndrangheta, znane były tylko z opowieści niektórych funkcjonariuszy operacyjnych. Tym razem praca policji doprowadziła do kilkukrotnego nagrania spotkań ważnych członków grupy przestępczej.

Sharing is caring!