Antykoncepcja jak Antychryst. Gdzie? W Polsce!

Skoro dorosła i nieubezwłasnowolniona kobieta przychodzi do ginekologa po środki antykoncepcyjne, to ma je dostać i lekarza nie powinno obchodzić dlaczego tego chce. Może jest dziwką, a może policjantką, żołnierzem, albo naukowcem, albo zwyczajnie jest pozbawiona instynktu macierzyńskiego…?

antykoncepcja w Polsce

Znów będę marudzić, bo problem polskich ginekologów mnie przerasta. Nie wiem, co ich opętało, ale zamiast lekarskich kitli powinni wdziać sutanny, a zamiast fotela ginekologicznego powinni sobie w gabinetach zainstalować konfesjonały.

Nie ten uniwersytet skończyli, co potrzeba? Tak strasznie im żal akademii teologicznej…? No, to przecież nie ma problemu. Każdy ma prawo realizować swoje marzenia. Zapakować medyczne książeczki w kartonik, wrzucić do piwnicy, albo wynieść na strych, a zamiast tego kupić sobie nowe podręczniki i odjazd w wymarzoną przyszłość!

A nie truć głowę pacjentce i nawracać ją na własne poglądy! Skoro dorosła i nieubezwłasnowolniona kobieta przychodzi do ginekologa po środki antykoncepcyjne, to ma je dostać i lekarza nie powinno obchodzić dlaczego tego chce. Może jest dziwką, a może policjantką, żołnierzem, albo naukowcem, albo zwyczajnie jest pozbawiona instynktu macierzyńskiego…? A może ma raka lub inną chorobę, która wyklucza ciążę…? A może ma jeszcze setki innych powodów…? Mąż ją bije i gwałci, nie ma pracy i nie wie, jak przeżyć następny dzień…?

Nie każda kobieta marzy o ciąży i urodzeniu dziecka i nie każda ma ochotę na spowiedź. Nie chce, to nie chce, jej sprawa. Może również nie mieć ochoty do użerania się z idiotycznym problemem życia poczętego po fakcie, po malutkiej chwileczce uroczego zapomnienia… Pewnych dylematów moralnych warto nie przeżywać na własnej skórze. Wystarczy wiedzieć, że mogą zaistnieć i w porę zaradzić. To nie jest zbrodnia.

Ale jak zbrodnia jest to traktowane i towarzyszą temu przesłuchania Świętej Inkwizycji. „A po co? A dlaczego? A na jak długo?” A w ogóle od razu najlepiej całkiem nie, bo jak teraz dzidziuś się urodzi, to będzie bardzo pięknie i mamusia będzie bardzo szczęśliwa, a posiadanie dzieciątka, to przecież takie niebiańskie szczęście…

Od takich tekstów robi mi się ciemno przed oczami, a żołądek znajduje własną drogę na zewnątrz – o ile mi wiadomo nazywa się to odruchem wymiotnym i jest to zjawisko nader często towarzyszące rozstrojowi nerwowemu. I nie ma się czemu dziwić. Człowiek myślący z reguły kieruje się umysłem ergo logiką, a prosta logika wskazuje, że „mamusia” przychodzi do doktora po to, żeby mamusią nie zostać!

No, cóż, prosta logika nie ma dostępu do tych zakutych łbów i stąd mój protest. Nie lubię idiotów. Mam w sobie zakodowany wstręt do istot, jakby to delikatnie ująć, znajdujących się na innym etapie rozwoju intelektualnego. Powiedzmy, że dla mnie ten etap rozwoju to jest średniowiecze. Nie lubię istot sięgających umysłem wstecz. Do średniowiecza. Wolę te poruszające się do przodu. W wieki oświecenia. C.b.d.o.

Wiecie, Drodzy Państwo, ja mam naprawdę upierdliwy charakter i chyba za dużo skłonności do patrzenia na świat, jako całokształt i szukania analogii. Każdy „prawdziwy” katolik obrazi się śmiertelnie, jeśli powiem mu, że jego religia niewiele różni się od ortodoksyjnego islamu, ale tak właśnie wygląda prawda. Jedyna różnica polega na tym, że te „prawdziwe” Polki nie noszą jeszcze burek, tylko moherowe bereciki. To się może wkrótce zmienić . Aliści to już dyskusja na inny temat.

Natomiast wracając ad rem, to powiem, że artykuł ten nie jest oparty tylko na moich osobistych doświadczeniach. Rozmawiałam z wieloma oburzonymi do żywego kobietami, przejrzałam dziesiątki polskich gazet, a teraz prawie do szału doprowadził mnie mój własny eksperyment i to była kropla przepełniająca puchar. Ten menisk wypukły wreszcie pękł.

Burza w polskich mediach na temat słynnej pigułki, czy wprowadzić do aptek, czy absolutnie zakazać chyba mnie podkusiła, bo wybrałam się w pielgrzymkę po gabinetach ginekologicznych. No, długa nie była, przetrzymałam trzy, w trzech różnych województwach ze stołecznym włącznie.

Patrzenia na ściany starannie sobie zakazałam, ale nie wydłubałam sobie oczu, zatem dojrzałam zdumiewający fakt, że nawet jak nad drzwiami nie wisiał krzyż, to na biurku gdzieś z boku był wizerunek papieża-Polaka, z tego, co pamiętam, to już chyba wizerunek świętego.

Na pojmowanie Biblii przez katolików nie mam wpływu, przykazania „nie będziesz miał cudzych bogów przede mną” nie kojarzą absolutnie z kreowaniem świętych, do których żarliwie się modlą, zatem i mnie nic do tego, bo to nie moja religia. Moich uczuć religijnych to nie uraziło, nie do kościoła przyszłam, tylko do lekarza.

I nie symbole wiary mnie wyprowadziły z równowagi tylko fakt, że mnie, babie nie najpierwszej już młodości i nie tak już najzdrowszej usiłowano wmówić, że macierzyństwo mnie uzdrowi i uszczęśliwi, że nie mam powodu zakładać sobie spiralki, bo przecież nawet jakby się zdarzyło, to tym lepiej dla mnie… Nooo, z takim argumentem trudno było mi się nie zgodzić. Rzeczywiście lepiej dla mnie, bo jakby się zdarzyło, to by mnie szlag na miejscu trafił i byłoby po kłopocie, oszczędziłabym sobie dalszego ciągu życia, które momentami łatwe nie jest.

Wyszłam stamtąd (podsumowując wszystkie 3 gabinety) biedniejsza o kilkadziesiąt złotych i bogatsza o bezcenne doświadczenie. Nigdy w życiu nie iść do ginekologa w Polsce, a już szczególnie dokładnie sprawdzać, ile razy na tydzień pan/pani doktor chodzi do kościoła.

Ja bym się może i pogodziła z tym przemienieniem lekarzy w księży, gdyby to katolickie miłosierdzie rozciągało się dalej, niż na ginekologię. Póki co świętość obejmuje jedną dziedzinę. Na innych oddziałach pacjent może sobie spokojnie umrzeć i tam już miłosierdzie katolickie nie zagląda. Tam życie człowieka ma inną cenę.

Mnie naprawdę nie obchodzi, jakiego wyznania jest lekarz. Mnie obchodzi to, czy pomoże mi, kiedy potrzebuję jego pomocy. Primum non nocere niekoniecznie musi funkcjonować zgodnie z nurtem umysłu księdza. To ja jestem pacjentem i dopóki jestem świadoma swoich poczynań nie życzę sobie, żeby ktoś stanowił o mnie inaczej. Mam do tego konstytucyjne prawo. Dokładnie takie samo, jak do bycia osobą niewierzącą, albo co gorsza, do bycia protestantem i dopóki ja nie postanowię inaczej nikt nie ma prawa ingerencji w moją prywatność.

Gdzie ten szacunek do ludzkiego życia, z którym katolicy tak się obnoszą? Dla mnie to jest świętoszkowate zakłamanie, ja już to przerobiłam w średniowieczu, od tamtego czasu minęło ładne kilkaset lat, znów mam się z tym borykać?!

A fe! Apage satanas!

 Joanna Goldberg

POLUB NASZ FANPAGE

Polub nasz Fanpage i bądź na bieżąco z informacjami!

REKLAMA

POPULARNE TERAZ

, , , ,

Partia Pracy gotowa poprzeć drugie referendum i pozostanie w UE

Lider Partii Pracy Jeremy Corbyn ogłosił dziś, że ktokolwiek zostanie nowym premierem Wielkiej Brytanii, powinien poddać propozycję twardego brexitu - albo brak umowy - ponownie pod referendum. Jego ugrupowanie opowiedziałoby się za pozostaniem w Unii Europejskiej.
, , , ,

Mija termin składania skarg odnośnie PPI

Urząd nadzoru finansowego (FCA) wzywa konsumentów do „natychmiastowego działania” w związku ze zbliżającym się ostatecznym terminem składania skarg odnośnie PPI
, , , ,

Brexit do końca października. Johnson stawia sprawę jasno

Brexit do końca października i raczej z umową z UE, ale z przygotowanym scenariuszem działania na wypadek jej braku - to główny punkt programu wyborczego Borisa Johnsona, faworyta do objęcia stanowiska szefa Partii Konserwatywnej. Były burmistrz Londynu, prezentujący się jako zwolennik twardego kursu przedstawił dziś swój program.
, , ,

Trump wylądował w Wielkiej Brytanii

Prezydent USA Donald Trump rozpoczął dzisiaj trzydniową wizytę państwową w Wielkiej Brytanii. Na lotnisku Stansted przywitała go przedstawicielka królowej na hrabstwo Essex Jennifer Tolhurst oraz szef MSZ Jeremy Hunt.
, , , ,

Spadła liczba Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii

Pierwszy raz od wejścia Polski do Unii Europejskiej, odnotowano spadek liczby osób obywatelstwa polskiego mieszkających na Wyspach. Jeszcze w ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii mieszkało ponad milion naszych rodaków, teraz jest ich mniej o blisko 120 tysięcy osób.
, , ,

Jak otrzymać emeryturę z UE?

Kilka lat pracy w jednym państwie UE wystarczy, by otrzymać z niego emeryturę. Gwarantuje to unijna koordynacja systemów. Tylko w 2018 roku na podstawie przepisów unijnych i umów dwustronnych zawartych przez Polskę z niektórymi państwami Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacał miesięcznie blisko 184 tys. emerytur i rent.

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE

, , , ,

Większość Szkotów przeciwna odłączeniu się od Zjednoczonego Królestwa

Większość Szkotów wypowiada się przeciw odłączeniu się od Zjednoczonego Królestwa, ostrożnie podchodząc do propozycji szkockiej pierwszej minister Nicoli Sturgeon w sprawie przeprowadzenia drugiego referendum na ten temat do 2021 roku - wynika z sondażu firmy Survation.
, , , ,

Szkocka premier chce drugiego referendum ws. niepodległości

Szkocka pierwsza minister Nicola Sturgeon wezwała dzisiaj do przeprowadzenia ponownego referendum w sprawie niepodległości Szkocji od Zjednoczonego Królestwa przed upływem obecnej kadencji szkockiego parlamentu w maju 2021 roku.
, , ,

Nowa data Brexitu to 31 października!

Przywódcy 27 państw członkowskich UE wypracowali kompromis ws. przedłużenia brexitu do 31 października - poinformowały źródła unijne. Przyjęta data, po ok. godzinnych konsultacjach, została zaakceptowana przez Theresę May. - Być może uda się zapobiec wyjściu Wielkiej Brytanii z UE - powiedział po szczycie Donald Tusk.
, , ,

"Settled status" na stronie rządowej UK po polsku!

Brytyjski rząd opublikował na stronie rządowej informacje na temat rejestracji 'settled status' po polsku. Informacje wyjaśniają założenia systemu i etapy ubiegania się o status osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii. Jeśli mieliście do tej pory problem ze zrozumieniem wszystkich tych informacji w języku angielskim, to teraz informacje w języku polskim problemu raczej nie przysporzą.
, , ,

Ruszyła obowiązkowa rejestracja obywateli UE

Brytyjski rząd formalnie uruchomił wczoraj system stworzony w celu rejestracji pobytu ok. 3,3 miliona obywateli UE, mieszkających w Wielkiej Brytanii, w tym miliona Polaków. Proces jest bezpłatny, a na złożenie wniosku jest czas co najmniej do grudnia 2020 roku.
, , ,

NO!, NO!, NO!... Osiem scenariuszy dla Wielkiej Brytanii odrzuconych! Co dalej?

Członkowie Izby Gmin wieczorem głosowali nad ośmioma scenariuszami w sprawie brexitu. Po krótkiej przerwie ogłoszone zostały rezultaty, z których wynika, że żaden ze scenariuszy nie uzyskał większości głosów. Czyli chaosu w Wielkiej Brytanii ciąg dalszy.

INFORMACJE I BIZNES

, , , ,

Mija termin składania skarg odnośnie PPI

Urząd nadzoru finansowego (FCA) wzywa konsumentów do „natychmiastowego działania” w związku ze zbliżającym się ostatecznym terminem składania skarg odnośnie PPI
, , , ,

Brexit do końca października. Johnson stawia sprawę jasno

Brexit do końca października i raczej z umową z UE, ale z przygotowanym scenariuszem działania na wypadek jej braku - to główny punkt programu wyborczego Borisa Johnsona, faworyta do objęcia stanowiska szefa Partii Konserwatywnej. Były burmistrz Londynu, prezentujący się jako zwolennik twardego kursu przedstawił dziś swój program.
, , ,

Trump wylądował w Wielkiej Brytanii

Prezydent USA Donald Trump rozpoczął dzisiaj trzydniową wizytę państwową w Wielkiej Brytanii. Na lotnisku Stansted przywitała go przedstawicielka królowej na hrabstwo Essex Jennifer Tolhurst oraz szef MSZ Jeremy Hunt.
, , , ,

Spadła liczba Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii

Pierwszy raz od wejścia Polski do Unii Europejskiej, odnotowano spadek liczby osób obywatelstwa polskiego mieszkających na Wyspach. Jeszcze w ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii mieszkało ponad milion naszych rodaków, teraz jest ich mniej o blisko 120 tysięcy osób.
, , ,

Jak otrzymać emeryturę z UE?

Kilka lat pracy w jednym państwie UE wystarczy, by otrzymać z niego emeryturę. Gwarantuje to unijna koordynacja systemów. Tylko w 2018 roku na podstawie przepisów unijnych i umów dwustronnych zawartych przez Polskę z niektórymi państwami Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacał miesięcznie blisko 184 tys. emerytur i rent.
, , ,

May odchodzi w czerwcu!

Theresa May ogłosiła, że 7 czerwca przestaje kierować Partią Konserwatywną. Premierem Wielkiej Brytanii pozostanie do czasu wyboru nowego lidera ugrupowania. Swoją decyzję ogłosiła po spotkaniu z kierownictwem partii. W jego trakcie miała usłyszeć ultimatum: ma odejść albo zostanie do tego zmuszona przez partię.

OPINIE I PUBLICYSTYKA

, , ,

Fake newsy i sexting w sieci. Młodzież coraz bardziej uzależniona od smartfonów i zagubiona w cyfrowym świecie

Korzystanie z mediów cyfrowych i internetu daje szerokie możliwości, ale stwarza też zagrożenia, szczególnie dla młodych ludzi. Co drugi nastolatek zetknął się z hejtem w sieci, a co dziesiąty uprawia sexting, czyli zamieszcza intymne materiały w internecie.
, , , ,

"Chcemy, żeby Polacy zostali"

Brytyjska wiceminister spraw wewnętrznych Caroline Nokes zaapelowała w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej do Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, aby pozostali w kraju po wyjściu z Unii Europejskiej. Zapewniła, że rejestracja pobytu będzie 'tak prosta, jak to tylko możliwe'.
, , , , ,

Cud natury czy in vitro?

Rodzicielstwo nie zna granic. Przekonała się o tym Polka, Beata Bienias z mężem, którzy po kilkuletnim zmaganiu się z in vitro zostali rodzicami trojaczków. Dwoje dzieci zostało jednak poczęte naturalnie.
, , ,

Jesteś Polką? To pewnie sprzątasz?

Większość z nas ma maturę, nie mówiąc już o wyższym wykształceniu. Dlaczego więc godzimy się pracować poniżej naszych możliwości? Czemu nie jesteśmy ambitne i nie sięgamy po coś lepszego niż sprzątanie?
, , ,

Fact-checking na Facebooku w rozsypce

System weryfikacji informacji (tzw. fact-checkingu) na Facebooku, który miał działać we współpracy z dziennikarzami, jest w rozsypce. Sami dziennikarze są rozczarowani rzeczywistością współpracy z koncernem i chcą jej zakończenia - podał dziennik 'The Guardian'.
, , , ,

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.

STYL I KULTURA

, , , ,

Wszystko, co chciałybyście wiedzieć o powiększaniu piersi

Jak mówi przysłowie, małe jest piękne. Choć w większości przypadków rzeczywiście tak jest, to jednocześnie słowa te nie zawsze są tak do końca prawdą.
, , , ,

Jak seks wpływa na zdrowie?

Seks to ważna część życia każdego człowieka. Seks to fizyczna przyjemność oraz bliskość z drugą osobą.Ale nie tylko... Seks ma także korzystny wpływ na nasze zdrowie. Udane życie seksualne niweluje nadmiar stresu, poprawia ogólny nastrój, dotlenia organizm i usprawnia krążenie krwi. Same korzyści dla naszego zdrowia.
, , , ,

Kevin sam w domu…Ponad 20 lat starszy. Zobaczcie najnowszą reklamę!

W sieci pojawiła się nowa reklama Google, w której wystąpił sam Kevin, tylko ponad 20 lat starszy. Spot został nagrany w domu, w którym rozgrywała się akcja filmu „Kevin sam w domu”.
, , , ,

Tabletki antykoncepcyjne obniżają libido?

Antykoncepcja hormonalna, choć jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży, może powodować również wystąpienie skutków ubocznych. Do jednych z najbardziej uciążliwych dla kobiet należy spadek popędu seksualnego.
, , , ,

le prawdy zawierają ciążowe mity?

Wiele źródeł i jeszcze więcej sprzecznych informacji. To rzeczywistość, z którą na co dzień mierzą się przyszłe mamy. Zapytaliśmy kilka z nich, z jakimi radami i stwierdzeniami na temat ciąży spotykają się najczęściej. Dzielimy je na fakty i mity, i wyjaśniamy, których z nich się wystrzegać, a które warto wprowadzić w życie.
, , , ,

Nowa kampania dotycząca zdrowia psychicznego

Trwa kampania #GetTheInsideOut, mówiąca o problemach psychicznych ludzi. Reklamy pokazują, że bardzo wiele osób cierpi na choroby psychiczne, o których nie chce mówić głośno. Partnerem i sponsorem akcji jest Lloyds Bank.

Sharing is caring!