Antykoncepcja jak Antychryst. Gdzie? W Polsce!

Skoro dorosła i nieubezwłasnowolniona kobieta przychodzi do ginekologa po środki antykoncepcyjne, to ma je dostać i lekarza nie powinno obchodzić dlaczego tego chce. Może jest dziwką, a może policjantką, żołnierzem, albo naukowcem, albo zwyczajnie jest pozbawiona instynktu macierzyńskiego…?

antykoncepcja w Polsce

Znów będę marudzić, bo problem polskich ginekologów mnie przerasta. Nie wiem, co ich opętało, ale zamiast lekarskich kitli powinni wdziać sutanny, a zamiast fotela ginekologicznego powinni sobie w gabinetach zainstalować konfesjonały.

Nie ten uniwersytet skończyli, co potrzeba? Tak strasznie im żal akademii teologicznej…? No, to przecież nie ma problemu. Każdy ma prawo realizować swoje marzenia. Zapakować medyczne książeczki w kartonik, wrzucić do piwnicy, albo wynieść na strych, a zamiast tego kupić sobie nowe podręczniki i odjazd w wymarzoną przyszłość!

A nie truć głowę pacjentce i nawracać ją na własne poglądy! Skoro dorosła i nieubezwłasnowolniona kobieta przychodzi do ginekologa po środki antykoncepcyjne, to ma je dostać i lekarza nie powinno obchodzić dlaczego tego chce. Może jest dziwką, a może policjantką, żołnierzem, albo naukowcem, albo zwyczajnie jest pozbawiona instynktu macierzyńskiego…? A może ma raka lub inną chorobę, która wyklucza ciążę…? A może ma jeszcze setki innych powodów…? Mąż ją bije i gwałci, nie ma pracy i nie wie, jak przeżyć następny dzień…?

Nie każda kobieta marzy o ciąży i urodzeniu dziecka i nie każda ma ochotę na spowiedź. Nie chce, to nie chce, jej sprawa. Może również nie mieć ochoty do użerania się z idiotycznym problemem życia poczętego po fakcie, po malutkiej chwileczce uroczego zapomnienia… Pewnych dylematów moralnych warto nie przeżywać na własnej skórze. Wystarczy wiedzieć, że mogą zaistnieć i w porę zaradzić. To nie jest zbrodnia.

Ale jak zbrodnia jest to traktowane i towarzyszą temu przesłuchania Świętej Inkwizycji. „A po co? A dlaczego? A na jak długo?” A w ogóle od razu najlepiej całkiem nie, bo jak teraz dzidziuś się urodzi, to będzie bardzo pięknie i mamusia będzie bardzo szczęśliwa, a posiadanie dzieciątka, to przecież takie niebiańskie szczęście…

Od takich tekstów robi mi się ciemno przed oczami, a żołądek znajduje własną drogę na zewnątrz – o ile mi wiadomo nazywa się to odruchem wymiotnym i jest to zjawisko nader często towarzyszące rozstrojowi nerwowemu. I nie ma się czemu dziwić. Człowiek myślący z reguły kieruje się umysłem ergo logiką, a prosta logika wskazuje, że „mamusia” przychodzi do doktora po to, żeby mamusią nie zostać!

No, cóż, prosta logika nie ma dostępu do tych zakutych łbów i stąd mój protest. Nie lubię idiotów. Mam w sobie zakodowany wstręt do istot, jakby to delikatnie ująć, znajdujących się na innym etapie rozwoju intelektualnego. Powiedzmy, że dla mnie ten etap rozwoju to jest średniowiecze. Nie lubię istot sięgających umysłem wstecz. Do średniowiecza. Wolę te poruszające się do przodu. W wieki oświecenia. C.b.d.o.

Wiecie, Drodzy Państwo, ja mam naprawdę upierdliwy charakter i chyba za dużo skłonności do patrzenia na świat, jako całokształt i szukania analogii. Każdy „prawdziwy” katolik obrazi się śmiertelnie, jeśli powiem mu, że jego religia niewiele różni się od ortodoksyjnego islamu, ale tak właśnie wygląda prawda. Jedyna różnica polega na tym, że te „prawdziwe” Polki nie noszą jeszcze burek, tylko moherowe bereciki. To się może wkrótce zmienić . Aliści to już dyskusja na inny temat.

Natomiast wracając ad rem, to powiem, że artykuł ten nie jest oparty tylko na moich osobistych doświadczeniach. Rozmawiałam z wieloma oburzonymi do żywego kobietami, przejrzałam dziesiątki polskich gazet, a teraz prawie do szału doprowadził mnie mój własny eksperyment i to była kropla przepełniająca puchar. Ten menisk wypukły wreszcie pękł.

Burza w polskich mediach na temat słynnej pigułki, czy wprowadzić do aptek, czy absolutnie zakazać chyba mnie podkusiła, bo wybrałam się w pielgrzymkę po gabinetach ginekologicznych. No, długa nie była, przetrzymałam trzy, w trzech różnych województwach ze stołecznym włącznie.

Patrzenia na ściany starannie sobie zakazałam, ale nie wydłubałam sobie oczu, zatem dojrzałam zdumiewający fakt, że nawet jak nad drzwiami nie wisiał krzyż, to na biurku gdzieś z boku był wizerunek papieża-Polaka, z tego, co pamiętam, to już chyba wizerunek świętego.

Na pojmowanie Biblii przez katolików nie mam wpływu, przykazania „nie będziesz miał cudzych bogów przede mną” nie kojarzą absolutnie z kreowaniem świętych, do których żarliwie się modlą, zatem i mnie nic do tego, bo to nie moja religia. Moich uczuć religijnych to nie uraziło, nie do kościoła przyszłam, tylko do lekarza.

I nie symbole wiary mnie wyprowadziły z równowagi tylko fakt, że mnie, babie nie najpierwszej już młodości i nie tak już najzdrowszej usiłowano wmówić, że macierzyństwo mnie uzdrowi i uszczęśliwi, że nie mam powodu zakładać sobie spiralki, bo przecież nawet jakby się zdarzyło, to tym lepiej dla mnie… Nooo, z takim argumentem trudno było mi się nie zgodzić. Rzeczywiście lepiej dla mnie, bo jakby się zdarzyło, to by mnie szlag na miejscu trafił i byłoby po kłopocie, oszczędziłabym sobie dalszego ciągu życia, które momentami łatwe nie jest.

Wyszłam stamtąd (podsumowując wszystkie 3 gabinety) biedniejsza o kilkadziesiąt złotych i bogatsza o bezcenne doświadczenie. Nigdy w życiu nie iść do ginekologa w Polsce, a już szczególnie dokładnie sprawdzać, ile razy na tydzień pan/pani doktor chodzi do kościoła.

Ja bym się może i pogodziła z tym przemienieniem lekarzy w księży, gdyby to katolickie miłosierdzie rozciągało się dalej, niż na ginekologię. Póki co świętość obejmuje jedną dziedzinę. Na innych oddziałach pacjent może sobie spokojnie umrzeć i tam już miłosierdzie katolickie nie zagląda. Tam życie człowieka ma inną cenę.

Mnie naprawdę nie obchodzi, jakiego wyznania jest lekarz. Mnie obchodzi to, czy pomoże mi, kiedy potrzebuję jego pomocy. Primum non nocere niekoniecznie musi funkcjonować zgodnie z nurtem umysłu księdza. To ja jestem pacjentem i dopóki jestem świadoma swoich poczynań nie życzę sobie, żeby ktoś stanowił o mnie inaczej. Mam do tego konstytucyjne prawo. Dokładnie takie samo, jak do bycia osobą niewierzącą, albo co gorsza, do bycia protestantem i dopóki ja nie postanowię inaczej nikt nie ma prawa ingerencji w moją prywatność.

Gdzie ten szacunek do ludzkiego życia, z którym katolicy tak się obnoszą? Dla mnie to jest świętoszkowate zakłamanie, ja już to przerobiłam w średniowieczu, od tamtego czasu minęło ładne kilkaset lat, znów mam się z tym borykać?!

A fe! Apage satanas!

 Joanna Goldberg

POLUB NASZ FANPAGE

Polub nasz Fanpage i bądź na bieżąco z informacjami!

REKLAMA

POPULARNE TERAZ

Brexit może nastąpić później

, , ,
Szef MSZ Wielkiej Brytanii Jeremy Hunt powiedział, że ze względu na piętrzące się problemy, Wielka Brytania może potrzebować "dodatkowego czasu", aby sfinalizować przyjęcie przepisów dotyczących Brexitu - informuje BBC.

Wszystko, co chciałybyście wiedzieć o powiększaniu piersi

, , , ,
Jak mówi przysłowie, małe jest piękne. Choć w większości przypadków rzeczywiście tak jest, to jednocześnie słowa te nie zawsze są tak do końca prawdą.

Cud natury czy in vitro?

, , , , ,
Rodzicielstwo nie zna granic. Przekonała się o tym Polka, Beata Bienias z mężem, którzy po kilkuletnim zmaganiu się z in vitro zostali rodzicami trojaczków. Dwoje dzieci zostało jednak poczęte naturalnie.

Brytyjczycy najgorszymi pasażerami samolotów

, , ,
Z danych Zrzeszenia Międzynarodowego Transportu lotniczego wynika, że Brytyjczycy zachowują się w samolotach najgorzej. Mieszkańcy Wysp najczęściej wdają się w awantury, piją alkohol i palą papierosy na pokładzie.

Jesteś Polką? To pewnie sprzątasz?

, , ,
Większość z nas ma maturę, nie mówiąc już o wyższym wykształceniu. Dlaczego więc godzimy się pracować poniżej naszych możliwości? Czemu nie jesteśmy ambitne i nie sięgamy po coś lepszego niż sprzątanie?

Jak seks wpływa na zdrowie?

, , , ,
Seks to ważna część życia każdego człowieka. Seks to fizyczna przyjemność oraz bliskość z drugą osobą.Ale nie tylko... Seks ma także korzystny wpływ na nasze zdrowie. Udane życie seksualne niweluje nadmiar stresu, poprawia ogólny nastrój, dotlenia organizm i usprawnia krążenie krwi. Same korzyści dla naszego zdrowia.

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE

Polak z Londynu przyznał się do popełnienia przestępstw związanych z terroryzmem

, , ,
Jeden z plakatów umieszczonych w internecie sugerował, że księcia Harry'ego należy zastrzelić za "zdradę rasy", wskazując, że zdecydował się na małżeństwo z mającą afroamerykańskie korzenie aktorką Meghan Markle.

Fact-checking na Facebooku w rozsypce

, , ,
System weryfikacji informacji (tzw. fact-checkingu) na Facebooku, który miał działać we współpracy z dziennikarzami, jest w rozsypce. Sami dziennikarze są rozczarowani rzeczywistością współpracy z koncernem i chcą jej zakończenia - podał dziennik 'The Guardian'.

Brexit: biznes na wyspach z przerażeniem obserwuje polityków

, , , , ,
Przedstawiciele czołowych brytyjskich organizacji biznesowych skrytykowali działania polityków ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, oznajmiając, że 'z przerażeniem obserwują, jak skupiają się oni na partyjnych dysputach, a nie praktycznych czynnościach'.

Kevin sam w domu…Ponad 20 lat starszy. Zobaczcie najnowszą reklamę!

, , , ,
W sieci pojawiła się nowa reklama Google, w której wystąpił sam Kevin, tylko ponad 20 lat starszy. Spot został nagrany w domu, w którym rozgrywała się akcja filmu „Kevin sam w domu”.

Theresa May mówi publicznie o sytuacji Polaków po brexicie

, , ,
"Chcemy chronić prawa obywateli polskich w przypadku również brexitu, wyjścia z Unii Europejskiej w postaci brexitu, bez porozumienia. Chcemy podkreślić naszą gościnność i chęć pozostawienia Polaków w Wielkiej Brytanii.

Unia Europejska zakaże używania plastikowych sztućców i słomek

, , , , ,
Parlament Europejski wraz z państwami członkowskimi debatowali dzisiaj na temat ochrony środowiska. Nowe przepisy uregulują ograniczenie liczby plastikowych odpadów, które finalnie trafiają do mórz. W krajach Unii Europejskiej zabronione będzie używanie słomek, patyczków higienicznych, czy też plastikowych talerzy i sztućców.

INFORMACJE I BIZNES

Brytyjczycy najgorszymi pasażerami samolotów

, , ,
Z danych Zrzeszenia Międzynarodowego Transportu lotniczego wynika, że Brytyjczycy zachowują się w samolotach najgorzej. Mieszkańcy Wysp najczęściej wdają się w awantury, piją alkohol i palą papierosy na pokładzie.

"Oddajcie nam naszych ludzi" - premier Morawiecki odleciał

, , , ,
"Mamy najniższy poziom bezrobocia, wzrost gospodarczy w wysokości 5,5 proc. PKB - jeden z najwyższych w UE, mam więc nadzieję, że do Polski wróci wielu, wielu Polaków"

Anglicy kupują "brexit box" zestaw na wypadek pustych półek w sklepach

, , , , ,
Brexit box, który kosztuje 295 funtów (ponad 1400 zł), można kupić za pośrednictwem sklepu internetowego Emergency Food Storage. „Ten brexit box to świetny początek, aby pomóc ci przezwyciężyć obawy o brak jedzenia w sklepach po brexicie” – czytamy w opisie produktu.

Brexit: Parlament odrzucił umowę. Co teraz będzie? Jest kilka scenariuszy

, , , ,
Premier Theresa May zaliczyła kompletną – choć przewidywaną – wpadkę. Jest to gigantyczna porażka. W historii brytyjskiego parlamentaryzmu nie notowana. Umowy ws. brexitu w takiej formie nie chcą brytyjscy posłowie. To już wiemy. Ale co będzie dalej?

Umowa ws. Brexitu odrzucona. Wielka porażka premier May

, , , ,
Brytyjska Izba Gmin zagłosowała dzisiaj wieczorem przeciwko proponowanemu przez rząd Theresy May projektowi umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Przeciwko propozycji zagłosowało 432 posłów przy zaledwie 202 głosach poparcia (większość 230 głosów).

Polak z Londynu przyznał się do popełnienia przestępstw związanych z terroryzmem

, , ,
Jeden z plakatów umieszczonych w internecie sugerował, że księcia Harry'ego należy zastrzelić za "zdradę rasy", wskazując, że zdecydował się na małżeństwo z mającą afroamerykańskie korzenie aktorką Meghan Markle.

OPINIE I PUBLICYSTYKA

Jesteś Polką? To pewnie sprzątasz?

, , ,
Większość z nas ma maturę, nie mówiąc już o wyższym wykształceniu. Dlaczego więc godzimy się pracować poniżej naszych możliwości? Czemu nie jesteśmy ambitne i nie sięgamy po coś lepszego niż sprzątanie?

Fact-checking na Facebooku w rozsypce

, , ,
System weryfikacji informacji (tzw. fact-checkingu) na Facebooku, który miał działać we współpracy z dziennikarzami, jest w rozsypce. Sami dziennikarze są rozczarowani rzeczywistością współpracy z koncernem i chcą jej zakończenia - podał dziennik 'The Guardian'.

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

, , , ,
Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.

Miłość: On muzułmanin, ona chrześcijanka

, , , , , ,
On muzułmanin ze stolicy Bangladeszu, ona chrześcijanka z miasteczka w zachodniej Polsce. Poznali się w Berlinie. Synka urodziła zaraz po maturze. Historia jak z „Faktu”, a jednak się udało. Oto Klaudia, Mamun i ich multikulturowy „happy end”. Wychowana w rodzinie „patchworkowej”, Klaudia pragnęła, by jej własna była taka „na zawsze”. Życie wystawiło ją na większą próbę, niż zakładał plan.

Wracać czy zostać? Już za niecałe pół roku Wielka Brytania wyjdzie z Unii!

, , , ,
Już teraz zauważalny jest kryzys związany z kursem funta. Ceny rosną a płace nie. Brakuje rąk do pracy. Na budowach ubywa Polaków. Zdarza się, że nawet w polskich sklepach sprzedawcami są obcokrajowcy. To Brexit. Marzec 2019 budzi duży niepokój.

Czy jeszcze „opłaca się” przyjechać do Wielkiej Brytanii?

, , ,
Po pierwsze praca nie leży tu na ulicy; pieniądze też nie spadają z nieba, a zasiłki, jeśli nam w ogóle przysługują są bardzo niskie. Jeśli nie mamy pracy możemy bardzo szybko znaleźć się na ulicy, bo nikt nie zapłaci za nasz czynsz, ciocia nie zaprosi na obiad, a babcia nie zostanie z dziećmi, kiedy trzeba iść na nocną zmianę do pracy.

STYL I KULTURA

Jak seks wpływa na zdrowie?

, , , ,
Seks to ważna część życia każdego człowieka. Seks to fizyczna przyjemność oraz bliskość z drugą osobą.Ale nie tylko... Seks ma także korzystny wpływ na nasze zdrowie. Udane życie seksualne niweluje nadmiar stresu, poprawia ogólny nastrój, dotlenia organizm i usprawnia krążenie krwi. Same korzyści dla naszego zdrowia.

Kevin sam w domu…Ponad 20 lat starszy. Zobaczcie najnowszą reklamę!

, , , ,
W sieci pojawiła się nowa reklama Google, w której wystąpił sam Kevin, tylko ponad 20 lat starszy. Spot został nagrany w domu, w którym rozgrywała się akcja filmu „Kevin sam w domu”.

Tabletki antykoncepcyjne obniżają libido?

, , , ,
Antykoncepcja hormonalna, choć jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży, może powodować również wystąpienie skutków ubocznych. Do jednych z najbardziej uciążliwych dla kobiet należy spadek popędu seksualnego.

le prawdy zawierają ciążowe mity?

, , , ,
Wiele źródeł i jeszcze więcej sprzecznych informacji. To rzeczywistość, z którą na co dzień mierzą się przyszłe mamy. Zapytaliśmy kilka z nich, z jakimi radami i stwierdzeniami na temat ciąży spotykają się najczęściej. Dzielimy je na fakty i mity, i wyjaśniamy, których z nich się wystrzegać, a które warto wprowadzić w życie.

Nowa kampania dotycząca zdrowia psychicznego

, , , ,
Trwa kampania #GetTheInsideOut, mówiąca o problemach psychicznych ludzi. Reklamy pokazują, że bardzo wiele osób cierpi na choroby psychiczne, o których nie chce mówić głośno. Partnerem i sponsorem akcji jest Lloyds Bank.

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

, , , ,
Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.