Angielski Nostradamus

Przewidziała losy kilku władców, wielki pożar Londynu, klęskę hiszpańskiej Niezwyciężonej Armady. Obwieściła powstanie nowych wynalazków, koniec świata, a nawet datę własnego zgonu. Mother Shipton, zwana angielskim Nostradamusem, mimo że od jej śmierci minęło niemal pół tysiąca lat, ciągle budzi emocje.

Mother Shipton

Knaresborough. To malownicze, położone nad rzeką Nidd w północnym Yorkshire miasteczko, sięga swoimi korzeniami XI wieku. Do dziś zachował się tu zamek, najstarsza w Anglii apteka, a także wiele zabytkowych budynków. Jednak miejsce znane jest głównie z działalności Mother Shipton. Obecnie mieszkańcy Knaresborough chcą uczcić jej pamięć pomnikiem, który ma stanąć na lokalnym rynku. Na pomysł wpadł przedsiębiorca Terry Maude, mający już na koncie podobną akcję. Dzięki jego inicjatywie zebrano fundusze na wykonanie mosiężnej rzeźby Johna Metcalfe’a, znanego XVIII-wiecznego budowniczego dróg. Teraz obok niego ma stanąć podobizna Mother Shipton. Członkowie rady miejskiej jednogłośnie zaakceptowali pomysł, przyklasnęli mu też lokalni mieszkańcy…

Grzmot błyskawicy

Była wyjątkowo brzydka. Miała duży, hakowaty nos, wyłupiaste oczy, garb i krzywe nogi. O ile co do zewnętrznego wyglądu opisy są zgodne, o tyle informacje na temat jej wczesnego życia znacznie się różnią. Ursula Sontheil, znana później jako Mother Shipton, urodziła się w 1488 roku w leśnej jaskini w pobliżu Knaresborough. Jej matka Agatha miała wówczas zaledwie 16 lat. Według jednych źródeł nastolatka, mimo że była indagowana w tej sprawie przez władze miejskie, nigdy nie wyjawiła kto jest ojcem dziecka. Wychowywała córeczkę samotnie w jaskini przez dwa lata, zanim dzięki wstawiennictwu opata z pobliskiego klasztoru trafiła do żeńskiego zakonu, gdzie zmarła kilka lat później. Nigdy więcej nie zobaczyła Ursuli, którą pod swoje skrzydła przygarnęła miejscowa rodzina.

To jedna wersja. Według innych opisów Agatha zmarła przy porodzie. W czasie rozwiązania grzmot błyskawicy miał wstrząsnąć okolicą, a w powietrzu czuć było zapach siarki, stąd później pojawiły się sugestie, że ojcem dziewczynki jest sam diabeł. Martwe ciało matki znaleziono następnego dnia przy nowonarodzonym dziecku, którego  wychowaniem zajęła się jedna z mieszkanek miasteczka.

Jakakolwiek była prawda odnośnie narodzin i pierwszych miesięcy życia Ursuli wiadomo, że później dorastała w Knaresborough. Często ze względu na swoją brzydotę była obiektem kpin, dlatego unikała ludzi, większość czasu spędzając w i wokół jaskini, w której przyszła na świat. W lesie badała właściwości kwiatów i ziół, a równocześnie sporządzała lekarstwa i napoje uzdrawiające. W wieku 24 lat spotkała niejakiego Tobiasa Shiptona, cieślę z pobliskiego Yorku, za którego wyszła z mąż. Mężczyzna kilka lat później zmarł, jednak Ursula zachowała jego nazwisko. Przydomek Mother Shipton przylgnął do niej, kiedy była już w podeszłym wieku.

Poza przygotowywaniem lekarstw kobieta szybko odkryła w sobie inny dar – przepowiadała przyszłość, zyskując sławę jako wieszczka z Knaresborough.

W alei buków

To jedno z najciekawszych pod względem historycznym miejsc w Anglii, nieprzypadkowo figurujące na liście narodowego dziedzictwa. Potężny park, na terenie którego  znajduje się jaskinia, gdzie mieszkała Mother Shipton, od lat przyciąga dziesiątki tysięcy turystów. Ale atrakcji jest tu znacznie więcej. Zamek, miejsca widokowe, wijące się ścieżki, skamieniała studnia, która podobno miała właściwości przemieniania przedmiotów w kamień. Ale także wyjątkowa, majestatyczna aleja buków, będąca jednym z największych skupisk tych drzew na terenie Wysp Brytyjskich.

Okoliczne tereny wraz z posiadłościami w 1630 roku kupił od króla Karola I arystokrata Sir Charles Slingsby, a jego wnuk, Sir Henry Slingsby, przystosował je do wypoczynku i zwiedzania. Największym magnesem dla turystów jest oczywiście spuścizna po Mother Shipton. Do tej pory zachował się m.in. most, o którym wieszczka powiedziała, że jeśli trzy razy się zawali, nastąpi koniec świata. Dotąd runął raz…

Czarownica na stosie

Był rok 1641. To wówczas, a więc 80 lat po śmierci Ursuli Sontheil, ukazała się pierwsza publikacja dotycząca jej życia i przepowiedni. Od tego czasu, jak grzyby po deszczu zaczęły powstawać kolejne. I trudno się dziwić, bo jej dorobek był imponujący. Przewidziała między innymi losy kilku władców, szereg wynalazków (żelazne statki, łodzie podwodne, samoloty), wielki pożar Londynu, klęskę hiszpańskiej Niezwyciężonej Armady. A nawet datę własnego zgonu.

Za życia, oprócz zwolenników, Mother Shipton miała wielu wrogów posądzających ją o czary. Bodaj najpotężniejszym z nich był polityk i kardynał Thomas Wolsey, kanclerz Henryka VIII, w owym czasie drugi po królu człowiek w państwie. To jemu wieszczka przepowiedziała niechybny upadek. Urażony Wolsey zapowiedział, że po przyjeździe do Yorku, gdzie miał objąć arcybiskupstwo, każe spalić czarownicę na stosie. Jednak w drodze do miasta został pojmany przez ludzi króla pod zrzutem zdrady stanu i zmarł niedługo potem w drodze do Londynu.

Zdolności przewidywania przyszłości przez Mother Shipton pobudzały wyobraźnię, kolejne pokolenia powoływały się na jej przepowiednie. I to pomimo zarzutów, że część z nich została dopisana już po śmierci Ursuli przez szukających sensacji oszustów. Niemniej wieszczka z Knaresborough ciągle żyje w pamięci Brytyjczyków. Jej imieniem nazywano puby, a nawet… gatunek ćmy!

Zmarła w 1561 roku, w wieku 73 lat i została pochowana w grobie na przedmieściach Yorku. W owym miejscu umieszczono kamienny głaz z wyrytą inskrypcją, który następnie trafił do lokalnego muzeum. Zniknął jednak z niego w niewyjaśnionych okolicznościach…

Dariusz Dzikowski | Gonie.com

goniec_150

POLUB NASZ FANPAGE

Polub nasz Fanpage i bądź na bieżąco z informacjami!

REKLAMA

POPULARNE TERAZ

Wielka Brytania: Izba Gmin odłożyła decyzję ws. brexitu

Brytyjska Izba Gmin nie będzie dziś głosować ws. nowej umowy o warunkach brexitu. To oznacza, że zgodnie z tzw. ustawą Benna premier Boris Johnson zapewne będzie musiał poprosić o przesunięcie terminu wyjścia z UE do 31 stycznia 2020 r.

Partia Pracy gotowa poprzeć drugie referendum i pozostanie w UE

Lider Partii Pracy Jeremy Corbyn ogłosił dziś, że ktokolwiek zostanie nowym premierem Wielkiej Brytanii, powinien poddać propozycję twardego brexitu - albo brak umowy - ponownie pod referendum. Jego ugrupowanie opowiedziałoby się za pozostaniem w Unii Europejskiej.

Brexit do końca października. Johnson stawia sprawę jasno

Brexit do końca października i raczej z umową z UE, ale z przygotowanym scenariuszem działania na wypadek jej braku - to główny punkt programu wyborczego Borisa Johnsona, faworyta do objęcia stanowiska szefa Partii Konserwatywnej. Były burmistrz Londynu, prezentujący się jako zwolennik twardego kursu przedstawił dziś swój program.

Trump wylądował w Wielkiej Brytanii

Prezydent USA Donald Trump rozpoczął dzisiaj trzydniową wizytę państwową w Wielkiej Brytanii. Na lotnisku Stansted przywitała go przedstawicielka królowej na hrabstwo Essex Jennifer Tolhurst oraz szef MSZ Jeremy Hunt.

Spadła liczba Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii

Pierwszy raz od wejścia Polski do Unii Europejskiej, odnotowano spadek liczby osób obywatelstwa polskiego mieszkających na Wyspach. Jeszcze w ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii mieszkało ponad milion naszych rodaków, teraz jest ich mniej o blisko 120 tysięcy osób.

Jak otrzymać emeryturę z UE?

Kilka lat pracy w jednym państwie UE wystarczy, by otrzymać z niego emeryturę. Gwarantuje to unijna koordynacja systemów. Tylko w 2018 roku na podstawie przepisów unijnych i umów dwustronnych zawartych przez Polskę z niektórymi państwami Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacał miesięcznie blisko 184 tys. emerytur i rent.

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE

Mija termin składania skarg odnośnie PPI

Urząd nadzoru finansowego (FCA) wzywa konsumentów do „natychmiastowego działania” w związku ze zbliżającym się ostatecznym terminem składania skarg odnośnie PPI

Większość Szkotów przeciwna odłączeniu się od Zjednoczonego Królestwa

Większość Szkotów wypowiada się przeciw odłączeniu się od Zjednoczonego Królestwa, ostrożnie podchodząc do propozycji szkockiej pierwszej minister Nicoli Sturgeon w sprawie przeprowadzenia drugiego referendum na ten temat do 2021 roku - wynika z sondażu firmy Survation.

Szkocka premier chce drugiego referendum ws. niepodległości

Szkocka pierwsza minister Nicola Sturgeon wezwała dzisiaj do przeprowadzenia ponownego referendum w sprawie niepodległości Szkocji od Zjednoczonego Królestwa przed upływem obecnej kadencji szkockiego parlamentu w maju 2021 roku.

Nowa data Brexitu to 31 października!

Przywódcy 27 państw członkowskich UE wypracowali kompromis ws. przedłużenia brexitu do 31 października - poinformowały źródła unijne. Przyjęta data, po ok. godzinnych konsultacjach, została zaakceptowana przez Theresę May. - Być może uda się zapobiec wyjściu Wielkiej Brytanii z UE - powiedział po szczycie Donald Tusk.

"Settled status" na stronie rządowej UK po polsku!

Brytyjski rząd opublikował na stronie rządowej informacje na temat rejestracji 'settled status' po polsku. Informacje wyjaśniają założenia systemu i etapy ubiegania się o status osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii. Jeśli mieliście do tej pory problem ze zrozumieniem wszystkich tych informacji w języku angielskim, to teraz informacje w języku polskim problemu raczej nie przysporzą.

Ruszyła obowiązkowa rejestracja obywateli UE

Brytyjski rząd formalnie uruchomił wczoraj system stworzony w celu rejestracji pobytu ok. 3,3 miliona obywateli UE, mieszkających w Wielkiej Brytanii, w tym miliona Polaków. Proces jest bezpłatny, a na złożenie wniosku jest czas co najmniej do grudnia 2020 roku.

INFORMACJE I BIZNES

Wielka Brytania: Izba Gmin odłożyła decyzję ws. brexitu

Brytyjska Izba Gmin nie będzie dziś głosować ws. nowej umowy o warunkach brexitu. To oznacza, że zgodnie z tzw. ustawą Benna premier Boris Johnson zapewne będzie musiał poprosić o przesunięcie terminu wyjścia z UE do 31 stycznia 2020 r.

Partia Pracy gotowa poprzeć drugie referendum i pozostanie w UE

Lider Partii Pracy Jeremy Corbyn ogłosił dziś, że ktokolwiek zostanie nowym premierem Wielkiej Brytanii, powinien poddać propozycję twardego brexitu - albo brak umowy - ponownie pod referendum. Jego ugrupowanie opowiedziałoby się za pozostaniem w Unii Europejskiej.

Brexit do końca października. Johnson stawia sprawę jasno

Brexit do końca października i raczej z umową z UE, ale z przygotowanym scenariuszem działania na wypadek jej braku - to główny punkt programu wyborczego Borisa Johnsona, faworyta do objęcia stanowiska szefa Partii Konserwatywnej. Były burmistrz Londynu, prezentujący się jako zwolennik twardego kursu przedstawił dziś swój program.

Trump wylądował w Wielkiej Brytanii

Prezydent USA Donald Trump rozpoczął dzisiaj trzydniową wizytę państwową w Wielkiej Brytanii. Na lotnisku Stansted przywitała go przedstawicielka królowej na hrabstwo Essex Jennifer Tolhurst oraz szef MSZ Jeremy Hunt.

Spadła liczba Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii

Pierwszy raz od wejścia Polski do Unii Europejskiej, odnotowano spadek liczby osób obywatelstwa polskiego mieszkających na Wyspach. Jeszcze w ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii mieszkało ponad milion naszych rodaków, teraz jest ich mniej o blisko 120 tysięcy osób.

Jak otrzymać emeryturę z UE?

Kilka lat pracy w jednym państwie UE wystarczy, by otrzymać z niego emeryturę. Gwarantuje to unijna koordynacja systemów. Tylko w 2018 roku na podstawie przepisów unijnych i umów dwustronnych zawartych przez Polskę z niektórymi państwami Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacał miesięcznie blisko 184 tys. emerytur i rent.

OPINIE I PUBLICYSTYKA

Fake newsy i sexting w sieci. Młodzież coraz bardziej uzależniona od smartfonów i zagubiona w cyfrowym świecie

Korzystanie z mediów cyfrowych i internetu daje szerokie możliwości, ale stwarza też zagrożenia, szczególnie dla młodych ludzi. Co drugi nastolatek zetknął się z hejtem w sieci, a co dziesiąty uprawia sexting, czyli zamieszcza intymne materiały w internecie.

"Chcemy, żeby Polacy zostali"

Brytyjska wiceminister spraw wewnętrznych Caroline Nokes zaapelowała w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej do Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, aby pozostali w kraju po wyjściu z Unii Europejskiej. Zapewniła, że rejestracja pobytu będzie 'tak prosta, jak to tylko możliwe'.

Cud natury czy in vitro?

Rodzicielstwo nie zna granic. Przekonała się o tym Polka, Beata Bienias z mężem, którzy po kilkuletnim zmaganiu się z in vitro zostali rodzicami trojaczków. Dwoje dzieci zostało jednak poczęte naturalnie.

Jesteś Polką? To pewnie sprzątasz?

Większość z nas ma maturę, nie mówiąc już o wyższym wykształceniu. Dlaczego więc godzimy się pracować poniżej naszych możliwości? Czemu nie jesteśmy ambitne i nie sięgamy po coś lepszego niż sprzątanie?

Fact-checking na Facebooku w rozsypce

System weryfikacji informacji (tzw. fact-checkingu) na Facebooku, który miał działać we współpracy z dziennikarzami, jest w rozsypce. Sami dziennikarze są rozczarowani rzeczywistością współpracy z koncernem i chcą jej zakończenia - podał dziennik 'The Guardian'.

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.

STYL I KULTURA

Wszystko, co chciałybyście wiedzieć o powiększaniu piersi

Jak mówi przysłowie, małe jest piękne. Choć w większości przypadków rzeczywiście tak jest, to jednocześnie słowa te nie zawsze są tak do końca prawdą.

Jak seks wpływa na zdrowie?

Seks to ważna część życia każdego człowieka. Seks to fizyczna przyjemność oraz bliskość z drugą osobą.Ale nie tylko... Seks ma także korzystny wpływ na nasze zdrowie. Udane życie seksualne niweluje nadmiar stresu, poprawia ogólny nastrój, dotlenia organizm i usprawnia krążenie krwi. Same korzyści dla naszego zdrowia.

Kevin sam w domu…Ponad 20 lat starszy. Zobaczcie najnowszą reklamę!

W sieci pojawiła się nowa reklama Google, w której wystąpił sam Kevin, tylko ponad 20 lat starszy. Spot został nagrany w domu, w którym rozgrywała się akcja filmu „Kevin sam w domu”.

Tabletki antykoncepcyjne obniżają libido?

Antykoncepcja hormonalna, choć jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży, może powodować również wystąpienie skutków ubocznych. Do jednych z najbardziej uciążliwych dla kobiet należy spadek popędu seksualnego.

le prawdy zawierają ciążowe mity?

Wiele źródeł i jeszcze więcej sprzecznych informacji. To rzeczywistość, z którą na co dzień mierzą się przyszłe mamy. Zapytaliśmy kilka z nich, z jakimi radami i stwierdzeniami na temat ciąży spotykają się najczęściej. Dzielimy je na fakty i mity, i wyjaśniamy, których z nich się wystrzegać, a które warto wprowadzić w życie.

Nowa kampania dotycząca zdrowia psychicznego

Trwa kampania #GetTheInsideOut, mówiąca o problemach psychicznych ludzi. Reklamy pokazują, że bardzo wiele osób cierpi na choroby psychiczne, o których nie chce mówić głośno. Partnerem i sponsorem akcji jest Lloyds Bank.

Sharing is caring!