Andrzej Seweryn o życiu na emigracji i pracy aktora

Andrzej Seweryn właśnie odebrał nagrodę dla najlepszego aktora na Festiwalu Filmowym w Gdyni za rolę w dramacie „Ostatnia rodzina”. Andrzej Seweryn to jeden z najlepszych i najbardziej utytułowanych polskich aktorów. Dla nas opowiada o filmie, który przyniósł debiutującemu reżyserowi Janowi P. Matuszyńskiemu Złote Lwy i o tym czego żałuje po powrocie z emigracji. Rozmawia: Sergiusz Pinkwart.

DOBRE BIURO
UBEZPIECZENIA I KREDYTY

Oferta ubezpieczeniowa:

» Ubezpieczenia ochronne
– Na życie,
– Od chorób krytycznych,
– Od utraty dochodu,
– Medyczne

» Ubezpieczenia domu i majątku
– Wyposażenia
– Nieruchomości domowych

» Ubezpieczenia Firm
– Od odpowiedzialności cywilnej dla pracodawcy
– Od odpowiedzialności cywilnej dla pracowników
– Od błędu w sztuce

» Sporządzanie testamentów

» KREDYTY HIPOTECZNE

Jesteśmy ekspertami specjalizującymi się w kredytach hipotecznych. Przeprowadzamy przez cały proces kupna domu od złożenia aplikacji do odbioru kluczy. Sprawdzamy zdolność kredytową. Przedstawiamy najatrakcyjniejsze oferty na rynku. Załatwiamy wszelkie formalności. Oferujemy profesjonalną obsługę oraz niezależne doradztwo. Proponujemy kompleksową usługę w języku polskim. Zapewniamy indywidualne podejście do każdego klienta.

Jeśli jesteś zainteresowany wyślij do nas wiadomość!

WYŚLIJ WIADOMOŚĆ
ODSZKODOWANIA

Jedyna firma na rynku szkockim (mamy najwyższe odszkodowania w Szkocji) oferująca wizyty domowe jak również auta zastępcze do 24h po wypadku. Operujemy na całym terenie Szkocji, mamy indywidualny kontakt z każdym klientem, który otrzymuje szczegółowe informacje oraz instrukcje dotyczące przebiegu całego procesu ubiegania się o rekompensatę. Jesteśmy firmą zobowiązaną do kontaktu z klientem 7dni w tygodniu.

Oferujemy kompleksowy zakres usług takich jak: darmowa fizjoterapia, darmowe auta zastępcze, darmowe holowanie, monitorowane komisje lekarskie, opieka nad klientem podczas całego procesu ubiegania się o rekompensatę.

Mamy najwyższe odszkodowania w Szkocji (średnio o 40% wyższe odszkodowania w porównaniu do innych firm czy kancelarii), a także najbardziej atrakcyjną ofertę na rynku. Jesteśmy firmą własnościową obsługującą kilkuset klientów rocznie. Żaden z naszych klientów nigdy nie był niezadowolony.

Uwaga! Usługa dostępna na terenie Szkocji!

ZOBACZ TAKŻE!

WYPADEK DROGOWY

Jeżeli brałeś udział w wypadku drogowym i na skutek tego Twój stan zdrowia się pogorszył to masz prawo ubiegać się o odszkodowanie. Nie chodzi tutaj tylko o urazy typu złamana kończyna lub bardzo poważne obrażenia wewnętrzne. Żeby uzyskać odszkodowanie wystarczy odczuwać ból lub dyskomfort. Jeśli na skutek wypadku nie byłeś w stanie pracować, uległy zniszczeniu jakieś przedmioty lub poniosłeś inne straty jesteśmy w stanie odzyskać wszystko co do pensa. Jeżeli kolizja, w której brałeś udział zakończyła się szczęśliwie tylko uszkodzeniem samochodu nie jesteś skazany na swojego ubezpieczyciela i excess w wysokości kilkuset funtów. Jeśli zgłosisz się do naszej firmy naprawimy Twój samochód, a na czas naprawy otrzymasz samochód zastępczy. To wszystko bez czekania i angażowania Twojej firmy ubezpieczeniowej.

WYPADEK W PRACY

Jeżeli zostałeś poszkodowany w wyniku wypadku w pracy z powodu zaniedbań pracodawcy lub bezpośredniej winy jego lub współpracowników masz prawo ubiegać się o odszkodowanie. Należy pamiętać, że za zaniedbanie można uznać brak odzieży ochronnej, brak przeszkolenia pracownika lub źle czy też nie ergonomicznie przygotowane miejsce do pracy. Pracodawca powinien dołożyć wszelkich starań aby praca, którą wykonuje dla niego pracownik mogła być wykonana w maksymalnie bezpiecznym środowisku i nie narażała pracownika na utratę zdrowia lub życia. Jeżeli na skutek wypadku nie jesteś w stanie pracować lub/oraz wymagasz opieki osób trzecich pracodawca powinien pokryć wszystkie koszty związane z Twoimi stratami oraz kosztami powrotu do zdrowia.

WYPADEK W MIEJSCU PUBLICZNYM

Właściciele sklepów, urzędy, zarządy dróg są odpowiedzialne za nasze bezpieczeństwo w miejscach publicznych, które pod nie podlegają. Niezależnie od tego czy kelner w restauracji oblał Cię wrzątkiem, skręciłeś kostkę w dziurze w chodniku czy przewróciłeś się na rozlanym oleju w sklepie pamiętaj o tym, że masz prawo do uzyskania odszkodowania. Warunkiem jednak jest to, że uszczerbek na zdrowiu nie został spowodowany nieszczęśliwym zbiegiem okoliczności lub na skutek Twojej nieuwagi lub brawury.

ZATRUCIE NA WAKACJACH

Jeżeli organizator wczasów all inclusive nie zadbał o odpowiednią jakość jedzenia na skutek czego zatrułeś się, wymiotowałeś lub miałeś biegunkę masz prawo uzyskać odszkodowanie zdrowotne oraz zwrot kosztu wycieczki, wizyt lekarskich itp. Jeżeli znajdziesz się w takiej sytuacji pamiętaj aby poinformować o tym przedstawiciela biura podróży lub recepcję oraz sporządzić oficjalny raport. Jeżeli zauważysz zwierzęta lub ptaki w pobliżu jedzenia lub co gorsza owady na lub w jedzeniu zrób zdjęcia. Pomoże Ci to później w uzyskaniu ewentualnego odszkodowania.

NAPRAWY KREDYTOWE

Nasza firma, jako jedna z niewielu oferuje naszym klientom naprawy kredytowe. Zdajemy sobie sprawę, że nasi klienci mogą nie mieć czasu lub chęci czekać na dzień kiedy strona przeciwna wyśle pieniądze na naprawę samochodu. Żeby maksymalnie skrócić czas oczekiwania na naprawiony samochód oferujemy naszym klientom naprawy kredytowe. Jak to działa?

1. Instruujemy inżyniera, który sporządza raport uszkodzeń oraz wycenę.
2. Po akceptacji raportu zabieramy samochód do naszego serwisu i zaopatrujemy klienta w samochód zastępczy.
3. Naprawiamy samochód.
4. Zawozimy klientowi naprawiony, wypolerowany i umyty samochód i odbieramy samochód zastępczy.

Tak, to takie proste!

NO WIN – NO FEE

No win – no fee to pewnego rodzaju gwarancja. Jeżeli prawnikowi nie uda się uzyskać odszkodowania dla klienta nie pobiera od niego żadnej opłaty za prowadzenie sprawy. W sytuacji kiedy sprawa zakończy się pomyślnie i klient otrzyma odszkodowanie prawnik pobiera prowizję w wysokości 25% odszkodowania zdrowotnego. (Należy jednak pamiętać, że prawnik ma prawo wystąpić do klienta o zwrot całości kosztów postępowania jeżeli klient kłamał w celu uzyskania korzyści majątkowej, wypadku nie było lub wypadek był ustawiony. W takiej sytuacji należy również spodziewać się, że strona przeciwna wystąpi o zwrot poniesionych kosztów oraz skieruje sprawę o wyłudzenie do sądu.

Uwaga! Działamy na terenie Anglii

Jeśli jesteś zainteresowany wyślij do nas wiadomość!

WYŚLIJ WIADOMOŚĆ
REZYDENTURA I OBYWATELSTWO

Obywatelstwo i rezydentura brytyjska

Jeżeli zastanawiasz się czy warto starać się o brytyjskie obywatelstwo lub już zdecydowałeś, że chcesz zostać obywatelem Wielkiej Brytanii, pomożemy ci przebrnąć przez cały proces aplikacji. Udzielimy fachowej pomocy i porady, na każdym etapie starania się o obywatelstwo lub stalą rezydenturę brytyjską. Ocenimy twoje szanse na otrzymanie brytyjskiego paszportu na podstawie twojej indywidualnej sytuacji i pomożemy wybrać najkorzystniejsze rozwiązania.

Poprowadzimy cię i obsłużymy kompleksowo od chwili, kiedy zadasz sobie pytanie “czy mogę starać się o obywatelstwo brytyjskie”, poprzez pomoc w zapisaniu na kurs językowy, aż do momentu otrzymania brytyjskiego paszportu. Jeżeli jeszcze nie spełniasz kryteriów aby kwalifikować się do aplikowania o obywatelstwo brytyjskie, a chciałbyś je otrzymać w przyszłości, podpowiemy ci, jak zwiększyć szanse na jego otrzymanie w przyszłości.

Obywatelstwo brytyjskie dla dziecka

Jeżeli zastanawiasz się, czy warto aby twoje dziecko miało brytyjskie obywatelstwo lub czy masz prawo do aplikowania o obywatelstwo brytyjskie dla swojego dziecka, możesz umówić się z naszym konsultantem na rozmowę, by omówić swoją sytuację i wybrać najlepsze rozwiązanie.

Uwaga! Usługa dostępna na terenie całej Wielkiej Brytanii

Jeśli jesteś zainteresowany wyślij do nas wiadomość!

WYŚLIJ WIADOMOŚĆ
BENEFITY

Świadczymy usługi m.in

» Wyrobienie National Insurance Number
» Tłumaczenia ustne i pisemne
» Tłumaczenia w terenie (urzędy, sądy, banki, szkoły, lekarze, szpitale)
» Wypełnianie wniosków urzędowych – Otwieranie konta bankowego online oraz wizyty w banku
» Zakup ubezpieczenia samochodowego, wymiana prawa jazdy na brytyjskie
» Zakup samochodu, linii telefonicznej, komórki, łącza internetowego itp. oraz konsultacje z dostawcami.
» Opłaty rachunków
» Zakupy internetowe
» Zakup biletów na koncerty, przedstawienia, festiwale
» Europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego – przydatna w podróży
» Zapisanie dziecka do szkoły i zdobycie kieszonkowego GBP 30 tygodniowo
» Zdobycie dofinansowania na opłatę kursu językowego GBP 200,
» Otworzenie własnej firmy
» Znalezienie i wynajem mieszkania
» Profesjonalne CV
» Zadzwonimy w Państwa imieniu w każdej sprawie
» Wypełnianie wniosków i porady w uzyskaniu wszelkich benefitów i dodatków dla mniej zamożnych

Uwaga! Usługa dostępna jest na terenie całej Wielkiej Brytanii!

Jeśli jesteś zainteresowany wyślij do nas wiadomość!

WYŚLIJ WIADOMOŚĆ

Jego burzliwe życie to świetny scenariusz do filmu. Wychowany na warszawskim Żoliborzu, kilka domów od miejsca, w którym padły pierwsze strzały Powstania Warszawskiego. W młodości należał do „walterowców” – czerwonego harcerstwa, w drużynie Jacka Kuronia. W 1968 roku organizował protesty przeciwko zdjęciu słynnego przedstawienia „Dziadów” Mickiewicza w reżyserii Kazimierza Dejmka.

Trafił za to do więzienia. Potem był związany z demokratyczną opozycją. Wybuch stanu wojennego zastał go za granicą. Podjął decyzję o pozostaniu we Francji i wkrótce stał się jednym z najlepszych aktorów nad Sekwaną. Był filarem najważniejszego francuskiego teatru – Comedie Francaise i wykładowcą na akademiach teatralnych. Jeszcze w Polsce zaczął grać w filmach. Między innymi w kultowej „Ziemi obiecanej” w reż. Andrzeja Wajdy. Po powrocie do Polski objął prowadzenie warszawskiego Teatru Polskiego. Gra na deskach scenicznych i stoi przed kamerą. Niedawno został też gwiazdą internetu, za sprawą odnalezionego przypadkiem nagrania sprzed lat…

Pamięta Pan mecz Polska-ZSRR na mundialu w Hiszpanii w 1982 roku?
– Doskonale, a niedawno ktoś umieścił w internecie nagranie, na którym oglądamy w telewizji ten mecz z Jackiem Kaczmarskim…

I w epicki sposób przeklinacie, emocjonując się wydarzeniami na boisku. Chyba cała Polska zachwyciła się tym nagraniem. Byliście wtedy młodymi emigrantami w Paryżu.
– Miałem trzydzieści pięć lat, gdy generał Jaruzelski wprowadził stan wojenny. Pracowałem już wtedy w teatrach francuskich, a konkretnie grałem w „Peer Gyncie” Ibsena w reżyserii słynnego i nieżyjącego dziś Patrice Chereau w Theatre de la Ville w Paryżu. Wyjeżdżając rok wcześniej do Francji z Andrzejem Wajdą, z którym pracowałem w Theatre des Amandiers, nie miałem w planach pozostania na Zachodzie. Stan wojenny wszystko zmienił.

Tamten mecz przeżywaliście bardzo intensywnie.
– Dobrze, że zachowała się ta taśma. Nie pamiętam, kto nas nagrywał, ale oglądam to dziś z sentymentem i rozbawieniem.

Zdzisław Beksiński też miał zwyczaj dokumentowania wszystkiego kamerą VHS.
– Bardzo mi te taśmy i nagrania magnetofonowe pomogły w przygotowaniach do roli. To był pierwszy etap przenikania do świata Zdzisława Beksińskiego.

Czemu Beksińskiego, malarza surrealistycznych, mrocznych obrazów, tak fascynowało dokumentowanie rzeczywistości?
– Przeżywał fascynację techniką. Jeszcze w młodości, którą spędził w Sanoku, zaprojektował piękne nadwozie autobusu San. Zrobił też mikrofon zdolny nagrywać z odległości kilku metrów. W środowisku fotografów był uznawany za jednego z najwybitniejszych. Zawsze starał się mieć najnowsze modele magnetofonów i kamer wideo. Stale szukał co nowego mogło się pojawić w świecie techniki, co mógłby wykorzystać w swojej pracy. Świadczy o tym również jego zainteresowanie grafikami komputerowymi, które przejawiał pod koniec życia.

Film „Ostatnia rodzina” jest bardzo poruszający. Zastanawiałem się co pan czuł, oglądając efekt swojej pracy na dużym ekranie.
– Od pierwszej sceny byłem w takim stanie, że cały wieczór pamiętam jak przez mgłę.

Jest taka scena, w której Zdzisław w szpitalu ma pretensje do lekarzy, że odratowali jego syna, który usiłował odebrać sobie życie. A jednocześnie malarz  miał przecież niemal obsesję na punkcie swojego strachu przed śmiercią. Swoje życie cenił, a z samobójstwem syna się pogodził? Nie rozumiem tego…
– Gdyby pana dziecko podjęło którąś tam z kolei próbę samobójczą, a w przerwach pomiędzy odbieraniem sobie życia koszmarnie by cierpiało, to inaczej by pan na to spojrzał. My wszyscy jesteśmy tajemnicą. Co naprawdę wiemy o życiu sąsiada, z którym co tydzień w niedzielę mijamy się w drodze do kościoła?

Mam wrażenie, że musi pan bronić życiorysu bohatera, którego gra.
– Bronienie postaci nie jest moim zadaniem. To przede wszystkim sprawa scenarzysty. Ja mam zagrać tak, żeby zafascynować widza. Przy pracy nad „Ostatnią rodziną” miałem znakomity scenariusz Roberta Bolesto, wspaniałego reżysera Janka Matuszyńskiego i to było najważniejsze. Po co bronić ludzi, którzy mogą się bronić swoimi życiorysami?

Ale to naturalne i zdrowe, że aktor szuka w życiorysie swego bohatera jasnych stron. Nawet jeśli jest to trudne. Grał pan przecież w swojej karierze także zbrodniarzy, takich jak Maximillien de Robespierre, czy jego też można bronić?
– A czy pan wie, że kiedy Robespierre z powodu choroby nie przychodził na obrady Komitetu Ocalenia Publicznego to liczba wydawanych wyroków śmierci wzrastała dwukrotnie? Nie kwestionuję win granego przeze mnie człowieka, ale w myśleniu często posługujemy się kalkami. Myślimy: Rewolucja Francuska – Robespierre – Zbrodniarz. Nie wszystko jest pozytywne co jest jasne i nie wszystko co ciemne jest złe. Pamięta pan tę scenę z „Kabaretu” Boba Fosse’a, gdy śliczny, jasnowłosy chłopiec zaczyna śpiewać pogodną piosenkę o tym, że jutro należy do niego? Przecież nie ma tam ani jednego mrocznego elementu, sama radość i energia. A mimo to, patrząc na to mamy dreszcze, bo wiemy, że ci uśmiechnięci i pogodni ludzie za moment przerodzą się w bestie i będą bić i mordować.

Czy aktor mocniej przeżywa emocje stojąc na scenie czy przed kamerą?
– Emocje zależą od scenariusza, sztuki, roli, reżysera, partnerów, języka czy kraju, w którym realizujemy spektakl teatralny lub film. Wiele sztuk teatralnych należy do najwspanialszych dzieł kultury światowej. Poczynając od Greków, przez Średniowiecze, Szekspira, Moliera, do wybitnych twórców naszych czasów. Mamy ogromne szczęście, że możemy z nimi obcować. Tak jak dziesiątki pokoleń aktorów, którzy przeminęli, wcielamy się w postaci Kreona, czy Orestesa, Elektry… I tak przez lata pracy. I można by pomyśleć, że stykając się z tymi wielkimi dziełami przez dziesiątki lat pracy zawodowej, stajemy się lepszymi ludźmi. Ale przecież nie zawsze tak jest. Powtarzam – każdy człowiek jest tajemnicą.

Caravaggio czy Van Gogh też nie byli ludźmi, z którymi bezpiecznie i miło można było spędzić czas.
– To co innego. Oni byli twórcami swych dzieł od początku do końca. Aktor zaś nie jest autorem tekstu, który wypowiada. Ta głębia „przychodzi do niego”. I albo jest w stanie tą głębię pochłonąć, albo go to gdzieś mija. I – co ciekawe – to wcale nie ma wpływu na jakość jego gry. Wiemy o aktorach, którzy byli uznawani za genialnych odtwórców, a inteligencją nie grzeszyli. Można nawet powiedzieć to wprost i bez ogródek – byli głupi! A równocześnie aktorami byli wspaniałymi i grali bardzo przekonująco. Bo sztuka aktorska tylko do pewnego momentu jest kontrolowalna, można się jej nauczyć. A od pewnego momentu jest niezbadaną tajemnicą. Są przecież nieprzyjemni i niezbyt pracowici aktorzy, których na scenie oglądamy z zapartym tchem. A inni – dobrze wykształceni, obdarzeni urodą i słusznym wzrostem, świetnie przygotowani do roli i pracowici – ale porwać nas swoją grą nie potrafią.

Pana sztukę aktorską w tym roku doceniono na festiwalu w Gdyni. Ale to we Francji uhonorowano pana najwyższymi odznaczeniami państwowymi.
– Zauważono moją pracę. Przez dwadzieścia lat grałem w najważniejszym francuskim teatrze – Comedie Francaise. Byłem nauczycielem całego pokolenia francuskich aktorów w dwóch największych akademiach teatralnych. Żałuję, że w Polsce nie mam możliwości nauczania aktorstwa.

Na emigracji brakowało panu Polski?
– Miałem swoją Polskę w Centre du Dialogue – Pallotynów i w ich kościele, w Bibliotece Polskiej na wyspie Świętego Ludwika, czy w Instytucie Polskim.

Przejął pan francuski styl życia?
– O stylu życia Francuzów napisano piętnaście ton książek. Pyta pan o podróże? Pracę? Ubrania? Zapachy? Stosunek do literatury? Seks?

Seks nas chyba od Francuzów nie różni?
– No wie pan… bywa rozmaicie.

Źródło | Goniec.com

goniec_150

[fbcomments]

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

DOBRE BIURO

Poznaj koszyk naszych usług i rozwiąż swój problem razem z nami. Wystarczy skontaktować się z naszą firmą. Opis usług znajduje się poniżej. Zapoznaj się z koszykiem naszych usług i wyślij wiadomość.

DODAJ OGŁOSZENIE! BEZ REJESTRACJI!

[AWPCPCLASSIFIEDSUI]

POPULARNE TERAZ

INFORMACJE I BIZNES

OPINIE I PUBLICYSTYKA

STYL I KULTURA

/Autor

Ostatnie lata przyniosły ogromny postęp w leczeniu nowotworów

Raka piersi co roku diagnozuje się u około 18 tys. Polek, z których 85 proc. udaje się wyleczyć. Dzięki nowoczesnym terapiom – obecnie nawet rak piersi z przerzutami może stać się chorobą przewlekłą. Podobnie jest w przypadku wielu innych typów nowotworów – choć liczba zachorowań rośnie, pojawiają się innowacyjne leki, które znacząco wydłużają życie chorych i poprawiają jego jakość.

Sharing is caring!