2,5 tys. franków dla każdego? Pierwsze takie referendum na świecie!

Szwajcarzy głosują dziś w referendum, które ma m.in. zdecydować o ewentualnym wprowadzeniu bezwarunkowego dochodu podstawowego dla wszystkich obywateli.

Według ostatniego sondażu 71 proc. głosujących opowie się przeciwko tej inicjatywie.€‹ Autorzy inicjatywy proponowali w dyskusjach, by każdy dorosły mieszkaniec Szwajcarii niezależnie od swych dochodów otrzymywał co miesiąc od państwa nieopodatkowaną kwotę 2,5 tys. franków, natomiast osoby w wieku do 18 lat – 625 franków.

„To marzenie jest od dawna, ale teraz stało się „nieodzowne” w obliczu wysokiego bezrobocia spowodowanego rosnącą robotyzacją” – tłumaczy jeden z inicjatorów referendum Ralph Kunig.

Rząd i większość partii politycznych uważa pomysł za utopijny i zbyt kosztowny – informuje agencja AFP.

„Pomysł jest szlachetny, ale nie sądzę, żeby nasze społeczeństwo mogło sobie dzisiaj na to pozwolić” – ocenił w rozmowie z AFP 45-letni urzędnik z Genewy. „Jestem sceptyczny” – dodał.

Stawiane w referendum pytanie dotyczy tylko wprowadzenia takiego świadczenia, a nie jego wysokości, która – jak formułuje to przedstawiony projekt nowelizacji konstytucji – „ma umożliwić całemu społeczeństwu godny byt człowieka i udział w życiu publicznym”.

Dzisiejsze głosowanie odbywa się w efekcie społecznej kampanii, w trakcie której do października 2013 roku zebrano ponad 126 tys. podpisów. Jednak obie izby parlamentu odrzuciły tę inicjatywę przeważającą większością głosów, czyniąc referendum nieuchronnym.

OM | Open Magazyn.pl za PAP

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

POPULARNE TERAZ

INFORMACJE I BIZNES

OPINIE I PUBLICYSTYKA

/Autor

„Chcemy, żeby Polacy zostali”

Brytyjska wiceminister spraw wewnętrznych Caroline Nokes zaapelowała w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej do Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, aby pozostali w kraju po wyjściu z Unii Europejskiej. Zapewniła, że rejestracja pobytu będzie 'tak prosta, jak to tylko możliwe'.

STYL I KULTURA