W 2018 roku obiecuję…

Jakie mamy cele w nowym roku?

Ostatnie dni roku to zawsze czas na podsumowania. Co dało nam się osiągnąć? Jaki był ten rok? Czy był lepszy niż poprzedni? Refleksja przychodzi do nas i pyta: co dalej?

W ten wyjątkowy czas, choćby nie wiem jak udany był rok, który zaraz się zakończy, przeważnie sobie coś obiecujemy. Granica starego i nowego wydaje nam się idealną porą na wszystkie postanowienia. Co najczęściej sobie obiecujmy?

Schudnę

Obiecujemy to sobie nie tylko przed nowym rokiem. Jest wersja: „przed latem“, „przed ślubem“, „przed sylwestrem“, „przed urodzinami“, „imprezą u Anki“, i tak dalej. Jednak nic nei ma takiej mocy i takiego zapału jak mocne postanowienie zrzucenia zbędnych kilogramów w nowym roku. I tu najczęściej dołączamy obietnicę diety, chodzenia na siłownię, biegania, jazdy na rowerze, ćwiczeń z Ewą Chodakowską. Nowy ja, to lepszy ja, a lepszy jest równoznaczny ze szczuplejszą wersją mnie. W świecie gdzie atakują nas chude modelki, idealne celebrytki patrzące z okładek gazet, nie sposób przejść obok tego obojętnie. I problem ten dotyka nie tylko kobiety. Panowie podziwiają bicepsy i inne kaloryfery „gości z siłowni“ myśląc o tym, że zaczną coś ze sobą robić.

Zmienię pracę

Mamy dość codziennej monotonii pracy. Nie czujemy spełnienia, możliwości awansu, podwyżki, nie odpowiadają nam współpracownicy. Po cichu więc zakładamy sobie, że zmienimy „robotę“. Planujemy więc od nowego roku szukanie nowej pracy, wysyłanie CV, zapisujemy się na wszelkiego rodzaju kursy. Bywa i tak, że całkowicie chcemy zmienić rodzaj pracy, który wykonujemy. Przeskoczenie z bycia kierowcą autobusu do zostania sprzedawcą w sklepie z odzieżą, czy porzucenie pracy pokojówki, by zacząć karierę recepjonistki – to tylko niektóre przykłady. Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii często przyjeżdzają tu bez znajomości języka, lub znający język angielski na pozimie podstawowym, czyli „Kali jeść, Kali pić“. Po pewnym czasie nie sposób jednak tego języka nieco „liznąć“. A bardziej ambitni zapisują się na kursy językowe, uczą się w domu. Właśnie tacy z nas często zaczynają od sprzątania domów a kończą na pracy w banku, albo dochodza od bycia pomocnikiem na budowie do zostania szefem danego zlecenia budowlanego.

DO WIELKIEJ BRYTANII ZBLIŻA SIĘ KOLEJNY SZTORM Uderzy z największą siłą w sylwestra. Czekają nas ekstremalne warunki pogodowe.

Zakocham się

Mający średnio przyjemne, lub żadne wspomnienia miłosne z roku poprzedniego, obiecujemy sobie: w nowym roku się zakochamy, wejdziemy w nowy związek, rozwiedziemy się. To bardziej życzenie, niż postanowienie, bo jak pewnie wielu z was wie- nic na siłę. Chodzenie po ulicach, dyskotekach, pubach, parkach , o zgrozo na portalach typu „tinder“ o gdziekolwiek jeszcze oraz poszukiwanie „miłości“, tylko dlatego, że tak sobie postanowiliśmy, nic nie zmieni. Oczywiście, jeśli ktoś stawia sobie to za jedyny cel w życiu, pewnie prędzej czy później kogoś znajdzie. Kwestią inną w tym przypadku jest trwałość i jakość nowej „miłości“.

Zmienię się

Większość z nas, którzy mają osobowości narcystycznej i widzą nie tlyko swoje zalety, ale i wady, pragnie lepszej wersji siebie. Dlatego też obiecujemy sobie, że będziemy bardziej pomocni, nauczymy się nowego języka, zdobędziemy nowe kwalifikacje, nauczymy się robić szalik na drutach, przeczytamy więcej książek i tak dalej. Nasze samopoczucie zależy od tego, ile potrafimy, ile osiągamy. Często tez obiecujemy sobie czego nie będziemy robić w nowym roku. Jeśli na przykład wybaczaliśmy zdrady, kłamstwa partnerowi, to przysięgamy sobie, że więcej tego nie zrobimy. Jeżeli czujemy, że jeseśmy w relacji bez przyszłości, obiecujemy sobie ją zakończyć, gdy ufamy ludziom za bardzo, obiecujemy być mniej wylewni. I tak dalej. Zmiania „będę“, lub „nie będę“ ma nam dać ulepszoną wersję nas samych, takich, z których będziemy bardziej zadowoleni i dadzą nam większe szczęście.

Rzucę nałóg

To chyba najczęstsze postanowienie noworoczne. Rzucanie palenia przede wszystkim musi mieć ten magiczny dzień do rozpoczęcia z nałogiem. W praktyce przeważnie to wychodzi zupełnie inaczej – sylwester łączy się w nowym rokiem, w trakcie szampańskiej zabawy zapominamy, że mieliśmy zacząć od nowego roku, później mówimy sobie – rzucimy po obudzeniu się w nowy rok i jakoś tak sięgamy po kolejnego papierosa. Podonie sprawa wygląda z alkoholem, narkotykami i mniej destrukcyjnymi takimi jak picie kawy, jedzenie słodyczy, zakupy i tym podobne.

LUBISZ PODRÓŻOWAĆ? NATIONAL RAIL MA DLA CIEBIE PRACĘ Zarób i zwiedzaj Wielką Brytanię! Aplikować o stanowisko agenta ds. przygód może każdy. Sprawdź szczególy niecodziennej oferty.

Będę oszczędzać

Zaczynamy więc od kupna dużej skarbonki, obiecujemy, że odłożymy 50 funtów tygodniowo, no może 10 funtów… albo chociaż 5… I nawet trzymamy się tego postanowienia, często jednak nasze plany pokrzyżowane są przez brak wypłaty, duży rachunek za telefon, lub po prostu piękne buty na wystawie. Z pieniędzmi jest jak ze wszystkim innym – chcemy je mieć, ale ciężko nam regularnie działać, by osiągnąć cel. Wielu jednak z nas potrafi sobie na przykład założyć: do lipca odłożę pieniadze na wycieczkę do Nowego Jorku i faktycznie to robią.

Zrobię coś szalonego

Niby wszystko jest w porządku, układa się, mamy pracę, miłość, dzieci, rodzinę, dach nad głową, ale czegoś nam brak. Czujemy, że jesteśmy „zbyt grzeczni“, „zbyt przewidywalni“, „zbyt zwyczajni“. Więc pragniemy zaszaleć, w miarę naszych możliwości oczywiście, lub też co gorsze, zrobić coś, co totalnie do nas nie pasuje. Krysia, która chodzi w „babcinych“ sukienkach robi sobie tatuaż kotka na pośladku, Piotrek, który nie pije alkoholu upija się na domówce u kolegi, a Marzena robi sobie kolczyk w języku, który z tej przyczyny ropieje i uniemożliwia jej jedzenie. Uważajmy więc z tymi szaleństwami, bo być może pod koniec następnego roku obiecamy sobie: nigdy więcej nie zrobię nic szalonego.

Dorota Kosko | Open Magazyn

 • UBEZPIECZENIA

  Zabezpiecz swoje życie, zdrowie i dochód! Czytaj więcej!

 • PRACA

  Zatrudniamy ludzi a nie CV! Daj się poznać! Czytaj więcej!

 • DOBRE BIURO

  Zobacz naszą ofertę. Wszystko w jednym miejscu! Czytaj więcej!

 • OGŁOSZENIA!

  Ogłoszenia w Wielkiej Brytanii w Open Magazyn. Dodaj za darmo!

 • BENEFITY +

  Benefity, dokumenty, telefon w każdej sprawie i dużo więcej!

 • KSIĘGOWOŚĆ

  Zadbamy o twoją księgowość szybko, sprawnie i profesjonalnie!

Szkotka poroniła z powodu wstrzymania zasiłku Jobseekeers Allowance

27 października 2018/Autor OPEN MAGAZYN

Polka wyłudziła 20 tys funtów zasiłku dla samotnych matek

26 października 2018/Autor OPEN MAGAZYN

Uwaga! Wizz Air wprowadza nową politykę bagażową 1 listopada

26 października 2018/Autor OPEN MAGAZYN

Niedobrze. Rząd szykuje się na wypadek Brexitu bez umowy

26 października 2018/Autor OPEN MAGAZYN

Ryanair odnotowuje spory spadek finansowy za pierwsze półrocze. A do tego idzie Brexit!

25 października 2018/Autor OPEN MAGAZYN

Apel do Brytyjczyków, aby gromadzili własne zapasy. Rząd spodziewa się braków

25 października 2018/Autor OPEN MAGAZYN

Polak z Tczewa skazany za przemyt papierosów w kaszance

24 października 2018/Autor OPEN MAGAZYN

Sprząta nago za 50 funtów za godzinę. Tak zarabia Polka w UK

23 października 2018/Autor OPEN MAGAZYN

Zamknięto szkoły! Wszystko przez czarne wdowy

23 października 2018/Autor OPEN MAGAZYN

600 tysięcy osób demonstrowało w Londynie w sprawie Brexitu!

20 października 2018/Autor OPEN MAGAZYN

Zima w Wielkiej Brytanii? Szybciej niż myślimy!

16 października 2018/Autor OPEN MAGAZYN

Donald Tusk: Musimy przygotować UE na scenariusz Brexitu bez umowy z Londynem

16 października 2018/Autor OPEN MAGAZYN

W przyszłym roku loty z Krakowa do Glasgow

15 października 2018/Autor OPEN MAGAZYN

Czy po Brexitcie loty mogą być zawieszone?

28 września 2018/Autor OPEN MAGAZYN

WIZZ AIR ogranicza ilość operacji z polskich lotnisk

28 września 2018/Autor OPEN MAGAZYN

190 odwołanych lotów Ryanair, Komisja Europejska ostrzega szefa linii

28 września 2018/Autor OPEN MAGAZYN

Universal credit – Uniwersalna katastrofa

24 września 2018/Autor OPEN MAGAZYN

Partia Pracy poprze drugie referendum ws. brexitu?

24 września 2018/Autor OPEN MAGAZYN

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.