W 2018 roku obiecuję…

Jakie mamy cele w nowym roku?

Ostatnie dni roku to zawsze czas na podsumowania. Co dało nam się osiągnąć? Jaki był ten rok? Czy był lepszy niż poprzedni? Refleksja przychodzi do nas i pyta: co dalej?

W ten wyjątkowy czas, choćby nie wiem jak udany był rok, który zaraz się zakończy, przeważnie sobie coś obiecujemy. Granica starego i nowego wydaje nam się idealną porą na wszystkie postanowienia. Co najczęściej sobie obiecujmy?

Schudnę

Obiecujemy to sobie nie tylko przed nowym rokiem. Jest wersja: „przed latem“, „przed ślubem“, „przed sylwestrem“, „przed urodzinami“, „imprezą u Anki“, i tak dalej. Jednak nic nei ma takiej mocy i takiego zapału jak mocne postanowienie zrzucenia zbędnych kilogramów w nowym roku. I tu najczęściej dołączamy obietnicę diety, chodzenia na siłownię, biegania, jazdy na rowerze, ćwiczeń z Ewą Chodakowską. Nowy ja, to lepszy ja, a lepszy jest równoznaczny ze szczuplejszą wersją mnie. W świecie gdzie atakują nas chude modelki, idealne celebrytki patrzące z okładek gazet, nie sposób przejść obok tego obojętnie. I problem ten dotyka nie tylko kobiety. Panowie podziwiają bicepsy i inne kaloryfery „gości z siłowni“ myśląc o tym, że zaczną coś ze sobą robić.

Zmienię pracę

Mamy dość codziennej monotonii pracy. Nie czujemy spełnienia, możliwości awansu, podwyżki, nie odpowiadają nam współpracownicy. Po cichu więc zakładamy sobie, że zmienimy „robotę“. Planujemy więc od nowego roku szukanie nowej pracy, wysyłanie CV, zapisujemy się na wszelkiego rodzaju kursy. Bywa i tak, że całkowicie chcemy zmienić rodzaj pracy, który wykonujemy. Przeskoczenie z bycia kierowcą autobusu do zostania sprzedawcą w sklepie z odzieżą, czy porzucenie pracy pokojówki, by zacząć karierę recepjonistki – to tylko niektóre przykłady. Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii często przyjeżdzają tu bez znajomości języka, lub znający język angielski na pozimie podstawowym, czyli „Kali jeść, Kali pić“. Po pewnym czasie nie sposób jednak tego języka nieco „liznąć“. A bardziej ambitni zapisują się na kursy językowe, uczą się w domu. Właśnie tacy z nas często zaczynają od sprzątania domów a kończą na pracy w banku, albo dochodza od bycia pomocnikiem na budowie do zostania szefem danego zlecenia budowlanego.

DO WIELKIEJ BRYTANII ZBLIŻA SIĘ KOLEJNY SZTORM Uderzy z największą siłą w sylwestra. Czekają nas ekstremalne warunki pogodowe.

Zakocham się

Mający średnio przyjemne, lub żadne wspomnienia miłosne z roku poprzedniego, obiecujemy sobie: w nowym roku się zakochamy, wejdziemy w nowy związek, rozwiedziemy się. To bardziej życzenie, niż postanowienie, bo jak pewnie wielu z was wie- nic na siłę. Chodzenie po ulicach, dyskotekach, pubach, parkach , o zgrozo na portalach typu „tinder“ o gdziekolwiek jeszcze oraz poszukiwanie „miłości“, tylko dlatego, że tak sobie postanowiliśmy, nic nie zmieni. Oczywiście, jeśli ktoś stawia sobie to za jedyny cel w życiu, pewnie prędzej czy później kogoś znajdzie. Kwestią inną w tym przypadku jest trwałość i jakość nowej „miłości“.

Zmienię się

Większość z nas, którzy mają osobowości narcystycznej i widzą nie tlyko swoje zalety, ale i wady, pragnie lepszej wersji siebie. Dlatego też obiecujemy sobie, że będziemy bardziej pomocni, nauczymy się nowego języka, zdobędziemy nowe kwalifikacje, nauczymy się robić szalik na drutach, przeczytamy więcej książek i tak dalej. Nasze samopoczucie zależy od tego, ile potrafimy, ile osiągamy. Często tez obiecujemy sobie czego nie będziemy robić w nowym roku. Jeśli na przykład wybaczaliśmy zdrady, kłamstwa partnerowi, to przysięgamy sobie, że więcej tego nie zrobimy. Jeżeli czujemy, że jeseśmy w relacji bez przyszłości, obiecujemy sobie ją zakończyć, gdy ufamy ludziom za bardzo, obiecujemy być mniej wylewni. I tak dalej. Zmiania „będę“, lub „nie będę“ ma nam dać ulepszoną wersję nas samych, takich, z których będziemy bardziej zadowoleni i dadzą nam większe szczęście.

Rzucę nałóg

To chyba najczęstsze postanowienie noworoczne. Rzucanie palenia przede wszystkim musi mieć ten magiczny dzień do rozpoczęcia z nałogiem. W praktyce przeważnie to wychodzi zupełnie inaczej – sylwester łączy się w nowym rokiem, w trakcie szampańskiej zabawy zapominamy, że mieliśmy zacząć od nowego roku, później mówimy sobie – rzucimy po obudzeniu się w nowy rok i jakoś tak sięgamy po kolejnego papierosa. Podonie sprawa wygląda z alkoholem, narkotykami i mniej destrukcyjnymi takimi jak picie kawy, jedzenie słodyczy, zakupy i tym podobne.

LUBISZ PODRÓŻOWAĆ? NATIONAL RAIL MA DLA CIEBIE PRACĘ Zarób i zwiedzaj Wielką Brytanię! Aplikować o stanowisko agenta ds. przygód może każdy. Sprawdź szczególy niecodziennej oferty.

Będę oszczędzać

Zaczynamy więc od kupna dużej skarbonki, obiecujemy, że odłożymy 50 funtów tygodniowo, no może 10 funtów… albo chociaż 5… I nawet trzymamy się tego postanowienia, często jednak nasze plany pokrzyżowane są przez brak wypłaty, duży rachunek za telefon, lub po prostu piękne buty na wystawie. Z pieniędzmi jest jak ze wszystkim innym – chcemy je mieć, ale ciężko nam regularnie działać, by osiągnąć cel. Wielu jednak z nas potrafi sobie na przykład założyć: do lipca odłożę pieniadze na wycieczkę do Nowego Jorku i faktycznie to robią.

Zrobię coś szalonego

Niby wszystko jest w porządku, układa się, mamy pracę, miłość, dzieci, rodzinę, dach nad głową, ale czegoś nam brak. Czujemy, że jesteśmy „zbyt grzeczni“, „zbyt przewidywalni“, „zbyt zwyczajni“. Więc pragniemy zaszaleć, w miarę naszych możliwości oczywiście, lub też co gorsze, zrobić coś, co totalnie do nas nie pasuje. Krysia, która chodzi w „babcinych“ sukienkach robi sobie tatuaż kotka na pośladku, Piotrek, który nie pije alkoholu upija się na domówce u kolegi, a Marzena robi sobie kolczyk w języku, który z tej przyczyny ropieje i uniemożliwia jej jedzenie. Uważajmy więc z tymi szaleństwami, bo być może pod koniec następnego roku obiecamy sobie: nigdy więcej nie zrobię nic szalonego.

Dorota Kosko | Open Magazyn

 • UBEZPIECZENIA

  Zabezpiecz swoje życie, zdrowie i dochód! Czytaj więcej!

 • PRACA

  Zatrudniamy ludzi a nie CV! Daj się poznać! Czytaj więcej!

 • DOBRE BIURO

  Zobacz naszą ofertę. Wszystko w jednym miejscu! Czytaj więcej!

 • OGŁOSZENIA!

  Ogłoszenia w Wielkiej Brytanii w Open Magazyn. Dodaj za darmo!

 • BENEFITY +

  Benefity, dokumenty, telefon w każdej sprawie i dużo więcej!

 • KSIĘGOWOŚĆ

  Zadbamy o twoją księgowość szybko, sprawnie i profesjonalnie!

Boris Johnson wysłał wniosek do UE o opóźnienie brexitu – ale go nie podpisał

20 października 2019/Autor OPEN MAGAZYN

Wielka Brytania: Izba Gmin odłożyła decyzję ws. brexitu

19 października 2019/Autor OPEN MAGAZYN

Partia Pracy gotowa poprzeć drugie referendum i pozostanie w UE

9 lipca 2019/Autor OPEN MAGAZYN

Brexit do końca października. Johnson stawia sprawę jasno

13 czerwca 2019/Autor OPEN MAGAZYN

Trump wylądował w Wielkiej Brytanii

3 czerwca 2019/Autor OPEN MAGAZYN

Spadła liczba Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii

3 czerwca 2019/Autor OPEN MAGAZYN

Jak otrzymać emeryturę z UE?

3 czerwca 2019/Autor OPEN MAGAZYN

Wszystko się zmienia i ewoluuje – w drodze do szczęścia

2 czerwca 2019/Autor OPEN MAGAZYN

Ostatnie lata przyniosły ogromny postęp w leczeniu nowotworów

2 czerwca 2019/Autor OPEN MAGAZYN

May odchodzi w czerwcu!

24 maja 2019/Autor OPEN MAGAZYN

Premier zgadza się na głosowanie w sprawie drugiego referendum. Ale stawia warunek. Jaki?

22 maja 2019/Autor OPEN MAGAZYN

Premier May zgodziła się na rezygnację ze stanowiska

17 maja 2019/Autor OPEN MAGAZYN

Fake newsy i sexting w sieci. Młodzież coraz bardziej uzależniona od smartfonów i zagubiona w cyfrowym świecie

11 maja 2019/Autor OPEN MAGAZYN

Mija termin składania skarg odnośnie PPI

5 maja 2019/Autor OPEN MAGAZYN

Większość Szkotów przeciwna odłączeniu się od Zjednoczonego Królestwa

27 kwietnia 2019/Autor OPEN MAGAZYN

Szkocka premier chce drugiego referendum ws. niepodległości

25 kwietnia 2019/Autor OPEN MAGAZYN

Nowa data Brexitu to 31 października!

11 kwietnia 2019/Autor OPEN MAGAZYN

„Settled status” na stronie rządowej UK po polsku!

5 kwietnia 2019/Autor OPEN MAGAZYN

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

Sharing is caring!